ماساژ کامل بدن یک راه عالی برای این است که به افراد کمک کنید از استرس و انقباض ماهیچه‌ای خلاص شوند. همچنین باعث می‌شود افراد رابطه‌ی بهتری با هم داشته باشند.

ماساژ کامل بدن

بهترین شیوه برای ماساژ کل بدن این است که از پاها شروع کنید و تا بالای بدن بروید. در هنگام ماساژ، همچنان که از پاها شروع می‌کنید و به سمت کمر می‌روید، بین تکنیک‌های فشار و رهاکردن، مالش، و حرکات دایره‌ای متناوباً جابه‌جا شوید. از فرد بخواهید جابه‌جا شود تا بتوانید دست‌ها، بازوها و سرش را هم ماساژ دهید. برای این که بدانید چطور یک جو ماساژ عالی ایجاد کنید، و راه و روش‌های یک ماساژ مطلوب را یاد بگیرید، ادامه‌ی مطلب را بخوانید.

ماساژ کامل بدن

بخش اول

جو آرامبخش ایجاد کنید

 1. مطمئن شوید که اتاق راحت است. خیلی مهم است که اتاق برای انجام ماساژ کاملاً راحت باشد. اگر فرد احساس راحتی نکند از ماساژ لذت نخواهد برد.
 • دقت کنید که افراد روی جای راحتی دراز بکشند، مثل یک تخت، فرش نرم یا یک میز ماساژ مناسب. از حوله‌های نرم برای پوشاندن سطح استفاده کنید تا بدن فرد تمیز و عاری از روغن بماند.
 • حواستان باشد که هوای اتاق باید گرمای مطبوعی داشته باشد. از آن‌جا که در حین ماساژ لازم است تا فرد تا حدودی پوشش اندکی داشته باشد، پس نگذارید سردشان شود. اگر لازم است از یک هیتر استفاده کنید.
 • دقت کنید اتاقی که برای ماساژ استفاده می‌کنید جای خصوصی و امنی باشد طوری که کسی مزاحمت ایجاد نکند، و بچه‌ها یا حیوانات خانگی وارد آن نشوند.

light candle- ماساژ کامل بدن

 1. تعدادی شمع روشن کنید. شمع خیلی آرامبخش است پس شاید ایده‌ی خوبی باشد که در اتاق شمع روشن کنید.
 • اگر امکان دارد تا جایی که می‌توانید نور اتاق را کم کنید یا کلاً چراغ‌ها را خاموش کنید و فقط شمع روشن کنید. فراموش نکنید که هدف شما این است که فرد با دریافت ماساژ آن‌قدر آرام و ریلکس شود که در انتهای ماساژ خوابش ببرد، پس هرچه تاریک‌تر بهتر.
 • از شمع‌هایی با اسانس‌های آرامبخش استفاده کنید، مثل اسطوخودوس یا نسیم دریا. به این ترتیب می‌توانید به تجربه‌ی یک ماساژ کامل بدن کمک کنید.

music- ماساژ کامل بدن

 1. از موزیک استفاده کنید. پخش موزیک‌های آرامبخش می‌تواند به ایجاد جو آرام و ریلکس‌کننده‌ برای ماساژ کمک کند. موزیک‌های کلاسیک آرام یا صدای طبیعت هر دو گزینه‌های خوبی هستند.
 • اگر امکان دارد، ببینید فردی که ماساژ را دریافت می‌کند از چه نوع موسیقی لذت می‌برد. یادتان باشد که ماساژ برای اوست نه شما، پس باید سلیقه‌ی او را در نظر بگیرید.
 • صدای موسیقی را بلند نکنید. موسیقی باید خیلی آرام در پس‌زمینه جریان داشته باشد. در حقیقت، موسیقی باید جزیی از تجربه‌ی ماساژ بشود نه این که به کلی جای آن را بگیرد.

