ماساژ دادن کودکان با روغن ماساژ فواید زیادی دارد و نقش چشمگیری در رشد و نمو جسمی و ذهنی آن‌ها، به ویژه کودکان نارس دارد. انجام ماساژ با روغن تا دو سالگی کودکان توصیه می‌شود.

انتخاب روغن ماساژی که مناسب کودک باشد به همین راحتی نیست و به‌طور مستقیم به سلامتی نوزاد مرتبط می‌شود. بخاطر حساسیت بالای پوست بچه‌ها، انتخاب روغن ماساژ اشتباه، باعث عکس‌العمل بدی از طرف پوست می‌شود. روغن ماساژی که تاثیر خوبی بر یک کودک داشته باشد، لزوما برای یک کودک دیگر مناسب نیست؛ تنها ماساژی با روغن مناسب پوست کودک تضمین‌کننده‌ی نتیجه‌ی مطلوب است. این مطلب به شما کمک می‌کند تا درباره فواید ماساژ با روغن برروی کودکان و بهترین روغن‌های ماساژ کودک برای استخوان‌هایی قوی بیشتر بدانید.

 

روغن ماساژ کودکان

مزایای ماساژ کودکان با روغن چیست؟

اگر از مادرتان بپرسید، درباره فواید ماساژ در رشد و نمو کودک به شما خواهد گفت؛ ما هم اینجا معمول‌ترین این مزایا را لیست کرده‌ایم:

ماساژ با روغن ماساژ باعث جریان خون مناسب می‌شود:

یک ماساژ نرم و آرام باعث ایجاد گرما می‌شود و به خون‌رسانی مناسب به همه‌ی بخش‌های بدن کمک می‌کند.

استخوان‌ها و ماهیچه‌های کودک را تقویت می‌کند:

ماساژ منظم به شکل‌دهی مناسب و سالم استخوان‌ها و ماهیچه‌ها در کودکان، به‌خصوص نوزادان زودرس کمک می‌کند.

روغن ماساژ به افزایش وزن کودک کمک می‌کند:

ماساژ با روغن عصب مهمی را تحریک می‌کند به نام عصب واگوس (vagus nerve) که مغز را به بخش‌های مهم بدن، از جمله شکم، وصل می‌کند. تحریک این عصب می‌تواند هضم و تحرکات روده‌ای را بهبود بدهد و در نتیجه، در افزایش وزن کودکان موثر است.

انجام ماساژ باعث خواب آرام کودک می‌شود:

ماساژ دادن کودک یکی از بهترین متدها برای تسکین احساسات او است، ایرادگیری‌های او را به حداقل می‌رساند و روشی عالی برای کمک به خواب آرام او است.

استفاده از روغن ماساژ کودکان برای تسکین مشکلات شکمی مناسب است:

استفاده از روغن ماساژ به تسکین مشکلات شکمی که کودک را اذیت می‌کنند، مثل سوءهاضمه، درد شکمی، نفخ و غیره، کمک می‌کند.

ماساژ باعث ارتباط بین مادر و کودک می‌شود:

ماساژدادن کودکان به مادران اجازه می‌دهد ارتباط احساسی عمیقی بین خودشان و فرزندشان ایجاد کنند.

چطور بهترین روغن ماساژ کودکان را انتخاب کنیم؟

تنوع روغن ماساژ برای کودکان در بازار زیاد است، با این حال باید درمورد انتخاب روغن ماساژ برای کودکانتان کاملا آگاه باشد و از موارد زیر اجتناب کنید:

 1. استفاده از روغن ماساژ با رایحه‌های مصنوعی و قوی.
 2. استفاده‌کردن از روغن‌های ماساژ مخصوص بزرگسالان.
 3. ترکیب‌کردن دو یا سه روغن با یکدیگر
 4. تغییر مداوم روغن و استفاده از روغن متفاوت یا روغن مشابه با برند متفاوت. هیچ‌وقت روغن ماساژی که پوست کودک به آن عادت کرده را بدون دلیل مرتبط تغییر ندهید. در هر حال بدون دستور دکتر کودکتان از روغن جدیدی استفاده نکنید.
 5. استفاده از روغن‌هایی که مواد معدنی دارند.

