جلسات ساده، کوتاه و ملایم ماساژدرمانی که سالمندان دریافت می‌کنند، می‌تواند در سلامت قلبی آن‌ها تفاوت چشمگیری ایجاد کند.
انتظار می‌رود تا سال ۲۰۵۰ جمعیت سالمندان دو برابر شود. هر چه مسن‌تر می‌شویم هم قلب و هم سیستم گردش خون ما آسیب‌پذیرتر می‌شود. بیش از ۷۰ درصد آمریکایی‌های ۷۹-۶۰ ساله و ۸۰ درصد آمریکایی‌های بالای ۸۰ سال، دچار نوعی از عارضه‌های قلبی – عروقی هستند. مغز، رگ‌های خونی و قلب بسیار در خطر هستند. عوامل خطر زیادی برای بیماری‌های قلبی وجود دارد که تعدادی از آن‌ها عبارتند از: فشار خون بالا، سیگار کشیدن، دیابت، چاق بودن، عدم فعالیت. با این حال، فرآیند عادی پیر شدن، زمینه‌ی ابتلا به این‌گونه عارضه‌های قلبی را افزایش می‌دهد. بنابراین، حتی اگر هیچ‌یک از ریسک فاکتورهای بیماری قلبی – عروقی را نداریم، باز هم مفید است که دقت کنیم قلبمان چطور دارد تحت تأثیر فرآیند پیری قرار می‌گیرد تا بتوانیم راه‌هایی برای کمک به قلب سالمندان پیدا کنیم.

کمک به قلب سالمندان

کمک به قلب سالمندان

قلب پیر

قلب ما با افزایش سن به طور پیشرونده‌ای رو به زوال می‌رود. دیواره‌ی شریان‌های درون و اطراف قلب ضخیم می‌شود، حفره‌های قلبی بزرگ می‌شوند، احتمال افزایش التهابات عضلات قلبی وجود دارد، و کارکرد قلب برای پمپاژ خون به سراسر بدن کاهش پیدا می‌کند. همچنین، انعطاف‌پذیری شریان‌ها و مویرگ‌های درون و اطراف قلب کاهش پیدا می‌کند و بدین ترتیب، پمپ کردن هنگار فشار سیستولی، برای بیرون فرستادن خون کار دشواری می‌شود. به این دلیل، حتی اگر هیچ عامل خطر دیگری هم وجود نداشته باشد، فشار خون بالا و کاهش گردش خون اغلب در افراد مسن ایجاد می‌شود.

کاردیومیوپاتی یا بیماری عضلات قلبی، بسیار رایج است. چندین نوع کاردیومیوپاتی وجود دارد، اما مهم‌ترین آن‌ها کاردیومیوپاتی ناشی از استرس است که سندرم قلب شکسته هم خوانده می‌شود. قلب به علت استرس، اندوه، سوگ، و دیگر رویدادهای زندگی از نظر هیجانی می‌شکند و ضعیف‌تر می‌شود. قلب مسن به طور فزاینده‌ای نسبت به استرس و ورزش، تاب‌آوری کم‌تری دارد و باید به فکر کمک به قلب سالمندان بود.

تحقیقات نشان می‌دهد، افزودن ماساژدرمانی به مراقبت‌های روتین سلامت شخص، می‌تواند به جمعیت سالمند کمک کند و قلبشان را به مدت طولانی‌تری سالم نگه دارند. دلیل این موضوع این است که ماساژ مزایای زیادی دارد که روند پیری قلب را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

ماساژ یک روش غیر تهاجمی برای محافظت از قلب شماست

heart massage- کمک به قلب سالمندان

ماساژدرمانی یک روش پیشگیرانه برای کمک به قلب سالمندان، و نوعی رویکرد غیر تهاجمی برای کاهش نشانه‌های مرتبط به افزایش سن در سالمندان است. مشخص شده است که ماساژ به ویژه برای کاهش استرس و اضطراب اثرات قدرتمندی دارد. ثابت شده است که ماساژدرمانی، به وسیله‌ی ریلکس کردن بدن و کاهش سطح استرس، فشار خون و ضربان قلب را کاهش می‌دهد.

