ماساژ فقط یک رفتار گاه به گاه برای ایجاد حس خوب نیست – بلکه می‌تواند یک شکل فوق‌العاده از درمان برای روماتیسم مفصلی باشد. نیاز به اثبات دارید؟ با توجه به تحقیقی که در می سال ۲۰۱۳ منتشر شد، مشارکت‌کنندگان تحقیق که دچار روماتیسم مفصلی در بازو بودند، یعد از چهار هفته ماساژ با فشار متعادل به صورت هفتگی، به همراه ماساژ روزانه خودشان در خانه، شاهد تسکین درد و گرفتگی در مفاصل خود بودند. آن‌ها همچنین افزایش قدرت انگشت‌ها و دامنه حرکتی بیشتر را نسبت به کسانی که ماساژ با فشار آرام دریافت کرده‌بودند، گزارش کردند.

مطالعات دیگری نیز نشان داده‌اند که ماساژ تاثیر مشابهی برای درد روماتیسم مفصلی در دست‌ها دارد و همچنین گزارش کرده‌اند که ماساژ درمانی هفتگی و ماساژ خود به صورت روزانه منجر به حال بهتر و کیفیت خواب بیشتر می‌شود.

روماتیسم مفصلی چیست؟

روماتیسم مفصلی یا آرتروز روماتوئید (RA) شایع‌ترین نوع آرتروز خودایمنی است که معمولا بر مچ و مفاصل کوچک دست، بند انگشت‌ها و مفاصل انگشت تاثیر می‌گذارد. حدود ۱٫۵ میلیون آمریکایی، که دو سوم آن‌ها خانم‌ هستند، به روماتیسم مفصلی دچارند و با درد و ورم در مفاصل و محدودیت حرکت و عملکرد آن‌ها مواجهند.

در روماتیسم مفصلی، زلاله، بافتی که مفاصل را می‌پوشاند، اشتباها هدف سیستم ایمنی قرار می‌گیرد. سلول‌های سیستم ایمنی التهاب ایجاد می‌کنند – بخاطر مواد شیمیایی که باعث التهاب در زلاله می‌شوند. زلاله مایعی تولید می‌کند، به نام مایع زلاله‌ای، که مفصل را لغزنده می‌کند و باعث حرکت نرم آن می‌شود. وقتی که زلاله ملتهب یا آسیب‌دیده شود، نمی‌تواند این مایع لغزنده را تولید کند و در نتیجه مفصل امکان چنین حرکت آزادانه‌ای نخواهد داشت. در این صورت مفصل شکل خود را از دست می‌دهد و حرکت محدودی خواهد داشت.

روماتیسم مفصلی نه تنها دست‌ها و سایر مفاصل کوچک را تحت تاثیر قرار می‌دهد، بلکه می‌تواند بر تمام بدن نیز تاثیر می‌گذارد و تبدیل به یک بیماری سیستماتیک می‌شود.

علائم روماتیسم مفصلی

  • احساس درد به مدت شش هفته یا بیشتر در چند مفصل کوچک
  • گرفتگی مفاصل صبحگاهی بیش از سی دقیقه
  • درد پهلو و نوار کمر
  • از دست دادن انرژی و اشتها
  • تب کم
  • خشکی چشم و دهان
  • گره‌ها یا غدد روماتوئید که زیر پوست ایجاد می‌شوند.

تنگی نفس، کم‌خونی و ورم رگ‌های خونی نیز می‌توانند از دیگر علائم روماتیسم مفصلی باشند.

تاثیر روماتیسم بر مفاصل

مفاصلی که تحت تاثیر روماتیسم مفصلی قرار می‌گیرند احتمالا به شکل متقارن دچار ورم، گرما و التهاب می‌شوند؛ یعنی اگر یک سمت دچار مشکل شود، سمت دیگر نیز معمولا به همان مشکل دچار می‌شود. روماتیسم مفصلی اول از همه در مفاصل کوچک نمایان می‌شود، در نتیجه مچ و انگشت‌ها معمولا بیشتر از همه تحت تاثیر قرار می‌گیرند، اما سایر مفاصل مثل گردن، شانه‌ها، آرنج، زانوها و مچ پا نیز دچار این بیماری می‌شوند. با اینکه علائم روماتیسم مفصلی متفاوت است، اما اگر کسی یکی از نشانه‌های آن را داشته باشد، احتمالا این علائم سال‌ها باقی می‌مانند.

