رفلکسولوژی علم و هنر بکارگیری فشار روی پاها (و گاهی اوقات دست‌ها و گوش‌ها) است تا قسمت‌های دیگر بدن را تحت تاثیر قرار دهد. “نقاط رفلکس” در پاهای شما وجود دارد که مربوط به هر عضو، ساختار، مفصل و عضله در بدن است.

بخش “علمی” رفلکسولوژی به این معنی است که یک متخصص آموزش دیده و ماهر دقیقا می‌داند کجا، چه مدت و چه مقدار فشار در مناطق خاصی از پا اعمال کند. بخش”هنر” آن تجربه و شهود بکارگیرنده است در تعادل عوامل موثر در برخی از مسائل، مانند کار بر روی سیستم گوارشی برای کاهش یا از بین بردن سردرد. رفلکسولوژی به درستی کارش را انجام داده است که بیش از ۴،۰۰۰ سال قدمت پیدا کرده است.

چرا رفلکسولوژی بسیار مفید است؟

  • رفلکسولوژی، چرا که بر سیستم های چندگانه بدن اثر می‌گذارد، می‌تواند خلق و خو را تثبیت کند، به تمرکز و سطح انرژی شما کمک کند. یک جلسه رفلکسولوژی پا شما را آرام می‌کند، حال شما را خوب می‌کند، ذخایر انرژی شما را بازیابی می‌کند و به شما کمک می‌کند تا استراحت کنید. برای ماساژدرمانگر استفاده از تکنیک‌ها و حرکات مختلف در طول ماساژ بسیار مهم است زیرا آنها روی عضلات، مفاصل و فاسیا کار می‌کنند زیرا سیستم عصبی ما قادر است “توجه” به حرکات تکراری را متوقف کند. اضافه کردن رفلکسولوژی پا به ماساژ باعث می‌شود سیستم عصبی شما مسیرهای جدیدی برای تحریک لمس کننده‌های مختلف به شیوه‌ای مثبت ایجاد کند.
  • صحبت از سیستم عصبی شما، تنها دو وضع دارد: سمپاتیک (استرس) و پاراسمپاتیک (آرامش). در حالی که ماساژ به طور کلی برای قرار دادن ما در حالت استراحت / بازسازی استفاده می‌شود، برخی از فرم‌های شدید ماساژ مانند ماساژ ورزشی یا ماساژ بافت عمیق می‌توانند حالت استرس را فعال کنند. اضافه کردن رفلکسولوژی به مقابله با استرس کمک می‌کند و ممکن است ناراحتی پس از ماساژ را کاهش دهد.

رفلکسولوژی

  • رفلکسولوژی پا می‌تواند خلاقیت و تمرکز ذهنی را افزایش دهد. رفلکسولوژی به سرعت می‌تواند سیستم عصبی (و امواج مغزی) را به حالت آلفا تبدیل کند. گاهی اوقات این آگاهی “منطقه” نامیده می‌شود، این وضعیت آگاهی ناشی از موج‌های شدید مغزی است و با رویکردهای ذهنی قدرتمند، ارتباطات، ایده‌های خلاقانه و حل مسائل مرتبط است. حتی پانزده دقیقه رفلکسولوژی می‌تواند برای رسیدن به حالت آلفا کافی باشد.
  • پاها منعکس کننده وضعیت بدن است. دو پا را با هم بکشید، به پاهای خود نگاه کنید. انگشتان نمایا‌نگر، سر هستند، قسمت پهن پاها شانه‌ها هستند، آنها به کمر وصل می‌شوند، منحنی کمری در عمیق‌ترین قسمت قوس پا قرار دارد، و در انتهای آن، پایان می‌یابد. حالا تصور کنید ماساژ درمانگر هردو پای شما را نگه می‌دارد و آنها را ماساژ باور نکردنی می‌دهد که بر هر بخش از بدن شما تاثیر می‌گذارد.
  • به طور معمول در طول روز، پاهای شما احتمالا در کفش‌های ناراحت کننده محصور هستند، روی سطوح سخت فشار می‌آورند و، مگر اینکه آسیب دیده باشند، وگرنه احتمالا به آن‌ها فکر نمی‌کنید. اضافه کردن رفلکسولوژی به ماساژ شما روشی است برای قدردانی از زحمات طولانی مدت پاها.
  • پاهای شما از شگفتی‌های مهندسی است ، که شامل ۲۵٪ از کل استخوان‌های بدن، ده‌ها عضله و مفصل، هزاران عضو عصبی و قوس‌های متعدد است که همگی برای پشتیبانی، تعادل و پیشبرد بدن شما کار می‌کنند. اگر در مورد آن فکر کنید، یک چهارم از تمام ماساژها باید روی پاها تمرکز کنند.

