ماساژ ورزشی روشی مناسب برای بهبود و بازیابی انرژی پس از یک کوهنوردی سخت است. در این مقاله انواع روش‌هایی که کوهنوردان برای بهبود وضعیت بدنی خود پس از صعود می‌توانند استفاده کنند را مورد بررسی قرار می‌دهیم و در انتها مزایای استفاده از یک ماساژ ورزشی را بیشتر بیان خواهیم کرد.

ماساژ کوهنوردی

ورزشکاران به شدت روی بدن خود کار می‌کنند و کوهنوردان به طور دائم در بخش‌هایی از بدن خود تا خستگی کامل فعالیت دارند و اغلب این بخش‌ها را دردناک، منقبض شده و آسیب‌دیده رها می‌کنند. بازسازی و بهبود فعال با همراهی یک رژیم غذایی سالم و تمرین متقابل، چیزی است که اغلب فراموش می‌شود اما به همان اندازه مهم است. شاید تنها کاری که کوهنوردان انجام دهند این باشد که یک روز بین صعودهای خود روی مبل دراز کشیده و استراحت کنند و کار دیگری برای کمک به بدن خود انجام ندهند.

درست است، استراحت می‌تواند انرژی بدنی کوهنوردان را مجدد راه‌اندازی کند و به ماهیچه‌ها زمانی برای استراحت بدهد، اما اگر کوهنوردان در بدن خود دچار درد شدید، احساس تنگی نفس یا احساس ناراحتی در مفاصل و یا ماهیچه‌ها داشته باشند، راه‌های دیگری نیز وجود دارند که به بدن آن‌ها کمک کند و از نشستن و استراحت کردن به تنهایی در الیتام بدن موثرتر است.

ماساژ کوهنوردی

موثرترین روش‌های بهبود آسیب‌های کوهنوردان

در کنار ماساژ کوهنوردی توجه به این نکته ضروری است که هر بدنی منحصر به فرد است و به روش‌های مختلف درمان بهتر از دیگر روش‌ها پاسخ می‌دهد. با این حال، تنها راه یافتن موثرترین روش بهبود فعال برای شما این است که تعدادی از آن‌ها را امتحان کنید. در اینجا لیستی از برخی از روش‌های بهبود که به نظر می‌رسد موثرترین برای آسیب‌های کوهنوردان است آورده شده‌است.

طب سوزنی

همانند ماساژ، طب سوزنی نیز ریشه شرقی دارد. طب سوزنی براساس نظریه چینی‌ها از Qi است. Qi انرژی یا ماده‌ای ضروری است که همه عملکردهای بدن را تغذیه و تقویت می‌کند. طبق این نظریه، طب سوزنی جریان Qi را در بدن تنظیم می‌کند. آن را از مناطق اضافی تخلیه کرده و به منطقه‌ای می‌رساند که در آن ناکافی است.

طب سوزنی از وارد کردن سوزن‌های ظریف به بدن در نقاط ویژه‌ای که به مشکلات سلامتی–خواه آنها به درد، جراحت، استرس و غیره مرتبط باشند تشکیل شده است. سوزن‌ها حداقل ۱۰ دقیقه باقی می‌مانند تا امکان آزادی بیشتر انرژی وجود داشته باشد. درمان اغلب در آن روز و روز بعد شما را به شدت ناراحت می‌کند، اما بدن معمولا روزهای بعد احساس بهبودی می‌کند. با این حال، بدن هرکسی به شکلی متفاوت واکنش نشان می‌دهد و ممکن است به اندازه دیگران برای شما موثر نباشد.

همچنین مانند ماساژ کوهنوردی به یک متخصص تحصیلکرده و باتجربه طب سوزنی نیاز است که درک کند کل بدن چگونه به هم متصل است و اینکه چطور از طریق نقاط مختلف روی بدن ناراحتی‌ها را برطرف کند.

سوزن خشک

همانند طب سوزنی است، ولی سوزن‌ها بزرگ‌تر و عمیق‌تر هستند و به طور مستقیم به تریگر پوینت‌ها وارد می‌شوند و کمی بعد از قرار دادن برداشته می‌شوند.گاهی اوقات سوزن‌ها را می‌توان به ماشین‌های تحریک الکتریکی وصل کرد. این نوع جدیدتری از طب جایگزین ایجاد شده در جامعه غربی است، در حالی که طب سوزنی از طب شرقی سرچشمه می‌گیرد. ​این روش نیز مانند ماساژ کوهنوردی در گرفتگی‌های عضلانی کوهنوردان بسیار موثر است.

