ماساژدرمانی همراه با آروماتراپی (رایحه‌درمانی یا عطردرمانی) یک رویکرد ایمن و طبیعی برای کنترل موثر درد است. در مورد عارضه‌های دردناکی که این شیوه برای تسکین آن‌ها موثر است، بهترین اسانس‌ها و روغن‌هایی که باید استفاده کنید، و نیز ملاحظاتی که باید در نظر داشته باشید، اطلاعات کسب کنید.

ماساژدرمانی همراه با آروماتراپی

ماساژدرمانی همراه با آروماتراپی

آروماتراپی یا رایحه‌درمانی به معنای استفاده از اسانس‌های گیاهی (روغن‌های طبیعی حاوی عطر و بو) برای اهداف درمانی است. اسانس‌های طبیعی برای کمک به سیستم ایمنی، ایجاد آرامش و آرام کردن استرس، ریلکسیشن، کمک به خواب و تسهیل آن، کم کردن تنش ماهیچه‌ای و درد، و ایجاد تعادل هیجانی، روی پوست استفاده می‌شوند یا استنشاق می‌شوند.

ماساژدرمانی همراه با آروماتراپی یک راه ایمن و طبیعی برای کنترل موثر درد است. وقتی دردی را تجربه می‌کنیم، چه یک سردرد ناگهانی و گاه به گاه باشد چه یک بیماری مزمن، ممکن است دچار استرس، دستپاچگی و خستگی شویم. مراجعان ماساژدرمانی اغلب به دنبال چاره‌ای برای جنبه‌های دیگر دردهای خود هستند. ترکیب تکنیک‌های خاص ماساژ همراه با روغن‌های طبیعی که خواص ضد التهاب و ضد درد دارند، باعث کاهش درد، تجدید قوای بدن و بهبود می‌شوند. طبق مطالعه‌ی انجام شده در سال ۲۰۱۶، مشخص شده است که ماساژ همراه با آروماتراپی در کنترل درد در بسیاری از عارضه‌ها موفق است.

انواع درد

برای تعیین این که بهترین اسانس تسکین‌دهنده برای ماساژدرمانی همراه با آروماتراپی کدام است، بهتر است بدانیم فرد دچار چه نوع دردی است.

دردهای عضلانی

muscle pain- ماساژدرمانی همراه با آروماتراپی

دردهای عضلانی در افراد ورزشکار، کسانی که بسیار فعالند و افرادی که کار سخت انجام می‌دهند، رایج است. درد آن‌ها ممکن است ناشی از آسیب ورزشی، استفاده‌ی مکرر یا بیش از حد از گروهی از ماهیچه‌های خاص یا تاندون‌ها، و تروما و آسیب ناشی از فشار خارجی آسیب‌رسان به عضله‌ها باشد. گاهی اوقات هم دردهای عضلانی ناشی از فشار روی بدن هستند. دردهای عضلانی ممکن است به شکل گرفتگی، دردناکی، اسپاسم یا احساس کوفتگی حس شوند. ماساژدرمانی همراه با روغن‌های طبیعی می‌تواند گردش خون را در عضلات و نواحی ناراحت بدن زیاد کند، باعث ترمیم سلولی شود، اسپاسم را کاهش دهد، گرفتگی را تخفیف دهد، و باعث آرام شدن کوفتگی شود.

دردهای عصبی

diabetic- ماساژدرمانی همراه با آروماتراپی

دردهای عصبی معمولاً شدیدتر از دردهای عضلانی هستند. درد عصبی معمولاً در اثر صدمه و آسیب ناشی از عفونت، انسداد، یا برخی انواع فشار روی یک عصب حسی ایجاد می‌شود. ماساژدرمانی همراه با آروماتراپی می‌تواند هیجانات فردی را که دچار دردهای عصبی است آرام کند. روغن‌های خاصی که در ناحیه‌ی دچار درد عصبی استفاده می‌شوند می‌توانند التهاب و ناراحتی آن منطقه را کاهش دهند، بافت‌های اطراف را ریلکس کنند، و بنابراین موجب می‌شوند درد کم‌تر حس شود. وقتی مراجع درد را کم‌تر حس کند، ریلکس می‌شود. و وقتی ریلکس شود، درد هم کم خواهد شد.