oil massage- ماساژ کامل بدن

 1. از روغن‌های ماساژ استفاده کنید. حتماً باید از روغن ماساژ استفاده کنید، این باعث می‌شود که دست‌های شما به آسانی روی پوست حرکت کند و به طور تصادفی پوست را فشار ندهید یا نیشگون نگیرید و به هر صورت باعث ایجاد درد در فرد نشوید.
 • فروشگاه‌های زیاد و البته گرانی وجود دارند که روغن‌های مختلفی می‌فروشند اما هر نوع روغن طبیعی هم برای ماساژ کفایت می‌کند. برای مثال، اگر در آشپزخانه روغن آفتابگردان یا روغن هسته‌ی انگور دارید می‌توانید از آن‌ها برای ماساژ استفاده کنید. روغن جوجوبا و روغن بادام هم خیلی برای ماساژ خوب هستند و بوی دلپذیری دارند.
 • می‌توانید چند قطره اسانس به روغن ماساژ اضافه کنید. البته حتماً از اسانس‌های طبیعی و خالص استفاده کنید نه از اسانس‌های شیمیایی، چون این مواد وارد جریان خون می‌شوند. پس بهتر است که خیلی دقت کنید و چیزهایی مثل عصاره‌ی اسطوخودوس یا پرتقال پیدا کنید. می‌توانید از یک متخصص هم مشورت بگیرید، به خصوص اگر فرد باردار است یا دچار مشکلات پزشکی است.
 • کمی قبل از انجام ماساژ، دست‌ها و روغن ماساژ را گرم کنید. دست‌ها و روغن سرد مانع از اجرای یک ماساژ آرامبخش است.

towle- ماساژ کامل بدن

 1. چندین حوله دم دست داشته باشید. مطمئن شوید که تعداد زیادی حوله‌ی تازه و تمیز و استفاده نشده هنگام ماساژ در دسترستان است.
 • اول این که برای پوشاندن سطح میز یا تخت نیاز دارید از حوله استفاده کنید تا روغن ماساژ به بدن فرد نچسبد.
 • دوم این که، باید بدن فرد را با حوله بپوشانید چون در هنگام ماساژ، برای این که بدن فرد به طور کامل در دسترس باشد، فرد باید تا حدی که می‌شود بدون لباس باشد. در این صورت باید برای این که او احساس راحتی کند و همچنین، بدنش گرم بماند از حوله برای پوشاندن او استفاده کنید.
 • سوم، نیاز است برای پاک کردن روغن اضافی از دست‌هایتان در طول ماساژ و بعد از آن از حوله استفاده کنید.

بخش دوم

از تکنیکهای صحیح استفاده کنید.

