تصادف رانندگی می‌تواند باعث ایجاد انواع مشکلات فیزیکی شود و بسیاری از افراد به دنبال درمان chiropractic (یک فن ماساژ در جابه‌جا کردن ستون فقرات) یا ماساژ درمانی برای رهایی از مسائلی چون ضربات شلاقی و دردهای دیگر هستند. متخصصان پزشکی امروز به میزان زیادی از پتانسیل درمانی ماساژ درمانی برای کمک به سلامت و بهبود آسیب­‌ها آگاه هستند و تحقیقات از این مزایا پشتیبانی می‌کنند. در اینجا چند دلیل استفاده از یک متخصص ماساژ پس از یک تصادف رانندگی آورده شده‌است: ​

 

تصادف رانندگی

۱. ماساژ درمانی برای یک ضربه مغزی ​

اغلب در تصادف رانندگی به سر افراد ضربه وارد می شود و علایم مرتبط با این آسیب‌ها می‌تواند تا مدت‌ها پس از حادثه طول بکشد.

محققی در مرکز پزشکی دانشگاه واشنگتن، یک بازیکن فوتبال داخلی را که پس از افتادن نشانه‌های ضربه مغزی را تجربه کرده بود، مطالعه کرد. بعد از تنها دو جلسه ماساژ درمانی ۴۵ دقیقه‌ای، بازیکن فوتبال احساس درد و سردرد کمتری می‌کرد، و نیاز به داروی کمتری داشت.

پژوهشگر به این نتیجه رسید که ماساژ درمانی جابه‌جایی جزیی مفصل را (ناهمترازی مهره‌ها) در بالاترین مهره گردن بازیکن فوتبال اصلاح کرده و بهبود ایجاد کرده است. به علاوه ماساژ، تعادل، وضعیت بدنی و دامنه حرکتی را بهبود بخشید. بعد از ماساژ درمانی، بازیکن فوتبال قادر به تمرکز بیشتر و مشارکت در فعالیت‌های فیزیکی منظم بود.

۲. ماساژ درمانی می‌تواند ضربه شلاقی را تسکین دهد

آسیب شلاقی گردن در اثر ضربه ناگهانی به گردن در اثر تصادف رانندگی به وجود می‌آید. در این عارضه گردن شخص با شدت و فشار زیادی به طور ناگهانی به سمت عقب و سپس جلو حرکت می‌کند. افرادی که دچار آسیب شلاقی می‌شوند ممکن است درد، ناراحتی و دامنه ضعیف حرکت را در میان دیگر نشانه‌ها تجربه کنند. برخی افراد ممکن است علایم روانی یا احساسی مانند از دست رفتن حافظه یا تمرکز، بی‌خوابی و افسردگی را احساس کنند.​

تیمی در دانشگاهی در آلمان، ۷۰ بیمار مبتلا به آسیب شلاقی گردن را مورد مطالعه قرار داد. آنها متوجه شدند ماساژ درمانی در کنار مراقبت‌های معمول و استاندارد به بهبود سریعتر آن‌ها کمک می‌کند.

محققان همچنین به سودمندی سایر اشکال مراقبت مانند فیزیوتراپی اشاره کرده‌اند. اگر دچار آسیب شلاقی شده‌اید، از پزشک خود درباره اضافه کردن ماساژ به روش درمانی فیزیکی خود سوال کنید چون این ترکیب می‌تواند به سرعت بهبود شما کمک کند.

۳. ماساژ درمانی می‌تواند منجر به کاهش درد گردن شود. ​

در گروه مرکز بهداشت “سیاتل” در حوزه مطالعات سلامت، یک گروه از محققان نشان دادند که ماساژ، درمانی ایمن برای درد گردن به ویژه در کوتاه‌مدت است. افرادی که یک‌بار در هفته به مدت ۱۰ هفته ماساژ درمانی دریافت کرده بودند، حداقل چهار هفته پس از پایان درمان اظهار به کمتر شدن درد کردند. ​

۴. ماساژ درمانی می‌تواند به مدیریت استرس، اضطراب و اختلال استرس پس از تصادف کمک کند. ​

کارشناسان یک گروه از بیماران را در شرایط مراقبت‌های ویژه مورد مطالعه قرار دادند. این بیماران ماساژ ۴۵ دقیقه‌ای از اعضای خانواده دریافت کردند. شرکت کنندگان مطالعه بهبود در فشار خون، تنفس و ضربان قلب را تا سه ساعت پس از دریافت ماساژ نشان دادند. محققان توصیه کرده‌اند که واحدهای مراقبت ویژه از ماساژ درمانی ایمن و موثر برای بهبود سلامت جسمی و روانی بیماران استفاده کنند.

یک تیم تحقیقاتی در دانشگاه کالیفرنیا، لس‌آنجلس، گزارش کردند که کهنه سربازان نظامی ممکن است پس از ضربه استرس خفیف تا شدید (PTSD) را تجربه کنند، که اغلب به درمان‌های مکمل مانند ماساژ برای کمک نیاز دارند.

