برخی از تکنیک‌های ماساژ روسی ممکن است غیرمعمول یا حتی نمایشی به نظر برسد. اما پزشکان روسی (و اتحاد جماهیر شوروی) بیش از یک قرن از ماساژ در کنار درمان‌های پزشکی استفاده کرد‌ه‌اند. تکنیک‌های ماساژ روسی توانبخشی و درمان را برای ورزشکاران و سایر افرادی که به دنبال افزایش دامنه حرکت، انعطاف‌پذیری و تسکین درد هستند فراهم می‌کند.

ماساژ روسی چیست؟

شاید از سبک ماساژ سنتی روسی شنیده باشید. افراد به صورت دراز می‌کشند درحالیکه بدن آن‌ها با ضربه‌های ملایم و منظم شاخه‌های بلوط نرم شده در آب به صورت لمس می‌شود. ضربه و اصطکاک ناشی از این شاخه‌ها باعث ایجاد گرمای بدن و افزایش گردش خون می‌شود. این شکل منحصر به فرد از ماساژ درمانی در دهه‌های اخیر محبوبیت زیادی میان روس‌ها و غیرروس‌ها پیدا کرده است.

شما می‌توانید این روش از ماساژ را در حمام‌های بخار روسی به نام “بانیاس” تجربه کنید. بسیاری از افراد از غوطه‌ور شدن در حمام‌های گرم و نشستن در اتاق‌های بخار قبل از ماساژ و پرش به حمام های آب سرد، پس از ماساژ لذت می‌برند. این روش سنتی ممکن است به عنوان روشی برای مردمی فراهم شده باشد که با زمستان‌های سرد روسیه مانوس شده‌اند.

با این حال بسیاری از مردم از سبک مدرن‌تری از ماساژ که از همان منطقه برآمده است لذت می‌برند. ماساژ مدرن روسی در دهه ۱۸۰۰ میلادی به روسیه آورده شد و توسط اتحاد جماهیر شوروی تکمیل شد، که شباهت‌های بسیاری با ماساژ ورزشی، رفلکسولوژی و ماساژ نقطه‌‌ای دارد. این سبک ماساژ عملکرد سیستم عصبی را افزایش می‌دهد‌، تنفس را آسان می‌کند و عملکرد سیستم ایمنی را بهبود می‌بخشد.

در طول قرن بیستم، پزشکان روسی از تکنیک‌های ماساژ (تحت عنوان “درمان دستی”) به همراه درمان‌های استاندارد – حتی در جبهه‌های جنگ جهانی دوم استفاده کردند. در حقیقت‌، در زمان اتحاد جماهیر شوروی‌، فقط بیماران پزشکی و ورزشکاران واجد شرایط دریافت ماساژ درمانی بودند.

امروزه بسیاری از بیماران از ماساژ روسی برای تکمیل سایر روش‌های درمانی و معالجه پزشکی استفاده می‌کنند. این امر می‌تواند بهبود بسیاری از آسیب‌ها را تسریع کند در درمان بسیاری از بیماری‌ها کمک کند. از پزشک خود بپرسید که آیا این سبک ماساژ به درمان بیماری شما، کاهش علائم یا کاهش عوارض جانبی کمک می‌کند.

مزایای سلامتی ماساژ روسی

ماساژ روسی می‌تواند انواع زیادی از بیماری‌ها را درمان کند:

  • تنش عضلانی، گرفتگی، آرتروز و درد مفاصل
  • سندرم تونل کارپال
  • دامنه حرکتی محدود شده
  • اختلالات گردش خون
  • عملکرد ایمنی و متابولیک آهسته
  • گوارش ضعیف، یبوست و درد معده
  • استرس و اضطراب
  • آسم و سایر بیماری‌های تنفسی
  • مشکلات مفصل گیجگاهی- فکی

اقدامات احتیاطی

مانند هر روش درمانی جایگزین دیگر، باید با پزشک خود صحبت کنید تا ببینید ماساژ روسی برای شما مناسب است یا خیر. به عنوان مثال، اگر شما دچار سوختگی (از جمله آفتاب سوختگی)، یک بیماری عفونی یا یک بیماری پوستی هستید، لطفاً قرار ملاقات خود را به تاخیر بیاندازید یا آن را لغو کنید. همچنین، افراد مبتلا به ترومبوز ورید عمقی (یا “لخته شدن خون”) و التهاب وریدی باید از ماساژ خودداری کنند.

اما اگر مبتلا به سرطان هستید، ماساژ ممکن است تأثیر مثبت بر وضعیت شما بگذارد (اگرچه برخی از متخصصان استفاده از ماساژ را مستقیماً بر روی تومورها زیر سوال می‌برند). اگر بیماری قلبی دارید، ماساژ ممکن است به شما در افزایش گردش خون کمک کند اما ممکن است برای همه بیماران مناسب نباشد. بیماران سرطانی و قلبی باید توسط پزشک خود معاینه شوند تا متوجه شوند آیا ماساژ برای آنها مناسب است یا خیر. برخی از پزشکان، متخصصان ماساژ درمانی را که در کار با بیماران تخصص دارند را، توصیه می‌کنند.

از اولین جلسه چه انتظاری دارید

جلسات ماساژ روسی از حدود ۱۵ دقیقه تا یک ساعت متغیر است. قبل از شروع، حتما با روش‌های درمانی خود در مورد تکنیک‌های مختلفی که استفاده خواهید کرد صحبت کنید. متخصصان ماساژ روسی از طیف گسترده‌ای از روش‌های سنتی و مدرن استفاده می‌کنند.

ماساژ درمانگر روسی شما احتمالا از تکنیک‌های مالش، ورزدادن و نوازش استفاده می‌کند که در همه سبک‌ها ماساژ مشترک است. با این حال، آن‌ها همینطور ممکن است که روش‌های کمتر شناخته شده را بکار ببرند:

لرزش: تکنیک‌های لرزش ماساژ روسی شامل یک حرکت نوازش مداوم است که از خیلی کند تا خیلی سریع متغیر است.

سیلی زدن: یک روش معمول سیلی زدن به نام “کوبه‌ای” که چسبندگی‌های عضلانی را شل می‌کند.

کشش: ماسور شما ممکن است از طریق حرکاتی که احساس می‌کنید  مانند”یوگا” است به شما کمک کند. این تکنیک‌های کششی می‌توانند دامنه حرکت شما را به طرز چشمگیری افزایش دهند.

ماساژ نوزاد: بیش از یک قرن است که پزشکان روسی تکنیک‌های ماساژ نوزاد را مطالعه می‌کنند و توسعه داده‌اند. متخصصان مدرن ماساژ کودک روسیه از ضربات سریع، سبک و مسواک زدن با انگشت استفاده می‌کنند و تقریباً هیچ فشاری را اعمال نمی‌کنند. این جلسات کوتاه (۱۰ دقیقه یا بیشتر) همچنین شامل برخی از حرکات سایشی مدور و سبک است. با افزایش گردش خون در اندام‌های نوزاد، پزشکان امیدوارند که رشد ذهنی و جسمی نوزادان را تحریک کنند.

 

 

برای مطالعه مقالات بیشتر به وبلاگ ورزمان مراجعه کنید: https://varzeman.com/blog/

 

Call Now Buttonتماس برای ثبت سفارش سریع
error: این محتوا محافظت شده است :)