دو دقیقه از وقتتان در روز را خالی کنید تا به چشم‌هایتان با یک ماساژ چشم استراحت بدهید. اگر زمان‌های طولانی پشت کامپیوتر کار می‌کنید، یا کارتان نیازمند دقت زیاد به جزئیات است، احتمالا قبل از پایان روز چشم‌هایتان خسته می‌شوند؛ چرا که تمرکز شما از دست، به چشم‌هایتان منتقل شده.

خستگی چشم و علت آن

بیایید قبول کنیم که ما در عصر دیجیتال، از کامپیوتر بیشتر از هر زمان دیگری استفاده می‌کنیم. اینکه چشمتان را از روی کامپیوتر برندارید، تاثیرات منفی و حتی خطرات بسیار زیادی برای چشمانتان دارد؛ مثل کاهش بینایی، سوزش چشم و سردرد. صفحه‌های کامپیوتر دلایل اصلی خستگی چشم هستند، البته رانندگی طولانی مدت، نوشتن و خواندن هم بر این پدیده تاثیر می‌گذارند.

شما زمانی متوجه خستگی چشمتان می‌شوید که احساس درد و سوزش در چشم‌هایتان کنید یا به طور ناخودآگاه آن‌ها را بمالید. اما خوشبختانه امروزه راه‌هایی برای خنثی کردن این زل‌زدن به مانیتورها وجود دارد.

ماساژ چشم

خستگی چشم ممکن است ناشی از خشکی آن باشد، چرا؟ چون که وقتی چشمتان روی یک کار خاص تمرکز می‌کند، به‌جای اینکه ۱۵ تا ۲۰ بار در دقیقه پلک بزنید، ۳ تا ۴ بار پلک می‌زنید و این موضوع باعث خشکی چشم و در نتیجه قرمزی و خستگی آن می‌شود.

در طب سنتی چینی، خستگی نتیجه مسدودشدن مریدیان‌های انرژی است. ماساژ می‌تواند این اتفاق را با حرکت دادن مسدودیت‌ها و وارد کردن چی‌های جدید رفع کند. برای تسکین این قرمزی و خشکی می‌توانید یک ماساژ خوددرمانی چشم انجام دهید. این ماساژ کمک می‌کند گردش خون به ناحیه چشم شما بیشتر و گرفتگی ماهیچه‌های چشم آزاد شود با استفاده از ماساژ، دید بهتری خواهید داشت و هشیاری چشم‌هایتان بالاتر خواهد رفت.

انجام ماساژ چشم

ماساژ چشم، که در ادامه آن را توضیح می‌دهیم، را می‌توانید هرروز انجام دهید تا عادات سالم را در خود تقویت کنید و از فواید یک ماساژ مراقبت از چشم آرامش‌بخش بهره کامل ببرید.

گام اول: استخوان کاسه چشم را ماساژ دهید.

چشم‌هایتان را بسته نگه دارید، از انگشت میانی استفاده کنید و استخوان کاسه چشم را تا میان بینی ماساژ دهید. این کار را ۸ تا ۱۰ بار تکرار کنید. ماساژ این استخوان گردش خون را در صورت شما افزایش می‌دهد و اکسیژن و مواد مغذی بیشتری به گلبول‌های قرمز اطراف چشم می‌رساند.

گام دوم: نقاط فشاری روی شقیقه‌ها را فشار دهید.

برروی نقاط فشاری که دقیقا زیر خط ابرو (زیر بخش پایینی ابرو) قرار دارند فشار وارد کنید و تا سه بشمارید. سپس شقیقه‌ها را فشار دهید و همین کار را تکرار کنید. با اضافه کردن فشار، شما نواحی مختلفی برروی ماهیچه‌های صورت، که مسئول نگاه کردن و پلک‌زدن هستند، را تحریک می‌کنید.

گام سوم: به آرامی بین چشم‌هایتان را فشار دهید.

از شست‌هایتان استفاده کنید و به آرامی ناحیه‌ی بالای بخش داخلی چشم را فشار دهید؛ دقیقا جایی که چین پلکتان شروع می‌شود. این کار را ۵ بار تکرار کنید. با انجام این ماساژ، به از بین رفتن فشار بین چشم‌ها کمک می‌کنید.

گام چهارم: شقیقه‌هایتان را ماساژ دهید.

با انگشت میانی، ناحیه خالی برروی شقیقه‌ها در دو طرف صورتتان را با حرکاتی به سمت بالا و پایین ماساژ دهید.  این ماساژ را حدود یک دقیقه ادامه دهید تا هرگونه گرفتگی و تنش در شقیقه‌هایتان از بین برود و احساس آرامش کنید.

گام پنجم: پشت سرتان را ماساژ دهید.

از نوک انگشتان استفاده کنید و به آرامی ناحیه‌ی پشت سرتان، دقیقا پشت چشم‌ها را ماساژ دهید. این نقطه خیلی حساس است، پس مراقب باشید که فشار زیادی وارد نکنید. حدود یک دقیقه این ماساژ را ادامه دهید.

