ماساژ درمانی قرن‌ها به منظور بهبود سلامت عمومی، کاهش استرس و تسکین تنش‌های عضلانی مورد استفاده قرار گرفته است. ماساژ در دوران بارداری اغلب پاسخ‌های دوگانه‌ای از جامعه بهداشتی درمورد ایمنی و هدفش دریافت کرده است. بررسی‌های مدرن و تحقیقات نشان داده‌اند که ماساژ در دوران بارداری می‌تواند نقش مهمی در مراقبت‌های پیش از زایمان زنان داشته باشد و باید توجه دقیقی به آن صورت بگیرد.

 

ماساژ بارداری

 

 ماساژ و بارداری: مزایای ماساژ بارداری

مطالعات نشان می‌دهد که ماساژ‌درمانی در دوران بارداری می‌تواند باعث کاهش اضطراب، کاهش علائم افسردگی، کاهش درد عضلات و مفاصل، بهبود عواقب پس از زایمان و سلامت نوزاد شود. ماساژ درمانی نیازهای مختلف را از طریق تکنیک‌های مختلف، مانند ماساژ سوئدی، مورد توجه قرار می‌دهد.

ماساژ سوئدی قصدش کاهش تنش‌های عضلانی و بهبود لنفوسیت (نوعی از گلبول سفید خون) و گردش خون از طریق فشار ملایم روی گروهی از عضلات بدن است. ماساژ سوئدی ماساژی است که در دوران بارداری پیشنهاد شده، زیرا به بسیاری از ناراحتی‌های معمول مرتبط با تغییرات اسکلتی و گردش خون ناشی از تغییر هورمونی می‌پردازد.

 تنظیم هورمون

مطالعات انجام شده در ۱۰ سال گذشته نشان داده است که میزان هورمون با استراحت و استرس به میزان قابل توجهی تغییر می‌کند که هنگام ماساژ درمانی به مراقبت زنان باردار معروف شده است. این منجر به تنظیم خلق و خوی و بهبود سلامت قلب و عروق می‌شود.

در زنانی که هفته‌ای دوبار به مدت پنج هفته ماساژ دریافت کردند، هورمون‌هایی مانند نوراپی نفرین و کورتیزول (هورمون‌های مرتبط به استرس) کاهش یافته و سطح دوپامین و سروتونین افزایش می‌یابد (سطح پایین این هورمون‌ها به افسردگی مرتبط است).

این تغییرات در سطح هورمون‌ها همچنین باعث عوارض کمتر در هنگام تولد می‌شود و موارد کمتری از مشکلات نوزاد مانند کم وزنی هنگام تولد وجود دارد. از وقتی که ماساژ درمانی به مراقبت‌های منظم پیش از زایمان اضافه شده است به شدت شاهد مزیت‌های آن برای سلامت نوزاد و مادر هستیم.

 کاهش تورم

ادم یا تورم مفاصل در دوران بارداری اغلب ناشی از کاهش گردش خون و افزایش فشارخون عروق اصلی توسط رحم سنگین است. ماساژ به تحریک بافت نرم برای کاهش مایعات در مفاصل متورم کمک می‌کند. همچنین حذف ضایعات بافتی توسط سیستم لنفی بدن را بهبود می‌دهد.

بهبود درد عصبی

بسیاری از زنان باردار درد عصب سیاتیک را در اواخر دوره بارداری تجربه می‌کنند، زیرا رحم روی عضلات کف لگن و پشت تکیه کرده است. فشار بزرگ شدن رحم روی ماهیچه‌های بالا و پایین پا گسترش می‌یابد و موجب تورم و فشار روی اعصاب نزدیک به آنها می‌شود.

ماساژ درمانی با آزاد کردن تنش عضلات اطراف اعصاب متورم و تحریک شده به کاهش درد کمک می‌کند. بسیاری از زنان با استفاده از ماساژ در طول بارداری کاهش قابل توجهی در درد عصب سیاتیک تجربه کرده‌اند.

