با اینکه امروزه افرادی که از خودشان مراقبت می‌کنند به طور کامل بر روی انواع و اقسام مراقبت از خود سرمایه‌گذاری کرده‌اند اما نیازی به بیان مجدد نیست که پا بخشی از بدن است که به بیش‌ترین توجه نیاز دارد و شایسته آن است. پاهایتان شما را به هر جایی که می‌خواهید بروید می‌برند و به خاطر به روز ماندن شما، در ناراحت‌ترین کفش‌ها قرار می‌گیرند؛ به همین دلیل است که باید هر از گاهی با پدیکوری خوب و تسکین‌دهنده با آن‌ها رفتار خوبی داشته باشید.

با اینکه بسیاری از درمان‌های ارائه شده در اسپاها (مثل ماساژ، خدمات صورت، مانیکور و پدیکور) به ظاهر شما کمک می‌کنند، اما می‌توانند به حال جسمانی و ذهنی شما نیز کمک کنند.  پدیکور به دلایل بسیار زیادی جزو یکی از مفیدترین درمان‌ها درنظر گرفته می‌شود. ما فقط در مورد آرامش یا آن بخشی که احساس خوبی می‌بخشد صحبت نمی‌کنیم. بلکه در مورد سلامتی کلی و مزایای رفاهی صحبت می‌کنیم. در اینجا تنها برخی از مزایای زیادی که پدیکور برای سلامتی شما دارد، آورده شده‌است.

پدیکور

در یک جلسه پدیکور چه اتفاقی می‌افتد؟

اول از همه زمانی که برای پدیکور مراجعه می‌کنید، پوست مرده که زیر و بالای پای شما جمع شده‌است به کمی سابیدن و لایه‌برداری نیاز خواهد داشت. با گذشت هفته‌ها، پوست ما سلول‌های قدیمی را بیرون می‌ریزد تا برای سلول‌های جدید جا باز کند، این کار با بیرون آوردن سلول‌های جدید که تازه هستند و خارج کردن پوست سخت انجام می‌شود. این کار باید حداقل یک‌بار در هفته انجام شود چه بخواهید برای پدیکور بروید و چه نخواهید.

سپس، پای شما با کرم و یا ژلی که برای نیازهای شما مناسب است پوشانده می‌شود و بسته به انتخاب خودتان و هزینه پرداختی، از محصولات مختلف استفاده می‌شود. سپس ناخن‌های شما گرفته شده، منظم شده و شکل داده می‌شوند.

مزایای پدیکور

از عفونت جلوگیری می‌کند

چند راه برای ایجاد عفونت در پاهایتان وجود دارد. اگر به طور منظم پاهایتان را مرطوب نکنید، پوست خشک روی پاهایتان بیشتر مستعد عفونت می‌شود؛ چون به راحتی ترک‌های زیادی روی پوست شما شکل می‌گیرند. علاوه بر این تمیز کردن و کوتاه‌کردن ناخن پا که در طول پدیکور رخ می‌دهد از رشد ناخن‌ها به داخل و ایجاد عفونت جلوگیری می‌کند.

پدیکور گردش خون را افزایش می‌دهد

در طول پدیکور، شما در کف پا و پایین پاهای خود، ماساژ دریافت می‌کنید. ماساژ به افزایش گردش خون کمک می‌کند. افزایش گردش خون می‌تواند از مواردی مثل درد، ورم مفاصل و واریس جلوگیری کند. جریان خون سالم همچنین به توزیع یکنواخت گرما در بدن شما نیز کمک می‌کند. در نهایت، افزایش جریان خون می‌تواند به غدد لنفاوی شما در پاک کردن سموم از بدنتان کمک کند.

سلامت ناخن را بهبود می‌بخشد

همانطور که در مورد جریان خون گفتیم، پدیکور جریان خون در ناخن‌های شما را نیز افزایش می‌دهد. این کار نه تنها ناخن‌های شما را درخشان و تمیز می‌کند بلکه می‌تواند جریان آن دسته از مواد مغذی را نیز افزایش دهد که در غیر این صورت برای ناخن‌های شما غیرقابل‌دسترس خواهند بود.