دردهای مزمن

درد مزمن دردی است که برای مدت طولانی با بیمار هست و بنابراین، نیاز به کمک مداوم دارد. بعضی انواع عارضه‌های با درد مزمن عبارتند از: کمردرد، آرتریت، سرطان و فیبرومیالژی. افرادی که با دردهای مزمن زندگی می‌کنند اغلب دچار کمبود خواب، بی‌قراری و تحریک‌پذیری ناشی از درد مداوم هستند. در مورد بیماری‌های مزمن، ماساژدرمانی همراه با آروماتراپی می‌تواند مداوم‌ترین نوع کمک به بیمارانی باشد که دچار درد مداوم‌اند.

بهترین روغن‌ها برای تسکین درد

aromatheraphy-ماساژدرمانی همراه با آروماتراپی

وقتی با کسی کار می‌کنید که درد دارد، مهم است که به همه‌ی نیازهای او – نیازهای روحی و جسمی – توجه کنید. آروماتراپی شیوه‌ای موثر برای درمان درد افراد است چون ذهن و روان و بدن شخص را در فرآیند زندگی با درد و مقابله با درد همراهی می‌کند.

وقتی نوع دردی را که با آن مواجه هستید بدانید، می‌توانید بهترین روغن تسکین‌دهنده و بهترین نوع ماساژ درمانی را انتخاب کنید. همیشه بهتر است که قبل از استعمال روغن روی پوست، آن را رقیق کنید. برای دردهای عضلانی یا عصبی حاد، هنگام ماساژدرمانی تا ۳ درصد روغن را رقیق کنید. منظور از رقیق کردن این است که ۱۸-۱۵ قطره از اسانس را با ۱ اونس (۳۱ گرم) روغن حامل مخلوط کنید.

دردهای عضلانی

روغن‌های عالی زیادی برای دردهای عضلانی وجود دارد. برخی از بهترین روغن‌ها برای این نوع دردها عبارتند از: lemongrass (علف لیمو)، spike lavender (سنبله اسطوخودوس)، اوکالیپتوس، و روغن نعنا. اگر مراجعی با سردرد تنشی ناشی از سفتی عضلات گردن مراجعه کرد، علف لیمو، سنبله اسطوخودوس، اسطوخودوس یا روغن نعنا بهترین انتخاب برای اوست. این روغن‌ها خواص ضد درد و ضد اسپاسم دارند. یک روغن ماساژ با استفاده از یکی یا چندتا از این روغن‌ها درست کنید و مستقیماً روی ماهیچه‌های گردن به ویژه عضلات ساب‌اوسیپیتال که معمولاً فشار زیادی را تحمل می‌کنند، استفاده کنید. سر مراجع را نگه دارید و انگشتانتان را پشت جمجمه نگه دارید. چندین دقیقه همین شرایط را حفظ کنید.

سردرد

برای سردردهایی که به سمت فک و بالای سر حرکت می‌کنند، روی نقاط خاص طب سوزنی در قسمت مریدین کیسه‌ی صفرا که از گوشه‌ی خارجی چشم شروع می‌شود فشار وارد کنید. از نوک انگشت‌ها استفاده کنید و شقیقه‌ها و پوست سر را با حرکات دورانی ماساژ دهید. اگر مراجع سردرد میگرنی دارد و نمی‌تواند لمس سر را تحمل کند، ماساژ پا، به ویژه انگشت شست پا، می‌تواند موثر باشد. به خوبی روی شست پا و نقاط اطراف آن فشار بیاورید. این کار باعث کاهش سردرد می‌شود.

آسیب‌های ورزشی

برای آسیب‌های پس از ورزش یا اسپاسم‌ها ماساژ با روغن نعنا یا رزماری می‌تواند درمان بسیار موثری باشد. این دو روغن، هر دو به گردش خون کمک می‌کنند و منجر به ترمیم ماهیچه‌ها و کاهش حس درد می‌شوند. برای مثال، کرم ماساژ نعنا را روی کف دست خود بریزید و روی برآمدگی ماهیچه‌ای پشت پا ماساژ دهید. فشار را تا وقتی نگه دارید که اسپاسم از بین برود. ماساژ را متوقف کنید و آرام عضله را بکشید.

