در این مطلب به اهمیت ماساژ‌ درمانی زنان در حفظ سلامتی و فواید آن در طول زندگی زنان اشاره داریم.

ماساژ درمانی به‌طور گسترده به‌عنوان روشی برای کاهش سطح استرس، از بین بردن تنش ماهیچه‌ها، ارتقای آرامش، پشتیبانی از برنامه‌های درمانی و جلوگیری از آسیب شناخته می‌شود. یکی از فواید ماساژ درمانی زنان که کمتر شناخته شده‌، درمان مشکلات سلامتی مختلف زنان؛ شامل سیکل قاعدگی نامنظم، اختلالات قاعدگی و سخت‌باروری است. به‌علاوه ماساژ راهی موثر برای تقویت زنان در طول تغییرات جسمی آن‌ها در حین بارداری، به‌دنیا آوردن بچه و دوران نقاهت است.

متخصص‌شدن در سلامت زنان

آماندا راث، که نه سال است ماساژ انجام می‌دهد، بعد از تجربه‌ی راه‌های مختلف زیادی مثل روانشناسی و تهیه‌کنندگی تئاتر، به سلامت جامع کشیده‌شده‌است. در حالی که هیچ‌یک از این حرفه‌ها تخصص اصلی او نبوده، او یاد گرفته که عاشق کارکردن با دستانش است و می‌خواهد تاثیر مثبتی بر دیگران بگذارد. او با اشتیاقش به منفعت‌رسانی به جامعه‌ی سلامتی جامع، هم در طب سوزنی و هم در ماساژ، گواهی دریافت کرد.

زمانی که دوران کارآموزی و تمرین خود را می‌گذراند، زنان زیادی را دید که یائسگی‌های دشوار داشتند و برخی از آن‌ها سابقه‌ی سیکل‌های قاعدگی دردناک و نامنظم، بهبود ضعیف پس از زایمان، یا اختلالات قاعدگی هم داشتند. آماندا می‌گوید«گزینه‌های موجود برای مقابله با این مشکلات درمان دارویی، خارج‌کردن رحم یا تحمل آن بود؛ اما من می‌دانستم که باید راه چهارمی هم وجود داشته‌باشد.»

او تمام شغلش را صرف بهبود سلامت و باروری زنان کرد. او متعهد شد که به زنان دیدگاه جامعی در مورد سلامت و بهبود آموزش دهد. آماندا تاکید می‌کند که صحبت باز و باصداقت درمورد این گزینه‌ها کلید از بین‌بردن این ذهنیت است که تنها درمان برای مشکلات مخصوص زنان، دارو یا عمل جراحی است.

ماساژ‌ درمانی زنان

ماساژ درمانی و سلامت زنان

سندروم پیش‌از قاعدگی (PMS) مشکلی معمول است که زنان به‌دنبال حل آن هستند و ثابت‌شده که ماساژ می‌تواند بدون استفاده از داروهای غیرضروری، علائم آن را تسکین دهد. ماساژدرمانی گردش خون و جریان لنف را بهبود می‌دهد و از این طریق به حفظ تعادل هرمونی و تسکین ورم و نفخ شکمی کمک می‌کند.

ماساژ همچنین به بدن آرامش داده و باعث ترشح اندورفین می‌شود و به این شکل به کاهش درد کلی ناشی از PMS کمک می‌کند. تحقیقات نشان‌داده‌اند که زنانی که از PMS رنج می‌برند، با احتمال بیشتری دوران یائسگی سخت‌تری خواهند داشت، و درمان‌های واکنشی علائم PMS می‌تواند خطر این رنج آتی را کاهش دهد.

آماندا مشتریانی با اختلالات قاعدگی جدی‌تر را هم درمان کرده، مثل اختلال بدخلقی پیش‌از قاعدگی (PMDD)؛ که با تغییرات احساسی و رفتاری شدید مرتبط با فازهای مختلف سیکل قاعدگی شناخته می‌شود و با استرس و کمبود خواب نیز تشدید می‌شود. ماساژ می‌تواند به همان شکلی که به درمان PMS کمک می‌کند، به درمان PMDD هم کمک کند، با این تفاوت که کسانی که از PMDD رنج می‌برند، برای مدیریت علائم‌شان، باید بیشتر برروی خود مراقبتی و آرامش خود تمرکز کنند.