پدیکور حتی باعث بهبود سلامت روانی می‌شود

در نهایت، پدیکور به بهبود سلامت روان شما کمک می‌کند. درست مثل ماساژ، پدیکور نیز می‌تواند به کاهش استرس کمک کند. استرس به عنوان «قاتل خاموش» شناخته می‌شود چون ریشه بسیاری از بیماری‌ها و مریضی‌هایی است که افراد تجربه می‌کنند. پدیکور بسیار آرامش‌بخش است و ذهن شما را آسوده می‌کند. همچنین می‌تواند اعتماد به نفس شما را افزایش دهد زیرا باعث می‌شود پاهایتان عالی به نظر برسند، پس سلامت روانی در آن دسته نیز از پدیکور سود می‌برد.

طبق مطالعه صنعت انجمن بین‌المللی اسپا آمریکا، تنها در سال ۲۰۱۶، مصرف کنندگان ۱۷۹ میلیون بار در سرتاسر آمریکا به اسپاها مراجعه کرده‌ و بیش از ۱۶۳ میلیارد دلار درآمد تولید کرده‌اند. بسیاری از مردم به اسپاها مراجعه می‌کنند؛ از خدمات آن‌ها استفاده کرده و به خودشان سود می‌رسانند.

ظاهر پاها را حفظ می‌کند

داشتن پاهای تمیز و مرتب همیشه خوب است و وقتی یک جفت کفش یا صندل زیبا بپوشید، می‌تواند باعث جذابیت پاهای شما بشود.

درمان خشکی پوست

درمانگر پاهای شما را تمیز و پاک می‌کند و این کار به نرم کردن و کندن پوست‌های خشک مرده، به ویژه اطراف ناحیه پاشنه و انگشت شست بزرگ کمک می‌کند. با این حال، برای موارد درد و ترک شدیدتر پاشنه‌، درمانگر ممکن است شما را به یک فرد متخصص پا که واجد شرایط استفاده از ابزار برش برای درمان چنین اختلالاتی در پا است، ارجاع دهد.

پدیکور باعث تمدد اعصاب می‌شود

پدیکور می‌تواند شامل ماساژ باشد و ماساژ دادن پاهای شما می‌تواند روش خوبی برای ریلکس کردن و از بین بردن تنش و استرس باشد. و همه ما می‌دانیم که چقدر مهم است که کمی برای خودمان وقت بگذاریم و همچنین استرس زدایی منظم برای سلامتی حیاتی است.

بهبود جریان خون و لنف

مزیت دیگر ماساژ پا تحریک خون و جریان لنف است. بدن شما غدد لنفاوی دارد که تمام آن‌ها کارخانه‌های کوچکی هستند که به پردازش و تمیز کردن سموم از مایع لنفاوی ورودی به خون که سپس برای تمیز کردن از طریق رگ‌ها به قلب برده می‌شوند، کمک می‌کنند. گره‌های لنفاوی همچنین به عنوان غددی شناخته می‌شوند که در پاهای ما در پشت زانوهایمان قرار گرفته‌اند.

پدیکور باعث ایجاد احساس خوب می‌شود

یکی از مهم‌ترین فواید پدیکور، داشتن احساس خوب است. شگفت‌انگیز است که چطور وقتی پاهای شما درمان می‌شوند می‌توانند باعث شوند که احساس خوبی در مورد خودتان داشته باشید و اعتماد به نفس واقعی به همراه احساس آرامش و تمیز بودن بکنید.

 

تشخیص به موقع مشکلات

تکنیسین ناخن شما آموزش‌دیده است تا در صورت وجود، مشکلات پاهای شما را شناسایی کند. این مشکلات می‌تواند شامل رشد نامناسب ناخن پا، عفونت، پینه و میخچه باشد. رشد ناخن پا به سمت داخل می‌تواند منجر به عفونت شود، پس بهتر است که اگر مشکلی مثل این دارید زودتر از آن مطلع شوید. شناسایی کردن این مشکلات به شما این شانس را خواهد داد که آن‌ها را اصلاح کنید و جلوی پیشرفت بیشترشان را بگیرید.

لایه‌برداری

لایه‌برداری پا به رها شدن از شر باکتری‌های ناخواسته و لکه‌های سخت کمک می‌کند. با ریختن پوست مرده کف پاهای شما، آن‌ها نرم‌تر شده و حس تازگی به دست می‌آورند. هم چنین لایه‌برداری پاها به جلوگیری از تشکیل میخچه کمک می‌کند. و البته می‌تواند باعث افزایش گردش خون سالم نیز بشود.

