ماساژ می‌تواند پس از یک روند کاری خسته کننده و پر از استرس، درمان آرام بخش نهایی باشد. با گذر هر روز، بشر وارد زندگی پر مشغله تر و یکنواخت می شود. این نوع شیوه زندگی باعث ایجاد دردهای مزمن و عضله های پر از تورم می شود. حتی اگر شما فردی باشید که از هیچ مشکل درد در ناحیه ای از بدن خود رنج نمی برد، هنوز هم به آرامش و تثبیت نیرو نیاز دارید و هیچ چیز بهتر از یک جلسه ماساژ آرامش بخش نیست.

ماساژ آرامش بخش

ماساژ آرامش بخش

آنچه که ما امروز در مورد آن صحبت خواهیم کرد، برخی از بهترین روش های ماساژ آرامش بخش و هم چنین برخی از تکنیک های ماساژ DIY است، به طوری که اگر به دنبال ماساژ هستید، شما وابسته به آب گرم یا اتاق ماساژ نباشید. دنیای جامع نگری که ما امروزه در آن قرار داریم تا حد زیادی توسعه یافته است و با انواع مختلفی از ماساژ با هدف بهبود مشکل های خاص روبرو است. اگر فردی هستید که تنها قصد رهایی از استرس دارد و نیازمند زمان آرامش بخشی از جلسه ماساژ است چندین نوع ماساژ وجود دارد که می تواند برای شما کارساز باشد و باعث شود تا شما احساس طراوت کنید. در ادامه بهترین روش های ماساژ آرامش بخش را بررسی خواهیم کرد.

ماساژ سوئدی

swidish massage- ماساژ آرامش بخش

ماساژ سوئدی، به عنوان ماساژ آرامش بخش نهایی در نظر گرفته می شود و می تواند بدن شما را از استرس های ایجاد شده در طول روز پاک کند. معمول ترین نوع ماساژ است که درمان گر می تواند استفاده کند و به هیچ عنوان برای اصلاح شرایط درد و مجروحیت مناسب نیست. هدف اصلی این نوع ماساژ ایجاد احساس  آرامش و طراوت در فرد است. ماساژ سوئدی معروف ترکیبی از چهار حرکت آرامش بخش مختلف است که استرس را از شما دور می کند.

Effleurage (حرکات دایره ای دست): این حرکت در شروع و انتهای جلسه ماساژ انجام می شود. افلوریج با ایجاد ضربه های نوسانی دراز مدت روی بدن انجام می شود و در صورتی که ماساژ با چنین حرکات هماهنگی آغاز شود باید به همان طریق به پایان برسد.

Petrissage (حرکتی است شامل مالیدن بدن): عضله های شما نیازمند فشارهای آرام دارند تا آرامش یابند و این حالت با انجام حرکت پتریساژ انجام می شود که در آن عضله ها به آرامی مانند خمیر مالش داده می شوند.

Friction (اصطکاک): با دست گرفتن های عضله ها به صورت سریع و سفت برای ایجاد یک تجربه کامل و آرامش بخش از ماساژ باید انجام شود. هدف از انجام حرکت اصطکاک ایجاد آرامش است و این حرکت با اعمال فشار با بند انگشت، شست یا انگشت های دست انجام می شود.

Tapotement (ضربه زدن های سریع): این حرکت در حال حاضر تا حدودی منسوخ شده است، اما درمان گران سنتی هم چنان از این ضربه های ریتمیک و حرکت های کوبیدن به پشت برای از بین بردن استرس از یک بدن خسته استفاده می کنند.

ماساژ های درمانی پزشکی

medical massage- ماساژ آرامش بخش

ماساژهای پزشکی برای افرادی که از شرایط درد مزمن مانند سیاتیک و تورم عضلانی ناگهانی رنج می برند، ماساژهای متنوعی وجود دارد که می تواند برای هدف خاص خود مورد استفاده قرار گیرد. ماساژ های درمانی پزشکی به طرز شگفت انگیزی از بین برنده درد و تنش است و می توانند شما را از صرف هزینه های بزرگ مسکن ها و عمل های جراحی مصون سازد.

ماساژ نقطه حساس (trigger)

trigger- ماساژ آرامش بخش

این نوع ماساژ آرامش بخش به منظور درمان یک منطقه دردناک خاص در بدن به جای ماساژ تمامی بدن استفاده می شود. این نوع ماساژ باعث می شود تا از چرخه دوره ای فشار و آزادسازی برای درمان ناحیه های دارای درد مزمن و رنج آور و تورم استفاده شود.

