ماساژ درمانی و استرس در مشاغل پرتنش مبحث این مقاله است. ماساژ درمانی، به طور گسترده به عنوان یک درمان موثر برای آسیب و درد شناخته می‌شود، همچنین باعث بهبود آرامش و رفاه کلی بیشتر می‌شود. اما ماساژ می‌تواند به طور گسترده‌تر استفاده شود و فواید آن تنها فیزیکی نیستند. تحقیقات نشان می‌دهد که ماساژ درمانی می‌تواند در برخی روش‌ها بر سلامت روان تاثیر مثبت بگذارد.

​یک روشی که ماساژ می‌تواند تاثیر مفیدی بر سلامت عاطفی داشته باشد از طریق کمک به کاهش اثرات استرس است. استرس در محل کار یکی از چالش‌هایی است که اکثر افراد با آن مواجه می‌شوند. در حالی که ماساژ درمانی می‌تواند بدون در نظر گرفتن شغل و یا نوع استرس تجربه ‌شده مفید باشد، برخی افراد، به ویژه افراد در مشاغل پر استرس،که ممکن است استرس بیشتری نسبت به دیگران تجربه کنند. ​تحقیقات علمی از اثربخشی ماساژ درمانی برای افراد در پنج شغل پر تنش و استرس حمایت می‌کند، اگرچه فواید آن محدود به افراد شاغل در این حرفه‌ها نیست.

ماساژ و استرس

ماساژ درمانی برای ورزشکاران

هدف اصلی ماساژ درمانی، درمان کشیدگی عضله، جراحت، و دردهای عمومی است و ماساژ به طور گسترده توسط ورزشکاران به عنوان درمان و مراقبت‌های پیشگیرانه مورد استفاده قرار می‌گیرد. یک مطالعه در بررسی تاثیر ماساژ بر عملکرد ماهیچه دریافت که، ماساژ درمانی در کاهش درد عضلانی بدون تاثیر منفی بر عملکرد عضلانی موثر است. این پژوهشگران دریافتند ماساژ به کاهش تورم، به ویژه ۳ تا ۴ روز بعد از ورزش، کمک می‌کند. ​مطالعه دیگری نشان داد که ماساژ درمانی، زمانی که بلافاصله بعد از ورزش انجام شود، میتوان انتظار بیشتری برای بازیابی عملکرد ماهیچه و کاهش سطح التهاب داشت تا زمانی که درمان‌های ماساژ به تاخیر افتاده بودند.

ماساژ درمانی برای مدل‌ها

بسیاری از مدل‌های مد و سایر اجراکنندگان، جلسات درمان ماساژ منظم را برای تسکین استرس ناشی از حرفه خود استفاده می‌کنند. استرس و خواب ضعیف می‌تواند باعث تسریع ظهور پیری شود و مدل‌ها اغلب به دنبال درمان‌های جایگزین مانند ماساژ، برای کمک به حفظ سلامتی روحی و جسمی خود هستند. ​یک تیم تحقیقاتی تاثیر ضد پیری ماساژ درمانی را بر روی بافت‌های پوست، هم در داخل و هم خارج بدن مورد آزمایش قرار داده‌است. بافت‌های پوست بدن (بافت خارجی) به ماساژ درمانی با یک وسیله مکانیکی به طور مثبتی واکنش نشان دادند. محققان افزایش ترکیبات ضدپیری ضروری مانند procollagen-۱ (یک اندوپپتیداز است که در پردازش کلاژن دخیل است) و تروپلوستین اشاره کرده‌اند. پس از آزمایش بافت خارجی، محققان تاثیرات تجربه‌شده توسط گروهی از ۲۰ زن که ماساژ صورت توسط یک وسیله مکانیکی دریافت کرده‌اند را مورد بررسی قرار دادند که این نتایج نیز مثبت بودند. ​

ماساژ درمانی برای کارمندان اداری

افرادی که ساعت‌های طولانی در محیط‌های اداری کار می‌کنند، اغلب ممکن است پوزیشن بد داشته باشند، که می‌تواند ساختار اسکلتی-عضلانی گردن، شانه و پشت را تغییر دهد. بسیاری از ما بیش از نیمی از ساعات بیداری خود را نشسته‌ایم و این نشستن طولانی مدت می‌تواند پالس‌های عصبی در پاهای ما را متوقف کند. هم‌چنین نشستن آنزیم‌های گوارشی را خاموش می‌کند و میزان مصرف انرژی را کاهش می‌دهد. ماساژ مداوم به مدت ۲۰ دقیقه باعث راه‌اندازی بهتر عملیات گوازش می‌شود و همچنین درد پاها را (در اثر سکون طولانی) از بین میبرد.

یک مطالعه که روی یک گروه ۳۸ نفری از کارکنان اداری که درمان دستی برای درد شانه دریافت کردند، توانایی ترمیم در کاهش درد، فعال شدن ساختارهای عصبی،طولانی شدن بافت‌ها و افزایش دامنه حرکتی را نشان داد.

