در این‌جا نکاتی از ماساژ سوئدی گرفته تا شیاتسو، ارائه می‌شود تا بتوانید ماساژی را که برای شما مناسب است پیدا کنید.
انواع مختلفی از ماساژ درمانی وجود دارد، از روش‌های کلاسیک مثل ماساژ سوئدی و ماساژ بافت عمیق گرفته تا روش‌های ناآشنایی مثل شیاتسو. انتخاب سبک ماساژ وقتی شما اصلاً نمی‌دانید آن شیوه از چه بخش‌هایی تشکیل شده و چه هست، می‌تواند گیج‌کننده باشد. در این‌جا فهرستی از محبوب‌ترین شیوه‌های ماساژ آورده می‌شود.

محبوب‌ترین شیوه‌های ماساژ

محبوب‌ترین شیوه‌های ماساژ

۹ مورد از محبوب‌ترین شیوه‌های ماساژ را در اینجا برایتان آوردیم. با این گزینه‌ها می‌توانید بهترین گزینه را برای خودتان انتخاب کنید.

۱- ماساژ سوئدی

sweadish- محبوب‌ترین شیوه‌های ماساژ

نوع استاندارد ماساژ که در اکثر کلینیک‌ها، باشگاه‌ها، استخرها، و مراکز بهزیستی ارائه می‌شود ماساژ سوئدی است که معمولاً مترادف با ماساژ درمانی استفاده می‌شود. ماساژ سوئدی مبتنی بر مفاهیم غربی آناتومی و روان‌شناسی است، و با سبک‌های انرژی-محوری که در ماساژهای آسیایی رایج است مقایسه می‌شود. ماساژتراپیست‌ها معمولاً با استفاده از روغن‌ها یا لوسیون‌ها با لمس آرام شروع می‌کنند و بعد، تکنیک‌های خاص را روی مناطق ناراحت اجرا می‌کنند تا مشکلات رفع شود.

پنج نوع لمس ویژه در ماساژ سوئدی وجود دارد: افلوراژ (لمس آرام و طولانی)، پتریساژ (مشت و مال دادن)، فریکشن یا مالش (فشردن و حرکات دایره‌وار کوچک)، تاپوتمنت (حرکات کوبشی و ضربه‌ای)، و وایبریشن یا لرزش (ایجاد لرزش و نوسان).

ماساژ سوئدی یکی از محبوب‌ترین شیوه‌های ماساژ است که باعث ریلکس شدن عضلات کل بدن می‌شود و به خصوص اگر در حال بهبود از آسیبی هستید، برای شما بسیار موثر است.

۲- ماساژ همراه با آروماتراپی

aromatherapy- محبوب‌ترین شیوه‌های ماساژ

این شیوه همان ماساژ سوئدی با استفاده از اسانس‌های معطر گیاهی است که به روغن ماساژ افزوده می‌شود. این روغن‌ها که از گیاهان و گل‌های طبیعی استخراج می‌شوند، ایجاد آرامش می‌کنند و اعتقاد بر این است که اثرات التیام‌بخش دارند. برای مثال مشخص شده است که عصاره‌های رز و اسطوخودوس باعث بهبود و آرامش می‌شوند. اگرچه این روغن‌ها معمولاً برای رفع نیازهای خاص انتخاب می‌شوند، تراپیست معمولاً از روغن‌هایی که خودشان دارای اسانس هستند برای ریلکس‌سازی، انرژی دادن، یا ایجاد جو آرامبخش استفاده می‌کند.

اثر آرامبخش این شیوه می‌تواند بر بسیاری از عارضه‌ها مانند سردردها، بی‌خوابی، اختلال‌های گوارشی خاص، کمردرد، و حتی نشانگان پیش از قاعدگی اثرات مفید داشته باشد.

از آن‌جا که استفاده از این اسانس‌ها ممکن است در پوست شما واکنش‌های آلرژیک ایجاد کند بهتر است قبل از استفاده از این نوع ماساژ، اطمینان حاصل کنید.

۳- ماساژ با سنگ داغ

hot stone- محبوب‌ترین شیوه‌های ماساژ

یکی دیگر از محبوب‌ترین شیوه‌های ماساژ ناساژ با سنگ داغ است. همچنان که از نامش پیداست، در این روش از سنگ‌های داغ استفاده می‌شود. تراپیست سنگ‌های مسطح گرم‌شده را روی نقاط خاصی ار بدن قرار می‌دهد و همچنان که ماساژ می‌دهد آن سنگ را هم نگه می‌دارد. جنس این سنگ‌ها معمولاً بازالت است (نوعی از سنگ‌های آتشفشانی که گرما را خوب نگه می‌دارند).

