هنگام فکر کردن به ماساژ، به این فکر می‌کنیم که بیش از حد به خودمان توجه می‌کنیم اما رفتن نزد ماساژ درمانگر می‌تواند دقیقاً همان چیزی باشد که دکتر سفارش کرده است. بنابراین ماساژ دقیقاً چیست و برای کارآفرینی که حتی فرصت نفس کشیدن هم ندارد، یک ساعت درازکشیدن روی تخت، چگونه می‌تواند سودمند باشد؟
بنابر نتایج کلینیک مایو، در کل ماساژ به‌معنی فشار دادن، مالیدن و دست زدن به پوست، عضلات، تاندون‌ها و رباط‌ها است. عموماً ماساژ درمانگرها از دست‌ها و انگشتان‌شان برای ماساژ دادن استفاده می‌کنند اما ممکن است برای این کار از ساعد‌ها، آرنج‌ها و حتی پاهایشان نیز استفاده کنند. عموماً برای درمان بیماری‌های جسمانی، ماساژ انجام می‌دهیم و برای آن ارزش قائل می‌شویم اما باید ماساژ را به‌ عنوان درمانی مفید برای بیماری‌های ذهنی نیز در نظر بگیریم. ارتباط متقابل ذهن و جسم، باعث می‌شود، دریافت‌کننده احساس کند توانمند شده است و به او توجه می‌شود. در واقع، ثابت شده‌است که ماساژ درمانی برای بهبود سلامت ذهن‌، بعضی از مشکلات روان‌شناختی از جمله افسردگی، اختلال کم‌توجهی-بیش‌فعالی، استرس پس از آسیب روانی و غیره را درمان می‌کند.

ماساژ درمانی برای بهبود سلامت ذهن‌

با افزایش همه‌گیری مسائل سلامت روانی در سراسر کشور، افراد از طریق رویکردهای ذهنی و جسمی، مانند ماساژ درمانی، به‌دنبال رسیدن به نتایج مثبت هستند. استفاده از قدرت لامسه در ماساژ باعث شده است که از آن برای درمان‌ مشکلات سلامت روانی استفاده شود زیرا میزان کورتیزول و آدرنالین را کاهش می‌دهد و همچنین سروتونین و دوپامین که در ماساژ درمانی برای بهبود سلامت ذهن‌، باعث کاهش اضطراب و افسردگی هستند را افزایش می‌دهد.

fitness- ماساژ درمانی برای بهبود سلامت ذهن‌

پژوهشگران دانشکده پزشکی دانشگاه میامی کشف کردند که این درمان میزان هورمون استرس کورتیزول را تا ۵۳ درصد کاهش می‌دهد. پژوهش‌های حوزه‌ای مانند این پژوهش، همواره ثابت می‌کنند که ماساژ درمانی برای بهبود سلامت ذهن‌، رویکردی مؤثر برای تاثیرگذاری مثبت بر بیوشیمی جسم است تا از طریق آن مشکلات سلامت روانی، مانند اضطراب و افسردگی، درمان شوند و علاوه‌ بر آن، مکمل درمان‌های پزشکی قدیمی نیز محسوب می‌شود.

اگر علاقه‌مند به ماساژ درمانی در حوزه ماساژ درمانی برای بهبود سلامت ذهن‌ هستید، باید با پزشک‌تان مشورت کنید زیرا ماساژ برای افرادی که از برخی بیماری‌های جسمانی مثل فشار خون بالا، گردش خون ضعیف، کبود‌شدن سریع و مجموعه‌ای دیگر از بیماری‌ها رنج می‌برند، می‌تواند مضر باشد.‌ اگر سلامت جسمانی شما در شرایط مناسبی قرار دارد، به‌شدت توصیه می‌شود که برای تندرستی روانی به‌طور منظم ماساژ انجام دهید. ماساژهای متفاوت بسیاری وجود دارند، چند ماساژ پرطرفدار به نقل از About.co را در ادامه می‌خوانید.

