از خواب بیدار می‌شوید و متوجه می‌شوید که بیمارید، آیا باید ماساژ دریافت کنید؟

ماساژ سیستم ایمنی بدن را ارتقا داده و تنش شما را تسکین می‌دهد؛ زمانی که بدنتان در حال مبارزه با یک ویروس ناشی از سرماخوردگی یا حتی یک گلودرد یا سردرد ساده بخاطر سرمای بدن است، یعنی شما دچار بیماری شده‌اید و بدنتان نیاز به گرم شدن دارد تا لنفوسیت‌هایتان (گلبول‌های سفید خون)، که وظیفه تمیزکردن بدن شما را دارند، فعال شوند و حال شما بهتر شود.

استراحت به لنفوسیت‌ها اجازه افزایش می‌دهد تا بتوانند به‌طور موثر کار کنند و بیماری را از بدن شما خارج کنند. معمولا زمانی که بدنتان را گرم کرده و در حال استراحت هستید، این کار به بهترین نحو انجام می‌شود.

وقتی که بیمارید انرژی و نیروی کافی برای کار کردن یا برقراری ارتباط اجتماعی ندارید.

دریافت ماساژ در اولین مراحل سرماخوردگی ایده‌ی خوبی نیست.

به نظر می‌رسد در زمان سرماخوردگی نیاز به یک مسکن دارید و ماساژ فعالیتی آرامش‌بخش است. بازکردن گره‌های عضلانی باعث ورود مواد سمی به سیستم شما می‌شود و با اینکه سیستم عصبی ضعیف شده و نیاز به تسکین دارد، اما دقیقا زمانی که بدنتان نیاز به حفظ انرژی برای از بین بردن ویروس دارد ، ماساژ باعث تحریک بیش‌ازحد حرکت مواد سمی به اندام داخلی می‌شود.

ماساژ می‌تواند در روزهای آخر درمان سرماخوردگی موثر باشد اما باید از انجام آن در روزهای ابتدایی بیماری خودداری کنید.

یکی از کارکردهای شناخته شده ماساژ، ارتقای سیستم ایمنی بدن است.

ماساژ بخاطر حرکات درمانی و تاثیر آرام‌کننده‌ای که دارد برای تسکین درد و استرس موثر است و با آزاد کردن گره‌های عضلانی تنش‌های موجود در بدن را از بین می‌برد. همچنین گردش خون در بدن را افزایش داده و به تعادل چاکراها کمک می‌کند. ماساژ با تحریک سیستم لنفاوی برای از بین بردن مواد زائد بافتی و سم‌زدایی، به لاغری و تقویت بدن کمک می‌کند. به‌علاوه اسیدلاکتیک تولیدشده در مفاصل بعد از ورزش و تمرین را نیز از بین می‌برد.

ماساژ در زمان سرماخوردگی آنطور که به نظر می‌رسد آرامش‌بخش نیست.

درحالی که بدن در حال مقابله با علائم بیماری است، این تحریک جریان خون و از بین بردن مواد سمی، فقط باعث افزایش علائم موجود می‌شود و شما را حتی بیمارتر می‌کند. به همین علت است که اگر در هنگام سرماخوردگی به ماساژدرمانگر مراجعه کنید، احتمالا به شما می‌گوید که به خانه برگردید.

در روزهای اول سرماخوردگی، پایین نگه‌داشتن سر، سخت می‌شود.

گذاشتن سر رو به پایین روی تخت ماساژ باعث می‌شود در سینوس‌هایتان احساس سنگینی و گرفتگی کنید در نتیجه وقتی بلند می‌شوید احساس سرگیجه و گرفتگی سینوس داشته باشید.

سرماخوردگی مسری احتمالا شیوع پیدا می‌کند.

یکی دیگر از دلایلی که در زمان سرماخوردگی باید از کلینیک ماساژ دور بمانید این است که اگر بیماری‌تان مسری است، این بیماری به دیگران سرایت نکند. این موضوع برای محافظت از ماسور و سایر مشتریان است.