 

توصیه کارشناسان مامایی جهت تسکین دردهای عضلانی در دوران بارداری

 

سایر مزایا بالقوه ماساژ‌ دوران بارداری

 • کاهش درد پشت
 • کاهش درد مفاصل
 • بهبود گردش خون
 • کاهش تورم
 • کاهش تنش‌های عضلانی و سردرد
 • کاهش استرس و اضطراب
 • بهبود اکسیژن در بافت نرم و عضلات
 • خواب بهتر

 

ماساژ بارداری

اقدامات احتیاطی برای ماساژ‌ دوران بارداری

همانند هر اقدام با رویکرد درمانی برای سلامتی بارداری، زنان حتما باید درباره ماساژ با ماما یا پزشک خود صحبت کنند. بهترین راه برای رفع خطرات ماساژ دوران بارداری، مشورت با متخصصان آگاه است.

 

 موقعیت بدن در طی ماساژ بارداری

بسیاری از متخصصان بهترین موقعیت برای یک زن باردار در طی ماساژ‌ را دراز کشیدن به پهلو می‌دانند. میزهایی که سوراخی برای شکم دارند ممکن است خیلی قابل اطمینان نباشند و به شکم فشار وارد کنند، یا شکم آویزان شود و سبب ایجاد کشش ناخوشایندی در رباط‌های رحمی شود. قبل از اولین قرار ملاقات با ماساژ درمانگر خود درباره موقعیتی که قرار است در طول ماساژ‌ بارداری در آن وضعیت قرار بگیرید با او صحبت کنید.

 

یک ماساژ درمانگر مناسب را دنبال کنید

داشتن گواهی و مجوز ماساژ بسیار حائز اهمیت است. درمانگران خبره آموزش‌های استاندارد را دیده و می‌داند که چگونه به نیازهای خاص دوران بارداری بپردازد.

همچنین از موقعیت قرارگیری شما به شکل امن آگاه هستند و از فشار به رباط رحمی اجتناب می‌کنند. همینطور مراقب لخته‌های خون و رگ‌های واریسی هستند.

زنانی که به تازگی خونریزی، انقباضات قبل از قاعدگی یا هریک از موارد زیر را تجربه کرده‌اند باید قبل از ماساژ با یک متخصص مشورت کنند:

 • حاملگی پرخطر
 • فشارخون ناشی از بارداری
 • پری اکلامپسی (یک اختلال چند ارگانی در دوران بارداری)
 • درد زایمان پیش از موعد قبلی
 • تجربه تورم شدید، فشارخون بالا یا سردرد ناگهانی و شدید
 • کسانیکه به تازگی نوزادی را به دنیا آوردند.

 

آیا ماساژ دوران بارداری در تمام طول بارداری ایمن است؟

زنان می‌توانند ماساژ درمانی را از هر مرحله بارداری شروع کنند – در سه ماهه اول، دوم یا سوم. اما به دلیل افزایش خطر سقط جنین در سه ماه اول بارداری معمولا در سه ماهه اول از آن پرهیز می‌کنند.

 

ماساژ دوران بارداری به عنوان بخشی از مراقبت‌های قبل از زایمان

مزایای استفاده از ماساژ میتواند سلامت کلی زنان باردار را بهبود بخشد. همراه با راهنمایی و مشاوره از ماما، ماساژ درمانی می‌تواند در برنامه مراقبت‌های روزانه به عنوان یک تامین کننده سلامت جسمی و روحی برای بهبود نتیجه حاملگی و سلامت مادران قرار بگیرد . قبل از هرگونه اقدامی با ماما یا متخصص زنان و زایمان مشورت کنید.

 

برای مطالعه مقالات بیشتر پیرامون ماساژ به وبلاگ ورزمان مراجعه کنید: https://varzeman.com/blog/

 

 

error: این محتوا محافظت شده است :)