ماساژ سنگ داغ نوعی از ماساژ درمانی است که در آن از سنگ‌های صاف و گرم‌شده روی نقاط خاصی از بدن استفاده می‌شود. این گرمای متمرکز و وزن سنگ‌ها باعث گرم و ریلکس شدن ماهیچه‌ها و عضلات می‌شود و این به تراپیست کمک می‌کند تا بتواند بدون این که موجب ناراحتی شود، فشار عمیق‌تری به عضلات اعمال کند.

ماساژ سنگ داغ

ماساژ سنگ داغ

ماساژ سنگ داغ چه تفاوتی با دیگر انواع ماساژ دارد؟
مشخصه‌ی این نوع ماساژ استفاده از سنگ‌های داغ است. معمولاً برای این ماساژ، از سنگ‌های بازالتی رودخانه استفاده می‌شود چون هم به خاطر جریان رودخانه صاف هستند و هم گرما را به خوبی نگه می‌دارند. هنگام آماده‌سازی برای ماساژ، ماسور سنگ‌ها را با استفاده از هیترهای مخصوص گرم کردن سنگ، تا دمای خاصی که معمولاً بین ۱۱۰ تا ۱۳۰ درجه‌ی فارنهایت است گرم می‌کند. گرمای بیش از این مقدار می‌تواند موجب آسیب به پوست شود. ماسورها اغلب با استفاده از آناتومی می‌دانند که سنگ را باید کجا قرار دهند، اما برخی تراپیست‌ها سنگ‌ها را روی نقاطی می‌گذارند که به نظر می‌رسد تعادل انرژی بدن و ذهن را برقرار می‌کنند.

در حین کار، معمولاً از ماساژ سوئدی استفاده می‌شود که می‌تواند شامل مالش، حرکات دایره‌ای و ضربات و فشار باشد.

مزایای ماساژ سنگ داغ

افراد اغلب ماساژ سنگ داغ را یک ماساژ آرام‌بخش و تسکین‌دهنده توصیف می‌کنند و این گرما به خصوص برای افرادی که در بدنشان حس سرما دارند خیلی لذت‌بخش است.
گرمای سنگ‌ها به ریلکس شدن عضلات کمک می‌کند و به تراپیست کمک می‌کند با این که از فشار کم‌تری استفاده می‌کند بتواند عمیق‌تر کار کند.

پژوهشی در مورد مزایای ماساژ سنگ داغ به آن صورت وجود ندارد. با این حال، افراد اغلب برای عارضه‌های زیر از ماساژ سنگ داغ استفاده می‌کنند:

 • اضطراب
 • کمردرد
 • افسردگی
 • بی‌خوابی

آیا این ماساژ درد دارد؟

سنگ‌های داغ صاف هستند و چندین اینچ طول دارند. این سنگ‌ها با استفاده از یک هیتر حرفه‌ای و تا درجه حرارت خاص و کنترل‌شده‌ای گرم می‌شوند و سطح کاملاً همواری دارند. در صورتی که سطح سنگ طوری بود که بدنتان اذیت می‌شد فوراً باید به ماسور اطلاع بدهید. گرمای سنگ هم طوری تنظیم می‌شود که منجر به سوختگی پوست نشود.

گرمای سنگ‌ها باعث شل شدن عضلات می‌شود و این به ماسور مربوطه کمک می‌کند که بتواند عمیق‌تر کار کند. تراپیست باید مراقب باشد به شما صدمه‌ای نزند، به همین دلیل است که اگر دردی احساس کردید، باید حتماً به ماسور اطلاع دهید.

