می‌توان گفت ماساژ سالمندان با ماساژی که برروی افراد جوان‌تر انجام می‌شود کاملا متفاوت است. بدن سالخورده‌تر افراد مسن نیازهای متفاوتی دارد؛ هم از نظر جسمی و هم از نظر روانشناختی تغییر کرده‌است و در نتیجه درمانگر باید از تفاوت‌های جسمی و ذهنی افراد سالمند و افراد جوان کاملا آگاهی داشته باشد. در طول جلسه ماساژ، افراد سالمند باید کاملا راحت باشند و در عین حال این ماساژ باید موثرترین درمان برای آن‌ها باشد. بخاطر کمبود آگاهی و درک بین افراد، ماساژسالمندان خیلی محبوب نیست و در میان جمعیت سالمند، افراد زیادی درباره فواید ماساژ درمانی اطلاع ندارند.

چرا ماساژ سالمندان مهم است؟

دلیل اصلی اهمیت ماساژ سالمندان این است که هرچه سن شما بالاتر می‌رود، فعالیت کمتری انجام می‌دهید. انجام فعالیت فیزیکی کمتر و کاهش تحرک بدنی تاثیر منفی بر کیفیت زندگی شما دارد. این مشکل عمومی افراد سالمند در هر جامعه است. دریافت ماساژ درمانی در این سن نه تنها نشانه‌های پیری را کاهش می‌دهد، بلکه به‌عنوان یک مانع در برابر بسیاری از بیماری‌هایی که بخاطر این کاهش فعالیت‌های فیزیکی ایجاد می‌شوند عمل می‌کند.

چرا ماساژ سالمندان در این سال‌ها اهمیت بیشتری پیدا کرده؟
در آمریکا، افرادی که در سال‌های ۱۹۴۶ تا ۱۹۶۴به دنیا آمده‌اند، که به baby boomer ها معروفند و بخش زیادی از جمعیت آمریکا را تشکیل می‌دهند. این افراد در این سال‌ها وارد سنین بالای ۶۵ سال می‌شوند؛ این یعنی بخش زیادی از جمعیت در آمریکا در سنین پیری قراردارند و در نتیجه مشتریان بالقوه‌ی ماساژ سالمندان هستند. مراقبت از این بخش عظیم جمعیت در این سال‌ها در آمریکا تبدیل به موضوع مهمی شده‌است و به همین خاطر است که ماساژ سالمندان اهمیت بیشتری پیدا کرده.

ماساژ افراد سالخورده چه منفعتی برای جامعه دارد؟

سالمندان و افراد سالخورده بخشی از جامعه‌ی ما هستند و ما نیز به‎عنوان بخشی از این جامعه مسئولیت مراقبت از تمام جامعه‌ی خود را داریم. سالمندان جامعه ممکن است والدین، مادربزرگ و پدربزرگ، آشنایان، دوستان یا هرکس دیگری باشند. مراقبت از آن‌ها به ما کمک می‌کند جامعه‌ای بسازیم که به سالمندان اهمیت می‌دهد و زمانی که ما هم همین مسیر را طی کردیم و به سن آن‌ها رسیدیم، با دشواری و رنج کمتری مواجه باشیم. ماساژ و درمان‌های شفادهنده منفی‌گرایی جامعه را کم کرده یا حتی از بین می‌برد و در نتیجه آن را با مثبت‌گرایی، سلامتی و موفقیت، به معنای واقعی، رشد داده و می‌آراید. یک جامعه‌ی شاد و سالم در جهت پیشرفت موفق‌تر خواهد بود.