ماساژ و باروری

تلاش برای باروری می‌تواند زمان پر اضطرابی برای یک زن باشد، و ماساژ نقش مهمی در ارتقای آرامش و حال خوب کلی دارد و در عین حال استرس و اضطراب را نیز کاهش می‌دهد. تحقیقات نشان‌داده که هورمون‌های استرس تاثیر منفی برروی باروری می‌گذارند و باعث شرایطی به‌نام اختلال تولیدمثلی ایجاد شده به واسطه استرس می‌شود. این شرایط باعث اختلال در سطح هورمون‌ها می‌شود و بر قاعدگی معمولی تاثیر می‌گذارد و همین، عامل باروری سخت می‌شود.

استفاده از ماساژ به‌عنوان یک ابزار کاهشی می‌تواند به حفظ تعادل هورمون‌ها و ایجاد سیکل‌های نرمال، افزایش جریان خون به اندام‌های تولیدمثلی و تهیه‌ی محیطی مثبت برای انجام باروری کمک کند.

ماساژ در زمان بارداری

ماساژ والدین نوع محبوبی از ماساژ بین مادران باردار است. در دو دوره‌ی سه‌ماهه‌ی اول بارداری، از ماساژ عمدتا برای ایجاد آرامش و کاهش استرس استفاده می‌شود. به‌علاوه، ماساژ‌ درمانی زنان ابزاری موثر برای آموزش تکنیک‌های تنفس و آرام‌کردن خود است تا بتوانند از عهده‌ی زایمان بربیایند و اضطراب خود را کاهش دهند. در سه‌ماهه‌ی سوم، ماساژ نقشی حیاتی در آماده‌سازی بدن برای زایمان ایفا می‌کند؛ می‌تواند به آرامش ماهیچه‌های اطراف اندام تولیدمثلی، آماده‌سازی باسن و لگن برای زایمان و قرارگیری درست جنین در رحم کمک کند.

قرارگیری صحیح خیلی مهم است، چرا که نشستن در تمام روز می‌تواند باعث شود جنین به عقب وارد لگن شود (به جای ستون فقرات، به سمت شکم قرار بگیرد)، که این باعث تاخیر زایمان و کمر درد می‌شود. آماندا می‌گوید که «مادران باردار نزدیک به زایمان، نیاز به تحرک و ورزش دارند و ماساژ هم می‌تواند به آن‌ها آرامش بدهد و هم بدنشان را برای زایمان آماده کرده و احتمال زایمان طبیعی را افزایش دهد.»

آگاهی در مورد ماساژ درمانی زنان

ایجاد آگاهی درباره فواید متنوع ماساژ‌ درمانی زنان و سایر درمان‌های جامع سلامتی کلید تضمین درستی مراقبت‌هایی است که زنان دریافت می‌کنند تا سلامت طبیعی خود را حفظ کنند. آماندا تاکید می‌کند که زنان جوان و نوجوانان باید بدانند که یک گزینه‌ی جامع و حمایتی برای مواجهه با مشکلات زنان وجود دارد. معمولا روش‌های اصلی مواجهه با این مشکلات موقتی هستند و فقط مشکل را می‌پوشانند به‌جای اینکه آن را درمان کنند.

آماندا می‌گوید «زمانی که داروها یا پیشگیری را قطع کنیم، مشکل همچنان باقی می‌ماند؛ چرا که به جای حل شدن، مخفی شده. در نهایت این زن همان مشکلات قبلی را دارد و حتی ممکن است دچار ناراحتی بیشتری هم بشود. استفاده‌ی زودهنگام از ماساژ و سایر درمان‌های سلامت جامع در مواجهه‌ی ریشه‌ای با مشکل و ارتقای سلامت کلی زنان ضروری است.»

 

برای مطالعه مقالات بیشتر به وبلاگ ورزمان مراجعه کنید: https://varzeman.com/blog/

Call Now Buttonتماس برای ثبت سفارش سریع
error: این محتوا محافظت شده است :)