برای ارائه بهترین روش درمان ممکن برای کسانی که با بیماری لوپوس دست و پنجه نرم می‌کنند، درمانگرها به ایجاد ارتباط با پرستار بیمارها نیاز دارند. یک برنامه مراقبتی هماهنگ شده می‌تواند به بیمار مبتلا به بیماری خودایمنی مزمن کمک کند. ماساژ درمانی برای بیماران مبتلا به لوپوس می‌تواند یک قسمت از این برنامه باشد و زندگی افرادی که به لوپوس دچار هستند را متحول کند.

ماساژ درمانی برای بیماران مبتلا به لوپوس

اغلب فکر می‌کنیم ماساژ نوعی ریلکس کردن و مراقبت از خود است یا کاری است که برای رها سازی خود انجام می‌دهیم. ولی ماساژ درمانی خیلی بیشتر از آرامش بخشی، مراقبت جامع است. در بسیاری از موارد، ماساژ درمانی یک مکمل ایده آل در درمان‌های پزشکی استاندارد برای شرایط جدی و مزمن است. ماساژ می‌تواند برای کسی که بیماری‌های پیچیده‌ای دارد، دنیای دیگری بسازد. در واقع یک جلسه ماساژ متمرکز پزشکی به اندازه‌ای در تسکین مؤثر است که می‌تواند بر زندگی شخصی که لوپوس دارد اثر قابل توجهی بگذارد. برای اینکه بدانیم ماساژ درمانی برای بیماران مبتلا به لوپوس چه تاثیراتی دارد اول بهتر است کمی با این بیماری آشنا شویم.

لوپوس چیست؟

لوپوس یک بیماری خود ایمنی مزمن و نادر است که می‌تواند برای بدن ویرانگر باشد. وقتی کسی بیماری خود ایمنی دارد، سیستم دفاعی بدنش علیه خودش می‌جنگد. در یک فرد سالم، ویروس‌ها، باکتری‌ها و میکروب‌ها با آنتی بادی‌های تولید شده توسط سیستم ایمنی نابود می‌شوند. در افراد مبتلا به لوپوس، آنتی بادی‌ها نمی‌توانند میان اجسام خارجی و سلول‌های سالم بدن تفاوت قائل شوند. بافت‌های خود بدن مورد حمله قرار می‌گیرند و التهاب دردناک، واقعیتی روزانه است. مبتلایان به لوپوس با یک پاسخ التهابی دائمی دست و پنجه نرم می‌کنند که باعث درد و تورم ماهیچه‌ها و مفاصل و صدمه به سیستم‌های بدن می‌شود.

علامت‌های شایع لوپوس عبارتند از:

 • درد مزمن
 • درد مفاصل
 • التهاب
 • صدمه به بافت‌ها
 • خستگی
 • استرس
 • اضطراب
 • کهیر پروانه‌ای شکل روی گونه‌ها و برآمدگی بینی

علایم لوپوس دو نفر مانند هم نیست. غلیان حالت بسیار شدیدی از ظهور علایم لوپوس است. غلیان می‌تواند خستگی، سردرد، حساسیت به نور، درد مفاصل، کهیرهای روی صورت، تب‌های تکرار شونده، گیجی، به هم ریختگی معده و فراموشی را شامل شود. معمولاً علایم لوپوس ممکن است کم و زیاد شود. غلیان لوپوس ممکن است شدت متفاوتی داشته باشد، از کم تا مخل فعالیت‌های زندگی روزانه متفاوت است و گاه حتی می‌تواند جان بیمار را به خطر بیندازد.

ماساژ درمانی می‌تواند به تقویت بدن کمک کند

oil massage - ماساژ درمانی برای بیماران مبتلا به لوپوس

هدف اصلی ماساژ درمانی برای بیماران مبتلا به لوپوس، این است که با تکنیک‌های دست ماهیچه‌ها و تاندون‌ها را تحریک کند تا گردش خون را در بدن بهبود بخشد. فردی که مبتلا به لوپوس است، از افزایش گردش خون ناشی از ماساژ درمانی بهره می‌برد. التهاب، درد مفاصل و درد عضلانی مزمن، همگی از طریق ماساژ کاهش می‌یابند.

درد ناشی از لوپوس می‌تواند بسیار شدید باشد و فرد را از انجام کارهای روزمره بازدارد. ماساژ درمانی برای بیماران مبتلا به لوپوس برای برخی از افراد در کاهش درد مؤثر است و بدین ترتیب، آن‌ها می‌توانند فعالیت‌های همیشگی خود را ادامه دهند. تکنیک‌های مایوفیشال خفیف، می‌توانند به کم کردن و از بین بردن چسبندگی و انقباض ماهیچه‌ها که دردناک و آزاردهنده است، کمک کنند. تکنیک‌های فشار ملایم می‌توانند به نرم کردن بافت‌ها و ایجاد گردش خون در مفاصل، ماهیچه‌ها و پوست مؤثر باشند. همچنین تکنیک‌های شیاتسو یا طب فشاری، می‌توانند بافت اتصالی را نرم کنند و به حرکت مفصل‌ها کمک کنند. روی هم رفته، تحریک ماهیچه‌ها به گردش خون در سرتاسر بدن کمک می‌کند. زمانی که مایعات در بدن به گردش در آمد، التهاب و درنتیجه تورم و فشار کمتری وجود خواهد داشت. با وجود تورم و فشار کمتر، بیمار درد کمتری حس می‌کند و حرکت را راحت‌تر می‌کند.

ماساژ درمانی می‌تواند حمایت عاطفی هم ارائه کند.

