ماساژ بافت عمیق نوعی از ماساژتراپی است که با استفاده از فشار شدید و حرکات لمسی یا ضربه‌های آهسته، به لایه‌های عمیق‌تر عضله و فاشیا یا بافت همبند می‌رسد. این ماساژ درمانی برای دردهای مزمن و نواحی منقبض‌ شده مانند گردن خشک و سفت و کمردرد، انقباض و سفتی عضله‌ی ساق پا، و بازوی دردناک استفاده می‌شود.

ماساژ بافت عمیق

ماساژ بافت عمیق

این نوع ماساژ مزایایی دارد که باید قبل از هر اقدامی آن‌ها را بدانید.
ماساژ بافت عمیق معمولاً بر درمان مشکلات خاصی مانند دردهای مزمن عضلات، توانبخشی بعد از آسیب‌ها، و عارضه‌های زیر استفاده می‌شود:

 • کمردرد
 • محدودیت حرکتی
 • ریکاوری بعد از آسیب (آسیب به گردن یا سقوط)
 • صدمات کششی مکرر
 • مشکلات وضعی بدن
 • انقباضات عضلانی در قسمت زردپی، عضلات سرینی، ساق پا، ماهیچه‌های چهارسر، رمبوید، بالای کمر
 • دردهای ناشی از آرتروز
 • سیاتیک
 • سندروم پریفورمیس (درد در ناحیه‌ی باسن)
 • بیماری آرنج تنیس‌بازان (نوعی آسیب آرنج)
 • فیبرومیالژی (سندروم درد اسکلتی-عضلانی)
 • دردهای پشت یا گردن

البته همه‌ی موارد بالا ثابت نشده، ولی طبق گزارش‌ها، ۳۴۰۰۰ نفر ماساژ بافت عمیق را در تسکین دردهای آرتروز، بسیار موثرتر از تراپی فیزیکی (تن‌درمانی)، ورزش، داروها، کایروپرَکتیک (درمانی شامل اعمال فشار به ستون فقرات)، طب سوزنی، رژیم، گلوکزآمین، و دیگر داروهای بدون نسخه اعلام کرده‌اند.

همچنین، ماساژ بافت عمیق دارای بالاترین رتبه در مورد فیبرومیالژی است. معمولاً افراد بلافاصله بعد از ماساژ بافت عمیق، متوجه بهبود در محدوده‌ی حرکتی می‌شوند.

البته اگر دوست دارید که از آسیب‌های ورزشی پیشگیری کنید، مشکلات خاص ورزشی را حل کنید، یا بعد از ورزش به بهبود وضعیت عضلات کمک کنید، بهتر است از ماساژ ورزشی کمک بگیرید.

روش کار در ماساژ بافت عمیق

deep tissue2- ماساژ بافت عمیق

ممکن است برخی ضربه‌ها و لمس‌ها مانند ماساژ سوئدی باشد، اما این طور نیست که ماساژ بافت عمیق، فقط یک ورژن قوی‌تر از ماساژ سوئدی باشد.
تکنیک‌های ماساژ بافت عمیق برای شکستن و از بین بردن بافت‌های آسیب‌دیده و گره‌ها یا چسبندگی‌های عضلانی (نوارهای دردناک، بافت‌های صلب) استفاده می‌شود؛ این گره‌ها می‌توانند منجر به قطع جریان خون، ایجاد درد، محدودیت حرکتی و التهاب شوند.

در ابتدای جلسه، اول فشار کم استفاده می‌شود تا عضله‌ها گرم و آماده شوند. سپس از تکنیک‌های ویژه‌ی این ماساژ استفاده می‌شوند. تکنیک‌های عمومی عبارتند از:

 • استریپینگ: فشار عمیق در طول فیبرهای عضلانی با استفاده از آرنج، ساعد، برآمدگی انگشتان و انگشت شست
 • فریکشن یا مالش: اعمال فشار روی گره‌های عضلانی برای رهاسازی چسبندگی‌ها و گرفتگی‌های عضلانی

ماسورها معمولاً هنگام ماساژ بافت عمیق از نوک انگشتان، برآمدگی‌های استخوانی انگشتان، آرنج‌ها، و ساعدها استفاده می‌کند. ممکن است ماسور از شما بخواهد که نفس عمیق بکشید و کلاً تنفس عمیق داشته باشید تا بتواند روی مناطق منقبض‌شده کار کند.

بعد از ماساژ ممکن است کمی احساس سفتی و انقباض داشته باشید، اما طی یک روز از بین می‌رود. اما اگر احساس نگرانی می‌کنید یا بعد از ماساژ دچار درد سختی هستید حتماً با تراپیست تماس بگیرید.
نوشیدن آب بعد از ماساژتراپی به تخلیه‌ی ضایعات متابولیک بافت‌ها کمک می‌کند.