مرطوب کردن پا

پدیکور با خیس کردن پاهای شما به مدت چند دقیقه در وان آب‌گرم پا شروع می‌شود. این کار پوست و ناخن‌ها را نرم می‌کند تا آن‌ها را برای پدیکور آماده کند. سپس، بخش لایه‌برداری قدم دیگری در فرآیند مرطوب کردن است تا به صاف و نرم ماندن پاهای شما کمک کند. بعد از این که دستگاه پاهای شما را لایه‌برداری می‌کند، درمانگر ممکن است کمی برروی آن‌ها با سوهان پا کار کند تا از شر هر گونه پوست مرده باقیمانده خلاص شود. آخرین مرحله، ماساژ با روغن و یا لوسیون است که رطوبت بیشتری به پوست شما اضافه می‌کند.

پدیکور را باید هر چند وقت یک بار انجام داد؟

مردم اغلب از ما می‌پرسند که هر چند وقت یک بار باید پدیکور دریافت کنند. عوامل متعددی وجود دارند که هنگام تعیین بهترین برنامه زمانی باید در نظر بگیرید. درمانگر شما می‌تواند به ایجاد یک برنامه مراقبت از پا برایتان کمک کند تا بتوانید متوجه شوید که چه خدماتی را هر چند وقت یک بار و در ترکیب با چه مراقبت‌های خانگی باید دریافت کنید.

برای شاد و سالم نگه داشتن پاهایتان، باید هر ۴ تا ۶ هفته یک پدیکور حرفه‌ای انجام دهید

برای افراد با پاهای سالم و شاد، فاصله زمانی بین ۴ تا ۶ هفته بین جلسات پدیکور معمولا خوب است. در این برنامه فرض بر این است که شما سعی در بهبود اساسی ندارید، بلکه سعی دارید سلامت پاهای خود را حفظ کنید. همچنین فرض بر این است که شما مراقبت‌های خانگی از جمله مرطوب کردن و شاید سوهان‌کشیدن پا را انجام می‌دهید. بسته به شرایط پاهایتان، ممکن است متوجه شوید که در یک فصل ویژه به کمک اضافی نیاز دارند. در این مثال، فاصله زمانی ۴ هفته‌ای ممکن است مناسب‌تر باشد.

برای بهبود پوست و یا ناخن‌های خود هر ۳ تا ۴ هفته یک پدیکور حرفه‌ای دریافت کنید

اگر پاها و یا ناخن‌های شما شرایط خاصی دارند که می‌خواهید آن‌ها را رفع کنید، پدیکور هر ۳ تا ۴ هفته مفیدتر خواهد بود. هر جلسه باید منجر به پیشرفت‌هایی بیشتر و فراتر از جلسات قبلی شود. در حالی که ممکن است گاهی بخاطر شرایط خاص بین جلسات این پیشرفت‌ها کاهش پیدا کنند، اما به طور کلی باید شاهد بهبود باشید و درمانگر شما می‌تواند در هر قرار ملاقات بررسی کند تا ببیند آیا می‌توانید فاصله زمانی بین جلسات را بیشتر کنید یا خیر. گاهی اوقات ما با یک مشتری با شرایط خاص و چالش‌هایی در دست و پا مواجه می‌شویم که به ما این امکان را می‌دهد که زمان بیشتری را صرف رسیدن به بهترین نقطه کنیم. حتی با این وجود، گاهی اوقات لازم است چندین بار برای ایجاد اصلاحاتی که به دنبال آن هستید، به آنجا بروید. برای مثال ما فقط می‌توانیم بخش زیادی از پینه‌ها را در یک روز، بدون خطر آسیب، از بین ببریم. اگر می‌خواهید بیش‌ترین بهبود را در کوتاه‌ترین زمان ببینید، درمان‌های واسطه ممکن است بهترین انتخاب شما باشند.