۵. ماساژ درمانی برای آسیب نخاع ​

در تصادف اتومبیل یا موتورسیکلت به ستون فقرات افراد بیشتر از سایر موقعیت‌ها آسیب وارد می‌شود. تقریبا یک سوم افرادی که دچار آسیب‌های نخاع شده‌اند، ناشی از تصادفات رانندگی است.

محققان مرکز تحقیقات شفرد از آتلانتا یک مطالعه موردی را در مورد یک مرد میانسال با ضایعه نخاعی مزمن انجام دادند. بعد از دریافت ماساژ درمانی برای سه روز متوالی، این فرد می‌توانست سریع‌تر راه برود و قدم‌های بزرگ‌تر بردارد. این مطالعه بر پتانسیل ماساژ درمانی برای تاثیر روی سیستم‌های اسکلتی- عضلانی و عصبی به روش‌های مثبت تاکید کرد و به ارزش تحقیق بیشتر در ماساژ به عنوان یک روش درمانی برای کسانی که دچار آسیب‌های نخاع شده بودند اشاره داشت. ​

۶. ماساژ درمانی برای آسیب زانو ​

در تصادف رانندگی اغلب به زانوهای افراد آسیب وارد می‌شود (هر چند نه به اندازه سر، گردن و مهره ها). آمار نشان می‌دهد که قربانیان تصادفات رانندگی اغلب به رباط صلیبی جلویی‌شان مانند بسیاری از ورزش‌کاران آسیب وارد می‌شود. ماساژ درمانی تسکین درد و التیام طیف وسیعی از مشکلات زانوی افراد را نشان‌داده شده‌است.

در یک مطالعه موردی یک زن ۲۹ ساله فعال، یک پژوهشگر با گواهی ملی برای ماساژ درمانی و bodywork دریافت که ماساژ درمانی یک درمان مکمل موثر برای افرادی است که درحال بهبودی آسیب‌های زانو و اعمال جراحی هستند. این زن پس از یک آسیب در اسکی تحت عمل جراحی زانو قرار گرفت و تنها ۱۴ هفته بعد به ورزش شبانه (به عنوان یک دوچرخه‌سوار کوهستان/ جاده) بازگشت.

۷. ماساژ درمانی برای آسیب ناگهانی احساسی عاطفی ​

اگر در یک سانحه رانندگی بودید، ممکن است از لحاظ عاطفی نیز رنج ببرید حتی اگر هیچ گونه آسیب فیزیکی نداشته باشید. ماساژ درمانی، به ویژه در چند ساعت پس از یک تصادف رانندگی، می‌تواند به مردم کمک کند تا تعادل عاطفی خود را بازیابی کنند. ​

یک تیم تحقیقاتی در موسسه عصب‌شناسی کارولینسکا، ماساژ درمانی را به افرادی که اخیرا تصادف رانندگی را تجربه کرده بودند، ارائه کرد. پرستاران بسته به سطح راحتی بیماران، ماساژ ملایمی را از روی لباس یا بدون لباس به آن‌ها ارائه دادند. این مطالعه به مدت هشت جلسه و هر جلسه تقریبا ۴۵ دقیقه طول کشید. ​

محققان نشان دادند که ماساژ درمانی به بهبود احساس بیماران به خود از طریق ارائه یک لنگر هیجانی کمک می‌کند. نوازش مهربانانه به آن‌ها اجازه می‌دهد تا دردشان تسکیل یابد و روند خوب شدن آن‌ها بهبود یابد. ​

آیا شما باید تحت ماساژ درمانی بعد از یک تصادف اتومبیل قرار بگیرید؟ ​

بسیار مهم است قبل از اضافه کردن ماساژ به هر نوع مراقبت‌های پزشکی بعد از سانحه رانندگی از پزشگ خود بخواهید شما را بررسی کند. ماساژ درمانی به طور معمول اثرات جانبی کمی داشته و یک گزینه بدون دارو برای تسکین درد فراهم می‌کند. از پزشک خود بخواهید که یک مشاور ماساژ را که در شرایط پزشکی خاص شما آموزش دیده و یا مرتبط با آن کار می‌کند توصیه کند.

اگر یک تصادف رانندگی داشتید، فواید ماساژ درمانی برای هر نوع درد را در نظر بگیرید. ماساژ درمانی می‌تواند به مردم کمک کند تا عملکرد جسمانی را احیا کنند، با درد کمتری زندگی کنند، و بعد از یک رویداد آسیب‌زا، احساس راحتی جسمانی و احساسی پیدا کنند.

شما را برای خواندن مطالب بیشتر درباره ماساژ و ماساژ درمانی در وبلاگ ورزمان دعوت می‌کنیم:

https://varzeman.com/blog

 

 

 

 

error: این محتوا محافظت شده است :)