گرمای این سنگ‌ها منجر به آرامش می‌شود و می‌تواند سختی ماهیچه‌ها را کاهش دهد به طوری که تراپیست می‌تواند به مناطق انقباض عضلات به سرعت دسترسی پیدا کند.
اگر دچار مشکلی مانند فشار خون بالا، دیابت، بیماری قلبی، یا واریس هستید و قصدتان این است که از ماساژ  سنگ‌های داغ استفاده کنید باید با پزشک یا متخصص مشورت کنید. به علاوه، اگر از داروهای رقیق‌کننده‌ی خون هم استفاده می‌کنید باید از مشورت پزشکی استفاده کنید.

۴- ماساژ بافت عمیق

deep tissue- محبوب‌ترین شیوه‌های ماساژ

این نوع ماساژ، یک ماساژ درمانی متمرکز بر گره‌های عضلانی (یا چسبندگی) و نقاط خاص درد در لایه‌های عمیق‌تر عضلات و بافت همبند است که جزء محبوب‌ترین شیوه‌های ماساژ است. تراپیست با استفاده از لمس آرام یا مالش سرتاسر گره‌های عضلات، انقباض‌های سخت و دردناک عضلات، کشش‌های تکرارشونده، مشکلات وضعی مربوط به وضعیت بدن، و یا آسیب‌ها را درمان می‌کند.

درست است که فشار بافت عمیق در این شیوه خیلی شدیدتر از ماساژ سوئدی است، اما لزومی ندارد برای موثر بودن حتماً دردناک هم باشد. اگر دردی حس کردید، فوراً به تراپیست بگویید.
این نوع از ماساژ به ویژه برای افرادی خوب است که دچار دردهای مزمن یا آسیب‌های بلندمدتی هستند که حرکت را محدود کرده است. این شیوه برای درمان آسیب‌های تنشیِ تکرار شونده مثل آسیب آرنج یا سندروم تونل کارپال مفید است و می‌تواند در کاهش نشانه‌های آرتروز موثر باشد.

۵- ماساژ شیاتسو

shiatsu- محبوب‌ترین شیوه‌های ماساژ

نوعی ماساژ ژاپنی است که شامل فشار موضعی و متمرکز با استفاده از انگشتان درمانگر است و از محبوب‌ترین شیوه‌های ماساژ به شمار می‌رود. (گاهی اوقات فشار دست و آرنج) و به صورت ریتمیک در سراسر بدن استفاده می‌شود. هر نقطه به مدت دو تا هشت ثانیه تحت فشار قرار می‌گیرد.
طبق طب سنتی چینی، هدف ماساژ شیاتسو تحریک نقاط آکیو پرشر بدن برای بهبود جریان انرژی و کمک به بازیابی تعادل است.

از آن‌جا که هیچ روغن یا لوسیونی استفاده نمی‌شود لباس آزاد بپوشید. شیاتسو معمولاً روی مت روی کف زمین و یا روی یک میز ماساژ کوتاه اجرا می‌شود و اغلب برای کاهش استرس و حفاظت در برابر مشکلات مربوط به استرس استفاده می‌شود. اعتقاد بر این است که شیاتسو برای درمان عارضه‌هایی مثل آرتریت، بی‌خوابی، کمردرد و درد گردن، سیاتیک، و حتی مشکلات سینوسی موثر است.
شیاتسو ممکن است به افزایش انرژی، پیشرفت بهبود و تحریک دستگاه گوارش کمک کند.

۶- ماساژ تایلندی

thai massage- محبوب‌ترین شیوه‌های ماساژ

ماساژ تایلندی ترکیبی منحصربه‌فرد از یوگا، حرکات کششی منفعل، و حرکات فشاری ماساژ است که نسبت به انواع دیگر ماساژ بسیار انرژی‌بخش‌تر است. کمی شبیه به یوگا است البته بدون این که شما کاری انجام دهید، بلکه این تراپیست است که شما را حرکت می‌دهد و حرکات کششی را در وضعیت‌های مختلف روی شما اجرا می‌کند و معمولاً هم روی یک مت انجام می‌شود.

ماساژ تایلندی مثل شیاتسو انرژی‌های بدن را تنظیم می‌کند و از محبوب‌ترین شیوه‌های ماساژ است. ماسورها از کمپرس‌های ریتمیک در طول خطوط انرژی بدن استفاده می‌کند تا استرس را کاهش دهد و انعطاف‌پذیری و محدوده‌ی حرکتی را بهبود بخشد. این ماساژ با لباس کامل انجام می‌شود و نیازی به درآوردن لباس نیست.
این نوع ماساژ می‌تواند اسپاسم عضلات و درد پشت را کاهش دهد و مشخص شده است که در درمان مشکلات تعادل و نشانه‌های میگرن موثر است.

