ماساژ یک درمان موفقیت‌آمیز برای ایجاد سلامت و تاب‌آوری در کودکان و خانواده‌هایی است که با آسم دست و پنجه نرم می‌کنند.
آسم کودکان چیست؟
آسم، یکی از رایج‌ترین بیماری‌های مزمن کودکی است. اگر آسم دارید، یا کسی را می‌شناسید که آسم دارد، می‌توانید درک کنید که پیدا کردن درمان موفقیت‌آمیز برای این عارضه چقدر می‌تواند سخت و چالش‌برانگیز باشد. تجربه‌ی یک کودک مبتلا به آسم به شدت تحت تأثیر محیط خانه‌ و میزان سلامت و بهزیستی او قرار دارد. سلامت روان‌شناختی والدین کودک یا مراقبان او، و تعامل هیجانی-اجتماعی بین والدین و کودک هم در سلامت کودک نقش دارد. وقتی کودکی دچار یک بیماری مزمن می‌شود، همه‌ی خانواده نیاز به حمایت دارند. ماساژ درمانی برای آسم کودکان یک رویکرد مثبت است و هم برای کودک و هم خانواده مفید است.

ماساژ درمانی برای آسم کودکان

ماساژ درمانی برای آسم کودکان

آسم کودکی یکی بیماری التهابی پیچیده است که دستگاه تنفسی را درگیر می‌کند. برخی نشانه‌ها عبارتند از:

 • سنگینی قفسه‌ی سینه
 • تنگی نفس
 • سرفه
 • افزایش ترشح مخاط در برونشیل‌ها
 • خس‌خس سینه

آسم اغلب با تنگی برونش یا برونکوس تشخیص داده می‌شود که راه ورود هوا به ریه‌ها را مسدود می‌کند. وقتی کودکی حمله‌ی آسم یا اپیزود حاد دارد، الگوی تنفسی او غیر قابل پیش‌بینی می‌شود. کاهش اکسیژن در بدن منجر به هشدار و وحشت می‌شود، و هورمون‌های استرس در بدن کودک جریان می‌یابد. آسم، فعالیت‌های عادی و روزانه‌ی کودک را مختل می‌کند و باعث می‌شود اعضای خانواده حالت هشیاری مداوم و بالا داشته باشند.

نباید تجربه‌ی والدین از بیماری را دست کم گرفت. وقتی کودکی آسم دارد، مادرش اغلب طیف گسترده‌ای از احساسات مثل استرس، نگرانی، ترس و گناه را تجربه می‌کند. اغلب، اثر متقابل هم رخ می‌دهد. کودکان بسیار زیرک و هشیار هستند و می‌توانند هیجان مراقبان خود را حس کنند. اگر پدر یا مادر مضطرب باشد، اغلب می‌تواند منجر به این شود که کودک هم چنین حسی داشته باشد. اضطراب می‌تواند نشانه‌های آسم را راه‌اندازی کند، می‌تواند از عوارض جانبی عارضه‌ی آسم باشد، یا حتی الگوی تنفسی موجود را بدتر کند. استرس هیجانی پیرامون آسم کودک، یک عنصر کلیدی در درمان است.

ماساژ درمانی برای آسم

asthma-ماساژ درمانی برای آسم کودکان

درمانی برای آسم وجود ندارد. با این حال، چندین مداخله برای خانواده‌ها وجود دارد تا بتوانند آسم را تحت کنترل درآوردند. با حمایت‌های جامع، خانواده‌های دارای کودک دچار آسم می‌توانند سلامت و بهزیستی را حس کنند. نگرانی اصلی این است که اطمینان حاصل شود کودک از درمان صحیح و داروی مناسب برای نشانه‌های حاد برخوردار است. وقتی نیازهای ضروری برآورده شد، آن‌وقت می‌توان شرایط جامع سلامتی را برای حمایت از کل خانواده در نظر گرفت. تحقیقات نشان می‌دهد که ماساژ درمانی برای آسم کودکان یک روش است که ممکن است برای کمک به مدیریت شرایط موجود، نشانه‌های خفیف‌تر و رنج ناشی از آسم، استفاده شود. هم والدین و هم کودکان از تکنیک‌های ساده و موثر ماساژ در خانه بهره می‌برند.

مزایای ماساژ برای کودک

کودکان دچار آسم، اغلب در سراسر بدنشان احساس درد می‌کنند. به علت مشکلات تنفسی مداوم و استرس‌های مربوطه، کودکان معمولاً در این نواحی احساس ناراحتی می‌کنند:

 • عضلات گردن
 • دنده‌ها و ستون فقرات
 • قفسه‌ی سینه
 • ناحیه‌ی شکمی

دو ماهیچه‌ی تنفسی اصلی، دیافراگم است که مانند یک گنبد در زیر قفسه‌ی سینه و بین دنده‌ها قرار گرفته است. وقتی تنفس مشکل و مشقت‌بار است، به عضلات تنفسی فرعی نیاز است تا برای کمک به تنفس موثر و آسان‌تر کودک، کار بیش‌تری انجام دهند. ماهیچه‌های فرعی درگیر در دم و بازدم عبارتند از:

 • ماهیچه‌های گردنی
 • عضلات سینه‌ای (پکتورال) کوچک
 • عضلات شکمی
 • عضله‌ی سراتوس قدامی
 • استرنوکلیدوماستویید
 • عضله‌ی پکتورال بزرگ
 • عضله‌ی سابکلاویوس (زیرترقوه‌ای)
 • کوادراتوس لومباروم (در ناحیه‌ی کمر)
 • و عضله‌ی سراتوس خلفی

یک کودک پس از سال‌ها تنفس مشکل، ممکن است در عضلات قفسه‌ی سینه و ستون فقرات دچار فشار اضافی باشد. حرکات آرام ماساژ درمانی برای آسم کودکان می‌تواند کمک کند درد این ماهیچه‌های خسته کمتر شود. اگر بتوانیم حرکت ماهیچه‌های تنفسی را به حالت عادی برگردانیم، این تنفس اصلاح‌شده آسان می‌شود و فشار روی کودک را کم می‌کند. با گذشت زمان، ماهیچه‌ها بهبود می‌یابند و کارآمدتر عمل می‌کنند و به این ترتیب، نشانه‌ها و علائم آسم کاهش پیدا می‌کند.

