ماساژ کامل بدن – موسیقی ملایم، نور کم، احساس آرامش، سعادت است. اما آنچه که اکثر مردم نمی‌دانند این است که در حالی که ممکن است در حالت آرامش کامل باشند بدن آن‌ها با ماساژ کاملا فعال می‌شود. ماساژ سیستم عصبی را تحریک می‌کند. عضلات، اندام‌ها و غدد شما را بیدار می‌کند. خون و مایع لنف را به گردش در می‌آورد و تعداد زیادی سلول را برای تولید و انتشار مواد شیمیایی و هورمون‌ها به وجود می‌آورد.

بدن شما به یک ماساژ برای تجدید نظر درباره خودش و مقابله با اثرات استرس نیاز دارد.

در اینجا تعدادی از مزایایی که در طی ماساژ کامل بدن دریافت می‌کنید آورده شده است:

۱- تازه کردن پوست

مالش سطحی دست ماسور به همراه لوسیون و روغن ماساژ سبب تراش سطحی و نازک پوست می‌شود و اجازه می‌دهد تا سلول‌های تازه پوستی ظاهر شوند.

۲- ماساژ کامل بدن و آرامش سیستم عصبی

همانطور که استراحت می‌کنید، سیستم عصبی شما به حالت “استراحت ” وارد می‌شود. اگر در ناحیه‌ای در بدنتان درد و تنش وجود داشته باشد ممکن است که نتیجه فشار ناشی از تنگ شدن عضلات باشد و ماساژ کامل بدن ممکن است آن را تسکین دهد.

یک سیستم عصبی آرام به این معنی است که تولید هورمون توازن خواهد داشت. تولید هورمون‌های استرس مثل کورتیکواستروئیدها (LDL) کاهش می‌یابد، زیرا هورمون‌های “احساس خوبی” مانند آندورفین‌ها افزایش می‌یابد. هورمون‌هایی که چرخه خواب / بیداری، چرخه‌های قاعدگی، سلول‌های ایمنی، قند خون و حتی میزان مصرف غذا را تنظیم می‌کنند، همه به آرامشی که با یک ماساژ کامل بدن همراه است، واکنش مثبتی نشان می‌دهند.

۳- ماساژ کامل بدن و مزایای اسکلتی عضلانی

عضلات شما مانند اسفنج ها هستند – زمانی که آنها منقبض می‌شوند، خون و مایع لنفاوی فشرده می‌شوند و زمانی که آنها آرام می‌شوند، خون تازه وارد می‌شود و غذاکای تازه، اکسیژن و سلول‌های ایمنی را می‌گیرد. افزایش جریان خون باعث تسریع در حذف اسید لاکتیک و دیگر شرایط متابولیسم عضلانی می‌شود که موجب گرفتگی و خستگی عضلانی است.  درمانگر در ماساژ کامل بدن همچنین ممکن است کشش و محدوده حرکات جنبشی را به ماساژ اضافه کند، که مفاصل را بسیج می‌کند و کشش‌های مثبت را روی عضلات، رباط‌ها و تاندون‌ها قرار می‌دهد.

۴- سم‌زدایی لنفاوی

سیستم لنفاوی برای حفظ تعادل مایع و عملکرد سیستم ایمنی بدن بسیار مهم است. رگ‌های لنفاوی موازی رگ‌های خونی در سراسر بدن قرار دارند و گروه‌های بزرگ گره‌های لنفاوی در گردن، زیر بغل و کشاله ران دیده می‌شود. همانطور که درمانگر با ماساژ کامل بدن روی جریان انداختن خون در سراسر ماهیچه‌ها و بافت‌ها کار می‌کند، سیستم لنفاوی را هم خالی می‌کند، جایی که گره‌های لنفاوی از سلول‌های مرده، مواد زائد و پاتوژن‌های احتمالی خارج می‌شوند. جریان لنفاوی کند به حفظ مایعات کمک می‌کند و تخلیه سیستم لنفاوی باعث کاهش ورم در بعضی قسمت‌های بدن می‌شود.