۷- ماساژ بارداری

مانند ماساژ زایمان، این ماساژ هم برای مادران باردار در نظر گرفته شده اما اغلب بر بهبود آرامش فرد تمرکز دارد. از آن‌جا که بسیاری از زنان باردار از کمردرد و پاهای ورم‌کرده به ویژه در ماه‌های آخر رنج می‌برند، ماساژ بارداری یک راه ایمن و بدون نیاز به دارو برای ایجاد آرامش و تسکین است.

ماسورها که برای ماساژ بارداری آموزش دیده‌اند و دارای گواهینامه هستند با پوزیشن‌ها و شیوه‌ی مراقبت از بدن فرد باردار در طول ماساژ، تکنیک‌های اصلاحی، و اجتناب از مناطق و تکنیک‌های خاص طی بارداری آشنا هستند. اغلب آن‌ها یک تخت یا میز مخصوص دارند که باعث می‌شود فرد باردار در طول ماساژ به راحتی روی آن دراز بکشد. باید در دوران بارداری به دنبال چنین شخص متخصصی بگردید.

۸- رفلکسولوژی یا بازتاب‌شناسی

reflexology- محبوب‌ترین شیوه‌های ماساژ

دوست دارید روی پاهایتان کار شود؟ تراپیست از فشار انگشتان و تکنیک‌هایی مثل مالیدن و کشیدن استفاده می‌کند تا آرامش و بهبود را در کل بدن به جریان اندازد. رفلکسولوژی مبتنی بر «نقاط بازتاب» روی دست‌ها و پاهاست که از محبوب‌ترین شیوه‌های ماساژ به حساب می‌آید، و اعتقاد بر این است که انرژی این نقاط با ارگان‌ها و دیگر بخش‌های بدن در ارتباط است. رفلکسولوژیست با اعمال فشار به این نقاط بازتاب، می‌تواند سیستم عصبی را متعادل کند و اندورفین‌ها را تحریک کند: پاسخ طبیعی لذت، که استرس و ناراحتی را کاهش می‌دهند.

رفلکسولوژی به تمدن باستان بازمی‌گردد، اما توسط فیزیوتراپیست آمریکایی، یونیک اینگرام، در دهه‌ی ۱۹۳۰ بازیابی شد. این شیوه، یک تراپی آرام‌بخش عمیق است، به خصوص اگر همه‌ی روز ایستاده‌اید و یا پاهایتان به شدت خسته و دردناک شده است.

۹- ماساژ ورزشی

sport massage- محبوب‌ترین شیوه‌های ماساژ

ماساژ ورزشی می‌تواند برای پیشگیری از آسیب‌ها و درمان آن‌ها، بهبود انعطاف‌پذیری، و افزایش بازده ورزشی، توسط ورزشکاران همه‌ی رشته‌های ورزشی استفاده شود تا برای رویدادهای قهرمانی یا بهبود از آسیب‌های رویدادهای ورزشی آماده شوند. حتی اگر ورزشکار هم نیستید، این ماساژ می‌تواند به کاهش درد عضلات و رفع محدودیت‌ها حرکتی کمک کند.

ایده‌ی پشت ماساژ ورزشی، دستکاری بافت‌های نرم بدن است و بسته به رشته‌ی ورزشی، بر گروه خاصی از عضلات متمرکز است. این نوع ماساژ می‌تواند به افزایش جریان خون، افزایش محدوده‌ی حرکتی، و افزایش انعطاف‌پذیری کمک کند.
ضربات در ماساژ ورزشی عموماً سریع‌تر از ماساژ سوئدی است. تراپیست ممکن است از کمپرس کردن، درمان نقاط فشار، مالش و تحرک مفاصل استفاده کند.

نکته

وقتی به دنبال ماسور مورد نظر هستید، باید مطمئن شوید که ماسورها کدام نوع ماساژ را می‌تواند ارائه دهد، و همچنین، چیزهایی را که از ماساژ انتظار دارید در نظر بگیرید. مثلاً شاید بخواهید با چندین متخصص ارتباط برقرار کنید تا کسی را پیدا کنید که نیازهای شما را متوجه می‌شود و در حال کار با همین اهداف برای افراد دیگر است. نسبت به آلرژی به روغن‌ها یا اسانس‌ها اطمینان حاصل کنید، چون ماساژ باید بدون وجود چنین نگرانی‌هایی برای شما مفید باشد.

error: این محتوا محافظت شده است :)