ماساژ درمانی زنان برای باروری موضوع مطالعه مقاله پیش‌رو است. تلاش برای بارداری می‌تواند پر از استرس باشد، مخصوصا زمانی که بیشتر از آنچه فکر می‌کردید طول بکشد. هرچه زمان می‌گذرد، به دنبال راهی می‌گردید که کمکتان کند و به این فکر می‌افتید که آیا ماساژ، به‌طور خاص ماساژ درمانی باروری زنان به باردار شدنتان کمک خواهد کرد یا نه.

ماساژ درمانی باروری زنان چیست، و آیا واقعا زمانی که در تلاش برای باروری هستید کمک خواهد کرد؟ این مطلب تمام چیزی است که باید بدانید.

ماساژ درمانی باروری زنان چیست؟

تعریف ماساژ باروری بین متخصصان مختلف متفاوت است، اما به طور کلی شامل چند تکنیک‌ مشابه می‌شود.

ماساژ باروری می‌تواند شامل یک ماساژ بافت عمیق شکمی شود که به افزایش گردش خون منجر می‌شود و متخصصان ماساژ برای افزایش احتمال باروری آن را انجام می‌دهند. این ماساژ می‌تواند همچنین شامل نقاط فشاری خاصی در اطراف پاها، مخصوصا داخل و خارج مچ پا شود، که با رحم، تخمدان‌ها و سایر اندام‌های تولیدمثلی ارتباط دارند. از این نقاط فشاری در نوعی از ماساژ پا به‌نام رفلکسولوژی استفاده می‌شود. تکنیک‌های آرامش معمولی مشابه آنچه که در ماساژ عادی استفاده می‌شود، مثل مالش شانه و گردن، نیز می‌تواند در ماساژ درمانی باروری زنان استفاده شود.

ماساژ درمانی باروری زنان

آیا ماساژ درمانی باروری زنان می‌تواند به شما در باردارشدن کمک کند؟

قطعا نه. هیچ مطالعه‌ای وجود ندارد که نشان‌دهد ماساژ به‌طور کلی، یا ماساژ درمانی باروری زنان به‌طور خاص، مستقیما بر باروری اثر می‌گذارد و شانس باردار شدن را افزایش می‌دهد.

اما ماساژ، مثل یوگا و مدیتیشن، به کاهش استرس کمک می‌کند. برخی از تحقیقات یافته‌اند که ماساژ سطح کورتیزول (یا همان هورمون استرس) را در بدن کاهش می‌دهد و باعث افزایش سروتونین و دوپامین، که در بهبود وضعیت و سلامتی کلی مشارکت می‌کنند، می‌شود.

ماساژ درمانی باروری زنان مایان چیست و آیا واقعا موثر است؟

مثل تعریف اصلی ماساژ درمانی باروری زنان، ماساژ باروری مایان هم بین متخصصان مختلف کمی متفاوت است، چرا که توسط درمانگران سنتی آموزش داده شده که تکنیک‌های خود را نمی‌نوشتند و فقط به‌صورت گفتاری آن‌ها را منتقل می‌کردند.

این تکنیک معمولا شامل یک ماساژ بافت عمیق در نواحی اطراف رحم و تخمدان‌ها می‌شود که باید پیوندهایی که اعضای تولیدمثلی را به یکدیگر متصل می‌کنند را مشخص و هدفگیری کند؛ مخصوصا اگر به نظر برسد که به‌خوبی با یکدیگر عمل نمی‌کنند. این کار به این دلیل انجام می‌شود که درمانگران مایان‌ معتقدند این همسو نبودن عملکرد اندام‌های تولیدمثلی باعث ناباروری می‌شود.

هیچ مطالعه‌ای اثبات نکرده که ماساژ مایان به باردار شدن شما کمک خواهد کرد، اما مثل سایر انواع ماساژ، آرامش‌بخش است که می‌تواند شانس شما را افزایش دهد.

ماساژ درمانی باروری زنان توسط خودشان چیست و آیا واقعا به بارور شدن کمک می‌کند؟

Self fertility massage  ، نوعی از ماساژ است که خودتان انجام می‌دهید تا احتمال باروری را افزایش دهید. رایگان است و اگر بخواهید می‌توانید هرروز آن را انجام دهید، که یک مزیت اضافه است. مثل سایر انواع ماساژ درمانی باروری زنان، برروی ناحیه‌ی شکمی متمرکز است. یک ماساژ درمانی باروری که توسط خود زنان انجام می‌شود معمولا شامل حرکات مالشی دایره‌ای عمیق‌تر اطراف شکم است که از قفسه سینه تا بالای استخوان لگن امتداد پیدا می‌کند.

در حالی که هیچ مطالعه‌ای هم برای اثبات کمک این ماساژ درمانی زنان به بارور شدن شما وجود ندارد، اما اذیت‌کننده هم نیست، پس اگر به بهتر شدن حالتان کمک می‌کند، چرا آن را امتحان نکنید؟ البته این ماساژ را در زمان بارداری نباید انجام دهید و اگر نواحی حساس‌تری را ماساژ می‌دهید، خیلی عمیق این کار را انجام ندهید.