چند بار دریافت پدیکور «بیش از حد» محسوب می‌شود؟

برخی از کارهای انجام‌شده در سالن شامل لایه‌برداری است که اغلب به آن صاف کردن پینه‌ها گفته می‌شود، ترمیم ترک و یا کاهش میخچه هستند. لایه‌برداری برای کاهش و یا حذف پوست کراتینیزه ناخواسته مفید است اما ممکن است بیش از حد انجام شود. زمانی که لایه‌برداری خیلی شدید باشد می‌تواند موجب ناراحتی، تاول، شکاف و تشکیل پینه اضافی شود. اغلب اوقات این نتایج منفی یک یا دو روز پس از لایه‌برداری ظاهر می‌شوند به همین دلیل است که ما باید در انجام لایه‌برداری محتاط باشیم. اینکه احساس نرمی و راحتی در جلسه پدیکور داریم، به تنهایی به این معنی نیست که در دراز مدت هم خوب خواهد بود. از آنجایی که ما به دنبال بهبودهای بلند مدت هستیم، لایه‌برداری حرفه‌ای را زودتر از دو هفته یک بار توصیه نمی‌کنیم.

 

انواع مختلف پدیکور

امروزه سالن‌ها انواع مختلفی از پدیکور را بسته به نیازهای فردی و شرایط فعلی پاهای شما ارائه می‌دهند.

اگر در نظر دارید به پاهای خود استراحتی بدهید، در اینجا لیست دقیقی از پدیکورها آورده شده‌است و شما می‌توانید انتخاب کنید کدام پدیکور برایتان مناسب‌تر خواهد بود.

انواع مختلف پدیکور چیست؟

پدیکور عادی

پدیکوری که افراد معمولا به دنبال آن می‌روند، پدیکور معمولی است. این روش ابتدا به شما این امکان را می‌دهد که پاهای خود را در آب داغ خیس کنید و سپس به دنبال آن اسکراب پا تمام سلول‌های مرده چسبیده به انگشتان پا را از بین می‌برد. سپس، بعد از این که پدیکوریست مطمئن شد که تمام پوست مرده پاک شده‌است، این فرآیند با کوتاه کردن ناخن به اندازه د‌لخواه شما و شکل دادن به آن دنبال می‌شود. سپس پا با کرم بر پایه روغن و یا آب مرطوب می‌شود.

پدیکور در خانه

پدیکور لزوما نباید در اسپا و یا سالن انجام شود. شما می‌توانید خودتان هم برای خودتان پدیکور انجام دهید! یادتان باشد که ابزار و مواد لازم برای انجام پدیکور به خوبی و تاثیرگذاری یک پدیکور حرفه‌ای را داشته باشید. وگرنه دستورالعمل‌ها ساده هستند: در آب قراردهید، اسکراب کنید، تمیز کنید و مرطوب کنید!

پدیکور فرانسوی

این نوع پدیکور در میان زنان روند رو به رشدی داشته است. اگر چه بقیه آن شبیه به پدیکور عادی است اما چیزی که آن را متفاوت می‌کند سبک استفاده آن از لاک ناخن است.

اول، یک پوشش پایه شفاف و یا برهنه به کار می‌رود، و بعد از آن یک لاک ناخن سفید و جامد استفاده می‌شود. این روند کلاسیک ناخن مدتهاست که وجود دارد و محبوبیت خود را مدیون این واقعیت است که می‌تواند باعث شود پاهای شما تمیز، شیک و جذاب به نظر برسند.

پدیکور ژل

اگر شما ترجیح می‌دهید درمانی را ادامه دهید که بیشتر باقی بماند، پدیکور ژل یا شلاک می‌تواند به خواسته شما نزدیک‌تر باشد. در پدیکور ژل، همان روش و استاندارد به عنوان پدیکور نرمال استفاده می‌شود. آنچه آن را خاص و متفاوت می‌سازد نور UV است که برای کمک به تثبیت ژل یا رنگ ناخن بعد از هر پوشش استفاده می‌شود. این کار از شکستن ناخن جلوگیری می‌کند و باعث می‌شود نتایج طولانی‌مدتی را تجربه کنید.

روش اسپا کلاسیک در چنین پدیکوری دنبال می‌شود با این تفاوت که تکنیسین ناخن در صورت درخواست از لاک ژل استفاده می‌کند. این لاک به طور ویژه برای دو هفته بدون شکستگی طراحی شده‌است و آن را به یک انتخاب عالی در مانیکور و پدیکور تبدیل کرده‌است. عوارض جانبی نه چندان جالب آن شامل خشک شدن ناخن‌ بعد از پاک کردن با استون و غیره است.