ماساژ و روماتیسم مفصلی

متخصص ماساژ درمانی، دکتر تیفانی فیلد، هردو تحقیقی که در ابتدای مطلب گفتیم را هدایت کرده‌بود. او برای تحقیقی که درباره تاثیر ماساژ برروی درد روماتیسم مفصلی در بازو بررسی انجام داده بود، فشار متعادل را به صورت «فشاری که پوست را حرکت می‌دهد» تعریف کرد. هرکس سطح راحتی منحصر به خودش را دارد، ماساژ درمانگران از شما درباره اینکه کجا احساس درد می‌کنید و همچنین درباره اینکه آیا فشاری که وارد می‌کنند کافی است یا خیر سوال خواهند کرد. در واقع فشار متعادل یعنی یک فشار محکم، اما نه آنقدر عمیق که باعث ایجاد درد شود.

با اینکه درمان بدنی برای افراد مبتلا به روماتیسم مفصلی فوایدی دارد، اما همچنان نمی‌دانیم که این فواید چقدر باقی می‌مانند. پس احتمالا نیاز به درمان مداوم دارید، یا زمانی که درد و گرفتگی مفاصلتان برگشت، باید دوباره به درمانگر مراجعه کنید.

گزینه‌های مختلف ماساژ درمانی برای روماتیسم مفصلی

در حالی که انواع مختلفی ماساژ وجود دارد، تحقیقات فقط تاثیر دو نوع آن در تسکین درد روماتیسم مفصلی را اثبات کرده‌اند – ماساژ با فشار متعادل و آزادسازی مایوفاسیال. با این حال شما می‌توانید سایر روش‌ها را هم امتحان کنید.

نتایج دلگرم کننده هستند. برای مثال، در یک مطالعه که در نوامبر سال ۲۰۱۵ در نشریه Complementary Therapies in Practice منتشر شده، محققان متوجه شده‌اند که مشارکت‌کنندگانی که ماساژ با فشار متعادل متمرکز بر زانو دریافت کردند، شاهد کاهش درد و افزایش دامنه حرکت بوده‌اند. محققان گمان می‌کنند که این تسکین درد احتمالا تا حدودی با افزایش سروتونین مغز، که به گفته نویسنده کاهنده طبیعی درد بدن است، در ارتباط می‌باشد.

برای انجام ماساژ به منظور بهبود روماتیسم مفصلی، این گزینه‌های ماساژ را در نظر داشته‌باشید:

آزادسازی مایوفاسیال

این یکی از درمان‌ها با استفاده از دست است که شامل فشار طولانی‌تر در نواحی خاص بدن برای از بین بردن گرفتگی بافت‌های همبند است. مطالعات نشان می‌دهد که این نوع از درمان، اگر سه بار در هفته و به مدت دو هفته انجام شود، می‌تواند باعث تسکین درد و سایر علائم روماتیسم مفصلی شود. به‌عنوان بخشی از تحقیق، یکی از پروفسورهای تربیت بدنی در دانشکده پزشکی دانشگاه میامی، Carol Davis، استفاده از آزادسازی مایوفاسیال در درمان بیماری‌های مختلف، از جمله روماتیسم مفصلی را بررسی کرده‌است. او توضیح می‌دهد که وارد کردن فشار طولانی (بیشتر از سه دقیقه) برروی نواحی مورد هدف در بدن باعث تغییر در ساختار زیربنایی بافت‌های همبند می‌شود و تغییرات ساختاری که در ایجاد درد نقش دارند را اصلاح می‌کند. آزادسازی مایوفاسیال می‌تواند بخاطر تحریک جریان خون و به کار انداختن فعالیت‌های ضدالتهابی طبیعی بدن، موثر باشد. با این‌حال آزمایش‌های بالینی هنوز این تاثیر را اثبات نکرده‌اند.

ماساژ سوئدی

مشهورترین تکنیک ماساژ، ماساژ سوئدی، از مالش‌های طولانی با فشارهای متنوع برای آرامش و رفع گرفتگی عضلات استفاده می‌کند. احتمالا برای رسیدن به نتیجه‌ای مشابه نتایج مطالعات بر درمان روماتیسم مفصلی، درخواست نوعی از این ماساژ را داشته باشید که از فشار متعادل استفاده می‌کند. ماسورهایی که از این نوع ماساژ استفاده می‌کنند احتمالا در طول جلسه از لوسیون یا روغن ماساژ نیز استفاده خواهند کرد.

ماساژ سنگ داغ

این نوع از ماساژ، درمان با استفاده از دست برای گرفتگی عضلات را با استفاده از سنگ داغ که باعث آرامش عضلات و تسکین درد می‌شود، ترکیب می‌کند. ماساژ سنگ داغ گاهی در اسپاها پیشنهاد می‌شود، اما بخاطر گرمای سنگ‌ها باید مراقب باشید؛ چرا که ممکن است وضعیت مفاصل ملتهب را تشدید کند.