فواید ماساژ برای سالمندان

تحقیقات متنوعی در ارتباط با این موضوع انجام شده که نتیجه گرفته‌اند ماساژ درمانی فواید مفیدی بر سلامت جسم و ذهن و همچنین حال خوب سالمندان دارد. اثبات شده که چنین درمان‌هایی تاثیر مثبتی بر بیماران مبتلا به آلزایمر دارد. در ادامه بعضی از فواید ماساژ درمانی به طور کلی برای سالمندان ذکر می‌کنیم:

 • ماساژ درمانی به آن‌ها احساس راحتی و آرامش می‌دهد.
 • این درمان به آن‌ها در مواجهه با افسردگی پیری کمک می‌کند.
 • ارتباطات آن‌ها را تقویت می‌کند.
 • ماساژ درمانی دامنه حرکتی آن‌ها را با نرم‌کردن طبیعی مفاصل‌شان بهبود می‌دهد.
 • این درمان‌ در تسکین درد بیماران مبتلا به آرتروز تاثیر فوق‌العاده‌ای دارد.
 • ماساژ سلامت ذهن افراد سالمند را بهبود می‌دهد.
 • باعث بالا رفتن سطح انرژی آن‌ها می‌شود.
 • هماهنگی بین عضلات ایجاد می‌کند و قدرت آن‌ها را افزایش می‌دهد.
 • گردش خون در بدن را بهبود می‌بخشد.
 • به مدیریت درد مرتبط با بیماری‌های مختلف کمک کرده و کیفیت زندگی را افزایش می‌دهد.
 • وضعیت قرارگیری بدن آن‌ها را با رهاکردن عضلات دچار گرفتگی اصلاح می‌کند.
 • باعث افزایش انعطاف‌پذیری بدن می‌شود.
 • ماساژ درمانی بر عادات خواب و زمان آن کمک می‌کند و به سالمندان اجازه می‌دهد از خواب طولانی‌تر و راحت‌تری بهره ببرند.

ماساژ درمانی سالمندان

درمانگران ماساژ سالمندان معمولا دامنه کاملی از خدمات ماساژ استاندارد برای مشتریانی در همه سنین را به علاوه خدمات تخصصی برای سالمندان ارائه می‌دهند. مشتریان سالمند درمان استاندارد یا اصلاح‌شده‌ی ماساژ مناسب را دریافت می‌کنند و امکان درخواست «ماساژ سالمندان»، که یک ماساژ فول بادی در زمان کوتاه‌تر (معمولا به جای ۶۰ دقیقه، ۳۰ دقیقه) را نیز دارند. زمان کوتاه‌تر جلسه ماساژ هزینه کمتری برای فرد دارد و مقرون به صرفه‌ است. بسیاری از بیماران دو جلسه کوتاه‌تر در یک چارچوب زمانی مشخص را به یک جلسه طولانی‌تر در یک زمان ترجیح می‌دهند.

آمار نشان می‌دهد که روزانه ۱۰۰۰۰ نفر به دسته ۶۵ ساله‌ها وارد می‌شوند، و همچنین نشان می‌دهد که هرساله چندین هزار ماساژدرمانگر جدید از مدارس ماساژ فارغ‌التحصیل می‌شوند، بدون اینکه آموزش خاصی برای ماساژ و فیزیوتراپی سالمندان دیده باشند.

ماساژ سالمندان یک اصطلاح کلی نیست!

از عبارت «ماساژ سالمندان» به‌عنوان یک اصطلاح کلی برای ماساژ دادن سالمندان (به منظور ایجاد حال خوب در آن‌ها) استفاده کرد. بلکه تمرکز این ماساژ بر کمک به بدن ضعیف‌شده به منظور حفظ یا حتی گاهی بازیابی دوباره عملکردهایی است که برای حال خوب کلی در هر سنی لازم است.