در ابتدای بیماری، ماندن در خانه ایده‌ی خیلی بهتری است.

می‌توانید در خانه بمانید و در حالی که پتو را دور خود پیچیده‌اید روی تخت دراز بکشید و با این کار به بدنتان اجازه دهید خودش را سریع‌تر درمان کند، تا سریع‌تر بتوانید سلامتی‌تان را دوباره به دست آورید و به کارهای روزمره بپردازید.

ماساژ چطور می‌تواند به بهبود سرماخوردگی شما کمک کند؟

با اینکه ماساژ می‌تواند به روند درمان شما سرعت ببخشد، اما باید قبل از انجام آن ۵ روز صبر کنید؛ چرا که ماساژ بدنتان را تحت فشار قرار می‌دهد و آن را به سمت محدودیت‌هایش می‌برد.

نکته‌ای که باید مد نظر قرار دهید این است که اگر سرماخوردگی دارید یا دچار تب هستید، بهتر است در خانه بمانید و در تخت خوابتان استراحت کنید.

اما برای روزهایی که کمی علائم سرماخوردگی‌تان بهبود پیدا کرده، انواع خاصی از ماساژ می‌تواند به روند بهبود شما کمک کند. در ادامه این ماساژها را بررسی می‌کنیم.

ماساژ پا برای تسکین علائم سرماخوردگی

رفلکسولوژی استفاده از فشار مناسب بر نقاط و نواحی خاصی برروی پاها، دست‌ها یا گوش‌ها است. این نواحی و نقاط انعکاسی با سیستم‌ها و اندام مختلف در ارتباطند و فشار دادن آن‌ها تاثیر مثبتی بر این اندام‌ها و سلامت کلی فرد دارد. در واقع متخصصان رفلکسولوژی با ایجاد فشار در نقاط فشاری مشخصی که به بخش‌های خاصی از بدن مرتبط هستند، به نتایج مثبتی در سلامتی بیماران دست پیدا می‌کنند.

متخصصان رفلکسولوژی از این درمان به تنهایی یا به عنوان مکملی برای سایر متدهای درمانی برای شرایط بدنی و بیماری‌های خاصی استفاده می‌کنند. این بیماری‌ها شامل موارد گسترده‌ای می‌شوند مثل اضطراب، آسم، درمان سرطان، بیماری‌های قلبی و عروقی، دیابت، سینوزیت، PMS و بیماری‌های کبد می‌شوند.

ماساژ رفلکسولوژی چطور بر سرماخوردگی تاثیر می‌گذارد؟

نواحی کلیدی بدن، شامل دست‌ها، کف پاها و گوش‌ها، بر استخوان‌ها، اندام‌ها و عملکردهای بدنی خاصی تاثیر می‌گذارند. کف پاها، که در این مطلب بر آن تمرکز می‌کنیم، با نواحی مختلف بدن که تحت تاثیر سرماخوردگی قرار می‌گیرند، مرتبط است. نقاط فشاری در پای چپ در ارتباط با عملکردها و همه‌ی اندام‌های سمت چپ است، در حالی که نقاط فشاری در پای راست بر سمت راست موثر است.

متخصصان رفلکسولوژی چینی، یافته‌اند که نواحی خاص پا با انرژی زندگی، یا «چی» در ارتباط است. زمانی که نقاط خاصی از پا دچار درد هستند، احتمالا بخاطر یک عدم تعادل انرژی داخلی است. علائم سرماخوردگی به‌عنوان عامل درد کف پا شناخته می‌شود و به همین خاطر این نواحی نیاز به توجه بیشتری دارند.

یک ماساژ پنج‌دقیقه‌ای کف پا که می‌تواند باعث تسکین علائم بیماری شود:

فعالیت‌های رفلکسولوژی چینی بخاطر ویژگی‌های مختلفی که دارد کمک می‌کند. اول از همه، چون موثر است، که مهمترین بخش هر رژیم درمانی است. دوم اینکه سریع است –  تمام فرآیند حدود ۱۵ دقیقه طول می‌کشد (سه بار در روز، هربار ۵ دقیقه). علاوه بر سریع و موثر بودن، ویژگی سوم این است که برای سایر نواحی بدن هم آرامش به همراه دارد.