در آستانه‌ی فشار خون بالا بودن (پری – هایپرتنشن)، یکی از راه‌های پیش‌بینی ابتلا به بیماری‌های قلبی – عروقی است. در مطالعه‌ای در سال ۲۰۱۳ محققان دریافتند که زنانی که در آستانه‌ی فشار خون بالا هستند از جلسات ۱۵-۱۰ دقیقه‌ای ماساژ (۱۰ جلسه در یک دوره‌ی ۵/۳ هفته‌ای) بسیار سود بردند. کاهش معنی‌دار فشار خون کلی در این زنان دیده شد. چشمگیرترین نتیجه این بود که فشار خون آن‌ها در طول سه روز بعد از هر جلسه ماساژدرمانی، پایین باقی می‌ماند. بنابراین می‌توان با استفاده از جلسات منظم ماساژ به عنوان یکی از مراقبت‌های روتین سلامتی افراد، از عوارض جانبی و آثار بلندمدت فشار خون بالقوه بالا اجتناب کرد.

وقتی یک فرد بزرگسال به فشار خون اولیه مبتلا شود هم، ماساژدرمانی یک مداخله‌ی موثر برایکمک به قلب سالمندان است. در مطالعه‌ای که روی بیماران سالمند مبتلا به فشار خون اولیه اجرا شد، انجام ماساژ سوئدی پشت، به طور چشمگیری فشار خون را کاهش داد. این بیماران، ۱۲ هفته، دوبار در هفته هر بار به مدت ۱۰ دقیقه، ماساژ سوئدی دریافت کردند. هر بار بعد از جلسات ماساژ، هم فشار سیستولی و هم فشار دیاستولی مورد بررسی و اندازه‌گیری قرار گرفت و پایین بودن آن تأیید شد. و دوباره ثابت شد که ماساژدرمانی، یک رویکرد غیر دارویی موفق برای کاهش فشار خون است.

ماساژدرمانی با کاهش فشار خون، شیوه‌ای موثر برای کمک به قلب سالمندان است.

ماساژ دادن، قلب سالمند را قوی می‌کند

در یک مدل، جمعیت سالمند هم از فرصت ماساژ دادن دیگران بهره‌مند می‌شوند. وقتی به گروهی از سالمندان داوطلب این فرصت داده شد تا نوزادان یک مهد را ماساژ دهند، نتایج باورنکردنی بود. لمس نوزادان نه تنها برای خود نوزادان مفید بود، بلکه سلامت سالمندان داوطلب را هم بهبود داد.

طی سه هفته، داوطلبان، اضطراب، افسردگی و نیز هورمون‌های استرس پایین‌تری داشتند. آن‌ها هنگام کار با نوزادان، احساس آرامش، خوشحالی و آسودگی داشتند. این تعامل بی‌نظیر، مزایای دوطرفه‌ای برای نوزادان و سالمندان داوطلب داشت. این کاهش میزان استرس، مزایای بسیاری برای قلب و سلامت کلی آن‌ها داشت.

پیری سالم و ملاحظات مربوط به ماساژ سالمندان

وقتی به عنوان یک متخصص ماساژدرمانی با جمعیت سالمند سر و کار داریم، ممکن است با طیف گسترده‌ای از چالش‌ها روبه‌رو شویم. مهم است که نیازهای مختلف و گسترده‌ی این مراجعان را به یاد داشته‌ باشیم. بعضی سالمندان ممکن است هم از لحاظ جسمی و هم از لحاظ ذهنی قوی باشند، اما بعضی دیگر از آن‌ها شاید نحیف و در حال مقابله با بسیاری از مشکلات مربوط به سلامتی باشند. همیشه اطلاعات جامعی از وضعیت سلامت هر مراجع جمع‌آوری کنید و جلسه‌ی درمانی را بر آن اساس طراحی کنید.

جلسات درمانی ممکن است برای این افراد کوتاه‌تر باشد، چون ۴۵-۳۰ دقیقه برای کمک به قلب سالمندان کافی است. گاهی اوقات هم نیاز است تا جلسات کمی طولانی‌تر باشند تا بسته به نیازهای منحصربه‌فرد آن مراجع، جلسه کندتر پیش برود.

برخی راهنماهای جلسات درمانی عبارتند از:

  • تکنیک‌های متعادل ماساژ
  • آهنگ حرکت آهسته‌تر
  • شکیبایی
  • ملاحظه‌ی روند پیری
  • کاملاً در اختیار بودن

جلسات ساده، کوتاه و ملایم ماساژ برای فرد سالمندی که آن را دریافت می‌کند، می‌تواند سلامت قلب او را دگرگون کند.

error: این محتوا محافظت شده است :)