ماساژ سر هندی یک درمان جامع و آرامش‌بخش است که از نقاط فشاری روی سر، صورت، گردن و شانه‌ها استفاده می‌کند. هدف این ماساژ این است که تعادل انرژی‌ها را دوباره به بدن برگرداند. در ادامه این مطلب ما ابتدا بررسی می‌کنیم که ماساژ سر هندی از چه مفاهیمی استفاده می‌کند و ریشه‌های آن چیست، بعد از آن فواید این ماساژ را بیان کرده و در آخر نکاتی که باید در انجام آن، چه به‌عنوان ماساژگیرنده و چه به‌عنوان درمانگر رعایت کرد را بررسی می‌کنیم.

پیشینه ماساژ سر هندی

متون سانسکریت با یک سنت و فرهنگ تاریخی غنی، نظریه‌ای درباره سلامتی بیان می‌کند که بر تعادل در بدن، ذهن و روح متمرکز است. آن‌ها بیان می‌کنند که هر فرد از پنج عنصر – زمین، هوا، آتش، آب و اثیر – و سه نیروی زندگی‌بخش، یا همان دوشا – واتا (Vata) ، پیتا (Pitta) و کافا (Kapha)  – تشکیل شده است. با توجه به تعالیم آیورودیک، سلامتی یعنی هماهنگی همه‌ی دوشاها، و ماساژ به دستیابی به این هدف کمک می‌کند.

ماساژ سر هندی شامل کار کردن برروی نقاطی برروی کف سر، صورت، گردن و شانه‌ها، به نام نقاط مارما، با هدف بازکردن کانال‌های انرژی، متعادل‌سازی چاکراها و کمک به از بین رفتن استرس و تنش است. نقاط مارما شبیه به نقاط فشاری یا نقاط طب سوزنی هستند و به چاکراها، اندام‌ها و سیستم‌های بدن متصلند.

مثل هر نظریه دیگری درمورد بدن، نقطه نظرات مختلفی درباره نقاط مارما وجود دارد، اما عموما همه تایید کرده‌اند که حداقل ۱۰۷ نقطه مارما در بدن وجود دارد. این نقاط مکان‌های اتصال ماهیچه و تاندون هستند و اگر به‌شکل دایره‌ای برروی این نقاط کار شود یا باعث تحریک یا باعث سرکوب شدن انرژی می‌شود.

ماساژ سر هندی چیست؟

این ماساژ یک روش درمانی باستانی است که هزاران سال در هند استفاده شده‌. ماساژ سر هندی به‌عنوان بخشی از فعالیت‌های مراقبت از سلامتی آیورودا و یک بخش سنتی فرهنگ هندی برروی سر، گردن و شانه‌ها تمرکز می‌کند و در اصل برای بهبود وضعیت پوست سر و موها استفاده می‌شده.

این نوع از ماساژ یک ماساژ عمیق است که از فشارها و تکنیک‌های مختلف شامل مالش‌های ماساژی دایره‌ای برروی پوست سر، ماساژ بافت عمیق برروی شانه‌ها و کشش گردن استفاده می‌کند.

ماساژ سر هندی درمانی است اخیرا که به فعالیت‌های مراکز درمانی و آرامشی، مثل ماساژ بدن و صورت، اضافه شده و طرفداران زیادی را به خود جذب کرده است.

ریشه‌های ماساژ سر هندی

برای اینکه درک بهتری از اینکه ماساژ هندی چیست داشته باشید، این توضیح خلاصه درباره تاریخ ماساژ سر بخوانید.

شیرودهارا  (Shirodhara)

یکی از انواع ماساژ سر هندی که متخصصان آیورودیک به عنوان بخشی از سایر انواع ماساژها نیز از آن استفاده می‌کنند. این ماساژ درمانی است که در آن روغن‌های گرم از داخل یک ظرف مخصوص برروی جلوی سر مشتری ریخته می‌شود. این کار یک وضعیت آرامش عمیق به وجود می‌آورد و باعث بهبود سلامتی پوست صورت و جمجمه می‌شود. بعد از این کار یک ماساژ سر آرام این رویه را تکمیل می‌کند.