باید همیشه روغن ماساژ کودک معتبری برای ماساژ کودکتان استفاده کنید. روغن‌های ارگانیک تحت‌فشار سرد هم برای ماساژ کودک مناسب هستند.

بهترین روغن‌ ماساژ کودکان برای تقویت استخوان‌ها

اینجا به انواع مختلف روغن ماساژ که برای ماساژ دادن کودکان به منظور رشد استخوان‌ها و عضلات قوی استفاده می‌شوند اشاره می‌کنیم:

روغن ماساژ Dabur lal tail:

مادرها در گذشته از این روغن برای رشد و تقویت استخوان‌ها و عضلات کودکان استفاده می‌کرده‌اند. این روغن یک روغن آیورودیک است که از انواع مختلف گیاهان دارویی و عصاره‌های آن‌ها ساخته شده. از لحاظ علمی ثابت شده که این روغن در دستیابی به رشد کلی جسمی نوزادان نیز موثر است.

روغن ماساژ نارگیل:

این روغن سبک‌تر است، به‌راحتی جذب پوست می‌شود و در تابستان که هوا گرم و شرجی است، بهترین انتخاب است. روغن نارگیل برای پوست حساس کودکان و کودکانی که اگزمای پوستی دارند خیلی مناسب است. مادران در تمام دنیا از روغن نارگیل برای ماساژ کودکانشان استفاده می‌کنند.

روغن ماساژ بادام:

بخاطر اینکه روغن بادام غنی از ویتامین E، D و A است، به طور گسترده در دنیا برای ماساژ کودکان استفاده می‌شود. این روغن سرشار از اسیدهای چرب است و به همین دلیل انتخاب مناسبی برای کودکان دارای اگزما یا پوست‌های خشک و حساس است. روغن بادام به بهبود ایمنی، تقویت استخوان‌ها و مبارزه با عفونت‌های پوستی کمک می‌کند. معمولا از روغن بادام شیرین در فصل زمستان استفاده می‌شود.

روغن زیتون:

به دلیل فواید زیتون، روغن زیتون علاوه‌بر لطافت، زیبایی و درخشندگی پوست کودک، باعث تقویت استخوان‌ها و ماهیچه‌ها نیز می‌شود. لازم نیست روغن مدت زیادی روی پوست باقی بماند؛ می‌توانید نیم ساعت قبل از حمام، کودک را با روغن زیتون ماساژ دهید و برای دستیابی به بهترین نتیجه، بهتر است بعد از انجام ماساژ، مقداری نور خورشید به پوست کودک برسد تا بدنش ویتامین D جذب کند و در نتیجه استخوان‌هایش تقویت شود. اگر پوست کودکتان خشک و حساس است، از روغن زیتون و روغن‌های گیاهی مثل روغن آفتابگردان استفاده نکنید، چرا که بخاطر وجود اولئیک اسید در آن‌ها، به پوست کودک آسیب می‌زنند.

روغن ماساژ خردل:

یکی از روغن‌های ماساژی که استفاده از آن برای کودکان به‌خصوص در فصل زمستان مورد تایید اکثریت قرار گرفته، روغن خردل است. اگر این روغن با دانه‌های شنبلیله و سیر گرم شود، تاثیر بیشتری نیز خواهد داشت. این ترکیب در تقویت استخوان‌ها و عضلات کودکان مشهور هستند. روغن خردل بخاطر ویژگی‌های گرمایی که دارد، قبل از استفاده گرم می‌شود تا به دمای مناسبی برسد و سپس برای ماساژ کودک استفاده می‌شود تا به گرم نگه داشتن کودک و محافظت از او درمقابل سرما و سایر عفونت‌ها کمک کند. گرم‌کردن روغن خردل با چند حبه سیر برای درمان سرماخوردگی کودکان عالی است.