۵- بهبود خون‌رسانی به استخوان در ماساژ کامل بدن

آیا میدانید که استخوان‌های شما نیز تامین خون دارد و همچون عضلات از مزایای ماساژ بهره می‌برند؟ جریان خون، کلسیم و دیگر مواد معدنی را به استخوان‌ها می‌بخشد تا قدرت و عملکرد خود را حفظ کنند، بنابراین سیستم اسکلتی شما با ماساژ با یک افزایش قابل توجهی تقویت می‌شود. 

۶- ماساژ برای سلامت قلب 

ماساژ کامل بدن برای قلب شما مناسب است. واژینیت تولید شده توسط ماساژ، بازگشت وریدی را افزایش می‌دهد که به نوبه خود باعث افزایش جریان خون و تحویل اکسیژن به تمام اعضای بدن می‌شود. تمام سیستم قلبی عروقی شما شل شده و گردش خون در بدن شما بهبود می‌یابد. فعال شدن حالت “استراحت ” سیستم عصبی پاراسمپاتیک،به تنظیم فشار خون و تنظیم ضربان قلب کمک می‌کند.

ماساژ کامل بدن

۷- تاثیر ماساژ کامل بدن در هاضمه و گوارش خوب

استرس روی سیستم گوارش عارضه ایجاد می‌کند و یک ماساژ کامل بدن می‌تواند تاثیر بسیار خوبی بر روی نحوه تغذیه بدن و مواد مغذی بدن شما داشته باشد. سیستم عصبی پاراسیمپاتیک هضم شما را تنظیم می‌کند، شیمی مورد نیاز (مانند بزاق، شیره معده و انسولین) را تنظیم می‌کند و حرکات دودی را تحریک می‌کند تا مواد غذایی را در سراسر روده حرکت دهد.

ماساژ سوئدی یک ماساژ شکمی اختیاری را شامل می‌شود که به طور مستقیم روی روده بزرگ عمل می‌کند برای تنظیم مراحل پایانی هضم. هنگامی که غذا به آرامی از طریق دستگاه گوارش حرکت می‌کند، معده، کیسه صفرا، پانکراس و روده‌ها برای جذب بیشتر مواد مغذی، که از رفاه عمومی شما حمایت می‌کند، با هم کار می‌کنند.

۸- بهبود تنفس

درمانگر ماساژ ممکن است از شما بخواهد در شروع ماساژ یک نفس عمیق بکشید. تنفس بدون محدودیت یکی از سریعترین روش‌ها برای کاهش استرس است، و نفس عمیق در ابتدا  روی تخت ماساژ ممکن است آهسته شما را تسکین دهد. علاوه بر دیافراگم، عضلاتی در دنده‌ها، قفسه سینه، و گردن شما وجود دارد که در تنفس کمک می‌کند.

از آنجایی که تنش در شانه‌ها، سینه و عضلات گردن تجمع می‌یابد، جای تعجب نیست که تنفس ما زمانی که تحت فشار قرار می‌گیرد محدود می‌شود. همانطور که شما بیشتر ماساژ می‌شوید و بدنتان آرام می‌شود و تنفس شما عمیق‌تر و صاف‌تر می‌شود، درمانگر ماساژ شما می‌تواند روی عضلات سفت و ناراحت برای کاهش سفتی ماهیچه‌هایی که به تنفس کمک می‌کنند، کار کند. در صورت درخواست شما، ماساژ درمانگر شما همچنین می‌تواند ماهیچه‌های بین دنده‌ای را که برای تنفس طبیعی و بی دردسر مهم هستند ماساژ دهد.

 

برای مطالعه مقالات بیشتر به وبلاگ ورزمان مراجعه کنید : https://varzeman.com/blog/

error: این محتوا محافظت شده است :)