ماساژ تنها یک رفتار آرامش‌بخش برای لذت بردن از استخر آب گرم بعدی نیست بلکه دارای خواص درمانی است. مرکز آموزش پزشکی دانشگاه مریلند بیان می دارد: یک ماساژ سریع بدن می‌تواند به بهبود علائم اوتیسم، اگزما، ADHD، بولیمیا، دیابت و آرتریت روماتوئید کمک کند. هم چنین بیماران مبتلا به سرطان، کسانی که در حال بهبود آسیب دیدگی هستند، نوزادان نارس و کسانی که از افسردگی رنج می برند هم از مزایای آن بهره می برند. ماساژ ممکن است اختلال های خوابی و فشار خون را کاهش دهد. پژوهش های کنترل شده در سال ۲۰۰۸ در «مجله بالینی پزشکی- ورزشی» نشان می دهند که ماساژ به سرعت بهبود پس از تمرین کمک می کند. با وجود تمامی این مزایا، ماساژ درمان مناسب همه افراد نیست و در موارد نادر ممکن است عوارض جانبی منفی ایجاد کند. آیا شما درباره اثرات منفی ماساژ درمانی می‌دانید؟

اثرات منفی ماساژ درمانی

در این مقاله به بررسی اثرات منفی ماساژ درمانی می‌پردازیم. به هر حال هر آنچه سود و منفعت دارد، اثرات منفی نیز به همراه خود می‌آورد.

درد

اثرات منفی ماساژ درمانی

ماساژ ممکن است تصویرهای ذهنی از تسکین، آرامش و ملایمت را به ذهن بیاورد. با این حال، ماساژ ورزشی و ماساژ بافت عمیق شدید تر هستند. ممکن است حین جلسه احساس ناراحتی بکنید و روز بعد درد شدیدی را در بدن خود احساس کنید. یک مطالعه منتشر شده در «مجله پزشکی راه های جایگزین و مکمل» در سال ۲۰۰۷ نشان داد که در میان ۱۰۰ نفر مورد بررسی حدود ۱۰ درصد از افراد تحت ماساژ در طول ۱۲ تا ۳۶ ساعت پس از یک جلسه ناراحتی جزئی را تجربه کردند و این خود یکی از اثرات منفی ماساژ درمانی است.

کیت گرانت، رئیس گروه ماساژ ورزشی و درمانی مکلینون در اوکلند، کالیفرنیا به massagetherapy.com گفت که بدن شما ممکن است به ماساژ پاسخ دهد، انگار که تمرین به چالش کشیدن است. ماهیچه ها عادت به دست کاری ندارند و با التهاب و ناراحتی به آن پاسخ می دهند. درد بعد از یک ماساژ نباید بیشتر از یک یا دو روز طول بکشد اگر ادامه یابد باید از درمان گر خود بخواهید تا میزان فشار وارده را در جلسه بعدی کم کند.

خستگی و بی قراری

Fatigue and Malaise- اثرات منفی ماساژ درمانی

ماساژ شدید می تواند باعث از بین رفتن انرژی باقی مانده برای آن روز شود. ماساژ ممکن است بیش از حد باعث تحریک سیستم اعصاب-حرکت شما شود که باعث ایجاد خستگی ناشی از استرس در فرد می شود. این خستگی اغلب می تواند به وسیله آب درمانی و استراحت بهبود یابد. شما هم چنین می توانید از انجام تمرین های شدید یا مهم، ملاقات های پر استرس در ساعت های پس از ماساژ خودداری نمایید تا اثرات منفی ماساژ درمانی را تجربه نکنید. سیستم عسب مرکزی شما از دستکاری فیزیکی بیش از حد سر ریز شده است و نیاز به استراحت دارد تا خود را تنظیم کند.

شرایط از پیش موجود

انجام ماساژ در محل هایی که زخم باز وجود دارد یا لخته خون یا شکستگی استخوانی داشته باشد ممکن است باعث ایجاد عوارض و اثرات منفی ماساژ درمانی در فرد شود. آن دسته از افرادی که استخوان های ضعیفی دارند و از پوکی استخوان رنج می برند؛ با انجام ماساژ استخوان های خویش را به خظر می اندازند. اگر چه ماساژ به طور کلی برای بیماران سرطانی مفید است، ماسور باید از تماس مستقیم با محل تومور جلوگیری کند، زیرا این امر می تواند باعث ایجاد عوارض در فرد مبتلا شود و در نهایت اثرات منفی ماساژ درمانی را پدیدار سازد. در مورد های نادر زنان باردار می تواند به دلیل ماساژ مجروح شده یا زایمان زودرس داشته باشند. افراد مبتلا به خون رقیق یا شمارش پلاکت خون کم ممکن است عوارض جانبی منفی از ماساژ، بخصوص کبودی و درد داشته باشند.

عوارض نادر

عوارض جانبی جدی ناشی از ماساژ نادر هستند، اما این پتانسیل وجود دارد. ماساژ بیش از حد می تواند باعث خونریزی داخلی و یا آسیب عصبی شود. واکنش حساسیتی به هر گونه کرم یا روغن استفاده شده توسط درمانگر شما نیز امکان پذیر است. برای به حداقل رساندن خطر ابتلا به هر یک از این عوارض، قبل از  قرار گرفتن روی میز، تمام شرایط پزشکی و حساسیتی را به درمانگر خود بگویید.

درمان نامساعد

وابستگی بیش از حد به ماساژ برای درمان همه بیماری های خود یکی دیگر از اثرات منفی ماساژ درمانی است. ماساژ جایگزینی برای درمان پزشکی آسیب یا بیماری مزمن نیست. دارای ویژگی های تسکین دهنده است، اما نمی تواند جایگزین برای ملاقات پزشک باشد. اگر درد مزمن دارید یا درد قابل توجهی در مفصل یا عضله دارید، برای جلوگیری از آسیب جدی، با پزشک خود مشورت کنید.

Call Now Buttonتماس برای ثبت سفارش سریع
error: این محتوا محافظت شده است :)