برخلاف این‌که انجام پیشرفته و درمانی ماساژ پشت بدن نیازمند آموزش‌های حرفه‌ای است، شما می‌توانید حتی بدون  آموزش، ماساژهایی جهت آرامش و تحریک عضلات فرد انجام دهید. با آموزش برخی از روش‌های پایه ماساژ  و چگونگی اجرای  آن شما می‌توانید ماساژ با کیفیتی را در منزل شخصی خود انجام دهید. یکی از قسمت‌های مهم در این موضوع این است که شما در صورتی که آموزش حرفه‌ای را نگذرانده‌اید بهتر است فشار کمی به هنگام اجرای تکنیک‌های ماساژ وارد کنید.

ماساژ پشت بدن

نظر شما را به روش‌های مختلف ماساژ پشت بدن جلب می‌کنیم…

یک محیط راحت بیابید

استفاده از یک تخت ماساژ به شما بهترین امکان را برای دسترسی به پشت بدن فرد می‌دهد و به منظور آسودگی محلی برای قرار دادن سر و تنظیم ستون فقرات قرار داده شده است. در هر صورت اگر تخت ماساژ نداشتید راه‌های جایگزین دیگری وجود دارد:

 • اگر دسترسی به تخت ماساژ درمانی ندارید؛ می‌توانید از کف زمین، یک نیمکت، یک تخت یا حتی میز آشپزخانه در صورتی که به اندازه وزن یک نفر تحمل داشته باشد، استفاده کنید. هرکدام از موارد بالا اشکالاتی دارند که آن را در برابر تخت ماساژ کمتر مناسب می‌سازد، بیشتر به دلیل مسائل راحتی و ارتفاعی شخصی که در حال ماساژ است به راه‌های جایگزین برتری پیدا می‌کند.
 • در صورتی که تخت، بهترین گزینه برای ماساژ است، از مناسب بودن این پیشنهاد اطلاع پیدا کنید. ارتباط خود را با شخص در نظر گرفته و در مورد این موضوع که ماساژ روی یک تخت انجام می‌شود بحث نمایید.

یک زیرانداز نرم پهن کنید

soft mat- ماساژ پشت بدن

در صورتی که به تخت ماساژ دسترسی ندارید و از یکی از روش‌های جایگزین که سطحی سخت وخشن دارد می‌خواهید استفاده کنید از یک زیرانداز نرم استفاده کنید. از زیراندازی که حداقل ۲ اینچ ضخامت دارد تا بتواند شرایطی مناسب و راحت برای شخصی که ماساژ را برای ماساژ پشت بدن دریافت می‌کند فراهم نماید.

یک ورقه را روی تخت یا زیرانداز پهن کنید

از آن‌جایی که فردی که می‌‌خواهد ماساژ پشت بدن داده شود تمامی یا بیشتر لباس‌های خود را در می‌آورد یک ورقه تمیز روی زیرانداز یا تخت ماساژ می‌تواند بهداشتی و راحت‌تر باشد و هرگونه تعریق اضافی را به خود جذب کند.

اتاق را آماده کنید

 • از گرم بودن اتاق در حد معمول اطمینان حاصل کنید. این حالت شرایط ایده‌آل برای آرامش عضلات شخصی که شما می‌خواهید ماساژ دهید است.
 • موسیقی بدون وقفه پخش نمایید. موسیقی‌های نسل جدید، امبینت (ambient)، کلاسیک به فرد برای آرامش کامل کمک می‌کند. توجه داشته باشید موسیقی‌های پرشور و مخصوص رانندگی کمکی به این امر نخواهد کرد؛ حجم صدا را کم کنید.
 • میزان نور اتاق را تا حدی که اندکی روشنایی وجود داشته باشد کمک کنید
 • شمع های آروماتراپی  معطر روشن کنید. این امر اختیاری است و شما باید قبل از روشن کردن شمع ها از فرد بپرسید زیرا برخی افراد از بوی آن لذت می برند در حالی‌که دیگران نسبت به آنها حساس هستند.