رفکلسولوژی در مقایسه با ماساژ پا

رفلکسولوژی – برخلاف “ماساژ پا” – یک مهارت پیچیده است که نیاز به ۱۰۰ تا ۲۰۰ ساعت آموزش برای تمرین مهارت دارد. بسیاری از مدارس ماساژ درمانی به طور خلاصه در مورد اصول هستند، اما دانش آموزانی که می‌خواهند آن را به عنوان یک تخصص ارائه دهند،باید مطالعه آن را در دوره های آموزشی یا سازمان‌های رفلکسولوژی ادامه دهند. بسیاری از این دوره‌ها آموزش رفلکسولوژی دست و گوش را نیز ارائه می‌دهند. این گزینه‌ها در مواردی استفاده می‌شود که در آن کار بر روی پاها منع شده باشد (مثلا نوروپاتی دیابتی شدید) یا نمی‌توان روی پاها کار کرد، مانند فردی که قطع عضو شده است.

مجوز فعالیت در آمریکا

در کشوری مانند ایالات متحده، هر ایالت عملکرد خود را دارد. ایالت‌هایی هستند که برای فعالیت رفلکسولوژی نیازمند مجوز است معمولا با تکنیک‌های ماساژ سنتی،  فعالیت در این زمینه مجاز است (مانند نیویورک، فلوریدا و تگزاس). ایالت‌هایی هم هستند (مانند مینه سوتا و کانزاس) که درمانگران ماساژ مجوز فعالیت ندارند و رفلکسولوژی اغلب غیرقانونی است. چند ایالت (کلرادو و کالیفرنیا) وجود دارد که در آن ماساژ توسط دولت‌های محلی تنظیم می‌شود و ممکن است مستلزم تایید صلاحیت رفلکسولوژی باشد. سازمان‌های متعددی هستند که درمانگران رفلکسولوژی را به طور جداگانه از هر اعتبارنامه‌ی دولتی (مانند هیئت صدور گواهینامه آمریکایی و انجمن رفلکسولوژی آمریکا) تأیید می‌کنند.

موارد استفاده از رفلکسولوژی

رفلکسولوژی برای هدف قرار دادن شرایط مرتبط با استرس مانند بی‌خوابی، سردردهای تکراری، تنش عضلانی و خستگی ایده‌آل است. با این حال، مطالعات علمی بی‌شماری وجود دارد که رفلکسولوژی را به عنوان مسئول رفع کامل چیزهایی مانند درد کیسه صفرا، PMS و اثرات شیمی درمانی عنوان می‌کند.

 

آیا می‌خواهید رفلکسولوژی را به ماساژ بعدی خود اضافه کنید؟ در ورزمان، فقط به ما بگویید – در هنگام یادآوری با ورزمان، “رفلکسولوژی” را در قسمت یادداشت برنامه ماساژ اضافه کنید. رفلکسولوژی را می توان به هر روش ماساژ اضافه کرد و همیشه به دلیل توانایی آرام سازی آن در ماساژ درمانی قرار دارد. در نهایت، رفلکسولوژی در منزل ایده آل است؛ زیرا پس از ماساژ دادن، مجبور نخواهید شد پس از ماساژ دوباره پیاده‌روی کنید و پاهای خود را به زمین بگذارید.

 

برای مطالعه مقالات بیشتر به وبلاگ ورزمان مراجعه کنید: https://varzeman.com/blog/

Call Now Buttonتماس برای ثبت سفارش سریع
error: این محتوا محافظت شده است :)