وقتی در مورد بعضی نکات ماساژ اطلاعات نداشته باشید شاید گیج شوید. در هر حوزه‌ای سوالاتی رایج وجود دارد که باید به بررسی آن بپردازید. سوالاتی در ماساژ درمانی نیز وجود دارد که بهتر است قبل از مراجعه آن‌ها را بدانید.

سوالاتی در ماساژ درمانی

سوالاتی در ماساژ درمانی

در این مقاله سعی شده به رایج‌ترین سوالاتی در ماساژ درمانی بپردازیم که معمولا هر فردی برایش پیش می‌آید. برای دریافت پاسخ خود با ما همراه باشید.

آیا باید به ماسور انعام بدهید؟

massage rotator- سوالاتی در ماساژ درمانی

با این که هیچ‌وقت انعام درخواست نمی‌شود، اما اگر محل ماساژ شما در اسپا یا در هتلی در آمریکای شمالی است، اگر از ماساژ راضی بودید، ۲۰ درصد انعام استاندارد است (البته در اسپاهای خدمات جامع، این موضوع استثنا است و کلاً سیاست انعام دادن وجود ندارد). اما در مواردی که کارت دعوت هدیه دریافت کرده‌اید یا از سایت‌های حاوی تخفیف بلیط ورود خریده‌اید، انعام براساس قیمت اصلی، مرسوم است.

اگر اسپا یا کلینیک برای انعام، پاکتی تدارک دیده، مبلغ را داخل آن پاکت بگذارید و نام کامل ماسور را حتماً و به طور واضح روی پاکت قید کنید تا اشتباهی پیش نیاید. در صورتی که پاکتی وجود ندارد، می‌توانید مبلغ را به خود فرد ماساژ دهنده بدهید یا موقع پرداخت صورت‌حساب، یکجا پرداخت کنید.

اما اگر در یک کلینیک یا محیط پزشکی ماساژ دریافت می‌کنید، احتمالاً انعام اصلاً مرسوم و پذیرفته نیست. اگر مطمئن نیستید، می‌توانید از پذیرش کلینیک یا خود ماسور سوال کنید. در صورتی که ترجیح می‌دهید رودررو این سوال را نپرسید، از پیش به مرکز زنگ بزنید و پرس‌وجو کنید. این مورد یکی از مهم‌ترین سوالاتی در ماساژ درمانی است که برای افراد وجود دارد.

آیا باید موقع ماساژ احساس درد داشته باشید؟

essential massage- سوالاتی در ماساژ درمانی

یک افسانه‌ای هست که می‌گوید هر فرم ماساژتراپی (حتی ماساژ بافت عمیق) باید دردناک باشد تا موثر بیفتد. اما درد هنگام ماساژ اصلاً علامت قطعی مفید بودن ماساژ نیست. درد می‌تواند منجر به سفت‌شدن و منقبض شدن ماهیچه‌ها شود و این، کار ماسور را سخت می‌کند چون نمی‌تواند راحت به نقاط دچار تنش برسد.

تکنیک‌های خاصی مثل درمان نقاط تحریک‌پذیری (trigger point therapy) معمولاً ایجاد درد می‌کنند. تصحیح مشکلات مربوط به بافت نرم (مثل چسبندگی، اتصال‌های سخت و نقاط تحریک‌پذیری) هم می‌توانند مقداری ناراحتی ایجاد کنند. با این حال اگر هیچ عارضه‌ای مربوط به بافت نرم ندارید، ماساژ هم نباید منجر به درد شود و برایتان دردناک باشد.

نکته‌ی کلیدی برای این که ماساژ مطابق با نیازهای شما باشد این است که به وضوح با ماسور خود صحبت کنید. اگر دچار آسیب یا نقاط بسیار دردناک با انقباض‌های مزمن هستید، مطمئن شوید که ماسورها قبل از این که جلسه را شروع کند در جریان قرار گرفته است. اگر فشار خیلی شدید است، فوراً به ماسور مربوطه بگویید تا فشار را تعدیل کند.