شیوه‌ی ماساژ

hot stone for massage- ماساژ سنگ داغ

در طول ماساژ، بر اساس ناحیه‌ای که فرد در آن دچار تنش و انقباض عضلانی است و همچنین بر اساس سابقه‌ی بیماری‌های فرد، تراپیست سنگ‌ها را در نقاط خاصی از بدن می‌گذ‌ارد. با این‌حال، سنگ‌ها اغلب در این نقاط استفاده می‌شوند:

 • در امتداد دو سمت ستون فقرات
 • کف دست‌ها
 • روی ساق پا، شکم و کف پاها

ممکن است از سنگ‌های کوچک روی پیشانی یا بین انگشتان استفاده شود.

ماسور از روغن ماساژ روی پوست استفاده می‌کند. بعد، سنگ‌ها را در هر دو دست نگه می‌دارد و با استفاده از سر دادن سنگ‌ها روی بدن، در امتداد عضلات حرکت می‌کند. ماسور ار تکنیک‌های ماساژ سوئدی برای کمر، ساق پا، گردن و بازوها استفاده می‌کند و این کار را یا زمانی انجام می‌دهد که سنگ‌ها هنوز روی بدن شما هستند یا زمانی که سنگ‌ها را برداشته است. طول معمول جلسه‌ی ماساژ سنگ داغ معمولاً بین ۶۰ تا ۹۰ دقیقه است.

چه کسانی نباید از این نوع ماساژ استفاده کنند؟

massage hot stone- ماساژ سنگ داغ

با این که وقتی ماساژ درمانی توسط ماسور باتجربه و دارای گواهینامه انجام شود هیچ مشکلی ندارد و کاملاً بی‌خطر است، اما به هر حال مناسب هر کسی نیست. پس، در صورتی که یکی از این مشکلات یا بیماری‌ها را دارید قبل از دریافت ماساژ با پزشک مشورت کنید: فشار خون بالا، بیماری قلبی، دیابت، واریس، میگرن، بیماری‌های خودایمنی، حساسیت به درد، سرطان، صرع، تومور. همچنین اگر در بدن خود ایمپلنت‌های فلزی دارید یا از داروهای رقیق‌کننده‌ی خون استفاده می‌کنید هم باید با پزشک مشورت کنید.

همچنین، اگر به تازگی جراحی کرده‌اید، یا زخمی دارید که هنوز خوب نشده و یا پوستتان مجروح و ملتهب است هم باید درنگ کنید.
زنان باردار و کودکان نباید از ماساژ سنگ داغ استفاده کنند.
برای اجتناب از سوختگی، فقط باید از یک هیتر حرفه‌ای مخصوص این کار استفاده شود و هرگز نباید از مایکروویو، اوون، و آرام‌پزها و امثال آن‌ها برای گرم کردن سنگ استفاده شود.

سخن پایانی

نسخه‌های مختلفی از ماساژ با سنگ داغ توسط ماسور ایجاد شده است.
حتماً پیش از ماساژ سنگ داغ با تراپیست و ارائه‌دهندگان خدمات مراقبتی مشورت کنید، چه اولین بار است که می‌خواهید ماساژ را امتحان کنید، چه دارید نوع ماساژ جدیدی را انتخاب می‌کنید. به هر حال باید ببینید این نوع ماساژ برای شما مناسب هست یا نه.

درست است که اغلب مردم گرما را موجب ریلکس شدن عمیق و مفید برای جسم و روح و روان می‌دانند، اما شاید بخواهید اطمینان حاصل کنید که حتماً شیوه‌ی درستی برایتان اجرا خواهد شد، این نگرانی، به خصوص وقتی دچار بیماری یا مشکلی باشید، شاید بیش‌تر باشد.

نکاتی در مورد ماساژ:

 • قبل از ماساژ غذا نخورید.
 • قبل و بعد از ماساژ حتما آب بنوشید.
 • اگر سنگ‌ها خیلی داغ هستند یا فشار خیلی شدید است به تراپیست بگویید.
 • به دنبال ماساژتراپیستی باشید که برای ماساژ سنگ داغ آموزش دیده باشد.
 • فرم ورود را به طور کامل و دقیق تکمیل کنید.
error: این محتوا محافظت شده است :)