ماسورهایی که ماساژ سالمندان انجام میدهند به مشکلات سلامتی که معمولا افراد سالمند با آن‌ها مواجه هستند، حساسند و آموزش دیده‌اند تا تشخیص دهند که چه زمانی فعالیت‌های ماساژ استاندارد مورد نیاز است و چه زمانی تکنیک‌های اصلاح‌شده، مثل روتین‌های مخصوص که برای حداکثرکردن فواید درمانی برای بیماران در بستر بیماری یا بیمارانی که از ویلچر استفاده می‌کنند طراحی شده، موثرتر خواهد بود. آن‌ها همچنین از محدودیت‌های دارویی خاص سالمندان مطلع هستند و در خدمت‌رسانی به مشتریان با بیماری‌های خاص مثل ALS، آلزایمر، دیابت، پارکینسون، ایمپلنت و جایگزینی مفاصل، تخصص دارند.

ویژگی‌های ماساژ سالمندان

ماساژ سالمندان از تکنیک‌های اصلی مشابه با ماساژ عمومی استفاده می‌کند. با این حال، به طور خاص برای بیماری‌های سلامتی خاص و نیازهای مشتری طراحی شده است. به طور عمومی، ماساژ سالمندان ویژگی‌های زیر را دارد:

جلسات کوتاه

یک جلسه ماساژ سالمندان معمولا بیشتر از ۳۰ دقیقه طول نمی‌کشد، اما اگر بیمار و درمانگر متخصص لازم و مناسب بدانند، می‌توان برای جلسه‌ای طولانی‌تر برنامه‌ریزی کرد.

استفاده از حرکات آرام دست

حرکات دست آرام برای بدن راحتی و آرامش به همراه دارند. این حرکات برای بهبود گردش خون و عملکرد قلب، جلوگیری از عوارض دیابت، تسکین گرفتگی عضله و آرامش‌بخشیدن به جسم و ذهن طراحی شده‌اند.

حرکت منفعل و کشش آهسته

انجام حرکات منفعل و کشش‌های آهسته برروی شانه‌ها، پاها و کف پاها می‌تواند حرکت مفاصل و انعطاف‌پذیری را در سالمندان بهبود ببخشد.

ماساژ دست‌ها و کف پاها

انجام ماساژ آهسته برروی دست‌ها و پاها می‌تواند به جلوگیری از ایجاد گرفتگی و تسکین درد کمک کند.

مالش‌های اصطکاکی و همراه با فشار

استفاده موضعی از حرکات قوی‌تر، مثل حرکات اصطکاکی و همراه با فشار، می‌تواند برای بهبود انعطاف نواحی مشخصی (مثل شانه‌ها یا گردن) مفید باشد.

مزایای ماساژ سالمندان

در بخش‌های قبلی تاثیرات ماساژ استاندارد برروی سالمندان را ذکر کردیم. اما ماساژ سالمندان درمان جداگانه‌ای است و تاثیرات به‌خصوصی بر وضعیت و حال سالمندان دارد. در برخی از این فواید را به‌طور مختصر توضیح می‌دهیم:

کاهش استرس

هرچه سن بالاتر می‌رود، استرس زندگی روزمره نه تنها از بین نمی‌رود، بلکه بیشتر هم می‌شود. ماساژ یک راه فوق‌العاده برای مقابله با این استرس است. علاوه بر آرام‌کردن عضلات، ماساژ می‌تواند زمان خوبی برای آزادکردن ذهن باشد.

کاهش فشار خون

بسیاری از افراد ادعا می‌کنند که ماساژ به کاهش فشار خون کمک می‌کند و این موضوع درمورد سالمندان مهم‌تر خواهد بود.

افزایش گردش خون

یک جریان خون سالم اهمیت حیاتی دارد. زمانی که عضلات ماساژ داده می‌شوند، انسدادهایی که باعث گردش خون آرام‌تر می‌شوند را از بین می‌برد و باعث می‌شود که خون جدید، موثرتر در بدن گردش پیدا کند.

کمک به مفاصل و درد آرتروز

بساری از افرادی که درد مزمن مفاصل یا درد آرتروز را تجربه می‌کنند به دنبال تسکینی برای آن هستند. ماساژ به آزاد شدن نواحی تحت تاثیر کمک می‌کند و می‌تواند نقش زیادی در از بین بردن این نوع از درد داشته باشد.