چامپی (Champi)

سنت هندی ماساژ سر که معمولا در آرایشگاه‌های مردانه هند می‌بینید؛ جایی که یک مرد برای اصلاح روزانه و ماساژ سر مراجعه می‌کند و معمولا با کوتاه کردن موی سر انجام می‌شود. از کوچک تا بزرگ، اعضای خانواده سنت ماساژ یکدیگر را باهم به اشتراک می‌گذارند. مادران و مادربزرگان همیشه کف سر دخترانشان را ماساژ می‌دهند تا موهای سالم داشته باشند، این کار تبدیل به یکی از بخش‌های زندگی خانوادگی شده و نسل به نسل منتقل می‌شود.

تکامل ماساژ سر هندی

ماساژ سر در ابتدا به‌عنوان یکی از بخش‌های آیورودا، سیستم درمانی سنتی هندی، در هند باستان به‌وجود آمد. پس از آن توسط مهاجران هندی به تبت رسید. با اینکه ماساژ سر تبتی ریشه‌های مشابهی دارد اما به طور متفاوتی تکامل یافت و امروزه تکنیکی آرام‌تر است و شامل فشارهای زیادی می‌شود.

استفاده از ماساژ سر در هند گسترده است و به‌عنوان یک سنت خانوادگی نسل به نسل منتقل می‌شود. زنان از ماساژ سر به‌عنوان یک فعالیت آرایشی و روتین مراقبت از مو استفاده می‌کنند. در نتیجه بخش عملی و فیزیکی آن نسبت به بخش روحی اهمیت بیشتری پیدا کرده است. امروزه ماساژ سر غربی از ترکیب این دو شاخه، یک ابزار قدرتمند ایجاد کرده است.

ماساژ سر هندی برای چه مواردی خوب است؟

این نوع ماساژ برروی سه چاکرای بالایی بدن تمرکز می‌کند؛ ذهن، بدن و روح و از این طریق برروی مراکز انرژی تاثیر می‌گذارد.

این‌که ماساژ سر هندی به شما آرامش خواهد بخشید درست است اما آرامش تنها فایده‌ی این ماساژ نیست. ماساژ سر هندی می‌تواند باعث شود شما احساس آرامش و رهایی کنید اما همچنان هوشیار باشید، به‌علاوه اینکه باعث آرامش ذهن و رهایی از دغدغه‌ها و استرس‌ می‌شود.

حتی اگر به این درجه از آرامش نرسید، بازهم این ماساژ برایتان فواید دیگری خواهد داشت. ماساژ سر هندی باعث از بین رفتن درد، گرفتگی و تنش در گردن، کمر و شانه‌ها می‌شود، بافت موهایتان را بهبود داده و باعث رشد سریع‌تر آن‌ها می‌شود. این ماساژ خون، لنف و اکسیژن را در نیمه بالای بدنتان به جریان می‌اندازد و در نتیجه می‌تواند سینوس‌های شما را پاک کند، استرس را از بین ببرد و به خواب بهتر کمک کند. از آنجایی که گفته می‌شود این ماساژ سردرد (حتی میگرن) ، درد چشم و اضطراب را درمان می‌کند، برخی معتقدند که می‌تواند باعث افزایش تمرکز بر کار هم بشود.

استفاده از روغن‌های معطر در این ماساژ می‌تواند تجربه‌ی بهتری به شما بدهد. اگر تحت درمان صحیح آیورودا قرار بگیرید، احتمالا از گیاهانی هم برای تعادل دوشا یا همان نیروهای زندگی‌بخش استفاده خواهد شد.

نکاتی که باید به‌عنوان ماساژگیرنده در ماساژ سر هندی به‌یاد داشته باشید

پیش از ماساژ

شما باید لباس‌های گشاد و راحت به‌تن کنید تا محدود و ناراحت نباشید. بهتر است که چند لایه لباس نپوشید و چون که ماسور باید شانه‌ها،  گردن و حتی بالای کمر شما را ماساژ دهد، نباید لباس یقه‌اسکی بپوشید. به‌علاوه اینکه چون در ماساژ سر هندی روی پوست سر و موها هم کار انجام می‌شود، پس کش سر، کلیپس یا هر وسیله دیگری روی مو را قبل از اینکه وارد اتاق ماساژ شوید در بیاورید.

