مایوفاشیال ریلیز (MFR) یک درمان جسمی و دستی تخصصی است که معمولا در ماساژ و برای درمان موثر و بازیابی بافت‌های نرم و دردها، گرفتگی‌ها و انسدادهای عضلانی استفاده می‌شود.

به طور سنتی تایید شده که مایو فاشیا بافت اتصالی درون و اطراف عضلات است، جایی که عضلات منبع انرژی حرکت و وضعیت قرارگیری بدن هستند. در نتیجه مایوفاشیال ریلیز کاربردی است که برای تسکین انقباض، انسداد و چسبندگی در مایو فاشیا به منظور بازیابی تعادل و عملکرد به کار می‌رود.

عوامل به‌وجود آورنده درد مایوفاشیال

درد مایوفاشیال می‌تواند دو منبع داشته باشد. این درد ممکن است از ماهیچه استخوانی یا بافت‌‌های همبندی که بخاطر فاشیای منقبض محدود شده‌اند ایجاد شود. به علاوه، ممکن است علت درد آسیب خود بافت مایوفاشیال باشد؛ گاهی در یک نقطه ماشه‌ای، جایی که انقباض فیبرهای عضلانی اتفاق می‌افتد. در هر دو حالت، انسداد یا انقباض از جریان خون به ساختارهای آسیب‌دیده جلوگیری می‌کند و در نتیجه این فرآیند انقباض تا زمانی که درمان نشود، تشدید می‌شود.

هدف درمان مایوفاشیال کشیدن و رها کردن فاشیا است تا هم خود فاشیا و هم سایر ساختارهای منقبض بتوانند آزادانه حرکت کنند و حرکات بیمار دوباره به حالت عادی برگردد. به همین دلیل است که به درمان مایوفاشیال، «مایوفاشیال ریلیز» یا «درمان نقاط ماشه‌ای مایوفاشیال» نیز گفته می‌شود

مایوفاشیال ریلیز چیست؟

مایوفاشیال ریلیز نوعی درمان جسمی است که معمولا برای درمان سندروم درد مایوفاشیال استفاده می‌شود. سندروم درد مایوفاشیال یک اختلال درد مزمن است که بخاطر حساسیت و انقباض در بافت‌های مایوفاشیال ایجاد می‌شود. این بافت‌ها در تمام بدن عضلات را احاطه کرده و آن‌ها را پشتیبانی می‌کنند. این درد معمولا از نقاط خاصی در بافت‌های مایوفاشیال، به نام تریگر پوینت یا نقاط ماشه‌ای، نشات می‌گیرند.

مایوفاشیال ریلیز بر کاهش درد با استفاده از از بین بردن انقباض و گرفتگی در نقاط ماشه‌ای تمرکز می‌کند. درک نقش نقاط ماشه‌ای در درد همیشه راحت نیست. به علاوه، نمی‌توان درد را به یک نقطه ماشه‌ای خاص نسبت داد. بخاطر همین مسئله، مایوفاشیال ریلیز معمولا در بخش گسترده‌ای از عضلات و بافت‌ها به‌کار می‌رود نه یک نقطه خاص.

مایوفاشیال ریلیز چطور کار می‌کند؟

اکثر درمان‌های مایوفاشیال ریلیز در طول جلسه ماساژ درمانی انجام می‌گیرند. بعضی از متخصصان کایروپراکتیک و طب سنتی نیز احتمالا این نوع درمان را ارائه می‌دهند.

درمانگر به آرامی ماساژ مایوفاشیا را شروع می‌کند و به دنبال نواحی منقبض و دچار گرفتگی می‌گردد. مایوفاشیای عادی باید انعطاف‌پذیر و دارای قابلیت ارتجاعی باشد. سپس درمانگر شروع به ماساژ و کشش نواحی سفت با استفاده از فشار آرام دست می‌کند. بعد از این کار درمانگر به بافت و غلاف پشتیبان کمک می‌کند که فشار و انقباضشان را آزاد کنند. این فرآیند چندبار در یک نقطه ماشه‌ای و سایر نقاط ماشه‌ای تکرار می‌شود تا زمانی که درمانگر احساس کند که انقباض به طور کامل رفع شده.