پدیکور پارافین

برای پاهایی که به عشق شدید نیاز دارند، پدیکور پارافین بهترین انتخاب است. اگر پاهایتان خشک و ترک‌خورده باشند، می‌توانید با استفاده از این پدیکور نتایج شگفت‌انگیزی ببینید. در این روش، پاها در موم پارافین غوطه‌ور می‌شوند که این کار به نرم شدن و مرطوب کردن پوست کمک می‌کند. مخلوط پارافین از موم قلیایی با ویژگی‌های هیدراته کننده ساخته شده‌است.

قبل از درمان، پاهای شما ممکن است در پلاستیک پیچیده شوند تا موم پارافین منافذ پوست شما را باز کند و به تغذیه آن کمک کند. برای کسانی که به دنبال پاهای جوان و نرم هستند، این بهترین پیشنهاد است.

پدیکور سنگ داغ

خدمات پزشکی همه زیبایی شناسانه نیستند. انواعی مثل پدیکور سنگ داغ وجود دارند که می‌توانند ماهیچه‌های خسته پاهای شما را تسکین دهند. روش انجام آن مانند یک پدیکور عادی است و پس از آن روی پاها و کف پاها یک لایه ماسک قرار می‌گیرد. این ماسک به مدت پنج دقیقه زیر یک حوله گرم قرار می‌گیرد تا بخار درمانی را فراهم کند.

سپس پاهای شما قبل از استفاده از روغن، شسته و خشک می‌شوند و حداقل به مدت ۲۰ دقیقه با استفاده از سنگ‌های داغ در نقاط فشاری ماساژ داده می‌شوند. بعد از آن شما یک ماساژ استاندارد را دریافت خواهید کرد.

پدیکور اسپا

پدیکور اسپا با خدمات و مزایای اضافی همراه است؛ این چیزی است که آن را خاص می‌سازد. شما می‌توانید از بین اسکراب لایه‌برداری، پوشش حوله داغ، ماسک مرطوب کننده، موم‌های پارافین و بسیاری از درمان‌های دیگر انتخاب کنید. می‌توانید هر کدام از این روش‌ها را که دوست دارید انتخاب کرده و در زمان استراحت خود از آن‌ها استفاده کنید. هر چه روش‌های درمانی بیشتری اضافه کنید، هزینه بیشتری نیز پرداخت می‌کنید. پدیکور اسپا می‌تواند نقش بزرگی داشته باشد و بعد از یک روز طولانی، پاهای شما را آسوده و جوان کند.

پدیکور ماهی

این روش ممکن است مشهورترین نوع پدیکور باشد. احتمالا بارها در این باره شنیده‌اید. پدیکور ماهی یک روش غیر مرسوم برای رساندن پاهای شما به چیزی است که نیاز دارند. در این روش شما پاهای خود را در یک آکواریوم پر از ماهی ریز فرو می‌کنید.

درست خواندید! ماهی‌ها دور پاهای شما جمع می‌شوند و تمام کثیفی و سلول‌های مرده پوستی که اطراف پاهای شما هستند را می‌خورند. این گونه رفتار کردن با پاهایتان طبیعی و پایدار است و به ماهی‌ها آسیب نمی‌زند! در واقع، این موجودات کوچک نیز از این پدیکور لذت می‌برند چون شما به آن‌ها یک منبع غذایی می‌دهید.

ممکن است این روش در همه جا وجود نداشته باشد یا همه از آن لذت نبرند، اما پدیکور ماهی قطعا ارزش امتحان کردن را دارد. چه کسی می‌داند، شاید به نظرتان لذت‌بخش و سرگرم‌کننده آمد-هرچه نباشد، یک خاطره خوب خواهد بود.

پدیکور بستنی

چند سال پیش، این نوع پدیکور به رسمیت شناخته شد. عجیب است که این کار را با یک خیساندن پا در یک «توپ حمام» بستنی شکل که پر از ویتامین‌ها، مواد معدنی و آروماتیک‌ها است، شروع می‌کنند. این کار به نرم کردن پاها کمک می‌کند.