اقدامات احتیاطی پیش از ماساژ سر هندی

مثل هر درمان دیگری باید قبل از انجام ماساژ سر هندی باید به درمانگر خود درباره موارد زیر اطلاع دهید:

  • اگر باردارید یا شاید باشید
  • هر شرایط پزشکی دارید، هر درمانی که انجام می‎دهید یا هر دارویی که مصرف می‌کنید
  • اخیرا آسیب دیده‌اید یا تحت عمل جراحی بوده‌اید
  • هرنوع حساسیتی که دارید، مخصوصا حساسیت‌های پوستی
  • هر زخم یا آسیبی که روی پوست سرتان دارید.

این موارد بر نوع روغن استفاده شده و همچنین نوع درمانی که دریافت می‌کنید مهم هستند.

بعد از ماساژ

پس از انجام ماساژ سر هندی احتمالا احساس فوق‌العاده‌ای خواهید داشت؛ آرامش، بدون درد، بدون دغدغه، آماده روبرو شدن با گزارش‌های محل کار، دویدن دنبال بچه‌ها اطراف پارک یا یک خواب عمیق و راحت، همه این‌ها بستگی به نوع روغنی دارد که در جلسه ماساژ برای شما استفاده می‌شود!

اما مراقب باشید: احساس خوبی خواهید داشت اما ظاهرتان چندان خوب نخواهد بود. آن‌همه روغن‌ روی موهایتان طوری به نظر می‌رسند که انگار سه روز پیش نرم‌کننده به موهایتان زده‌اید اما فراموش کرده‌اید آن را آبکشی کنید!

در طولانی مدت، تاثیرات عمیق ماساژ سر هندی احتمالا باعث نرم‌تر شدن موها، براق‌تر شدن و خوش‌حالت‌تر شدنشان می‌شود؛ اما در کوتاه مدت، حتما از یک کلاه یا روسری محکم استفاده کنید!

نکاتی که درمانگران باید در ماساژ سر هندی در ذهن داشته باشند

اول از همه باید یک صندلی راحت در یک اتاق آرام داشته باشید:

چرا که فرد باید تاحد ممکن احساس آرامش و راحتی داشته باشد. صداهای بلند و هر مزاحمت دیگری ممکن است از تاثیرات ماساژ کم کند. یک اتاق خالی یا یک دفترکار آرام احتمالا مکان‌های مناسبی برای انجام ماساژ سر هندی هستند، البته که فرد ماساژ گیرنده باید از تنها بودن در یک اتاق ساکت احساس راحتی کند. پخش یک موسیقی آرام نیز به از بین بردن هرگونه صدای محیط کمک کرده و باعث می‌شود فرد ماساژگیرنده احساس آرامش کند.

با روشن‌کردن شمع به ایجاد یک فضای آرام کمک کنید:

یک یا دو شمع روشن کنید تا فرد ماساژگیرنده بیشتر از عوامل مزاحم دور شود و راحت‌تر بتواند وارد یک وضعیت آرام ذهنی شود. شمع‌های معطر حس به آرامش فضای اتاق کمک بیشتری می‌کنند؛ رایحه‌هایی مثل یاس، نعناع یا اسطخودوس. یا به‌جای استفاده از شمع معطر می‌توانید از عود برای ایجاد حس خوشایند و آرام در فضا استفاده کنید.

از دمای مطلوب اتاق مطمئن شوید:

دمای خیلی پایین و هوای سرد اتاق باعث می‌شود تا فرد نتواند وارد وضعیت آرامش ذهنی شود، البته که دمای خیلی بالای اتاق هم باعث ناراحتی فرد و جلوگیری از آرامش او می‌شود. دمای اتاق باید حدود ۲۲ درجه سانتیگراد باشد.

البته که…

پیش از همه باید از فرد درباره همه این موارد سوال بپرسید تا ببینید آیا این رایحه، این دما و این موسیقی را می‌پسندد یا برایش آزاردهنده است. به‌علاوه باید به او بگویید که اگر احساس درد یا ناراحتی کرد حتما به شما اطلاع دهد. فرد ماساژگیرنده باید به شما اعتماد داشته باشد و هرعامل آزاردهنده را به شما بگوید. ماساژ سر هندی نباید باعث درد در گردن و شانه‌ها شود؛ با اینکه این ماساژ شامل برخی حرکات همراه با فشار است اما در هر نقطه‌ای که حس کرد این فشار زیاد است باید به شما بگوید تا شدت آن را کمتر کنید.