massage techniqu- ماساژ کامل بدن

 1. از پاها شروع کنید. ماساژ را با کف پاها شروع کنید. هر دو دستتان را اطراف پاها حرکت دهید و از انگشتان شست برای ایجاد فشار استفاده کنید.
 • توجه خاصی به قوس کف پا داشته باشید چون به این قسمت فشار زیادی می‌آید و معمولاً تحت تنش است. همچنین، پاشنه و سینه‌ی پا را هم ماساژ دهید.
 • وقتی به پنجه رسیدید، هر کدام از انگشتان را جدا جدا بگیرید و کمی فشار دهید، به این ترتیب، همه‌ی تنش‌ها دور می‌شود.
 • حواستان باشد که بعضی‌ها دوست ندارند پاهایشان لمس شود. بعضی‌ها خیلی قلقلکی هستند و دوست ندارند به پاهایشان دست بزنید. پس قبل از این که پاها را ماساژ بدهید از فرد بپرسید.
 1. از پاها بالاتر بیایید. وقتی دارید روی پاها کار می‌کنید، پشت پا را هم ماساژ بدهید. برای هر پا از حرکات آرام و ریلکس کننده استفاده کنید و از ساق پا تا ران را ماساژ دهید.
 • با هر دو دست فشار سبکی ایجاد کنید و پوست را به آرامی بکشید. به این روش اِفلوراژ گفته می‌شود و راه موثری برای تسکین است.
 • سپس، پایی را که ماساژ آن تمام شده با حوله بپوشانید و سراغ ماساژ ماهیچه‌ی ساق پای دیگر بروید. از تکنیک مالیدن ماهیچه (مثل مالش خمیر نان) برای ماهیچه‌ی ساق پا استفاده کنید.
 • به سمت ران بیایید و تکنیک مالش را این‌جا هم تکرار کنید. حالا کف انگشتانتان را به پوست فشار دهید و به آرامی در طول ران حرکت کنید. همیشه باید در جهت قلب حرکت کنید.
 • پایی که ماساژ آن تمام شده را با حوله بپوشانید تا گرم بماند و دوباره ماساژ را برای پای دیگر تکرار کنید.
 1. از پایین تا بالای کمر بیایید. در این‌جا هم از تکنیک افلوراژ استفاده کنید؛ از بالای باسن شروع کنید و تا پایه‌ی گردن پیش بروید.
 • کف هر کدام از دست‌هایتان را در یک طرف ستون فقرات بگذارید، به سمت بالا حرکت کنید و دقت کنید که دست‌هایتان موازی هم باشند. وقتی به بالای کمر رسیدید دست‌هایتان به سمت بیرون و به سمت شانه‌ها ببرید، طوری که انگار دارید با دست‌هایتان طرح بالای یک قلب را می‌کشید.
 • به پایین کمر برگردید و حرکات مالشی را روی ماهیچه‌های هر دو سمت ستون فقرات اجرا کنید. این نواحی قسمت‌هایی هستند که فشار زیادی را تحمل می‌کنند پس برای این نواحی زمان مناسبی را صرف کنید.
 • از تکنیک فشار و رهاسازی در بالای کمر استفاده کنید. یعنی محکم سر انگشتانتان را به گوشت کمر فشار دهید و سریع رها کنید. وقتی فشار برداشته می‌شود، مغز فرد ناگهان مواد شیمیایی را که منجر به لذت می‌شوند آزاد می‌کند.
 • وقتی به بالای کمر رسیدید، آرنج‌های فرد را خم کنید و دستانش را بالا ببرید طوری که استخوان‌های کتفش از پشت برآمده شود. این باعث می‌شود که دسترسی بهتری به عضلات اطراف شانه داشته باشید، یعنی جایی که متحمل فشارهای زیادی می‌شود.
 • در این قسمت با انگشت شست خود تکنیک فشار و رهاسازی را در اطراف منطقه‌ای که احتمالاً درد یا کوفتگی دارد اجرا کنید.
 1. حالا به سمت گردن و کتف بروید. وقتی کار مرحله‌ی قبل تمام شد به سمت گردن بروید و تکنیک فشار و رهاسازی را تا خط رویش مو اجرا کنید. دقت کنید که دست‌هایتان دو طرف ستون فقرات باشد.
 • هر دستتان را روی یک کتف قرار دهید و با استفاده از انگشت شست، ماهیچه‌های کتف را ماساژ دهید. از انگشت‌هایتان برای کمی مالش استفاده کنید ولی حواستان باشد که استخوان ترقوه را فشار ندهید چون ممکن است دردناک باشد.
 • حالا حرکت کنید و جلوی سر بیمار قرار بگیرید، در این حالت بازوهای فرد در مقابل شماست. دست‌هایتان را مشت کنید. حالا با قسمت مفاصل انگشتان، به آرامی ولی عمیق، در امتداد شانه‌ها حرکت کنید تا انقباض‌ها از بین برود.
 • حالا با انگشتان شست خود در طول بالای کتف و پشت گردن حرکت کنید.
 1. دست‌ها و بازوها را ماساژ دهید. وقتی ماساژ گردن و کتف‌ها تمام شد، به سراغ بازوها بروید و در هر زمان، یکی از آن‌ها را ماساژ دهید.
 • مچ دست فرد را در دست چپ بگیرید و به این ترتیب دست او را کامل از تخت جدا کنید. حالا با دست راستتان آرام در امتداد بازو و ساعد و عضلات سه سر، بالا و پایین بروید.
 • حالا دستتان را عوض کنید و با دست راست مچش را بگیرید و با دست چپ در امتداد ساعد و بازو و عضلات دو سر ماساژ دهید.
 • بازوی فرد را روی تخت بگذارید و با استفاده از انگشتان به آرامی ساعد و بالای بازو را مالش دهید.
 • برای ماساژ پنجه‌ی دست، دست‌های فرد را در دستان خود بگیرید و با استفاده از انگشتان شست به صورت دایره‌‌های کوچک کف دست را ماساژ دهید. حالا یک به یک هر انگشت را بگیرید و از مفاصل تا ناخن به آرامی ماساژ دهید. هر انگشت را بکشید، البته نه طوری که بشکند!
 1. ماساژ سر، قسمت آخر است. از فرد بخواهید به پشت دراز بکشد تا بتوانید روی سر و صورت کار کنید. اگر می‌خواهد حوله‌اش را مرتب کند به او فرصت بدهید.
 • به آرامی با انگشتان شست خود بالای سر را ماساژ بدهید. برای این‌که لذت بیش‌تری بدهید، کمی با ناخن‌هایتان حالت خاراندن ایجاد کنید.
 • سپس، بالا و نرمه‌ی گوش را بین انگشت شست و سبابه بگیرید و به آرامی ماساژ بدهید. حالا از سر انگشتانتان استفاده کنید و در امتداد کناره‌های استخوان گونه ماساژ دهید.
 • حالا دستانتان را زیر سر فرد قرار دهید و کمی سرش را بالا بیاورید. حالا با دستتان آن گودی‌هایی را که در محل اتصال گردن به سر ایجاد می‌شود پیدا کنید. با سر انگشتانتان فشار محکمی بدهید و رها کنید. چندین بار تکرار کنید.
 • دستتان را زیر فک بگذارید و به آرامی سر را بالا بکشید، تا ماهیچه‌های گردن کشیده شوند. حالا به آرامی با نوک انگشتتان مرکز پیشانی (بین دو ابرو) را فشار دهید و رها کنید. به مدت سی ثانیه این کا را تکرار کنید.
 • با حرکات دایره‌ای سر انگشتان، شقیقه‌ها را به آرامی ماساژ دهید. شقیقه‌ها مهم‌ترین نقاط فشار هستند، و ماساژ آن‌ها به تخفیف تنش‌ها کمک می‌کند.

