برخی تکنیک‌ها با تغییر بیولوژی بدن شما کمک می‌کنند هر روز احساسی عالی داشته باشید و در بلندمدت، بیماری‌ها را به کلی از بین می‌برند (تکنیک‌های بیوهَک، یا زیست‌هک). بسیاری از این تکنیک‌ها در حقیقت استراتژی‌هایی برای افزایش سلامتی و زندگی سالم هستند. برای مثال، بیوهکرها (افرادی که از تکنیک‌های زیستی برای تغییر بیولوژی بدن استفاده می‌کنند) اغلب پیشنهادشان این است که رژیم غذایی خودتان را غنی از سبزیجات کنید، به کلی شکر را حذف کنید، و مقادیر بسیار زیادی آب بنوشید.

افزایش سلامتی

افزایش سلامتی

فعالیت‌های ذهنی/بدنی مثل مدیتیشن و تنفس عمیق هم، عمدتاً به دلیل قابلیتشان برای مقابله با اثرات منفی استرس، به عنوان تکنیک‌های بیوهک شناخته می‌شوند. به علاوه، تاکتیک‌هایی برای افزایش سلامتی در زندگی بیوهکرها دیده می‌شود که عبارتند از اجتناب از مصرف کافئین پس از ساعت ۲ بعد از ظهر به منظور داشتن خوابی خوب، و همچنین روزانه به میزان مناسب در معرض نور خورشید بودن برای افزایش تولید ویتامین D در بدن.

با این که هیچ‌یک از تکنیک‌های بیوهکینگ نباید جایگزین مراقبت‌های استاندارد در خصوص بیماری‌های مزمن شود، اما تجربه‌ی چنین تکنیک‌هایی می‌تواند کمک کند در مورد عادات و رفتارهایی که به بدن شما کمک می‌کند بهترین کارکرد خودش را داشته باشد، ادراک عمیق‌تری به دست آورید.

در این مقاله به چند تکنیک رایج بیوهکینگ و منافع آن‌ها برای افزایش سلامتی اشاره می‌کنیم.

دوش آب سرد

cold shower- افزایش سلامتی شما

دوش آب سرد نوعی کرایوتراپی است که توسط خود فرد اجرا می‌شود (کرایوتراپی یعنی استفاده از سرما، سرمادرمانی، انجماد درمانی). بسیاری از بیوهکرها شیوه‌ی جدیدی از کرایوتراپی به نام کرایوتراپی کل بدن ایجاد کرده‌اند که در آن، فرد به اتاق ویژه‌ای وارد می‌شود که در آن همه‌ی بدنش در معرض دمای زیر ۳۰۰ درجه‌ی فارنهایت قرار می‌گیرد.

مزایای احتمالی: این طور گفته می‌شود که کرایوتراپی می‌تواند به کاهش وزن کمک کند، تحمل و استقامت ورزشی را افزایش دهد، دردهای مزمن را تسکین دهد، التهاب را کاهش دهد، موجب بهبود خلق شود، خواب سالم را افزایش دهد، و سیستم ایمنی را تقویت کند. در نتیجه به افزایش سلامتی کمک می‌کند.

یافته‌های علمی: یافته‌های حاصل از مطالعات اندک نشان می‌دهد که دوش آب سرد ممکن است برخی نشانه‌های افسردگی را تخفیف دهد. به علاوه‌، یافته‌های مقاله‌ی منتشرشده در مجله‌ی PLoS One در سال ۲۰۱۶ می‌گوید در افرادی که از این تکنیک – مبتنی بر گرم و سرد کردن متناوب دمای آب – استفاده می‌کنند، غیبت از کار به علت بیماری، کاهش چشمگیری دارد.

نکات ایمنی: از آن‌جا که قرار گرفتن در معرض سرما رگ‌های خونی را تنگ می‌کند، اگر دچار عارضه‌هایی مثل فشار خون بالا هستید نباید از این تکنیک استفاده کنید.

سونا یا حمام بخار

sona- افزایش سلامتی شما

حمام سونا یکی از اعمالی است که هزاران سال است برای افزایش سلامتی انجام می‌شود. سونا باعث بالا رفتن دمای پوست، و تعریق می‌شود. اکثر افراد از سونا برای ریلکسیشن استفاده می‌کنند ولی بیوهکرها از سونا به عنوان عملی استفاده می‌کنند که می‌تواند تغییرات مثبت بسیاری در بدن ایجاد کند.

مزایای احتمالی: گفته می‌شود که سونا می‌تواند به عنوان یک روش سم‌زدایی عمل کند، سلامت قلب را افزایش دهد، سطح انرژی بدن را تغییر دهد، به رشد عضلات کمک کند، و حتی عملکرد مغز را افزایش دهد و در نتیجه باعث افزایش سلامتی شود.

