مراقبت پوست از طریق ماساژ صورت (facial massage) در بین محبوب‌ترین درمان‌های اسپا قرار دارد و با لایه‌برداری و پاکسازی، برای تغذیه‌ی پوست استفاده می‌شود. سپردن صورت به دستان یک متخصص زیبایی‌شناسی تجربه‌ی آرامش‌بخش و جوان‌کننده‌ای است که هرکس باید در برنامه‌ی روزانه‌ی زیبایی خود قرار دهد.

ر ادامه‌ی این مطلب با مزایای ماساژ صورت (facial massage) و همچنین ۲۰ گام‌ ماساژ صورت آشنا خواهیم شد.

مزایای ماساژ صورت

ماساژ صورت (facial massage) اگر درست انجام شود در ظاهر و سلامتی افراد تاثیر مثبتی می‌گذارد و به آن‌ها چهره‌ای شفاف، سالم و زیبا هدیه می‌دهد. می‌توان از موارد زیر به عنوان مزایای ماساژ صورت نام برد:

 • بهبود ظاهر پوست
 • پاکسازی، تقویت، آرامش و باطراوت کردن پوست
 • مزایای جسمی و ذهنی
 • کاهش چین و چروک
 • آبرسانی پوست و در نتیجه درخشش فوق‌العاده
 • افزایش جریان لنفاتیک
 • کاهش تنش عضله‌ای

انجام ماساژ صورت facial massage

برای انجام کامل و موثر یک ماساژ صورت، باید از پنج مدل حرکات دست و حرکات ریتمیک بر روی پوست و بافت استفاده کرد.

 • افلوراژ (effleurage): این نوع از مالش باعث بهبود جریان خون در شریان‌های خونی نزدیک به سطح پوست می‌شود. زمانی که افلوراژ را شروع می‌کنید، نباید دستانتان از صورت جدا شود.
 • پتریساژ (petrissage): این یک تکنیک تراکمی است که شامل ورز دادن و فشار دادن می‌شود. پتریساژ برروی بافت‌های ماهیچه‌ای عمیق‌تر پوست تاثیر می‌گذارد.
 • تیپوتمنت (tapotement): یک مالش ضربه‌ای است که در آن نوک انگشتان با ضربه‌های سریع پوست را مالش می‌دهند. این تکنیک با تحریک شبکه مویرگی، جربان خون را بهبود می‌دهد و به تغذیه‌ی پوست کمک می‌کند. تیپوتمنت باعث پاکسازی پوست هم می‌شود.
 • اصطکاکی (friction): یک تکنیک نیروبخش است که فعالیت غده‌ای و جریان خون را برمی‌انگیزد. این تکنیک می‌تواند به صورت دایره‌ای یا ضربدری، با انگشتانی که خلاف جهت یکدیگر حرکت می‌کنند، انجام شود.
 • لرزشی (vibration): حرکتی بسیار تحریک‌کننده است و باید با دقت استفاده شود. این تکنیک یک حرکت همراه با لرزش است و برروی نواحی که حجم عضله‌ی زیادی دارند استفاده می‌شود؛ در ماساژ صورت، بخش‌های پایینی صورت جزو این نواحی محسوب می‌شوند.

گام‌های انجام ماساژ صورت (facial massage) :

گام ۱ : افلوراژ

در گام اول ماساژ صورت کرم ماساژ را برروی قفسه سینه بمالید، سپس با مالش‌های رو به بالا و رو به بیرون به سمت بالای قفسه سینه، گردن، چانه و در نهایت به سمت گونه‌ها حرکت کنید. اطراف نواحی بیرونی چشم را به صورت دایره‌ای مالش دهید و سپس مالش را برروی پیشانی به سمت بالا و بیرون ادامه دهید.

ماساژ صورت

گام ۲ : پتریساژ

از مرکز پیشانی و بین چشم‌ها شروع کنید، انگشت‌ها را به طور متقاطع به سمت خط مو حرکت دهید. دوباره این حرکت را از وسط پیشانی به سمت پل بینی تکرار کنید. از ابروی راست به سمت گیجگاه بروید و بعد از آن این حرکت را برروی ابروی چپ تا گیجگاه ادامه دهید.

ماساژ صورت

گام ۳ : حرکات دایره‌ای به سمت بیرون

از نوک انگشتان برای ایجاد حرکات دایره‌ای به سمت بیرون برروی پیشانی بالای هر چشم استفاده کنید. زمانی که به گیجگاه رسیدید، جهت حرکت را برعکس کرده، و از زیر چشم‌ها به سمت بینی حرکت کنید، تا زمانی که به پل بینی برسید.

ماساژ صورت

گام ۴: افلوراژ –  افزایشی

در حالی که انگشت میانی‌تان در کنار بینی قرار گرفته، از نوک انگشت اشاره استفاده کنید و فشار بیشتری از پل بینی به سمت ماهیچه‌ چین‌دهنده اعمال کنید.