روغن آفتابگردان:

یک منبع خوب برای ویتامین E و اسیدهای چرب، روغن آفتابگردان است که به رشد و نمو استخوان‌ها و ماهیچه‌های کودک کمک می‌کند. با این حال بهتر است از این روغن برای کودکانی که پوست خشک و علائم اگزما دارند استفاده نشود چرا که خشکی پوست آن‌ها را تشدید می‌کند.

روغن کرچک:

این روغن بخاطر خواص مرطوب کنندگی و درمانی‌اش مشهور است و می‌تواند مرهمی برای عرق‌سوزی‌ها، عرق‌سوزی بخاطر پوشک، باشد. کودکان زیاد حرکت می‌کنند و روغن کرچک در تسکین دردهای عضلانی ناشی از این تحرکات موثر است. این روغن بخاطر چرب‌بودن، برای کودکانی با پوست‌های حساس مناسب است. ماساژ منظم با روغن کرچک برای نمو استخوان‌های کودک بسیار مناسب است. بعد از ماساژ با روغن کرچک حتما کودک را حمام کنید و با احتیاط او را بگیرید.

روغن کنجد:

در آیورودا، از روغن کنجد به عنوان شاه روغن‌ها نام‌برده‌شده و یک گزینه‌ی عالی برای سلامت پوست و رشد استخوان‌ها و اعصاب قوی است. ماساژ روزانه کودک با روغن کنجد گرم به مدت ۱۵ دقیقه و قبل از حمام، رشد او را تقویت می‌کند و به افزایش قد و وزنش کمک می‌کند. روغن کنجد ضد التهاب است، از کودک دربرابر بسیاری از عفونت‌ها محافظت می‌کند و یک مرطوب‌کننده‌ی قوی است.

نکاتی که باید در زمان ماساژ کودکان همراه با روغن ماساژ رعایت کنید.

اولین و مهم‌ترین نکته این است که ذهنتان را کاملا به ماساژ کودک اختصاص دهید؛ با او باشید، برایش با صدایی آرام آواز بخوانید، با او صحبت کنید و او را هم درگیر کنید. علاوه‌بر این موارد، چند نکته دیگر نیز وجود دارد که باید به آن‌ها توجه کنید:

 • زمانی را برای ماساژ انتخاب کنید که کودک نه گرسنه است نه خواب‌آلود؛ بعد از چند روز متوجه می‌شوید که چه زمانی کودکتان آماده‌ی ماساژ است.
 • یادتان باشد که قبل از ماساژ دستانتان را بشویید و لباس‌های تمیز بپوشید.
 • همه‌ی لوازم مورد نیاز برای ماساژ را در دسترس خود قرار دهید؛ حوله، لباس، روغن و یک تشک ضدآب.
 • دمای اتاق را چک کنید-  باید دمای مناسبی داشته باشد؛ نه سرد باشد نه گرم.
 • همیشه اول روغن را روی دستتان امتحان کنید تا خیلی داغ نباشد.
 • اگر اولین بار است که از روغنی استفاده می‌کنید، ابتدا روی قسمتی از پوست پای کودک آن را امتحان کنید.
 • از حرکات مالشی آرام و ملایم استفاده کنید و اگر علامت ناراحتی در کودک دیدید، ماساژ را ادامه ندهید.
 • بعد از ماساژ از حمام آب گرم استفاده کنید یا اگر می‌خواهید کودک را بخوابانید، لباس‌های راحتی تن او کنید.

 

 

برای مطالعه مقالات بیشتر به وبلاگ ورزمان مراجعه کنید: https://varzeman.com/blog/

Call Now Buttonتماس برای ثبت سفارش سریع
error: این محتوا محافظت شده است :)