یافته‌های علمی: طبق گزارش منتشرشده در Alternative Medicine Review در سال ۲۰۱۱ شواهدی وجود دارد که می‌گوید سونادرمانی می‌تواند در درمان عارضه‌هایی مثل فشار خون بالا، سندرم خستگی مزمن، و درد مزمن کمک‌کننده باشد. با این حال، برای تأیید این یافته‌ها نیاز به پژوهش‌های بیش‌تری است.

نکات ایمنی: برای اکثر بزرگسالان سالم، ۱۵ دقیقه در سونا ماندن مشکلی ندارد. برای اجتناب از کمبود آب، درست بعد از بیرون آمدن از سونا، حداقل دو لیوان آب بنوشید.

روزه‌داری متناوب

یکی از رویکردهای درمانی که در سال‌های اخیر محبوبیت بسیاری کسب کرده است، چرخه‌های مداوم بین روزه‌داری و روزه نداشتن است. دوره‌های روزه‌داری ممکن است از ۱۶ تا ۲۴ ساعت به طول انجامد.

مزایای احتمالی: به نظر می‌رسد دوره‌های روز‌ه‌داری برای کاهش وزن، بهبود حساسیت به انسولین، ساختن عضله، کند کردن فرآیند پیری، مبارزه با استرس، و کنترل کلسترول مناسب باشد. برخی بیوهکرها مدعی هستند که افراد روزه‌دار می‌توانند در مقابل بیماری‌های سختی مثل سرطان مقاومت کنند.

یافته‌های علمی: بر اساس گزارش منتشرشده در Nutrition Review در سال ۲۰۱۵، دانشمندان برخی مطالعات پیشین را بررسی کردند و به شواهدی در این مورد دست یافتند که روزه‌داری متناوب احتمالاً می‌تواند وزن بدن، چربی بدن، و کلسترول کلی بدن را کاهش دهد. باید توجه کرد که اکثر مطالعات بر روزه‌داری متناوب کوتاه‌مدت تمرکز دارند، و پژوهش‌هایی در خصوص آثار بلندمدت این نوع روزه‌داری بسیار کم است یا اصلاً وجود ندارد.

نکات ایمنی: همانند هر رژیم غذایی دیگری که منجر به ایجاد تغییرات چشمگیر در الگوی معمول خورد و خوراک شما می‌شود، خیلی مهم است که قبل از اجرای چنین روشی حتماً با پزشک مشورت کنید. از این بابت نگرانی وجود دارد که شاید این نوع روزه‌داری دارای اثرات معکوسی چون اختلال خواب و اختلال قند خون باشد.

فوم رولینگ

foam rolling- افزایش سلامتی شما

انجام ماساژ درمانی با یک فوم رولر به عنوان وسیله‌ای برای تحریک نقاط ماشه‌ای، در بین بیوهکرها بسیار محبوب است. نقاط ماشه‌ای که اغلب در عضلات اسکلتی دیده می‌شوند، معمولاً وقتی تحت فشار قرار گیرند موجب درد می‌شوند. بیوهکرها گاهی اوقات فوم رولینگ را با تمرین‌های دیگر همراه می‌کنند و در ورزش‌هایشان می‌گنجانند تا از آسیب جلوگیری کنند و باعث افزایش سلامتی شوند.

مزایای احتمالی: فوم رولینگ اغلب به عنوان ابزاری برای تعدیل اثرات مضر تمام روز نشستن پیشنهاد می‌شود. بیوهکرها مدعی هستند که تحریک نقاط ماشه‌ای با فوم رولینگ می‌تواند منجر به برداشتن فشار از روی مفاصل، بهبود قدرت و انعطاف‌پذیری، افزایش گردش خون، و توقف دردهای مزمن (شامل درد پایین کمر و درد پشت) شود.

یافته‌های علمی: همچنان با کمبود پژوهش در خصوص فوم رولینگ مواجهیم، با این حال، چندین مطالعه‌ی کوچک نشان داده است که کار روی نقاط ماشه‌ای می‌تواند به درمان عارضه‌هایی مثل سردردهای تنشی، دردهای گیجگاهی-آرواره‌ای یا تمپورومَندیبولار (مثل سندروم TMJ) و استئوآرتریت کمک کند.

نکات ایمنی: اگرچه خود ماساژ درمانی عموماً مطمئن و بی‌خطر است، اگر به درستی اجرا نشود می‌تواند آسیب‌های موجود را بدتر کند یا منجر به بدتر شدن دردهای مزمن گردد. اگر دردهای مزمن یا آسیبی دارید که اخیراً ایجاد شده، قبل از این که بخواهید فوم رولینگ را امتحان کنید با پزشک مشورت کنید.

Call Now Buttonتماس برای ثبت سفارش سریع
error: این محتوا محافظت شده است :)