درد شکمی

برای دردهای شکمی و انقباضات دوره‌ی قاعدگی، ماساژدرمانی همراه با آروماتراپی بسیار تسکین‌دهنده است. روغن هل یا روغن زنجبیل را با روغن حامل ترکیب کنید. این دو روغن به خوبی گرم‌کننده هستند و جریان خون را به این ناحیه می‌کشند. روغن بابونه و اسطوخودوس رومی ملایم‌تر هستند و می‌توانند برای تسکین درد بسیار موثر باشند. از روغن‌ها به آرامی، با حرکات ریتمیک و در جهت عقربه‌های ساعت روی پوست استفاده کنید. این دو روغن بسیار گرم‌کننده هستند و تقریباً به سرعت درد را تسکین می‌دهند.

سیاتیک

سیاتیک یک درد عصبی رایج است که ماساژدرمانی همراه با آروماتراپی بسیار برای آن مفید است. روغن‌های کندر، زنجبیل و هلیکروسوم خواص ضد التهابی دارند و می‌توانند فشار را از بافت‌های اطراف عصب بردارند. از ماساژ نقاط فشار همراه با استخوان خاجی و نقاط مربوط به کیسه‌ی صفرا (GB 29) استفاده کنید. این نقاط را چندین بار با فشار خیلی خوب نگه دارید. به آرامی مفاصل ران و ماهیچه‌های پشت زانو را ماساژ دهید تا گردش خون به این نواحی بیش‌تر شود.

دردهای مزمن

برای دردهای مزمن، بسیاری از انواع آروماتراپی مفید خواهند بود. بهتر است قبل از شروع ماساژ، با مراجع در مورد ترجیحاتش در استفاده از روغن‌ها صحبت کنید. برای مثال، شخصی که دچار سرطان است شاید به شدت به بو حساس باشد. شما باید چیزی را انتخاب کنید که ریلکس‌کننده باشد و درنهایت، درد را کاهش دهد. اکثر افراد معمولاً لَوندِر یا اسطوخودوس را ترجیح می‌دهند. ماساژ سوئدی را می‌توان با روغن اسطوخودوس برای نقاط دچار درد یا حتی برای همه‌ی بدن استفاده کرد. روغن زنجبیل هم یکی دیگر از روغن‌هایی است که می‌توانید استفاده کنید. برای عارضه‌های مزمن آن را تا ۲ درصد رقیق کنید (۱۲-۱۰ قطره از آن را با ۳۱ گرم یا ۱ اونس روغن پایه مخلوط کنید). وقتی با مراجعانی سر و کار دارید که دردهای مزمن، یا کلاً هر نوع دردی، دارند باید به طور مداوم اطمینان حاصل کنید که در طول جلسه‌ی ماساژ چه احساسی دارند، شاید نیاز باشد که آروماتراپی، فشار، شیوه‌ی ماساژ و غیره را تعدیل کنید یا تغییراتی در آن‌ها بدهید. کاری کنید که آن‌ها هرچه بیش‌تر احساس راحتی کنند.

ملاحظات ایمنی

۱٫ همیشه قبل از استفاده از روغن ماساژ، آن را با روغن پایه یا کرم رقیق کنید.

۲٫ اگر روغنی در معرض نور خورشید بوده یا تاریخ مصرف آن گذشته، از آن استفاده نکنید.

۳٫ هیچ‌وقت از روغن‌ها برای کاهش دردِ بریدگی، خراش یا زخم‌های باز استفاده نکنید.

۴٫ برخی از روغن‌های ذکر شده در بالا ممکن است برای سالمندان یا کودکان خیلی قوی باشند و پوست آن‌ها را تحریک کنند. از گزینه‌های ملایم‌تری مثل روغن اسطوخودوس، لیمو و روغن شمعدانی استفاده کنید. این روغن‌ها را تا ۱ درصد رقیق کنید، یعنی با ۶-۵ قطره روغن پایه مخلوط کنید.

error: این محتوا محافظت شده است :)