نقطه های حساس به صورت طبیعی در هر عضله وجود دارد و می تواند با کار بیشتر با عضله ها، زخم ها و عدم تعادل های الکترولیتی فعال شود. این نقطه ها هنگامی که فعال شوند درد و تورم را داخل خود نگه می دارند و نه تنها موجب ناراحتی در ناحیه منشا درد می شود، بلکه باعث می شود که درد به مناطق اطراف هم منتقل شود. این امر بیشتر در مجروحیت های مزمن دیده می شود و با انجام این نوع ماساژ آرامش بخش می توان آن را مدیریت نمود.

منطقه هایی که دارای نقطه های حساس هستند را به سادگی می توان تشخیص داد زیرا در آن نقطه ها به هنگام لمس حالت کشیدگی عضله و سفتی ایجاد می شود و با اعمال فشار حدودا ۳۰ الی ۹۰ ثانیه ای و سپس رها کردن نقطه باعث می شود که آن ناحیه از حالت سفتی رها گردد. افزایش جریان خون ناشی از انجام این ماساژ باعث افزایش جریان مواد مغذی و از بین رفتن خستگی ناشی از مواد سمی نظیر لاکتات می شود.  درمان عصبی عضلانی یک نوع از ماساژ نقطه  حساس است که در مقایسه با ماساژ نقطه حساس قدیمی از ماساژ بافت نسبتا نرم استفاده می کند.

ماساژ شیاتسو

shiatso- ماساژ آرامش بخش

این روش ماساژ شامل ترکیبی از کشش های ملایم و کنترل شده با دقت با انگشتان دست است. بیشتر درمان گران و متخصص های ماساژ اعتقاد دارند که شیاتسو هر نوع ناهنجاری حاضر در جریان انرژی بدن را تصحیح می کند و منجر به کاهش استرس و درد می شود.

حمایت علمی از مفید بودن شیاتو در ارتباط با کاهش درد این است که شیاتسو سیستم عصبی سمپاتیک را بیش از اندازه فعال می کند و به نوبه خود سبب گردش خون و لنف و شل کردن عضله ها و آرام سازی گروه های عضلانی پر تنش می شود.

رولفینگ

ایده پشت ماساژ رولفینگ هم تراز کردن بخش انرژی بدن با بخش جاذیه زمین است. رولفینگ اگر چه دردناک است اما می تواند فایده زیادی در کاهش درد داشته باشد. معمولا رولفینگ طی ۱۰ جلسه انجام می شود که در سه جلسه ابتدایی روی عضله های سطحی و ۴ جلسه بعدی روی عضله های عمیق تر و آخرین جلسه روی کل بدن تمرکز دارد. رولفینگ حالت بدن را تصحیح می کند و با کاهش درد باعث تسکین مسایل روانی می شود.

درمان جمجمه سر (Craniosacral)

babyhead- ماساژ آرامش بخش

این نوع درمان از لمس های ملایم مفاصل سر، گردن و پایین تنه استفاده می کند تا به واسطه آن در فرد آرامش ایجاد کند و تنش را در عضله ها کمتر نماید. لذت و آرامش ایجاد شده در این نوع ماساژ درمانی به واسطه آزاد شدن هورمون اندروفین است. در بعضی موارد شخص ها پس از انجام ماساژ سر گیجه گزارش کرده اند. این نوع ماساژ درمانی مخصوص کاهش تنش و زدودن هر نوع درد در ناحیه سر طی سال است.

روش فلدن کرایس (Feldenkrais)

این روش برای ایجاد دوباره ارتباط میان بدن و مغز و بهبود حرکت بدن و سلامت روانی است. ترکیبی از تمرین های ملایم و آهسته است تا به واسطه آن محدوده حرکتی فرد بهبود یابد. این نوع ماساژ آرامش بخش مخصوص افرادی است که دچار سکته مغزی شده اند و افرادی که به خاطر تصادف محدوده حرکت کمی دارند.

ماساژ درمانی تراگر (trager)

این روش یکپارچه سازی روان شناختی نامیده می شود؛ روش تراگر بهترین راه حل برای درمان مجروحیت های قدیمی، حالت بد بدن و بسیای از تنش های جزئی و مصدومیت های حین زندگی است. دارای فازهای فعال (اکتیو) و غیر فعال(پسیو) درمانی است و هر فاز مشخصات مخصوص به خود را دارد.

حین فاز غیر فعال بدن شما توسط درمان گر به حالت طبیعی به صورت «حرکت در جهت جریان» جا به جا خواهد شد. حین مرحله فعال درمان گر شما را در جهت چندین حرکت خاص و ویژه راهنمایی خواهد کرد. این روش ماساژ خاص است زیرا در آن از هیچ گونه روغن ماساژ یا لوسیونی استفاده نمی شود. درمان تراگر برای کاهش سفتی عضله های ناشی از بیماری پارکینسون استفاده می شود. حرکت های جنبشی ملایم درمان تراگر پس از انجام چند جلسه نتیجه خوبی برای فرد خواهد داشت. 

Call Now Buttonتماس برای ثبت سفارش سریع
error: این محتوا محافظت شده است :)