ممکن است این نواحی که تحت درمان ماساژ درمانگر قرار می‌گیرند نزدیک منشا درد یا جایی که بیشتر از همه احساس درد می‌کنید نباشند. مایوفاشیال ریلیز برروی شبکه گسترده‌تری از عضلات کار می‌کند که احتمالا باعث درد شده‌اند. این درمان تلاش می‌کند با آزاد کردن نقاط ماشه‌ای در بخش گسترده‌ای از سیستم عضلانی، گرفتگی را در تمام بدن شما از بین ببرد.

مایوفاشیال ریلیز برای چه کسانی مفید است؟

بیمارانی که سندروم درد مایوفاشیال دارند، اغلب از این نوع درمان فایده می‌برند. افرادی که سردردهای مزمن را تجربه می‌کنند نیز احتمالا با استفاده از مایوفاشیال ریلیز تسکینی برای این نوع از درد پیدا خواهند کرد. ماساژ آرام عضلات منقبض گردن، سر و اطراف آن باعث کاهش سردرد می‌شود.

برخی افراد که دچار نارسایی وریدی هستند، که هنگام جمع شدن خون در رگ‌های عمیق پا به وجود می‌آید، نیز می‌توانند برای دریافت مایوفاشیال ریلیز انتخاب شوند. در طول نارسایی وریدی، جمع‌شدن خون باعث کشیدگی و در نهایت آسیب به رگ‌های پا می‌شود. شما ممکن است احساس درد و ناراحتی در پای آسیب‌دیده داشته باشید. مایوفاشیال ریلیز می‌تواند همراه با سایر درمان‌ها برای کاهش جمع‌شدن خون و درد ناشی از نارسایی وریدی مورد استفاده قرار بگیرد.

ریسک‌های مایوفاشیال ریلیز

مایوفاشیال ریلیز با استفاده از ماساژ درمانی خطرات کمی دارد. چه در تلاش برای کسب آرامش باشید چه بخواهید تسکینی برای کمر درد خود پیدا کنید، ماساژ درمانی برای کاهش درد شما مفید خواهد بود.

با این‌حال، ماساژ برای این افراد ایده‌آل نیست:

 • کسانی که دچار سوختگی، جراحت یا زخم‌های دردناک هستند،
 • افرادی که دچار آسیب یا شکستگی استخوان هستند،
 • کسانی که پوکی استخوان دارند،
 • افرادی با لختگی عروق یا بیماری‌های عروق عمیق،
 • کسانی که داروهای غلظت خون استفاده می‌کنند.

در موارد بسیار نادری، ماساژ درمانی باعث این موارد می‌شود:

 • خونریزی داخلی،
 • فلج موقت یا دشواری در حرکت دادن عضلات،
 • پاسخ‌های آلرژیک به روغن‌ها، ژل‌ها یا لوسیون‌ها،
 • آسیب عصبی.

آیا پشتوانه علمی برای مایوفاشیال ریلیز وجود دارد؟

اغلب مطالعات درباره ماساژ و کایروپراکتیک انجام شده‌اند. با این‌حال، چند مطالعه به طور اختصاصی برروی مایوفاشیال ریلیز انجام شده‌است. این موضوع بخاطر ‌این است که شیوه درمان بین درمانگران مختلف متفاوت است و به همین دلیل نمی‌توان به راحتی پشتوانه علمی برای آن ایجاد کرد. پزشکان بیشتر تمایل به توصیه درمان‌های سنتی دارند.

با این حال، بخاطر کم بودن نسبی ریسک مایوفاشیال ریلیز، بسیاری از بیمارانی که دچار درد مزمن یا حتی درد کوتاه مدت کمر هستند، علاقه‌مندند این درمان را امتحان کنند تا ببینند آیا تسکینی برایشان به همراه خواهد داشت یا نه. به خصوص زمانی که در تلاش برای اجتناب از عمل جراحی هستید، این موضوع کاملا صادق است.