کسانی که رفلکسولوژی چینی انجام می‌دهند درباره تاثیر آن شهادت می‌دهند. درد و گرفتگی قفسه سینه، مثل سردرد، درد عضلانی و سایر علائم ناخوشایند، معمولا با این ماساژ درمان می‌شود. اگر بخواهیم صادق باشیم، این تکنیک احتمالا احساس شور و شعف در شما ایجاد نمی‌کند، اما باعث قابل تحمل‌تر شدن علائم می‌شود.

رفلکسولوژی چینی با اینکه خیلی قوی است، اما به زمان نیاز دارد. به عبارت دیگر، انتظار نداشته باشید که بعد از یک جلسه انجام این ماساژ دیگر هیچ اثری از سرفه و سردرد نباشد.

ماساژ برای سرماخوردگی

ماساژ پا برای بهبود سرماخوردگی

اول از همه، توجه کنید که مالش نواحی دردناک کف پا احتمالا ابتدا باعث احساس ناخوشایندی می‌شود که کاملا عادی است. علی‌رغم این درد به صورت مداوم به مالش ادامه دهید تا این درد از بین برود. دوم اینکه این کار را با شکم خالی یا یک ساعت قبل از غذاخوردن انجام دهید.

نواحی اصلی که به دنبال تاثیر بر آن‌ها هستیم ریه‌ها، لوزه‌ها و گلو، سینوس‌ها و لنف (یا گره‌های لنفی) هستند. همانطور که گفتیم، هریک از این نواحی با بخش‌های مختلفی از پا در ارتباطند.

ناحیه اول: ریه‌ها

در طب چینی، تعادلی بین انرژی (مریدیان) ریه و حضور میکروب‌ها وجود دارد. زمانی که بیماریم، این تعادل به‌هم می‌خورد و نیاز به یک مداخله برای دستیابی مجدد به تعادل وجود دارد.

نقطه فشاری مریدیان ریه در سینه پا قرار دارد، بین انگشت کوچک و شست پا. از آنجایی که علائم سرماخوردگی باعث ایجاد خرابی‌هایی در ریه‌های ما می‌شوند، ملتهب و دردناک بودن این ناحیه عادی است.

این ناحیه را با فشار عمیق انگشت شست ماساژ دهید. اگر نقطه‌ی خاصی به این لمس حساس بود، با حرکات دایره‌ای کوچک آن را عمیق‌تر ماساژ دهید.

ناحیه دوم: سینوس‌ها

وقتی سر یک نفر سنگین است، تقریبا همیشه نشانه‌ای از گرفتگی سینوس است. ماساژ دادن ناحیه‌ی مرتبط با عملکرد سینوس‌ در کف پا یکی از بهترین راه‌ها برای از بین بردن سرماخوردگی است.

این ناحیه در بخش زیری انگشت بزرگ واقع شده. از شست و انگشت سبابه برای فشار آرام و مالیدن بالای انگشت بزرگ استفاده کنید. این حرکت را حدود ۳۰ ثانیه ادامه دهید.

ناحیه سوم: گلو و لوزه‌ها

این جایی است که مرز درد/فایده در یک لحظه محو می‌شود. مالش ناحیه‌ای از کف پا که با گلو و لوزه‌ها در ارتباط است. برخلاف ناراحتی ایجاد شده، این تکنیک تاثیر فوق‌العاده‌ای بر گلودرد می‌گذارد.

در حقیقت چهار نقطه فشاری برای گلو و لوزه‌ها وجود دارد – پایین هرکدام از انگشت‌های بزرگ پا، دقیقا زیر بند انگشت. برای ماساژ این چهار نقطه، دستتان را مشت کنید و سپس بند انگشت‌های وسط و اشاره را بالای انگشت بزرگ قرار دهید. مچ دستتان را به عقب بچرخانید تا به طور همزمان فشاری به هر چهار ناحیه وارد کنید. این کار را حدود ۳۰ ثانیه ادامه دهید.

