درد در ماساژ؟

طبق مطالعات و شواهد، ماساژ استرس را کاهش داده و باعث ایجاد آرامش می‌شود. به‌علاوه سیستم عصبی پاراسمپاتیک شما را فعال می‌کند که باعث کاهش ضربان قلب، فشار خون و هورمون‌های استرس در طول ماساژ و بعد از ماساژ می‌شود.

ماساژ درمانگران از مجموعه متنوعی از تکنیک‌ها برای کارکردن برروی عضلات و بافت‌های نرم استفاده می‌کنند. کمی کوفتگی عضلات بعد از ماساژ، به خصوص بعد از ماساژ بافت عمیق، طبیعی است.

یک باور عمومی این است که ممکن است سردرد بعد از ماساژ بخاطر ترشح اکسی‌توسین از بافت‌های عضلانی به جریان خون باشد. تاکنون هیچ تحقیقی برای تایید یا رد این ایده انجام نشده. اما بسیاری از افراد در طول ماساژ یا بعد از آن سردرد را تجربه کرده‌اند. در اینجا ما محتمل‌ترین توضیحات برای اینکه چرا افراد در طول جلسه ماساژ یا بعد از ماساژ دچار سردرد می‌شوند و همچنین راه‌هایی برای پیشگیری از آن را برای شما آورده‌ایم.

سردرد ناشی از ماساژ

در زیر چند دلیل احتمالی سردردی که به واسطه ماساژ و بعد از ماساژ به وجود می‌آید را بررسی می‌کنیم:

محرک‌ها یا حساسیت:

ممکن است بخاطر حساسیت یا آلرژی شما به یک محصول در فضای ماساژ، از جمله محصولات پاک‌کننده محیط، عطر، مواد شوینده ملحفه‌ها یا یک جزء روغن ماساژ، بعد از جلسه ماساژ سردرد را تجربه کنید.

کمبود آب بدن:

از دست رفتن آب بدن به خودی خود می‌تواند عامل ایجاد سردرد باشد. اگر میزان آب بدنتان به طور کلی کم باشد، در ترکیب با ماساژ با احتمال خیلی بیشتری می‌تواند باعث ایجاد سردرد شود. کارکردن برروی عضلات و در بعضی موارد فشار عمیق برروی عضلات نیز این موضوع را تشدید خواهد کرد.

فشار بیش از حد:

ماساژ ممکن است شامل فشاری بیش از حد تحمل بدن یک فرد باشد. در طول ماساژ بات عمیق، اگر ماساژ درمانگر فشار زیادی وارد کند، باعث درد عضلات، آسیب به عضلات و افزایش گردش خون می‌شود که همه این‌ها می‌توانند در ایجاد سردرد بعد از اتمام جلسه ماساژ موثر باشند.

تغییرات فشار خون مقطعی بعد از ماساژ:

افراد معمولا بعد از نشستن یا درازکشیدن طولانی مدت، هنگام بلند شدن، تغییرات فشار خون را تجربه می‌کنند. افت فشار خون نوعی از فشار خون پایین است که می‌توان تجربه کرد. سردرد نیز می‌تواند یکی از علائم افت فشار خون باشد.

فشار مهم است.

در طول یک ماساژ بافت عمیق، ماساژ درمانگر لایه‌های عمیق عضله و فاشیا را مورد هدف قرار می‌دهد. این معمولا شامل میزان زیادی فشار شده و زمانی که درمانگر قسمت‌های دچار گرفتگی یا گره عضلانی را فشار می‌دهد، می‌تواند کاملا دردناک باشد. ماساژ درمانگران همچنین ممکن است از مالش‌های عمیق یا حرکات کوچک دایره‌ای استفاده کنند.

یک مطالعه کوچک به این نتیجه رسیده که ماساژ با فشار ملایم بیشتر از ماساژ با فشار کم سیستم عصبی پاراسمپاتیک را بیشتر تحریک می‌کند. فعال شدن سیستم عصبی پاراسمپاتیک می‌تواند با تاثیر بر فشار خون باعث تاثیر بر سردرد شود.

عموما چه چیزی باعث سردرد می‌شود؟

برای اینکه سردرد بعد از ماساژ را بشناسیم، بیایید کمی اطلاعات عمومی درباره سردردها کسب کنیم. سردردها از نظر شدت درد در بازه ملایم تا خیلی شدید قرار می‌گیرند. این درد به صورت تیز، ناگهانی، نیشگونی، دردناک و غیره توصیف می‌شود.

شایع‌ترین نوع سردرد، سردرد تنشی است. معمولا اینطور احساس می‌شود که یک بند دور سر بسته شده و معمولا با درد گردن نیز همراه است. اگر دچار سردرد بعد از ماساژ هستید، به احتمال زیاد این سردرد از نوع تنشی است.

بعضی از دلایل شایع سردرد به طور عمومی موارد زیر هستند:

 • تغییرات فشار خون
 • برنامه نامنظم، استرس و کمبود خواب
 • تغییرات هورمونی
 • کمبود آب بدن

نکاتی برای پیشگیری از سردرد بعد از ماساژ

برای جلوگیری از به‌وجود آمدن سردرد بعد از ماساژ، این نکات را به خاطر داشته باشید:

 • درباره نگرانی‌ها و مشکلاتتان با ماساژ درمانگرتان صحبت کنید.
 • در طول جلسه ماساژ صحبت کنید. برای مثال درباره اینکه چه زمانی میزان فشار وارد شده کافی است یا چه زمانی زیاد است به او بازخورد بدهید.
 • درباره سطح فشاری که می‌خواهید کاملا واضح صحبت کنید.
 • به‌جای ماساژ فول بادی، از ماساژهای سر، پا یا دست به صورت جدا جدا استفاده کنید.
 • قبل و بعد از ماساژ، حداقل نیم لیتر آب بنوشید.
 • دریافت آب بدنتان را تا دو روز بعد از ماساژ افزایش دهید.
 • از نوشیدن الکل شب قبل از ماساژ خودداری کنید.
 • بعد از ماساژ یک غذای سبک بخورید.
 • از ماساژ درمانگرتان بخواهید که به شما حرکات کششی برای بعد از ماساژ به شما پیشنهاد دهد.
 • بعد از انجام ماساژ، یک دوش آب گرم یا آب خنک بگیرید.

در نهایت

ماساژ می‌تواند در برخی افراد منجر به سردرد شود، اما دلیل اصلی و دقیق آن ممکن است بین افراد متفاوت باشد؛ ممکن است این سردرد مرتبط با تاثیرات سیستمی ماساژ بر سیستم عصبی یا لنفاوی باشد. همچنین احتمال به وجود آمدن سردرد بخاطر سطح پایین آب بدن هم وجود دارد.

یادتان باشد که نوشیدن مقداری مایعات همیشه ایده خوبی است. اگر ماساژهای سنتی هربار باعث ایجاد سردرد در شما شدند، متدهای جایگزین بسیار زیادی وجود دارد که می‌توانید استفاده کنید.

 

 

منبع:

https://www.healthline.com/health/headache-after-massage

 

این نوشته در بلاگ ارسال شده است. این لینک مستقیم به این نوشته است.
Call Now Buttonتماس برای ثبت سفارش سریع
error: این محتوا محافظت شده است :)