آیا ماساژ بافت عمیق ایجاد آسیب می‌کند؟

deep tissue2- ماساژ بافت عمیق

گاهی در طول ماساژ، همچنان که ماسور روی چسبندگی‌ها و بافت‌های آسیب‌دیده کار می‌کند، ممکن است کمی احساس ناراحتی یا حتی درد داشته باشید. البته این طور نیست که وجود درد نشان‌دهنده‌ی این باشد که ماساژ دارد درست انجام می‌شود. در حقیقت، ممکن است بدن شما در پاسخ به درد، خودش را منقبض کند و این، کار تراپیست را برای رسیدن به بافت‌های عمیق سخت کند.

پس در طول ماساژ هرگاه احساس درد داشتید حتماً به ماسور اطلاع دهید. او می‌تواند تکنیک‌ها را تغییر دهد یا اگر ماهیچه‌های سطحی خیلی منقبض هستند، آن‌ها را بیش‌تر آماده کند.

عوارض جانبی و اقدامات احتیاطی

ماساژ بافت عمیق برای افرادی که دچار لخته‌های خونی هستند (ترومبوفلبیت یا ترومبوز ورید عمقی) ممکن است مناسب نباشد چون ممکن است این لخته‌ها از جای خود تکان بخورند و وارد جریان خون شوند و این خیلی خطرناک است. اگر لخته‌ی خون دارید یا ریسک ابتلا به این مشکل در شما بالا است، قبل از دریافت ماساژ با پزشک خود مشورت کنید.

اگر اخیراً جراحی داشته‌اید، یا مشکل دیگری دارید، باید پیش از انتخاب این ماساژ یا هر ماساژ دیگری با پزشک مشورت کنید. در صورتی که پوکی استخوان دارید، از آن‌جا که این ماساژ دارای فشارهای عمیق است باید از این نوع ماساژ چشمپوشی کنید یا حداقل از فشارهای شدید و عمیق در مورد شما استفاده نشود.

ماساژ نباید مستقیماً روی کبودی‌ها، پوست ملتهب یا آسیب‌دیده، روی زخم‌ها، زخم‌های باز و ترمیم‌نشده، تومورها، فتق‌های شکمی، استخوان‌های شکسته، یا شکستگی‌های اخیر استفاده شود. ماساژ می‌تواند به کبودی، یا در موارد نادر، هماتوم (تجمع خون خارج از سلول‌های خونی)، ترومبوآمبولیسم وریدی، یا عارضه‌ای به نام نوروپاتی نخاعی فرعی (اکسسوری) منجر شود.

طبق یک گزارش موردی، مردی ۸۵ ساله دچار توده‌ای در کنار گردن خود شده‌بود و مشخص شد که یک لخته‌ی خون است (ترومبوز وریدی خارجی). او سال گذشته به جلسات ماساژ بافت عمیق گردن رفته بود و علت این مشکل، ترومای موضعی تشخیص داده شد.

اگر مشکلی دارید حتماً پیش از انتخاب ماساژ با یک متخصص یا پزشک صحبت کنید. برای مثال، افرادی با بیماری‌های خاص مثل ankylosing spondylitis، نمی‌توانند ماساژ بافت عمیق را تحمل کنند.

اگر باردار هستید و می‌خواهید از ماساژ استفاده کنید باید قبل این کار با پزشکتان مشورت کنید. طی بارداری باید از ماساژ بافت عمیق (و هر نوع ماساژ قدرتی دیگری) اجتناب کرد، اما پزشک ممکن است به شما پیشنهاد دهد از ماساژ بارداری توسط تراپیست آموزش‌دیده‌ی این نوع ماساژ استفاده کنید.

ماساژ بافت عمیق می‌تواند ایجاد کبودی کند و عارضه‌هایی که بعد از ماساژ بافت عمیق گزارش شده عبارتند از: ترومبوآمبولیسم وریدی، نوروپاتی نخاعی فرعی، hepatic hematoma و posterior interosseous syndrome.

نکته مهم

ماساژ بافت عمیق چیزی بیش از یک ماساژ با فشار عمیق است. اهداف و تکنیک‌های این ماساژ متفاوت با ماساژ سوئدی است. این ماساژ می‌تواند برای برخی عارضه‌ها بسیار مفید باشد اما به یاد داشته باشید که نباید آسیب برساند یا به بدنتان صدمه بزند تا موثر باشد.

Call Now Buttonتماس برای ثبت سفارش سریع
error: این محتوا محافظت شده است :)