از ماساژ سر هندی چه انتظاری باید داشته باشید

یک ماساژ سر هندی کامل احتمالا بین ۲۵ تا ۴۵ دقیقه طول می‌کشد و قبل از آن درمانگرتان با شما صحبت خواهد کرد تا درباره سبک زندگی‌تان، دردها یا بیماری‎هایتان اطلاعاتی کسب کند و همچنین از شما خواهد پرسید که آیا درمان دارویی خاصی دارید یا خیر، چرا که در انتخاب روغن، تکنیک‌ها و فشارهایی که استفاده می‌کند موثر است.

در ماساژ سر هندی احتمالا به پوست سرتان روغن مالیده می‌شود و به همین دلیل از شما سوال می‌شود که چه نوع مویی دارید (خشک، چرب، نرمال) و بر این اساس درمانگر روغنی را انتخاب خواهد کرد که بیشتر از همه برروی موهایتان تاثیر مثبت دارد و باعث بهبود بافت و ظاهر آن می‌شود. اگر ریزش مو دارید یا موهایتان نازک است باید این موارد را هم بگویید چون که برخی روغن‌ها می‌توانند این شرایط را بهبود دهند.

ممکن است برخی قسمت‌های ماساژ سخت باشد پس آماده حس عجیب ماساژ جمجمه‌تان باشید. اما در عوض بعد از آن احساس آرامش و راحتی عجیبی خواهید داشت؛ در واقع نتیجه آن ارزش تحمل این سختی را دارد.

یک توصیه!

این درمان را با ماساژ گردن، شانه و کمر ترکیب کنید و ما تضمین می‌کنیم که هیچ استرسی در بدنتان باقی نمی‌ماند.

انجام ماساژ

در ماساژ سر هندی کلاسیک فرد در حالی که لباس کامل پوشیده، برروی یک صندلی راحت می‌نشیند و درمانگر به صورت ایستاده ماساژ را انجام می‌دهد – البته در برخی مراکز درمانی آمریکا این درمان ماساژ را برروی یک تخت ماساژ انجام می‌دهند. در این ماساژ می‌توان از ترکیب دلخواهی از روغن‌های گیاهی برای آروماتراپی استفاده کرد اما لزومی برای این کار وجود ندارد. جلسه ماساژ معمولا با یک مشاوره برای درمیان گذاشتن مشکلات و مسائل سلامتی و تضمین ایمنی و اهداف مشتری شروع می‌شود.

بعد از تنفس صحیح، درمانگر با حرکات شست، دایره‌های با کف دست، فشارها و حرکات انگشت، پتریساژ و تکنیک‌های مالشی، برروی نقاط مارمای عضلات ذوزنقه‌ای شانه، ماهیچه بالابرنده‌ی کتف و سایر ماهیچه‌ها کار می‌کند. همه کارها با هدف آزاد کردن انرژی یا تنش باقی‌مانده در بدن انجام می‌شود و می‌تواند با سرعت و شدت‌های متفاوتی انجام شوند.

انواع دیگر ماساژ سر

بسیاری از ماساژهای گردن و سر بر پایه تکنیک‌هایی هستند که در ماساژ سر هندی نیز خواهید دید. اما ممکن است بخش‌های سخت‌تر حذف شده و حرکات آرام‌تر جایگزین آن شده باشند، این ماساژها خوب هستند اما احتمالا آن حس خوب را به شما نخواهند داد.خود ماساژ سر هندی نیز به‌عنوان بخشی از بسیاری از درمان‌های دیگر، مثل ماساژهای بدن یا صورت خاص یا درمان‌های ترکیبی به‌کار می‌رود.

 

 

منابع:

https://www.massagemag.com/the-ultimate-in-relaxation-indian-head-massage-27581/

https://www.wikihow.com/Do-an-Indian-Head-Massage

https://goodspaguide.co.uk/features/indian-head-massage

 

Call Now Buttonتماس برای ثبت سفارش سریع
error: این محتوا محافظت شده است :)