بخش سوم

تکمیل ماساژ

 1. به آرامی کار کنید. هرگز هنگام ماساژ کامل بدن عجله نکنید. ماساژ باید یک تجربه‌ی خوشایند برای طرف مقابل شما باشد.
 • برای هر بخش بدن زمان بگذارید، همه‌ی دقت و توجهتان را به آن بخش معطوف کنید و حرکاتتان طولانی، آرام و نرم باشد.
 1. همیشه دستتان با پوست در تماس باشد. این موضوع باعث حفظ جریان حرکت و جو آرامبخش می‌شود.
 • حتی اگر نیاز باشد حوله بردارید، آب بخورید یا روغن ماساژ را روی پوست بریزید، سعی کنید همیشه یک دستتان روی پوست باشد و با دست دیگر کارها را انجام دهید.
 1. گفت‌وگو. ارتباط در طول ماساژ کامل بدن خیلی مهم است. ممکن است چیزی که برای شما خوشایند است برای دیگری لذت‌بخش نباشد. پس بسیار مهم است که از فرد بپرسید چه احساسی دارد و واقعاً هم به پاسخ‌هایش اهمیت بدهید و طبق آن‌ها عمل کنید.
 • از او بپرسید فشار خوب است یا نه، دوست دارد روی چه نقاطی کار کنید و از چه چیزی بیش‌تر لذت می‌برد. اما سعی کنید با صدای آرام و ملایم حرف بزنید تا جو آرام‌بخش حفظ شود.
 1. حواستان به گره‌ها باشد. ممکن است فردی که او را ماساژ می‌دهید از این گره‌های عضلانی روی کمرش داشته باشد. خوب است که آن‌ها را ماساژ دهید و سعی کنید آن‌ها را از بین ببرید.
 • با این حال اول از فرد بپرسید. چون این کار برای بعضی از افراد دردناک است و شما هم که نمی‌خواهید ماساژ کامل بدن برایش تجربه‌ی بدی باشد.
 • این گره‌ها ممکن است به صورت نواحی دایره‌ای شکل بزرگ و سفت احساس شوند، یا مثل حباب‌های کوچکی اندازه‌ی نخودفرنگی زیر پوست به نظر برسند. مستقیماً بالای آن فشار وارد کنید، در غیر این صورت از زیر دستتان می‌لغزد.
 • فشار را زیاد کنید و حالا از انگشت شست استفاده کنید، انگشت را بچرخانید تا آن را از بین ببرید. ممکن است نیاز باشد از چرخش در جهت مخالف استفاده کنید تا این کار درست انجام شود.
 • خیلی درگیر کار عمیق روی ماهیچه‌ها نشوید، بهتر است این کار را رها کنید تا ماساژدرمانی عالی پیش برود. به چیزی توجه کنید که برای فرد جالب و خوب است.
 1. مراقب ستون فقرات و استخوان‌ها باشید. هرگز به ستون فقرات و استخوان‌ها فشار نیاورید. این کار ممکن است باعث ایجاد احساس نامطبوع و ناخوشایند در فرد شود و احتمال ایجاد آسیب هم وجود دارد.
 • به علاوه، این ماهیچه‌ها و عضلات هستند که واقعاً نیاز است رویشان کار کنید، چون عضلات تحت بیش‌ترین فشارها قرار دارند. پس فقط روی عضلات کار کنید.