ماساژ بافت عمیق

این نوع از ماساژ از فشار شدید و دست‌ورزی برای هدف قراردادن گرفتگی و درد استفاده می‌کند. با این حال، اگر در ماساژ بافت عمیق، فشار وارد شده به نظرتان زیاد بود، استفاده از این نوع ماساژ را ادامه ندهید.

یافتن ماساژ درمانگر مناسب برای درمان روماتیسم مفصلی

از این استراتژی‌ها برای دریافت بهترین درمان ماساژ برای روماتیسم مفصلی خود استفاده کنید:

پرس‌وجو کنید:

با تیم پزشکی، درمانگرتان یا سایر افراد مبتلا به روماتیسم مفصلی صحبت کنید تا آن‌ها یک ماساژ درمانگر خوب را به شما معرفی کنند.

به‌دنبال تجربه باشید:

شما نیاز به ماساژ درمانگری دارید که فرآیند بیماری روماتیسم مفصلی را درک کند؛ پس حتما باید از ماسوری که در این موضوع تجربه و تخصص دارد استفاده کنید.

دردتان را توضیح دهید:

دقیقا مفاصلی که دچار درد هستند و میزان درد آن‌ها را بیان کنید. برای مثال، با اینکه ماساژ با فشار متعادل مفید است، باید به یاد داشته باشید که فشار عمیق یا گرمای زیاد برروی مفاصلی که از قبل ملتهب هستند احتمالا درد و التهاب آن‌ها را بدتر می‌کند.

آب زیاد بنوشید:

متخصصان توضیح می‌دهند که ماساژ با هر درجه فشار، بر جریان آب در بدنتان تاثیر می‌گذارد و اگر به اندازه کافی آب نوشیده باشید تاثیر بیشتری خواهد داشت. آن‌ها همچنین پیشنهاد می‌کنند که ۳% وزنتان آب بنوشید؛ یعنی اگر وزنتان ۶۰ کیلوگرم است، روزانه ۱٫۸ لیتر آب بنوشید تا همیشه به اندازه کافی آب در بدنتان وجود داشته باشد.

به دنبال روش‌های خودماساژدهی باشید:

شما می‌توانید به بیشتر نقاط بدنتان دسترسی داشته باشید و در نتیجه با ماساژ خودتان به تسکین درد کمک کنید. پس به دنبال روش‌هایی باشید که با آن‌ها بتوانید روزانه خودتان را ماساژ دهید. انجام خودماساژدهی یک راه موثر و مقرون به صرفه برای دریافت هرروزه ماساژ درمانی به‌جای یک بار در هفته است.

موارد منع استفاده از ماساژ برای روماتیسم مفصلی

تمام موارد منع استفاده اصلی ماساژ درمانی برای افراد مبتلا به روماتیسم مفصلی هم صدق می‌کند: اگر زخم باز، تب، حساسیت یا آسیب پوستی دارید، از انجام ماساژ خودداری کنید. افرادی که هرنوع مشکل چشمگیری در سلامتی خود دارند باید قبل از جلسه ماساژ حتما آن را با درمانگر خود در میان بگذارند.

درمانگران هنگام ماساژ افراد مبتلا به روماتیسم مفصلی نباید برروی مفاصلی که در مراحل شدید التهاب قرار دارند، گرم هستند یا شدیدا دردناک‌اند کار کنند. آن‌ها باید به طور مداوم از مشتری سوال بپرسند تا مطمئن شوند که فشار وارد شده خیلی عمیق نباشد یا اینکه ماساژ با تحریک گرفتگی عضلات باعث تنش و درد بیشتر نشود. اگر علائم فرد تشدید شدند، ماساژ باید تا زمان آرام شدن آن‌ها متوقف شود.

یک جلسه ماساژ درمانی روماتیسم مفصلی چگونه است؟

در اولین قدم، جلسه ماساژ با سوال درباره نواحی دردناک شروع می‌شود. بیشتر جلسات ماساژ معمولا بین ۵۰ دقیقه تا یک ساعت طول می‌کشند و معمولا برروی میز ماساژ انجام می‌شوند. درمانگران همچنین پیشنهاد می‌کنند که یک تا دو ساعت قبل از ماساژ غذا بخورید تا دچار مشکل نشوید.

بیشتر ماسورها جلسه‌ی یک ساعته‌ی ماساژ را به دو بخش تقسیم می‌کنند؛ سی دقیقه‌ی اول را صرف ماساژ درمانی و سی دقیقه‌ی بعدی را صرف ماساژ آرامش‌بخش می‌کنند.