چه کسی درمان مایوفاشیال ریلیز انجام می‌دهد؟

انواع مختلف متخصصان سلامتی و پزشکی می‌توانند درمان مایوفاشیال را انجام دهند، از جمله پزشکان استخوانی که کاملا و به طور حرفه‌ای آموزش دیده‌اند، متخصصان کایروپراکتیک، فیزیوتراپیست‌ها یا کاردرمان‌ها، ماساژ درمانگران یا متخصصان آسیب/پزشکی ورزشی. برای دستیابی به سطح بالایی از شایستگی، آموزش‌ها ودوره‌های مخصوص درمان مایوفاشیال ریلیز عموما ضروری هستند.

جلسات مایوفاشیال ریلیز

جلسات درمانی روندی مثل فیزیوتراپی یا بازیابی بعد از عمل دارند. اولین جلسه صرف پیداکردن نواحی که به نظر می‌رسد در آن‌ها فاشیا دچار گرفتگی شده و اندازه‌گیری سطح از دست دادن حرکت یا توازن در بدن خواهد شد. جلسات درمانی بعدی احتمالا:

 • حداقل ۳۰ دقیقه طول خواهند کشید، اما زمان بهینه آن ۵۰ دقیقه یا بیشتر است،
 • به صورت روزانه یا هر چند روز یک بار انجام می‌شود،
 • در یک کلینیک سرپایی یا مرکز سلامتی انجام می‌شود،
 • یک درمانگر ماهر و آموزش‌دیده درمان دستی را در یک اتاق درمان آرام و خصوصی ارائه می‌دهد،
 • به مدت چند هفته یا چند ماه، بسته به طبیعت و شدت مشکل، تداوم پیدا می‌کند.

حرکاتی که برای آزاد کردن انجام می‌شوند برای هر نقطه از بدن متفاوت هستند، اما عموما شامل وارد کردن فشار آرام یا کشش‌های آرام و طولانی در ناحیه آسیب‌دیده می‌شوند. میزان پیشرفت با میزان افزایش حرکت یا عملکرد مشاهده شده یا کاهش دردی که بیمار تجربه می‌کند اندازه‌گیری می‌شود.

درمان‌های اضافه همراه با درمان مایوفاشیال ریلیز

مایوفاشیال درمانی می‌تواند مکمل و کمک‌کننده‌ای برای سایر درمان‌ها باشد. بیمارانی که در درمان مایوفاشیال شرکت می‌کنند می‌توانند از سایر انواع مراقبت‌های غیر جراحی که به هدف کنترل درد و گرم، آماده و رها نگه داشتن عضلات انجام می‌شوند نیز بهره ببرند. درمان‌هایی از جمله:

 • استفاده از مسکن‌های درد بدون نسخه مثل استامینوفن یا ایبوپروفن
 • اعمال گرما برای نرم کردن عضلات دچار گرفتگی یا اعمال سرما برای تسکین نواحی متورم
 • انجام تمرینات کششی توسط خود فرد برای حفظ انعطاف و افزایش دامنه حرکت یا تمرین‌های هوازی برای افزایش جریان خون به نواحی آسیب‌دیده.

درمان مایوفاشیال ریلیز می‌تواند به سایر درمان‌ها، مثل طب سوزنی، جا انداختن استخوان، فیزیوتراپی یا کاردرمانی نیز کمک کند تا تاثیر آن‌ها افزایش پیدا کند. همچنین درمان مایوفاشیال ریلیز می‌تواند تنظیم اسکلتی و عضلانی را قبل از عمل جراحی بهبود دهد یا به ورزشکاران کمک کند که قبل از رقابت‌های ورزشی به وضعیت بدنی بهتری برسند.

مایوفاشیال ریلیز با هدف قرار دادن نواحی خاصی در سیستم فاشیال می‌تواند به بیماران کمک کند قدرت بدنی بیشتری پیدا کنند یا تسکینی برای درد بیمارانی که انعطاف یا حرکت محدودی دارند ارائه دهد، در نتیجه به بیماران اجازه می‌دهد به حرکات عادی خود برگردند و به عملکرد بهتری دست پیدا کنند.

 

 

منابع:

https://www.spine-health.com/treatment/physical-therapy/myofascial-release-therapy

https://www.healthline.com/health/chronic-pain/myofascial-release#the-science

 

این نوشته در بلاگ ارسال شده است. این لینک مستقیم به این نوشته است.
error: این محتوا محافظت شده است :)