ماساژ پشت بدن

به منظور دست‌یابی به آرامش در فرد او را در حالت بدون لباس ماساژ دهید

 • بهتر است ماساژ پشت بدن در فردی که عریان است صورت گیرد به خصوص اگر از لوسیون یا روغن ماساژ استفاده می‌کنید. از فرد تقاضا کنید تا آن‌جا که راحت است لباس خود را در آورد.
 • همواره یک حوله یا ورقه اضافی داشته باشید. و از آن برای پوشاندن نقاطی از بدن فرد که ماساژ داده نمی‌شود استفاده کنید. این امر باعث می‌شود محیط راحت و گرم‌تر بشود که در نتیجه آرامش در شخص ایجاد می‌شود.
 • در صورتی که حریم شخصی برای فرد موضوع مهمی است. هنگامی که فرد در حال عریان شدن است از اتاق خارج شده و هنگامی که از حوله یا ورقه اضافی برای پوشاندن خود استفاده کرد وارد اتاق شوید. ابتدا در بزنید تا از آماده بودن فرد مطلع گردید.
 • در صورتی که فرد زیر شلواری یا لباس زیر خود را در نیاورده باشد شما می‌توانید گوشه‌های حوله یا ورقه را در زیر آن قرار دهید تا روغن ماساژ در آن وارد نشود.

فرد را در حالتی که صورت وی به سمت پایین و دراز کشیده است قرار دهید

در صورتی که یک تخته ماساژ برای ماساژ پشت بدن مناسب داشته باشید؛ در آن یک مکان برای قرار دادن صورت فرد تعبیه شده است.
در صورتی که شرایط آن برای فرد مناسب است، شما می‌توانید از یک  بالشت یا حوله تا زده شده زیر مچ پا استفاده کنید. این امر باعث پشتیبانی از پایین تنه فرد می‌شود.

پشت فرد را باز بگذارید

در صورتی که فرد از یک حوله یا ورقه برای پوشاندن بدن خود استفاده کرده است آن را به سمت پایین بکشید تا پشت وی مشخص شود.

به شخص بگویید که ماساژ در حال شروع شدن است

اگر کاری که می‌خواهید در حین ماساژ پشت بدن انجام دهید، دردناک است یا راحت نیست به شخص درباره این موضوع اطلاع دهید. این بخش که فرد احساس راحتی بکند بدین معنی است که به شما اعتماد دارد.
به صورت دوره‌ای به فرد بگویید تا نفسی عمیق و آهسته بکشد. این امر به آرامش وی کمک می‌کند.

روغن ماساژ را در کف دست خود قرار دهید

با یک قاشق چایخوری شروع کنید که تقریبا به اندازه یک چهارم پیمانه است. قبل از اعمال آن به شخص، آن‌ را کشیدن دستان روی هم گرم کنید.

روغن‌های مناسب برای آن روغن نارگیل ارگانیک، روغن دانه انگور، روغن ججوبا یا روغن بادام است. روغن‌های ماساژ گران قیمت با عطر و طعم خاصی در بازار وجود دارند که می توانید آن ‌ها را برای ماساژ پشت بدن امتحان کنید.

روغن را در اطراف پخش کنید

تکنیک اصلی برای پخش روغن گرم‌شده اطراف پشت فرد ماساژ با حرکات دایره‌ای آرام (effleurage) نامیده می‌شود که به معنای اصطکاک کم است. از حرکات نرم در طول و حتی ضربه استفاده کنید

 • از تمامی دست خود استفاده نمایید و از پایین تنه فرد شروع کنید و به بالا بروید. هنگامی که در حال فشار وارد کردن به پشت فرد هستید به سمت قلب (جهت جریان خون) حرکت کنید و سپس به آرامی دستان خود را پایین بیاورید تا به انتها برسید. در حالی که دستان خود را به پایین می‌آورید تماس دست خود را بدون اعمال فشار  داشته باشید.
 • این روش را ۳ الی ۵ دقیقه در حالی که فشار از حالت اندک به متوسط تغییر می‌کند ادامه دهید تا عضلات گرم شوند.
 • از شانه‌ها و گردن غافل نشوید.
Call Now Buttonتماس برای ثبت سفارش سریع
error: این محتوا محافظت شده است :)