در طول جلسه ماساژ

تمرکز برروی مفاصل مشکل‌زا خواهد بود؛ بیشتر افراد مبتلا به روماتیسم مفصلی ماساژی با میزان متوسط فشار می‌خواهند، اما مرحله بیماری است که شدت تسکین درد توسط درمانگر را مشخص می‌کند. در مراحل اولیه، درمانگر می‌تواند کارهای زیادی برای حفظ قدرت حرکت مفاصل انجام دهد، اما اگر مفاصل کاملا شکل خود را از دست داده باشند، ماساژ محدودتر خواهد شد.

از آن‌جایی که روماتیسم مفصلی بر همه مفاصل بدن تاثیر می‌گذارد، ماساژ درمانی برروی همه مفاصل متمرکز می‌شود، اما بنا به شرایط بیمار و میزان دردی که در مفاصل مختلف احساس می‌کند، ماسور برروی دست‌ها، ساعد، آرنج و شانه‌ها و همچنین کف پا، ساق پا، زانو و استخوان لگن تمرکز می‌کند.

بخش آرامش‌بخش ماساژ تنها برای بافت‌های خاص استفاده نمی‌شود؛

این بخش شامل مالش‌های آرام‌تر و فشار متعادل است و معمولا تمام بدن را دربر می‌گیرد. اما بیماران خودشان می‌توانند تصمیم بگیرند که توجه برروی بالاتنه متمرکز باشد یا پایین‌تنه؛ این بستگی به خودشان دارد.

در طول ماساژ، شما می‌توانید انتظار راحتی و آرامش داشته باشید. نواحی خاصی از بدن ممکن است بخاطر فشار کمی حساس شوند، اما اصلا نباید دردی احساس شود. اگر شما به عنوان بیمار در هر مرحله‌ای احساس درد کردید، باید این را به درمانگرتان بگویید تا فشار کمتری وارد کند. ماسور شما ممکن است از آروماتراپی، روغن و ابزارهای دیگر در زمان مناسب استفاده کند.

بعد از ماساژ

معمولا افراد بعد از ماساژ کمی سرگیجه می‌گیرند؛ مخصوصا اگر دارو هم مصرف کرده باشند. این احساس معمولا بعد از ۱۰ دقیقه از بین می‌رود. همچنین بخاطر ماساژ احتمالا شما آب بدنتان را از دست می‌دهید و نیاز به نوشیدن مقداری آب دارید.

چه انتظاری باید از ماساژ درمانگر خود داشته باشید؟

یک ماساژ درمانگر خوب، قبل از اینکه برروی تخت ماساژ قرار بگیرید، می‌تواند از روی زبان بدن شما بگوید که کدام نواحی بدنتان درد یا گرفتگی دارد. اما این به معنی نیست که ارتباط برقرار کردن با ماسور لازم نیست. ماساژ درمانگرتان باید در طول جلسه ماساژ به طور مداوم بپرسد که آیا فشاری که وارد می‌کند مناسب است یا نه و اینکه مالش‌های خاص احساس خوبی به شما می‌دهند یا باعث ایجاد درد می‌شوند.

بهتر است که ماسور در طول ماساژ با شما صحبت کند و به شما بگوید که هرکار را به چه دلیل انجام می‌دهد.

یکی دیگر از مسائل مهمی که ماساژ درمانگر باید درباره آن با شما صحبت کند، خودماساژدهی است؛

انجام خودماساژدهی بین جلسات ماساژ برای افراد مبتلا به روماتیسم مفصلی خیلی مفید است. ماسور می‌تواند در طول جلسه ماساژ و بعد از آن درباره اینکه فرد چطور می‌تواند خودش در خانه مفاصلش را ماساژ دهد صحبت کرده و به او آموزش دهد.

در نهایت، هدف ماساژ درمانگر شما باید کمک به تسکین درد، افزایش حرکت و آرامش شما تا حد ممکن باشد.

نهایتا

تحقیقات نشان داده که ماساژ درمانی در افراد مبتلا  به روماتیسم مفصلی، به طور چشمگیری درد را کاهش داده، تحرک مفاصل را افزایش داده و استرس و اضطراب را نیز کم می‌کند. ماساژ درمانی در این موارد باید از آرام تا متعادل باشد و باید مراقب مفاصل ملتهب و آسیب‌دیده بود. افراد مبتلا به روماتیسم مفصلی با درد به عنوان یک همراه همیشگی زندگی می‌کنند و قدر هرگونه مداخله که باعث تسکین این درد در آن‌ها شود را واقعا می‌دانند.

 

 

 

منابع:

https://healthguides.healthgrades.com/ra-expert-network/massage-for-rheumatoid-arthritis-a-beginners-guide

https://www.integrativehealthcare.org/mt/massages-powerful-role-in-relieving-pain-from-rheumatoid-arthritis/

https://www.everydayhealth.com/rheumatoid-arthritis/treatment/why-you-should-get-a-massage-for-ra-pain-relief/

 

 

 

error: این محتوا محافظت شده است :)