کودکان نیز مانند بزرگسالان، استرس و نگرانی را احساس می‌کنند. ماساژ درمانی برای آسم کودکان می‌تواند منجر به کاهش سطح استرس کودک شود. وقتی کودک آرام است، سیستم ایمنی بدون او قوی‌تر است و کمتر در مقابل عوامل آلرژی‌زای محیطی آسیب‌پذیر است. آسم می‌تواند منجر به نوعی «انزوای ناشی از حملات پنیک» شود که باعث می‌شود نیاز بیش‌تری به دارو برای حملات آسم و داروی ضد اضطراب بالقوه نیاز باشد (سینکلر، ۱۶۳). ماساژ منظم می‌تواند جلوی استرس هیجانی را بگیرد که ممکن است راه‌انداز حمله‌ی آسم یا موجب بدتر شدن آن باشد. وقتی هورمون‌های استرس مثل کورتیزول را با استفاده از ماساژ کاهش می‌دهیم، در حقیقت داریم به سیستم ایمنی این فرصت را می‌دهیم که قوی‌تر شود و به کودک احساس سلامتی بخشد. طبق تحقیقات انجام شده، کودکان دچار آسم پس از انجام منظم ماساژ، عملکرد ریوی بهبودیافته دارند و استرس‌شان هم کاهش می‌یابد.

مزایای ماساژ برای خانواده

والدین نقش حیاتی در مراقبت مستمر و مداوم از کودکان دارند. وقتی کودکی یک بیماری شدید بلندمدت مثل آسم دارد، والدین به دنبال راهی هستند و می‌خواهند راه حلی پیدا کنند تا به کودکشان کمک کند بهتر شود. ماساژ کودک در خانه یک مداخله‌ی موثر برای کودکان دچار آسم است.

یک متخصص ماساژ درمانی برای آسم کودکان می‌تواند به والدین آموزش دهد که چطور لمس درمانی را در خانه برای کودکشان انجام دهند. یک رشته ماساژ متمرکز بر ریلکس‌سازی عضلات تنفسی، بهترین کار است. یک بار که والدین این تکنیک‌های ساده را یاد بگیرند، می‌توانند خودشان در خانه انجام دهند. ماساژ را می‌توان در بازه‌های زمانی کوتاه انجام داد (مثلاً روزی ۲۰ دقیقه قبل از خواب).

مزایای بسیاری برای این نوع مراقبت وجود دارد. وقتی ماساژ منظم برای یک کودک انجام شود، نیاز کمتری به دارو خواهد داشت. بنابراین، این درمان با کاهش هزینه‌ی داروها و کاهش کلی بار مالی، به والدین کمک می‌کند.

انجام ماساژ درمانی برای آسم کودکان در خانه، همچنین موجب کاهش سطح استرس والدین هم می‌شود. والدین احساس توانمندی بیش‌تری می‌کنند، چون حس می‌کنند ابزار و استراتژی‌ای در اختیار دارند که برای حمایت از فرزندشان موثر است. این فرصت برای والدین و کودک فراهم است که در طول جلسه ریلکس کنند و با هم ارتباط داشته باشند، و این نهایتاً منجر به کاهش سطح استرس و اضطراب والدین و کودک می‌شود.

همچنین نیازی نیست که والدین نگران اثرات جانبی ماساژ باشند. یک بار که با راه‌ و روش ماساژ آشنا شدند می‌توانند آن را برای اکثر مناطق بدن به کار برند. با گذشت زمان، شیوه‌ی درمانی ماساژ در خانه باعث حمایت از اثربخشی مداخلات پزشکی سنتی می‌شود و نشانه‌های آسم کودک را بهبود می‌بخشد.

استرس و آسم

یک نکته‌ی دیگر در مورد استرس و آسم: پژوهش‌ها نشان می‌دهد که هرچه بیش‌تر در مورد ارتباط بین استرس و آسم بدانیم، آسوده‌تر خواهیم بود. هرچه بیش‌تر در مورد نحوه‌ی آرامش و ریلکس شدن، و مزایای ماساژ بدانیم، ماساژ درمانی برای آسم کودکان می‌تواند برای بهزیستی ما موثرتر باشد. والدین ممکن است هنگام ماساژ با فرزندشان در مورد این ارتباط‌ها صحبت کنند. برای مثال، ممکن است بگویند «اگر شانه‌ها، شکم و پشتت را این‌طوری ریلکس کنی، کمک می‌کند احساس بهتری داشته باشی». این مکالمه‌ها در طول ماساژ، به کودک کمک می‌کند آگاهی بدنی‌اش را بهبود بدهد، یاد بگیرد چطور ریلکس کند، و از استرس رها شود.

در کل، خانواده وقتی از ماساژ در خانه استفاده می‌کنند می‌توانند بهبود کیفیت زندگی را احساس کنند. ماساژ کودک دارای فواید بسیاری برای آسم کودک و حتی فراتر از آن است.

Call Now Buttonتماس برای ثبت سفارش سریع
error: این محتوا محافظت شده است :)