نکات ضروری

 • خیلی اوقات بعد از ماساژ کامل بدن ممکن است دست‌هایتان درد بگیرد. کف دست‌هایتان را به آرامی بمالید تا درد از بین برود.
 • اپلیکیشن‌های ماساژ کامل بدن زیادی هم وجود دارد که می‌توانید حین ماساژ از آن‌ها استفاده کنید تا شما را راهنمایی کنند.
 • اطمینان حاصل کنید که اتاق ماساژ از پشت پرده برای بقیه قابل دید نباشد.
 • قبل از ماساژ آماده شوید. ناخن‌هایتان را کوتاه کنید، دوش بگیرید و ریلکس کنید، روی ماساژ و فرد تمرکز کنید، با استفاده از یوگا، روش‌های ذهنی یا تکنیک‌های تنفس ریلکس کنید و لباس راحت بپوشید.
 • بهتر است از گوشی استفاده نکنید، چون هر صدای آلارم، یا نور آن می‌تواند آرامش فضا را از بین ببرد و برای شخص ناخوشایند باشد.

هشدار

 • زخم را ماساژ ندهید.
 • اگر حالتان خوب نیست، یا طرف مقابل شما احساس بیماری می‌کند یا صدمه دیده ماساژ را به تعویق بیندازید.
 • پشت زانوها را ماساژ ندهید چون نقاطی بسیار حساس هستند، چرا که توسط بافت‌ها یا ماهیچه‌ها محافظت نمی‌شوند و ممکن است به آسانی آسیب ببینند.
 • وقتی دارید در پایین کمر از فشار استفاده می‌کنید ملایمت به خرج دهید. چون در این قسمت‌ها هیچ محافظی برای حفاظت ارگان‌های داخلی از فشار دست‌های شما وجود ندارد.
 • مواردی وجود دارد که ماساژ می‌تواند عارضه‌ی پزشکی را بدتر کند. اگر هر یک از موارد زیر در فردی وجود دارد، باید پیش از دریافت ماساژ، با پزشک مشورت کند:
 • آسیب‌هایی مثل دیسک
 • اختلال‌های خونریزی دهنده یا استفاده از داروهای رقیق‌کننده‌ی خون مثل وارفارین
 • ترومبوز وریدی (وجود لخته‌ی خون در یک ورید، معمولاً در پاها)
 • عروق خونی آسیب‌دیده
 • ضعف استخوانی ناشی از پوکی استخوان، شکستگی اخیر یا سرطان
 • در هیچ یک از این موارد نباید از ماساژ کامل بدن استفاده کرد: زخم باز یا در حال بهبود، تومور، اعصاب آسیب دیده، عفونت یا التهاب حاد، التهاب ناشی از پرتودرمانی
 • بارداری
 • سرطان. ماساژ مخصوص سرطان متفاوت است.
 • پوست حساس، در مواقع دیابت یا زخم در حال بهبود
 • مشکلات قلبی. ماساژمخصوص بیماران قلبی متفاوت است.
Call Now Buttonتماس برای ثبت سفارش سریع
error: این محتوا محافظت شده است :)