فواید ماساژ درمانی در زمانی که زنان برای باردار شدن تلاش می‌کنند چیست؟

مزیت عمده‌ی ماساژ درمانی در زمان تلاش برای باروری زنان این است که می‌تواند بخشی از استرسی که باعث توقف وضعیت به‌وجود آمدن بچه می‌شود، را از شما دور کند. تحقیقات دریافته‌اند که زنانی که در زمان تخمک‌گذاری استرس بیشتری دارند، احتمال باروری‌شان نسبت به کسانی که استرس کمتری دارند (یا اصلا استرس ندارند)، کمتر است.

دریافت ماساژ در زمان تلاش برای باروری خطری دارد؟

بیشتر انواع ماساژ زمانی که شما برای باروری تلاش می‌کنید، ایمن هستند، اما این قضیه برای زمانی که باردار می‌شوید صدق نمی‌کند. ماساژ معمولا در سه‌ماهه‌ی اول بارداری توصیه نمی‌شود یا حتی منع می‌شود، و بعد از آن فقط ماساژ پیش از تولدی که توسط درمانگران آموزش‌دیده و متخصص انجام شود، توصیه می‌شود.

همچنین بهتر است وقتی که بعد از سه‌ماهه‌ی اول بارداری هستید، به مدت طولانی به پشت نخوابید. به‌طور کلی حتما قبل از ماساژ با درمانگر خود صحبت کنید و ‎ او را از وضعیت خود آگاه کنید که آیا در تلاش برای بارداری هستید یا باردارید. و حتما از تخصص و تجربه‌ی درمانگر خود مطمئن شوید تا ماساژ پیش از تولد مناسب و بی‌خطری دریافت کنید.

انواع ماساژ درمانی که زنان در زمان تلاش برای باروری دریافت می‌کنند

اگر در تلاش برای باروری هستید، تکنیک‌های ماساژی که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم، به‌تنهایی یا در ترکیب با یکدیگر می‌توانند برایتان مفید باشند:

رفلکسولوژی

در رفلکسولوژی از نقاط فشاری خاصی که در پاها هستند برای سود رساندن به اندام‌های مرتبط با تولیدمثل استفاده می‌شود. نقاط مشخصی که اطراف مچ‌ها و بالای کف پا قرار دارند با رحم، تخمدان و لوله‌های فالوپ در ارتباطند. بعضی از ماساژدرمانگران معتقدند اعمال فشار برروی این نقاط در زمان‌های مختلف در طول سیکل می‌تواند شانس باردار شدن را افزایش دهد.

ماساژ درمانی شکمی برای زنان

وقتی که در تلاش برای بارور شدن هستید، چه زمانی که ماساژ باروری مایان دریافت کنید و چه زمانی که ماساژ عادی شکمی دریافت کنید، این بخش از بدن می‌تواند به‌طور خاصی حساس شود. ماساژدرمانگرانی که ماساژ را با هدف باروری انجام می‌دهند، معمولا معتقدند تمرکز برروی شکم، که می‌تواند پر از تنش باشد، کلید تسریع تلاش‌های باروری است.

ماساژ سوئدی

محبوب‌ترین و مشهورترین نوع ماساژ، ماساژ سوئدی است. این ماساژ شامل حرکات لمسی آرام‌تر است و با آرامش‌بخش بودنش شناخته ‌شده است. اگر استرس تلاش برای باردار شدن فشار زیادی به شما می‌آورد؛ این تکنیک آرام و موزون می‌تواند به شما کمک کند که این تنش را از خودتان دور کنید.

ماساژ شیاتسو

این هم یک نوع دیگر از ماساژ نقاط فشاری است، که می‌تواند برای تحریک نقاطی که با اندام‌های تولیدمثلی و همچنین نقاطی که آرامش عمیق‌تری به‌وجود می‌آورند مناسب باشد.

در نتیجه

ماساژ احتمالا باعث باردار شدن شما نمی‌شود، و حتی شاید ماساژهای باروری گمراه‌کننده باشند. اما دریافت ماساژ بخشی از استرس، اضطراب و فراز و فرودهایی که احتمالا در هنگام تلاش برای باروری تجربه می‌کنید را کاهش می‌دهد. این ترن‌هوایی احساسات می‌تواند هیجان ایجاد بچه را از بین ببرد و بارداری را پرخطر کند. به‌علاوه ماساژ باعث ایجاد حسی فوق‌العاده می‌شود، و اینکه شما لایق نازپرورده بودن هستید!

 

منبع:

https://www.whattoexpect.com/getting-pregnant/prepping-for-pregnancy/fertility-massage/

 

برای مطالعه مقالات بیشتر به وبلاگ ورزمان مراجعه کنید: https://varzeman.com/blog/

Call Now Buttonتماس برای ثبت سفارش سریع
error: این محتوا محافظت شده است :)