بادکش

بادکش شکلی از طب جایگزین است که در آن فنجان‌ها روی پوست قرار داده می‌شوند تا مکش ایجاد شود. حامیان درمان حجامت بر این باورند که مکش فنجان‌ها، جریان خون برای بهبود روند درمان طیف وسیعی از بیماری‌های را افزایش می‌دهد. این موضوع توسط مطالعات مورد حمایت قرار نگرفته است. در حالی که هنوز مورد مطالعه قرار نگرفته است، کسانی که این درمان را انجام می‌دهند، می‌گویند که برای درمان انواعی از مسائل موثر است از جمله: ​

هم چنین بر این باورند که درد و التهاب را در بدن کاهش داده و آسودگی را افزایش می‌دهد. ​این روش میتواند به عنوان یک روش مکمل در کنار ماساژ کوهنوردی مورد توجه قرار بگیرد.

شوک درمانی

شوک درمانی با استفاده از شوک شعاعی (الکتریکی) به منطقه دردناک کار می‌کند. موج ضربه‌ای به وسیله ضربه‌های هوای فشرده به داخل بافت منتقل می‌شود و به سمت محل درد رها می‌شود. این شوک بافت آسیب دیده را درهم می‌شکند. همچنین افزایش جریان خون محلی را افزایش می‌دهد که باعث تحریک و تسریع در روند بهبود زخم بدن می‌شود. این درمان بسیار دردناک است و می‌تواند همراه یک لیدوکائین (بی‌حسی موضعی) استفاده شود. این درمان بر تاندون‌هایی از کوهنوردان که  آسیب دیده‌اند و در آستانه آسیب قرار دارند موثر است.

ماساژ کوهنوردی

ماساژ

انواع زیادی ماساژ وجود دارد، اما موثرترین آن‌ها برای ورزش‌کاران ماساژ بافت عمیق است، که جزئی از ماساژ سوئدی محسوب می‌شود. این نوع ماساژ آرامش کمی دارد و اغلب از سایر روش‌ها درد بیشتری دارد، اما برای گره‌های عضلانی عمیق و سفتی‌های مزمن، ماساژ منظم می‌تواند راه خوبی برای کمک به بهبود و بازیابی بدن باشد. عالی‌ترین روش برای تسکین تنش و استرس در کل بدن است. ماساژ می‌تواند برای گره‌های عضلانی خاص مورد استفاده قرار گیرد و همچنین می‌تواند از لحاظ تحرک و انعطاف‌پذیری در نواحی قفل‌شده و یا فشرده شده‌، مفید باشد. در حال حاضر در ایران، ورزمان به عنوان اولین سامانه ماساژ، خدمات مناسب با قیمت متناسب را در منزل و محل کار ارائه می‌دهد.

مزایای ماساژ کوهنوردی

  • ماساژ کوهنوردی درد را در ماهیچه‌ها کاهش می‌دهد، که این امکان را به کوهنوردان می‌دهد که شدت تمرین خود را افزایش داده و با اهداف صعود خود پیشرفت بهتری داشته باشند. این امر برای کوهنوردان ممکن است در دست‌ها، شانه‌ها و اغلب پشت و گردن پس از صعود یا روز بعد از آن احساس شود. در مطالعات علمی، کسانی که ماساژ ورزشی نداشتند سطح بالاتری از درد را در مقایسه با کسانی که ماساژ ورزشی دریافت کرده‌اند، داشته‌اند. ​
  • تسکین درد با ماساژ ورزشی از خفیف تا متوسط ثابت شده‌است. پس اگر با یک ناراحتی دست و پنجه نرم می‌کنید؛ شاید جراحت ناشی از استفاده بیش از حد، کشش عضله یا کرامپ، ماساژ ورزشی ممکن است به تسکین ناراحتی در این مراحل اولیه کمک کند. تحقیقات نشان داده‌اند که ماساژ ورزشی می‌تواند بر عملکرد ورزشی نیز تاثیر بگذارد، در افزایش سرعت حرکاتی که به چابکی نیاز دارد و در بهبود ارتفاع پرش عمودی و غیره. در نهایت به شما این امکان را می‌دهد که به هدف خود دست یابید. ​
  • ماساژ ورزشی سیستم عصبی را آرام می‌کند و تحریک‌پذیری ماهیچه‌ها، سفتی عضلانی را کاهش می‌دهد. در روش‌های خاص ماساژ کوهنوردی و ورزشی برای کاهش تحریک‌پذیری عضلات فلکسور در ساعد بسیار موثر است.
  • ماساژ باعث تقویت احساس خوب و آرامش میشود. با بهبود جریان خون، به دفع مواد سمی (مانند اسید لاکتیک)، بازسازی تارهای میان‌بافتی، افزایش قابلیت انعطاف و کشش و افزایش قدرت بافت همبند کمک می‌کند و باعث کاهش سیگنال‌های ارسالی دستگاه عصبی می‌شود.
  • ماساژ باعث بهبود خواب می‌شود. خواب مناسب در بازیابی و بهبود آسیب‌ها و انرژی از دست رفته بسیار موثر است.

