در این مقاله ۳ دلیلی که ماساژ برای دیابت می‌تواند مفید باشد را ذکر کرده ایم.

دیابت و درمان دیابت به عنوان یک بیماری به خصوص چالش‌ برانگیز زندگی است زیرا با همه مدیریت و مراقبت روزانه است که می‌توان به سمت نگهداری سلامتی حرکت کرد. از نظارت بر رژیم غذایی و میزان گلوکز برای ردیابی انسولین خود، شما دایما در مورد اینکه بدن شما نسبت به مواد غذایی که می‌خورید یا سطح فعالیت‌تان چه واکنشی نشان می‌دهد محتاط و هوشیار هستید.

چیزی ساده مثل نوشیدن یک چای یخ یا راه رفتن طولانی مدت می‌تواند تاثیر بزرگی بر روی میزان گلوکز شما داشته باشد که می‌تواند موجب سرگیجه، غش یا سایر علائم جدی دیگری شود.

با توجه به میزان زمانی که یک بیمار دیابتی به دنبال اجرای دستورات پزشک خود می‌گردد، بسیاری از افراد مبتلا به این بیماری به دنبال روش‌های جدید جامعتری هستند تا زندگی را بدون استفاده از داروهای اضافه آسان‌تر کنند.

اگر شما به دنبال درمان‌های طبیعی دیابت هستید، ممکن است از یاد ببرید که ماساژ درمانی می‌تواند به شما کمک کند علائم بیماری خود را مدیریت کنید و برنامه‌های درمانی خود را تقویت کنید.

 

در بدن یک دیابتی چه اتفاقی می‌افتد؟

دیابت وضعیتی است که توانایی بدن شما برای تولید یا واکنش به هورمون انسولین در بدن کاهش می‌یابد و باعث مشکلاتی در متابولیسم کربوهیدرات‌ها و همچنین میزان بالای گلوکز در خون و ادرار می‌شود. بدن برای ادامه فعالیت نیاز به گلوکز دارد، زیرا این یکی از منابع اصلی سوخت بدن است. اما زمانی که میزان گلوکز شما خارج از سطح مورد نیاز و بی‌اختیار است، باعث ایجاد مشکلات جدی در تمام بدن می‌شود.

پس فقط چگونه ماساژ می‌تواند به تنظیم گلوکز شما در حال حاضر کمک کند؟ بیایید بیاموزیم که چگونه ماساژ میتواند به دیابت کمک کند.

۱٫ ماساژ به عنوان یک درمان نوروپاتی

نوروپاتی کلمه‌ای دیگر برای توصیف آسیب عصبی است که بسیاری از بیماران دیابتی در دست و پای خود تجربه می‌کنند. این نوروپاتی محیطی می‌تواند باعث بی‌نظمی، سوزن سوزن شدن، ضعف و تحلیل عضلانی، درد، افزایش حساسیت و حتی فلج احتمالی شود.

در حالی که بسیاری از داروها در بازار برای درمان نشانه‌های نوروپاتی وجود دارد، این داروها با عوارض جانبی قابل توجهی همراه است که برخی از بیماران بهتر از آن‌ها اجتناب کنند. اکنون مطالعات نشان می‌دهد که ماساژ ممکن است یک درمان مؤثر برای نوروپاتی باشد. طبق گفته Awandish Pandey و همکارانش در بررسی سیستماتیک درمان‌های جایگزین برای دیابت، گردش خون بهبود‌یافته از طریق ماساژ درمانی “می‌تواند شگفتی‌هایی برای نوروپاتی دیابتی و سایر عوارض مرتبط با دیابت ایجاد کند.”

اما چرا ماساژ دقیقا در بهبود گردش خون چنین خوب عمل می‌کند؟

ماساژ باعث گشادسازی عروق می‌شود که جریان خون شما را افزایش می‌دهد و اکسیژن بیشتری را برای هر گوشه‌ای از بدن شما می‌رساند.

۲٫ ماساژ هورمون‌های استرس را کاهش می‌دهد و انسولین کارآمدتر خواهد بود

جامعه پزشکی مدتهاست که می‌داند آرامش و تمدد اعصاب موجب کاهش اضطراب می‌شود. در حقیقت، اثبات شده است که ماساژ سطوح اصلی هورمون‌های تنظیم کننده استرس مانند کورتیزول در بدن را کاهش می‌دهد.

از آنجایی که آرامش ناشی از ماساژ به علت کاهش هورمونهای تنظیم کننده استرس در بدن است، ممکن است به بدن کمک کند تا از انسولین به طور موثرتر استفاده کند.


تحقیقات نشان می‌دهد که ماساژ ممکن است به کاهش قند خون در افراد مبتلا به دیابت کمک کند.

مدیریت دیابت یک چالش چندبعدی است که نیاز به راه‌حل‌های خلاقانه دارد

ورزش منظم و رژیم غذایی سالم اولویت اصلی مدیریت طبیعی دیابت است. درمان طبیعی اضافی مانند ماساژ حرفه‌ای می‌تواند راه‌حلی باور نکردنی برای کاملاْ سرزنده بودن در طی زندگی همراه با بیماری باشد.

از ماساژ به عنوان روشی مکمل در کنار روش‌های درمانی دیگر در بهبود یا کاهش علایم  انواع بیماری‌ها جسمی و روحی استفاده می‌شود مانند ایدز، آلزایمر، لوپوس، بی‌خوابی، اضطراب و سایر بیماری‌ها برای مطالعه بیشتر به وبلاگ ورزمان مراجعه کنید.

 

منبع:

https://www.zeel.com/blog/massage/3-ways-massage-can-help-diabetes/

error: این محتوا محافظت شده است :)