 ۱٫ ماساژ درمانی سوئدی

massage - ماساژ درمانی برای بهبود سلامت ذهن‌

این ماساژ، رایج‌ترین نوع ماساژ درمانی در ایالات متحده است. ماساژ درمانگرها، با ضربه‌های آرام، فشار دست و حرکت‌های دایره‌ای نرم روی لایه‌های سطحی ماهیچه، ماساژ را انجام می‌دهند، آن‌ها برای ماساژدادن از روغن یا لوسیون مخصوص ماساژ، استفاده می‌کنند.‌ ماساژ درمانی سوئدی می‌تواند، بسیار ملایم و آرامش‌بخش باشد. اگر تاکنون ماساژ را امتحان نکرده‌اید، این ماساژ، برای شروع، گزینه مناسبی است.

 ۲٫ ماساژ رایحه درمانی

ماساژ رایحه درمانی، ماساژ درمانی به‌علاوه یک یا چند روغن گیاهی معطر به نام روغن عطرآگین است که نیازهای خاصی را برطرف می‌کند. ماساژ درمانگر در این نوع ماساژ می‌تواند روغن‌هایی را انتخاب کند که آرامش‌بخش، انرژی‌بخش، کاهنده استرس، متعادل‌کننده و غیره باشد.‌ اسطوخودوس، یکی از رایج‌ترین و اصلی‌ترین روغن‌های مورد استفاده در ماساژ رایحه درمانی است. ماساژ رایحه درمانی به‌طور خاص برای شرایط استرس‌زا یا شرایطی مناسب است که با احساسات همراه است.

 ۳٫ ماساژ سنگ داغ

سنگ‌های داغ و نرم روی نقاط خاصی از بدن قرار می‌گیرند تا عضلات پرتنش را گرم و شل و مرکزهای انرژی را در بدن، متعادل کنند. ماساژ درمانگر همچنین می‌تواند، دست خود را روی سنگ‌ها بگذارد و فشار کمی به بدن وارد کند. گرما، در این ماساژ آرام‌بخش است. ماساژ سنگ داغ برای افرادی مناسب است که تنش عضلانی دارند اما ماساژ ملایم‌تر را ترجیح می‌دهند.

 ۴٫ شیاتسو

ماساژ درمانی برای بهبود سلامت ذهن‌

شیاتسو نوعی تکنیک درمانی ژاپنی است که از فشار ریتم دار انگشتان بر گذرگاه‌های انرژی طب سوزنی استفاده می‌کند. هر نقطه از بدن، به مدت دو تا هشت ثانیه ماساژ داده‌می‌شود تا گردش انرژی بهبود پیدا کند و به بدن در کسب مجدد تعادل کمک شود. زمانی که افراد برای اولین بار شیاتسو را امتحان می‌کنند، معمولاً غافلگیری لذت‌بخشی را برای‌شان به همراه دارد. با وجود این‌که فشار محکمی، وارد می‌شود اما تسکین بخش است و بعد از اتمام آن، معمولاً هیچ دردی باقی نمی‌ماند.

 ۵٫ ماساژ تایلندی

مانند شیاتسو، ماساژ تایلندی نیز با استفاده از فشار ملایم بر نقاط ویژه، انرژی‌های بدن را تنظیم می‌کند. ماساژ تایلندی نیز دربرگیرنده فشار و کشش است. شما صرفاً روی تخت درمانگر دراز نمی‌کشید، بلکه برای قرار گرفتن در یک سری از وضعیت‌ها، او شما را جابه جا می‌کند یا می‌کشاند. درست مانند یوگا اما بدون آن‌که هیچ کاری انجام دهید. ماساژ تایلندی، نسبت به انواع دیگر ماساژ، انرژی‌ بیشتری می‌دهد. علاوه بر این، استرس را می‌کاهد و انعطاف‌پذیری و محدوده حرکت را بهبود می‌دهد. از این جهت گزینه خوبی در ماساژ درمانی برای بهبود سلامت ذهن‌ است.

Call Now Buttonتماس برای ثبت سفارش سریع
error: این محتوا محافظت شده است :)