استفاده از تکنیک‌های ساده در برنامه روزانه،  مثل همین ماساژ کوتاه، برای حفظ سلامتی چشم‌هایتان فوق‌العاده خواهد بود.

عاداتی برای سلامت چشم

در ادامه ۵ عادت برای کاهش استرس و فشار برروی چشم‌هایتان را می‌گوییم:

به‌طور متناوب استراحت کنید.

قانون ۲۰-۲۰-۲۰ را اجرا کنید؛ یعنی هر ۲۰ دقیقه، به مدت ۲۰ ثانیه، به چیزی که ۲۰ فیت (حدود ۶ متر) با شما فاصله دارد نگاه کنید. این قانون، که خیلی سریع هم در ذهن می‌ماند، را چشم‌پزشکی به نام جفری انشل توسعه داد؛ او شرکتی را مدیریت می‌کند که با سایر شرکت‌ها برای حداقل‌کردن مشکلات چشم مرتبط با کامپیوتر کارکنانشان همکاری می‌کند. اگر در دفترکارتان فضای زیادی وجود ندارد، به دورترین نقطه از خودتان، یا به بیرون از پنجره، نگاه کنید. در هر حالت، حرکت دادن چشم‌هایتان از صفحه کامپیوتر، آن هم به طور منظم، همیشه راه خوبی است.

روشنایی و گرمای رنگ صفحه کامپیوترتان را تنظیم کنید.

حتما مطمئن شوید که مانیتورتان خیلی روشن یا خیلی تیره نیست؛ چرا که هردو این شرایط باعث آسیب به چشم‌هایتان می‌شوند. همچنین می‌توانید از نرم‌افزارهایی که به طور خودکار نور و دمای رنگ صفحه را با توجه به زمان روز و نور اتاق تنظیم می‌کنند استفاده کنید. در زمان شب نور صفحه باید نسبت به روز گرم‌تر باشد و رنگ‌های سفید، کمی قرمزتر باشند. این تنظیم خودکار نور باعث می‌شود برخلاف تغییر نور در طول روز، شما به نور صفحه کامپیوترتان عادت کنید.

به‌طور متناوب پلک بزنید.

همانطور که گفتیم، زمانی که ما در حال تمرکز برروی کاری هستیم و به مانیتورمان زل زده‌ایم، کمتر پلک می‌زنیم و این باعث خشکی و آسیب چشم می‌شود. زمانی که در دفترکار کولر روشن باشد، با اینکه باعث خشکی بیشتر چشم می‌شود، بازهم ما پلک نمی‌زنیم. مراقب باشید که به‌طور مداوم و تا حد ممکن پلک بزنید تا اشک تولید شده در چشم‌هایتان آن‌ها را مرطوب و تازه کند.

ماساژ چشم

یکی از راه‌های آسان از بین بردن تنش از چشم‌ها یک ماساژ خوددرمانی سریع برروی نقاط فشاری صورت است؛ استخوان کاسه چشم، زیر استخوان ابرو و شقیقه‌ها.

جای صفحه کامپیوترتان را تنظیم کنید.

تمام زمانی که مجذوب کار با کامپیوتر شده‌ایم، به طور ناخودآگاه گردنمان را به جلو می‌کشیم و چشم‌هایمان را به صفحه نزدیک می‌کنیم. این نه تنها برای بینایی بد است، بلکه در طولانی مدت فشاری که به گردن وارد می‌شود باعث درد گردن و سردرد می‌شود. یادتان باشد که صفحه کامپیوتر ار حداقل ۳۰ سانتیمتر دورتر و پایین‌تر از سطح چشمتان قرار دهید، تا به‌جای کشیدن گردنتان، به پایین نگاه کنید.

مرطوب‌کردن چشم

اول صبح چشم‌هایتان را با حوله خنک و نم‌دار مرطوب کنید. در انتهای شب این کار را با حوله گرم و مرطوب انجام دهید. این کار باعث می‌شود تا آرامش به چشمان شما برگردد.

چیدمان میز کارتان را تصحیح کنید.

تشعشع صفحه را با خاموش‌کردن چراغ‌ها و پوشاندن پنجره‌ها کم کنید. چیدمان روی میز باید به طور ایده‌آل مات و نرم باشد. این کارها باعث می‌شوند نور اضافی و آزاردهنده در اطرف شما کمتر شود.

غذاهای مفید بخورید

ماهی، سیب‌زمینی و موز، مواد غذایی هستند که در محافظت از چشم‌های شما تاثیر زیادی دارند.

 

منابع:

https://www.herworld.com/lifestyle/tips-and-tricks-reduce-eye-strain-office

https://us.discovericl.com/blog/the-5-step-eye-massage

http://www.visiontimes.com/2015/08/28/sore-tired-computer-eyes-these-chinese-massage-techniques-will-help.html

error: این محتوا محافظت شده است :)