برای ماساژ تا چه حد باید لباس‌ها را دربیاورید؟

معمولاً ماسور از شما می‌خواهد تا حدی که احساس راحتی می‌کنید لباس‌هایتان را دربیاورید. خیلی از افراد ترجیح می‌دهند که حتماً لباس زیر تنشان باشد، در حالی که بعضی‌ها هم ترجیح می‌دهند کاملاً بدون لباس باشند. برخی افراد معمولاً برای این که لباس زیرشان روغنی یا آغشته به لوسیون ماساژ نشود، لباس‌های زیر خود را درمی‌آورند تا تراپیست هم به آسانی روی کمر و شانه‌های آن‌ها کار کند. اگر درد در ناحیه‌ی ران، کشاله‌ی ران، باسن، یا پایین کمرتان باشد، وجود لباس‌های زیر گشاد و بزرگ، کار ماسور را سخت می‌کند. به طور کلی، باید از تراپیست خود بپرسید که چکار کنید. این موضوع نیز یکی از مهم‌ترین سوالاتی در ماساژ درمانی است که باید بپرسید.

اگر در مورد بدن خود خجالت می‌کشید چه باید کرد؟

ashame- سوالاتی در ماساژ درمانی

خجالتی بودن شما نباید مانع دریافت مراقبت‌های بهداشتی و ماساژ درمانی شود، چه رفتن به دکتر باشد یا دریافت ماساژدرمانی. یک ماسور باتجربه و حرفه‌ای هرگز در مورد بدن شما قضاوتی نمی‌کند و نظری نمی‌دهد، بلکه به طور کامل بر عضلات و بافت‌های نرم بدن شما تمرکز می‌کند.
برخی نگرانی‌های رایج مراجعان عبارتند از:

 • داشتن آکنه و جوش روی کمر
 • اعتقاد به این که اضافه وزن دارند.
 • حس می‌کنند پاهای زشتی دارند.
 • به خاطر جای زخم‌ها خجالت می‌کشند.

می‌توانید از ماسور خود بخواهید مناطق خاصی از بدنتان را ماساژ ندهد، یا می‌توانید به دنبال ماسوری حرفه‌ای باشید که از سبک‌هایی از ماساژ استفاده می‌کند که با لباس کامل انجام می‌شود. در صورتی که هنگام ماساژ لباس کامل به تن داشته باشید، از هیچ روغن ماساژ یا لوسیونی استفاده نمی‌شود.

آیا باید هنگام ماساژ حرف بزنید؟

اگرچه بعضی افراد دوست دارند همه‌ی مدت ماساژ حرف بزنند، اما صحبت با ماسور خیلی جالب نیست. گذشته از این، یادتان باشد که در حقیقت در حال درمان هستید نه یک مهمانی. خیلی از مردم چشم‌هایشان را می‌بندند و سعی می‌کنند ریلکس کنند.
فقط برخی انواع ماساژ، مثل ماساژ بافت عمیق و ماساژ ورزشی هستند که نیاز به ارائه‌ی بازخورد دارند و نیاز است که تراپیست وقتی دارد روی لایه‌های عمیق‌تر عضله کار می‌کند از شما بپرسد که فشار خوب هست یا نه.

اما در موارد زیر حتماً حرف بزنید:

 • اگر احساس گرما یا سرما می‌کنید.
 • اگر درد دارید.
 • اگر هر سوالی درباره‌ی ماساژ دارید.
 • اگر هنگام مشاوره، چیزی مهمی را در مورد سلامتتان فراموش کرده‌اید بگویید.

اگر قلقلکی هستید چه کنید؟

اگر قلقلکی هستید قبل از شروع ماساژ به ماسور خود اطلاع دهید. استفاده از فشارهای کند و محکم و اجتناب از نقاط حساس باعث می‌شود در طول ماساژ دچار قلقلک نشوید. این نیز از سوالاتی در ماساژ درمانی است که باید حتما مطرح شود.

از کجا تشخیص دهید که یک کلینیک ماساژ، مجاز هست یا نه؟

اگر اولین بار است که به کلینیک یا اسپا می‌روید، بهتر است اول تماس بگیرید و این سوالات را بپرسید:

 • آیا خدمات ماساژِ درمانی ارائه می‌دهید؟
 • آیا ماسورها گواهینامه دارند؟
 • آیا وضعیت سلامت و سابقه‌ی سلامت بیماران را بررسی می‌کنید؟

کاملاً به این نکته توجه کنید و همیشه به یاد داشته باشید که یک ماسور دارای مجوز این سوالات برایش مشکلی ایجاد نمی‌کند و می‌توانید پاسخ خود را دریافت کنید.

Call Now Buttonتماس برای ثبت سفارش سریع
error: این محتوا محافظت شده است :)