گام ۵: افلوراژ – شکل ۸

انگشت شست یک دست را در مرکز پیشانی مشتری قرار دهید و با انگشت اشاره‌ی دست دیگر یک شکل ۸ (شکل بینهایت ریاضی) اطراف چشم‌ها بکشید. این کار را سه بار تکرار کنید، سپس دست‌ها را عوض کرده و تمام فرآیند را باز تکرار کنید.

ماساژ صورت

گام ۶ : افلوراژ – دو دایره

یک‌بار دور چشم‌ها دایره بکشید؛ از ابروی سمت راست به سمت گیجگاه، دایره‌ی بعدی را اطراف پیشانی بکشید. این رویه‌ی دو گامی را دوبار تکرار کنید.

ماساژ صورت

گام ۷: تیپوتمنت

حرکت ماساژی با ضربات آرام را مثل نواختن پیانو اطراف چشم‌ها  و سپس اطراف گونه‌ها اعمال کنید.

ماساژ صورت

گام ۸ : لرزش

با استفاده از نوک انگشتان، حرکات زیگ‌زاگ سریع برروی پیشانی اعمال کنید تا به آرامش ماهیچه‌ها کمک کند.

ماساژ صورت

گام ۹ : افلوراژ – دایره‌ی کامل

از انگشتان میانی هر دو دست استفاده کنید و دور صورت مشتری دایره بکشید، اول به سمت پایین تا چانه، سپس برروی گونه‌ها به سمت بالا و بیرون حرکت کنید. انگشتان شما باید به بیرون ابروها بروند در حالی که دستانتان بر روی وسط پیشانی قرار دارند. دوباره این حرکت را تکرار کنید در حالی‌که انگشتانتان در نهایت برروی چانه قرار می‌گیرند.

ماساژ صورت

گام ۱۰ : ورز دادن

از بندهای انگشت به شکل‌های دایره‌ای استفاده کنید و فشار نرمی برروی گونه و فک بیاورید تا به بهبود جریان خون کمک کند.

ماساژ صورت

گام ۱۱: افلوراژ

از انگشتان وسط برای اعمال حرکات دایره‌ای اطراف چشم‌ها استفاده کرده و این کار را سه تا پنج بار تکرار کنید.

ماساژ صورت

گام ۱۲: افلوراژ

انگشت‌ها را از گام ۱۱ مستقیما با حرکات دروانی به سمت گونه‌ها بیاورید، سپس به سمت پل بینی و اطراف چشم حرکت کنید.

ماساژ صورت

گام ۱۳: افلوراژ

دوباره گام ۹ را تکرار کنید.

گام ۱۴: افلوراژ

با تمام انگشتانتان به سمت پایین تا خط چانه و بعد به سمت شانه‌ها مالش انجام دهید.

ماساژ صورت

گام ۱۵: ورز دادن

در گام ۱۵ ماساژ صورت گونه‌ها را تا فک و سپس ماهیچه‌ی پوستی گردن (پلاتیسما) ورز دهید. در پشت گردن از پایین گردن تا پایین شانه‌ها، تیپوتمنت، غلتاندن و فشردن را ادامه دهید.

ماساژ صورت

گام ۱۶: تیپوتمنت

انگشتان را به سمت بالا تا بالای گونه‌ها و سپس تا پیشانی بغلتانید، بعد از آن حرکات دست را در اطراف چشم‌ها و اطراف چانه ادامه دهید.

ماساژ صورت

گام ۱۷: افلوراژ – افزایشی

دوباره گام ۴ را تکرار کنید

گام ۱۸: گره‌های لنفاوی صورت

به آرامی گره‌های لنفاوی را بفشارید

گام ۱۹: افلوراژ

در این گام ماساژ صورت به ناحیه‌ی قفسه سینه برگردید، از چانه به سمت قفسه سینه مالش دهید و سپس در طول قفسه سینه این مالش را ادامه دهید. پس از آن از مالش‌های به سمت بالا و بیرون در قسمت بالای قفسه سینه، به سمت گردن، چانه و تا گونه‌ها استفاده کنید. دور نواحی بیرونی چشم دایره‌هایی بکشید و سپس به سمت بالا و پیشانی حرکت کنید.

گام ۲۰ : شیاتسو

در آخرین گام کار ماساژ صورت (facial massage) را با اعمال فشار آرام برروی نقاط فشار ، و افلوراژ آرام اطراف گیجگاه‌ها و سپس برروی گیجگاه‌ها به اتمام برسانید.

 

برای مطالعه مقالات بیشتر به وبلاگ ورزمان مراجعه کنید: https://varzeman.com/blog/

این نوشته در بلاگ ارسال شده است. این لینک مستقیم به این نوشته است.
Call Now Buttonتماس برای ثبت سفارش سریع
error: این محتوا محافظت شده است :)