ناحیه چهارم: لنف

ما عموما گرفتگی یا درد لنف را احساس نمی‌کنیم، اما توجه به این ناحیه می‌تواند باعث سرعت بیشتر بازیابی شما از سرماخوردگی شود. به این دلیل که سیستم لتفاتیک مسئول حمل گلبول‌های سفید و حذف ضایعات است – دو کارکرد ضروری برای مقابله با (و پیشگیری از) بیماری.

نقطه فشاری برای سیستم لنفی ناحیه شبکه‌ای بین استخوان‌های انگشت بزرگ و دومین انگشت پا است. برای ماساژ دادن این ناحیه، از بند انگشت اشاره استفاده کنید و از پایین انگشت تا ناحیه V شکل بین دو استخوان فشار اعمال کنید. این حرکت مالشی را ۳۰ بار تکرار کنید.

ماساژ رفلکسولوژی را چه زمانی انجام دهید؟

این نقاط را چهاربار در روز ماساژ دهید. بهترین زمان برای انجام این ماساژ، زمان‌های زیر است:

  • بعد از بیدار شدن
  • یک ساعت قبل از ناهار
  • پایان روز کاری
  • قبل از خواب

این تشریفات را حداقل دو روز پشت سر هم انجام دهید. زمانی که علائم کاهش پیدا می‌کنند، می‌توانید تناوب روزانه را کم کنید (مثلا از چهار بار در روز به دو بار در روز). برای اینکه نتیجه‌ی خوبی بگیرید، این ماساژ را تا چند روز بعد از بهبود هم ادامه دهید.

ماساژ توی نا برای درمان سرماخوردگی

یکی دیگر از ماساژهای موثر بر سرماخوردگی، ماساژ توی نا(Tui Na) است. توی نا یک درمان چینی سنتی بر پایه اصول طب سوزنی است. این ماساژ از عناصر ماساژ و طب فشاری برای درمان بازه‌ی گسترده‌ای از بیماری‌ها، شامل دردهای مزمن، سردرد، مشکلات زنان و سایر بیماری‌ها استفاده می‌کند.

اما آیا ماساژ واقعا به بهبود علائم یک سرماخوردگی معمولی کمک می‌کند؟ با توجه به طب پزشکی، قطعا بله!

ماساژ توی نا چطور بر علائم بیماری تاثیر می‌گذارد؟

ما می‌دانیم که سرماخوردگی، سرفه و آنفولانزا به واسطه ویروسی ایجاد می‌شود که وارد جریان خون شده و سیستم ایمنی بدن را ضعیف می‌کند. این موضوع مجموعه‌ای از عکس‌العمل‌های شیمیایی را در بدن برمی‌انگیزد که منجر به التهاب و علائم کلاسیک سرماخوردگی مثل گلودرد، آبریزش بینی و درد می‌شود. زمانی که بدن ما مخاط زیادی تولید کند، می‌تواند ریه‌های ما را نیز اذیت کند و باعث سرفه‌های سخت شود.

تاریخچه استفاده از ماساژ برای درمان بیماری‌ها در چین‌

در چین باستان، پزشکان به میکروسکوپ دسترسی نداشتند و در نتیجه به اندازه ما درباره باکتری و ویروس اطلاعات در دسترس‌شان نبود. آن‌ها عامل بیماری‌های مسری را عوامل محیطی مثل گرما، سرما، رطوبت و باد می‌دانستند. همچنین اعتقاد داشتند که اگر این عوامل بتوانند وارد بدن شوند، سریعا باعث ایجاد بیماری می‌شوند. این عوامل محیطی عموما به‌عنوان پاتوژن‌ها(عوامل بیماری‌زا)ی خارجی، یا عوامل خارجی بیماری شناخته می‌شوند.