سپس، اسکراب پا با سنگ‌پای «ساندویچ بستنی» برای پینه‌‌ها و یا اسکراب پای وانیل یا شکلات به کار می‌رود. تم بستنی زمانی ادامه می‌یابد که درمان مرطوب‌کنندگی «یخ زدن پا» با استفاده از لوسیون زده‌شده اعمال شود.

پدیکور نمک

نمک یک ماده معدنی عالی است که به عنوان اسکراب استفاده می‌شود و در پدیکور نمک از آن بهره برده می‌شود. این روش از نمک و سنگ برای تمیز کردن موفقیت‌آمیز پوست مرده و آشکار کردن سلول‌های جدیدتر استفاده می‌کند. این مرحله جایگزین مراحل دیگر لایه‌برداری در این پدیکور می‌شود. بعد از خیس کردن پاها در آب، سنگ و نمک به طور قوی کثیفی روی پاهای شما را پاک می‌کنند.

پدیکور شیر و عسل

پیدا کردن شیر و پدیکور عسل می‌تواند دشوار باشد اما معمولا ارزش جستجو را دارد. در این روش پاهای شما عمیقا در آب داغ خیس شده‌ و به آن‌ها حمام شیر داده می‌شود. سپس یک کرم لایه بردار شکر و یک ماسک عسل به کار برده می‌شوند تا پاها را به بهترین شکل و عمیق‌ترین حالت ممکن مرطوب کنند.

برخی از پدیکورهای شیر و عسل نیز شامل یک درمان با موم پارافین است که آن را به یک تجربه بسیار مرطوب کننده و نرم کننده تبدیل می‌کند.

پدیکور شکلات

برای کسانی که به شکلات اعتیاد دارند، این پدیکور یک رویا است. هر روش و محصول مورد استفاده در این روش از دنیای کاکائو مشتق می‌شود. این روش همه چیز دارد از خیس کردن پا با شکلات گرفته تا لوسیون مرطوب کننده کاکائو.

شکلات فواید سلامتی زیادی برای پا دارد، از جمله این واقعیت که کاکائو پوست را تقویت و سفت می‌کند و هم چنین به عنوان یک آنتی‌اکسیدان قوی و مرطوب کننده برای پوست عمل می‌کند.

پدیکور مارگاریتا

مگر انگشت‌های پایتان سزاوار مهمانی نیستند؟! به نظر ما که آن‌ها لایق یک مهمانی عالی هستند! پدیکور مارگاریتا دقیقا یک مارگاریتا ندارد، بلکه شامل یک حمام پا با لیموترش، یک اسکراب نمک، یک روغن ماساژ با پایه لیموترش و یک مرطوب کننده با بوی لیموترش است.

پدیکور ورزشی

پدیکور ورزشی کاملا شبیه پدیکور کلاسیک است اما با یک تغییر کوچک؛ آروماتیک‌های خنک کننده به این روش اضافه می‌شوند تا ماهیچه‌های خسته و دردناک را که ورزش‌کاران معمولا از آن‌ها شکایت دارند، تسکین دهند. اسانس‌ها می‌توانند با نعناع، اکالیپتوس و یا خیار معطر باشند. این انتخاب برای کسانی است که مراقبت شدید و بدون تجملات را می‌خواهند؛ به ویژه کسانی که از کشیده شدن ناخن پا، پینه‌های سرسخت و یا مشکلات دیگر پا رنج می‌برند. پدیکورهای ورزشی آن توجه جدی و مهرآمیزی را که نیاز دارید به شما می‌دهند.

با تمام این مزایا و ویژگی‌های شگفت‌انگیز، زمان را هدر ندهید و برای نزدیک‌ترین زمان ممکن یک وقت پدیکور در یک سالن معتبر رزرو کنید و پاهایتان را به یک مهمانی بی‌نظیر دعوت کنید!

 

 

منابع:

https://lesalon.com/expert-advice/uncovering-additional-health-benefits-perfect-pedicure/

https://pediworx.com/should-i-have-a-professional-pedicure-every-month/

https://www.facesspa.com/blog/4-reasons-pedicures-are-actually-good-for-your-health/

https://www.healthyoptions.com.ph/newsdigest/boost-your-immunity/top-7-benefits-of-getting-a-pedicure

https://www.headcurve.com/nails/types-of-pedicures/

error: این محتوا محافظت شده است :)