مطالعه دیگری نشان داد که ماساژ پوست سر، میزان ضربان قلب، فشار خون و هورمون‌های استرسی را کاهش می‌دهد. شرکت کنندگان که جلسات ماساژ درمانی ۱۵ یا ۲۵ دقیقه‌ای را دریافت کرده بودند، بهبود قابل‌توجهی در سطوح کورتیزول و نوراپی نفرین نشان دادند. ​

ماساژ و استرس

ماساژ درمانی برای پرستاران

یک مطالعه جامع از ۶۶ پرستار بخش مراقبت‌های ویژه (ICU) که بیشتر کارکنان در محیط‌های مراقبت بهداشتی هستند، این نتیجه را نشان داد که ماساژ درمانی باعث کاهش قابل‌توجه استرس شغلی شده‌است. علاوه بر این، ماساژ درمانی منجر به بهبود هیجانی و کیفیت زندگی در شرکت کنندگان مطالعه شد.

​تحقیقات بیشتر نشان داد که ماساژ درمانی برای پرستاران نه تنها منجر به بهبود سلامت آن‌ها می‌شود بلکه تاثیر مثبتی بر روی توانایی آن‌ها برای مراقبت از بیماران دارد.

​تیفانی فیلد، مدیر موسسه پژوهشی دانشگاه میامی، یک تیم تحقیقاتی را هدایت کرد که تاثیر ماساژ درمانی بر متخصصان مراقبت‌های بهداشتی را مورد مطالعه قرار داد. به گفته دکتر فیلد، یک مطالعه ماساژ صندلی ۱۰ دقیقه‌ای با اعضای هیات‌علمی و پرسنل پزشکی، امواج مغزی را در جهت افزایش آرام‌سازی و بهبود عملکرد در محاسبات ریاضی قرار داده است. متخصصان نیمی از خطاها را در دو برابر سرعت انجام دادند.​ ​

اگر ماساژ درمانی تاثیر عمیقی بر کاهش خطا و بهره‌وری داشته باشد، ممکن است یک تمرین مراقبت از خود باشد که ارزش ارائه به تمام متخصصان مراقبت‌های بهداشتی را داشته باشد. ​

ماساژ و استرس

ماساژ درمانی برای آتش‌نشان‌ها و نخستین پاسخ دهندگان

آتش‌نشانان، مانند پرستاران در شیفت‌های کاری طولانی (مثل ۲۴ ساعت و ۴۸ ساعت) کار می‌کنند. یک محقق که مطالعه‌ای را برای برنامه اجرایی آتش‌نشانی اوهایو در اداره آتش‌نشانی پارک فارست در اوهایو انجام داد، نشان داد که آتش‌نشانان از کاهش استرس و افزایش بهزیستی پس از دریافت ماساژ درمانی لذت می‌برند.

مسئولانی که با افراد زخمی یا متوفی کار می‌کنند اغلب علایم استرس پس از سانحه (PTSS) را تجربه می‌کنند و برخی علائم استرس پس از سانحه را نشان می‌دهند. در ماه‌های پس از حمله تروریستی ۲۰۱۱ نروژ، به عنوان مثال، اولین واکنش دهندگان مانند آتش‌نشان‌ها، افسران پلیس، و پزشک‌یاران در مورد تجربیات خود و هر گونه نشانه‌های اختلال استرس پس از حادثه که تجربه کرده بودند، گزارش دادند. بیش از ۵ درصد از پاسخ دهندگان کارشان را “شدیدا خسته کننده و استرس زا” یافتند و ۱ تا ۲ درصد علائمی از اختلال استرس پس از حادثه را نشان دادند.

​یک گروه تحقیقاتی در بوستون، طب مکمل را روی ۴۷ نفر از اولین پاسخ دهندگان (مسئولان) که تحت درمان ماساژ (از جمله شیاتو، تیوین و پزشکان طب فشاری) و سایر خدمات مکمل و جایگزین (CAM) پس از حملات ۱۱ سپتامبر قرار گرفتند مورد بررسی قرار دادند. آن‌ها مزایای این شیوه‌های جایگزین را زمانیکه با درمان‌های استاندارد استرس مانند درمان و مشاوره ترکیب می‌شوند، و همینطور افزایش تقاضا برای خدمات جایگزین و حمایت از گسترش سریع این متخصصان برای درمان پاسخ‌دهندگان اولیه را نشان دادند. ​


آیا ماساژ درمانی به متخصصان کمک می‌کند؟

ماساژ درمانی می‌تواند برای هر حرفه‌ای قابل‌توجه باشد. افراد از تمام طبقات زندگی بدون در نظر گرفتن شغلشان نیاز به کم کردن استرس دارند. تحقیقات فعلی نشان می‌دهد که افراد در محیط‌های کاری با عملکرد بالا، رقابتی و مستعد خطر ممکن است نتایج مثبت بیشتری را از ماساژ درمانی دریافت کنند. ​بدون توجه به شغل فرد، ماساژ درمانی می‌تواند مفید باشد، چه بسا فرد از آن به طور منظم برای سلامتی جسمانی، تمدد اعصاب، بهزیستی عاطفی و یا مراقبت پیشگیرانه استفاده کند. ​

 

برای مطالعه مقالات دیگر به وبلاگ ورزمان مراجعه کنید: https://varzeman.com/blog/

 

error: این محتوا محافظت شده است :)