با اینکه شیوه درک این پزشکان از بیماری نسبت به دانشمندان امروزه متفاوت بود، اما شیوه درمان بیماری‌های مختلفی که درمان آن‌ها برای طب معمولی سخت بود را متوجه شده بودند. سرماخوردگی معمولی مثال بارزی از این موضوع است. زمانی که بیماری با نشانه‌های سرماخوردگی وارد مطب پزشک می‌شد، او با ماساژ و سایر درمان‌ها مثل بادکش یا حجامت برای خارج کردن پاتوژن خارجی، آن‌ها را درمان می‌کرد.

پزشکان چینی چطور بیماران را درمان می‌کردند؟

با اینکه در آن زمان نمی‌دانستند، اما این پزشکان در حال تحریک سیستم ایمنی بیمارانشان بودند و به آن‌ها اجازه می‌دادند تا فرآیند التهاب را مختل کرده و به بازیابی سرعت ببخشند. آن‌ها معمولا بر نقاطی که در بالای کمر قرار دارند تمرکز می‌کردند و آن‌ها را با شدت زیادی ماساژ می‌دادند تا سیستم دفاعی طبیعی بدن را تحریک کنند.

در چین، افراد معتقدند که اگر به محض ظهور علائم سرماخوردگی یا آنفولانزا آن‌ها را درمان کنید، می‌توانید از گسترش بیشتر آن‌ها جلوگیری کنید. با این حال، فواید ماساژ توی نا برای سرفه و سرماخوردگی اینجا تمام نمی‌شود.

نحوه ماساژ توی نا برای درمان سرفه و علائم سرماخوردگی

اگر مبتلا به ویروس سرماخوردگی شده باشید، حاضرید همه کاری برای اینکه هرچه سریع‌تر حالتان خوب شود انجام دهید. خوشبختانه ماساژ توی نا و طب چینی می‌توانند در این راه به شما کمک کنند.

اگر دچار گرفتگی بینی هستید؛

ماساژ دادن نواحی اطراف سینوس‌ها می‌تواند به بهبود آن کمک کند. نقاط فشاری و مربوط به طب سوزنی زیادی برروی صورت وجود دارد که فشار یا ماساژ دادن آن‌ها می‌تواند علائمی مثل سختی تنفش، سردرد و سنگینی سر را تسکین دهد.

در صورتی که احساس درد و گرفتگی در بدنتان دارید؛

ماساژ توی نا در این مورد هم برایتان مفید خواهد بود. این ماساژ به آرامش ماهیچه‌ها و تسکین تنش و همچنین کاهش درد و تورم در هر یک از نواحی بدنتان کمک می‌کند.

در آخر

اگر مبتلا به سرفه هستید، بادکش و ماساژ توی نا به باز کردن قفسه سینه و از بین بردن مخاط آزاردهنده کمک می‌کند و در نتیجه شما می‌توانید به راحتی تنفس کنید. فقط یادتان باشد، اگر سرفه‌هایتان بیشتر از سه هفته ادامه داشت، هرچه زودتر به پزشکتان مراجعه کنید تا دچار عفونت سینه نشوید.

علاوه‌بر ماساژ و بادکش، متخصصان طب سوزنی استفاده از گیاهان چینی را نیز به شما پیشنهاد می‌کنند که انرژی بیشتری به شما بخشیده و در سرعت بهبود حالتان موثر هستند. به طور همزمان، بدنتان را گرم نگه دارید، مایعات گرم بخورید و از خودتان مراقبت کنید.

 

 

منابع:

https://www.powerofpositivity.com/this-5-minute-foot-massage-relieves-cold-and-flu-symptoms/

http://www.feelgoodbermuda.com/2019/03/08/should-i-get-a-massage-when-i-get-a-cold/

https://www.cityacu.net/blog/can-massage-really-help-with-coughs-colds-or-the-flu

این نوشته در بلاگ ارسال شده است. این لینک مستقیم به این نوشته است.
Call Now Buttonتماس برای ثبت سفارش سریع
error: این محتوا محافظت شده است :)