 

انواع روش‌های دیگر درکنار ماساژ ورزشی

روش‌های ارزان دیگری در کنار روش‌های بالا بکار می‌روند که می‌توانند در خانه به طور منظم مورد استفاده قرار گیرند. این روش‌ها شامل:

ماساژ کوهنوردی

 

غلتاندن توپ لاکراس یا توپ تریگر پوینت

توپ‌های ماساژ برای گره‌های عضلانی خاص، به ویژه برای ماهیچه‌های کوچک که به سختی می‌توانند به آن دسترسی داشته باشند، عالی هستند. می‌توانید آن را با استفاده از زمین و یا یک دیوار در هر قسمت از بدن خود حرکت دهید. هر چه بیشتر به توپ فشار وارد کنید، درد بیشتر همراه با آزادی بیشتر دارد. ​

 

ماساژ کوهنوردی

غلتاندن فوم

تا حدودی شبیه به فواید ماساژ است. غلتاندن فوم به شکستن چسبندگی و بافت زخمی کمک خواهد کرد و روند التیام و بهبودی را بعد از ورزش تسریع می‌کند. این فوم‌ها قابل حمل هستند و می‌توان هر روز از آن‌ها استفاده کرد. انواع مختلفی از غلتک‌های فوم با مقادیر مختلفی از فشار وجود دارند. در حالیکه این کار گره‌های عضلانی خاصی را تحت تاثیر قرار نمی‌دهد، ولی برای کار بر پشت و پاها عالی است و به راحتی می‌تواند در هنگام تماشای فیلم انجام شود! ​

کمپرس سرد انگشتان

کمپرس سرد انگشتان می‌تواند به کاهش التهاب و درد در تاندون‌ها کمک کنند. یک روش بسیار مفید استفاده از آب گرم به ازای هر ۵ دقیقه آب سرد است. دقت کنید که آب به اندازه کافی سرد باشد. آن ممکن است صدمه بزند، پس آماده‌ باشید. ​

نمک‌های اپسوم

حمام نمک اپسوم، به ذخیره منیزیم از دست رفته در بدن کمک می‌کنند. نمک اپسوم، ترکیب طبیعی منیزیم و سولفات است. منیزیم و سولفات هر دو به راحتی از طریق پوست جذب می شوند. منیزیم به تولید انرژی کمک می‌کند. نمک همچنین برای تسکین درد عضلانی مفید است و حمام نمک، بعد از طب سوزنی و یا ماساژ برای جلوگیری از درد، کمک می‌کند. ​

پدهای حرارتی

برای درد مزمن و درد مرتبط با استرس مفید هستند. این کار به طور سنتی برای پشت انجام می‌شود. اما مطمئن شوید که هرگز آسیبی ندیده‌اید. بعد از کار کردن سوزن و یا ماساژ بسیار مفید است.

حمام آب یخ

حمام آب یخ نیز همان مزایایی را دارد که کمپرس سرد انگشتان دارد، اما حالا برای ماهیچه‌های شما مناسب است. آب یخ برای کمک به کاهش هر نوع تورم ناشی از هر گونه آسیب مفید است. دقت کنید که درد مزمن و یا درد مرتبط با استرس را نداشته باشید. بعد از هر گونه آسیب و یا تورم تازه، یخ ضروری است. ​

تقریبا با هر کدام از این درمان‌ها، توکسین‌ها (سموم) آزاد می‌شوند و چیزهایی در بدن شکسته می‌شوند به این معنی که هیدراسیون (تامین آب و مایعات بدن) ضروری است. بدون تغذیه مناسب، شما درد بیشتری خواهید داشت و فواید کامل بازیابی را از این درمان‌ها به دست نخواهید آورد. پس آب کافی بنوشید! ​

 

برای مطالعه مقالات بیشتر به وبلاگ ورزمان مراجعه کنید: https://varzeman.com/blog/

 

Call Now Buttonتماس برای ثبت سفارش سریع
error: این محتوا محافظت شده است :)