زندگی با دردهای مزمن بسیار پریشان کننده است. در تمام بدن ممکن است گرفتگی احساس شود و ذهن (و به طور کلی زندگی) ممکن است با اضطراب و نگرانی در مورد بیماری دست و پنجه نرم کند. افزایش استرس، فشار بیشتری به تمام سیستم‌های بدن وارد می‌کند و حتی می‌تواند منجر به فعالیت بدنی سخت‌تری شود. ماساژ به بدن و ذهن کمک می‌کند ریلکس کنند، که این امر از فعالیت تمام سیستم‌های ارگانی پشتیبانی می‌کند و دستگاه ایمنی بدن را تقویت می‌کند.

اگر بیمار درد کمتری داشته باشد و بتواند راحت‌تر بخوابد و استراحت کند، انرژی بیشتری دارند تا فعالیت‌های روزانه خود را انجام دهد و زندگی بکند. شخصی که لوپوس دارد، کمتر احساس افسردگی یا اضطراب می‌کند چرا که درد کمتری دارد و بالاخره می‌تواند بخوابد. توانایی انجام کارهای معمول روزانه دلگرم کننده و مثبت است و موجب ارتقای روح می‌شود.

ملاحظه‌های ویژه

all info- ماساژ درمانی برای بیماران مبتلا به لوپوس

مراقبت فردی باید به همه بیمارانی که ماساژ درمانی می‌شوند، ارائه شود. این امر هنگامی که ماساژ درمانی برای بیماران مبتلا به لوپوس ارائه می‌شود که بیماری‌های خود ایمنی دارند بسیار مهم است. ایدآل است که در فرم ورودی یک طرح خالی از بدن وجود داشته باشد تا بیمار بتواند محل‌های استرس، درد و رنج را مشخص کند. سپس زمانی را صرف آن کنید که به طور کامل در مورد آنچه که ممکن است از جلسه انتظار داشته باشند یا نداشته باشند با آن‌ها صحبت کنید. اگر آنها اختلال عملکرد عضو یا آسیب بافت (مثلاً کبودی) داشته باشند، مهم است که از قبل اطلاع داشته باشید زیرا شما را مطلع و جلسه ماساژ شما را هدایت می‌کند.

همچنین مهم است که بدانیم بیمار مبتلا به لوپوس چه داروهایی استفاده می‌کند. برای مثال، اگر کسی داروهای ضد درد می‌خورد، ممکن است که فشار انواع مشخصی از ماساژ درمانی (عصبی عضلانی، مایوفیشال و …) را احساس نکند چون حواس را کاهش داده‌اند و درمانگر می‌تواند با کار عمیق بر بافت‌ها باعث صدمه به آن‌ها شود. یا اگر کسب داروی رقیق کننده خون مصرف کند ممکن است به آسانی کبود شوند پس نیاز است که درمانگر با ملایمت کار کند. یک شکل دریافت ماساژ کامل پزشکی داروهای بیمار را تحت پوشش قرار می‌دهد. درمانگر باید در نظر بگیرد که نشانه‌ها و داروهای بیمار چه جلسه ماساژی را توصیه می‌کنند.

در صورت امکان، قبل از ماساژ با مراقبت آن‌ها ارتباط برقرار کنید. خوب است که یا ارتباط دریافت کنید (ارجاع یا توصیه برای ماساژ درمانی برای بیماران مبتلا به لوپوس) از دکتر معالج مشتری یا از مشتری اجازه بگیرید که مستقیم با پزشکش صحبت کنید. یک تیم پزشکی که با هم به خوبی در ارتباط هستند؛ می‌توانند بیمار را حمایت کنند که ماهیت پیچیده یک بیماری مانند لوپوس را هدایت کند.

مهم‌تر این که اطمینان حاصل کنید بیمار را در جایی که هر روز قرار بوده، ملاقات کنید. اگر در مورد دریافت ماساژ درمانی برای بیماران مبتلا به لوپوس بخاطر درد یا اضطراب مطمئن نیستند، از قسمتی از بدن شروع کنید که برایشان راحت‌ترین قسمت باشد و طبق آن خود را تنظیم کنید. اگر از دراز کشیدن در وضعیتی خاص روی میز ماساژ نگرانند، گزینه‌هایی مانند بالشت گزینه‌هایی برای تکیه فراهم کنید. جلسه را به آرامی شروع کنید و فشار وارده و تکنیک را همان طور که در طول جلسه با بیمار مبتلا به لوپوس صحبت می‌کنید، تعدیل کنید.

۵ مورد منع استفاده

 1. ماساژ در هنگام غلیان توصیه نمی‌شود.
 2. ماساژ برای افرادی که زخم پوستی دارند، توصیه نمی‌شود.
 3. ماساژ تا دو روز بعد از درمان‌های تزریقی توصیه نمی‌شود.
 4. باید از ماساژ بافت‌های عمیق جلوگیری شود، چرا که می‌تواند منجر به آسیب‌های بعدی بافت همبند شود.
 5. باید از درمان‌های گرم/داغ اجتناب شود، چرا که منجر به التهاب‌های بعدی می‌شود.

به منظور ارائه بهترین درمان ممکن به شخصی که با بیماری لوپوس دست و پنجه نرم می‌کند، لازم است درمانگران ماساژ با پرستار بیمارانشان ارتباط برقرار کنند. یک برنامه هماهنگ مراقبتی می‌تواند بیماری با یک بیماری خودایمنی مزمن حمایت کند. ماساژ درمانی می‌تواند بخشی از طرح درمان باشد و در زندگی فرد مبتلا به لوپوس را تغییر دهد.

error: این محتوا محافظت شده است :)