تحریک جریان لنف

لنف مایعی است که اکسیژن و مواد مغذی را به سلول‌ها منتقل می‌کند. این مایع نقشی کلیدی در مبارزه با بیماری و عوامل بیماری‌زا ایفا می‌کند. ماساژ به گردش لنف کمک می‌کند و در سلامت شما موثر است.

بهبود خواب

با آرامش عضلات، تنفس عمیق‌تر، افزایش گردش خون و سایر مزایای ماساژ، جای تعجب نیست که در نتیجه بتوانید خواب بهتری داشته باشید؛ خواب بهتر نیز می‌تواند باعث حال بهتر و سلامتی بیشتر شما شود.

وجه تمایز ماساژ سالمندان چیست؟
به‌طور واضح هرچه سن بالا می‌رود، بدن نیز تغییر می‌کند. نقاط درد و نواحی استرس متفاوت خواهند بودو ماساژ درمانگران باید یادبگیرند که چطور خود را با آن‌ها تنظیم کنند. همچنین باید شرایط مخصوصی را برای آن‌ها تدارک ببینید. مشتریان سالمند معمولا نیازهای منحصر به فردی در مورد ماساژ دارند. دانستن این مساله و این که چطور باید با هریک از افراد رفتار شود، بخشی از یادگیری ماساژ سالمندان است.

در بسیاری از مواقع، ماساژ سالمندان در خانه مشتری یا در خانه‌های سالمندان، یعنی معمولا در محیطی خارج از کلینیک، انجام می‌شود. این هم یکی دیگر از ویژگی‌های منحصر به فرد ماساژ سالمندان و تفاوت آن با ماساژ عادی است.

در فرآیند بالا رفتن سن، آسیب‌پذیری بیشتری نیز نسبت به بیماری‌ها در بدن به‌وجود می‌آید؛ بیماری‌هایی مثل دیابت، بیماری‌های قلبی، پارکینسون و آرتروز. ماساژ می‌تواند علائم این بیماری‌ها و همچنین افسردگی، اضطراب و تنهایی حس شده توسط بسیاری از افراد در این گروه سنی را کاهش دهد.

تفاوت ماساژ سالمندان نسبت به سایر تکنیک‌های ماساژ

تکنیک‌های بافت عمیق و پنتریت برای بسیاری از افراد سالمند مناسب نیستند، چرا که این تکنیک‌ها باعث درد و کبودی در آن‎ها می‌شوند. بدن مسن از گرفتگی و مشکلات مفصلی بیشتر رنج می‌برد، که باید هنگام کار کردن با سالمندان درنظر گرفته شود. پوست افراد مسن نیز بسیار شکننده است و به همین دلیل باید از روغن یا لوسیون ماساژ و تکنیک‌های آرام ماساژ استفاده کرد تا از رنج و اذیت آن‌ها جلوگیری شود. در طول یک جلسه ماساژ سالمندان، درمانگر به طور مداوم مراقب نشانه‌هایی درد یا ناراحتی احتمالی بیمار است تا بتواند فشار وارد شده را تنظیم کند. گاهی مالش نرم پوست کافی است، در حالی که در برخی موارد از مالش‌های ماساژی دایره‌ای آرام مورد استفاده قرار می‌گیرد.

نکته مهم!

با اینکه جامعه پزشکی ماساژ درمانی سالمندان را تایید می‌کند، اما هشدار می‌دهد که این ماساژ برای تکمیل هر درمان موجود دیگر است، نه جایگزین‌کردن آن. در نتیجه، با اینکه این عمل یک فرآیند آرام و غیرتهاجمی است و هیچ عوارض جانبی تا به حال برای آن دیده نشده، نباید از آن بدون مشورت پزشک خودتان استفاده کنید. به طور کلی در سنین بالا، قبل از اینکه هرگونه ماساژ درمانی خاصی را انتخاب کنید، پیشنهاد می‌شود که از پزشکتان مشورت بگیرید چرا که او می‌تواند راهنمایی‌های بهتری درباره اینکه با توجه به شرایط خاص سلامتی‌تان، آیا یک درمان خاص برای شما خوب هست یا نه، به شما بدهد. ممکن است شما دچار بیماری‌ها، آسیب‌ها و ناهنجاری‌های ناشی از پیری خاصی باشید که بخاطر آن‌ها ماساژ برایتان خوب نیست  و به همین خاطر به شما پیشنهاد می‌کنیم که قبل از شروع هرگونه درمان در این سن، از پزشکتان مشورت بگیرید.

موارد احتیاطی

همان‌طور که گفتیم، ماساژ سالمندان نباید به عنوان جایگزینی برای برنامه‌های تمرینی یا درمان‌های دارویی در خانه سالمندان استفاده شود. به‌علاوه، از این ماساژ برای سالمندانی با شرایط زیر نباید استفاده کرد:

 • شکستگی استخوان یا نواحی ملتهب، متورم یا دچار کبودی بدن
 • زخم بستر باز یا درمان نشده
 • واریس رگ‌ها
 • عمل جراحی اخیر
 • درد شدید
 • بیماری‌های خاص قلب
 • انواع خاصی از سرطان
 • حساسیت‌های پوستی
 • حمله قلبی یا آنفلوانزای اخیر
 • سابقه لخته‌شدن خون (ممکن است در اثر ماساژ، لخته‌های خون از جای خود کنده شده و به ریه‌ها بروند).
 • درمان دارویی با رقیق‌کننده‌های خون (این داروها خطر خونریزی زیر پوستی را افزایش می‌دهند.)

عوارض جانبی

ماساژ سالمندان بخاطر آرام بودنش به‌ندرت باعث تاثیرات نامساعد می‌شود. با این حال، انواع شدیدتر ماساژ ممکن است همراه با خونریزی در اندام‌های حیاتی مثل کبد یا ایجاد لخته خون باشند.

در نهایت

ماساژ درمانی سالمندان به طور خاص برای این طراحی شده که با تکنیک‌های کاملا آرام و آهسته‌ برروی سالمندان ماساژ انجام‌دهد تا نه تنها با مشکلات آن‌ها بجنگد بلکه باعث حال خوب کلی سالمندان نیز بشود. این مالش‌های آهسته و ماساژ آرام در ماساژ سالمندان به آن‌ها احساس راحتی به همراه کاهش اضطراب داده و باعث احساس رضایت سالمندان از این درمان می‌شود. برای آن دسته از سالمندانی که از بیماری‌ها یا شرایط سلامتی خاصی رنج می‌برند، خیلی مهم است که قبل از اقدام به دریافت هرگونه درمان، با پزشک خود مشورت کنند. پس قبل از اینکه برای ماساژ سالمندان برنامه‌ریزی کنید، اول از همه یک وقت ملاقات از پزشکتان بگیرید.

 

 

منابع:

https://eldercareabcblog.com/geriatric-massage-physical-and-emotional-well-being-for-the-elderly/

https://www.encyclopedia.com/medicine/encyclopedias-almanacs-transcripts-and-maps/geriatric-massage

https://www.indianamassagecollege.com/what-is-geriatric-massage-and-why-is-it-important/

https://bestmassagechairguide.com/geriatric-massage-therapy-and-its-benefits/

https://www.austinmassageclinic.com/services/geriatric-massage/

https://bestmassagechairguide.com/massage-therapy-for-elderly/

این نوشته در بلاگ ارسال شده است. این لینک مستقیم به این نوشته است.
Call Now Buttonتماس برای ثبت سفارش سریع
error: این محتوا محافظت شده است :)