درد سینوس چیست؟

بین گرفتگی بینی و تنفس سخت، درد صورت، فشار و سردرد، درد سینوس می‌تواند باعث شود احساس خیلی بدی نسبت به خودتان پیدا کنید که این احساس با انجام ماساژ سینوس برطرف می‌شود. درد و گرفتگی سینوس معمولا به واسطه آلرژی‌های فصلی یا سرماخوردگی‌های معمولی به وجود می‌آیند. با این حال بعضی از افراد دچار دوره‌های مکرر درد و گرفتگی سینوس می‌شوند که می‌تواند بخاطر یکی از عوامل زیر باشد:

 • رشد بافت غیرعادی در بینی، که به آن پلیپ بینی گفته می‌شود،
 • یک دیواره ناموزون از بافت بین سوراخ‌های بینی که به عنوان انحراف سپتوم شناخته می‌شود،
 • بیماری‌های دیگر.

این نوع از گرفتگی تنفسی (که یک نفر به مدت طولانی یا به صورت مکرر تجربه می‌کند)، سینوزیت مزمن نام دارد. این سینوزیت مزمن حدود ۳۰ میلیون آمریکایی را به خود مبتلا کرده‌است.

درمان سینوس

معمولا برای تسکین ناراحتی سینوس داروهای معمولی یا داروهای تجویز شده پزشکان استفاده می‌‌شوند. با این حال اگر به دنبال امتحان کردن یک راه متفاوت هستید، حتما به سراغ ماساژ سینوس بروید.

ماساژ به انجام تخلیه از سینوس‌ها و بهبود گرفتگی کمک می‌کند و تنها چیزی که برای این درمان خانگی لازم دارید انگشتانتان است.

سه تکنیک ماساژ سینوسدیاگرام سینوس‌ها

شما می‌توانید ماساژ خود به راحتی انجام  دهید. تنها چیزی که نیاز دارید چند دقیقه ماساژ آرام و اعمال فشار برروی بخش‌های مناسب صورت است. بدن انسان چهار جفت سینوس دارد. هر کدام از آن‌ها با نام استخوان‌هایی که در آن قرار دارند شناخته می‌شوند. شما می‌توانید فقط سینوس‌هایی که برایتان اذیت‌کننده هستند را ماساژ دهید یا تمام چهار ناحیه سینوسی را تحت ماساژ قرار دهید.

ماساژ سینوس پیشانی

سینوس‌های پیشانی را می‌توانید در مرکز پیشانی، دقیقا بالای هر چشم پیدا کنید.

 1. اول از همه دست‌هایتان را به هم بمالید تا گرم شوند.
 2. انگشت‌های اشاره و میانی را روی هر دو طرف پیشانی، دقیقا بالای ابروها بگذارید.
 3. همراه با حرکات دایره‌ای آرام به سمت بیرون ماساژ را شروع کنید و در همین حین انگشتانتان را به طرف بیرون به سمت گیجگاه‌ها حرکت دهید.
 4. این کار را به مدت سی ثانیه انجام دهید.

ماساژ سینوس آرواره‌ای

سینوس‌های آرواره‌ای در هر دو طرف بینی، پایین گونه‌ها اما بالای دندان‌ها قرار گرفته‌اند. این سینوس‌ها بزرگترین سینوس‌های مجموعه چهارگانه سینوس‌های بدن هستند.

 1. انگشت اشاره و میانی خود را در ناحیه بین استخوان گونه و فک بالا، در دو طرف بینی قرار دهید.
 2. این ناحیه را با حرکات دایره‌ای به مدت حدود سی ثانیه ماساژ دهید.
 3. برای اینکه فشار قوی‌تری وارد کنید، از انگشت‌های شست به جای انگشت‌های اشاره استفاده کنید.

ماساژ سینوس استخوان پروانه‌ای/پرویزنی

سینوس‌های استخوان پروانه‌ای را می‌توانید در کنار جمجمه در استخوان پروانه‌ای، که پشت بینی و بین چشم‌ها دقیقا پایین غده هیپوفیز قرار دارد پیدا کنید. سینوس‌های استخوان پرویزنی نیز در استخوان پرویزنی قرار گرفته که حفره بینی را از مغز جدا می‌کند.

این تکنیک‌ها هر دو نوع این سینوس‌ها را هدف قرار می‌دهند.

 1. انگشت‌های اشاره خود را روی پل بینی قرار دهید.
 2. ناحیه بین استخوان بینی و گوشه چشم را پیدا کنید.
 3. در آن نقطه به مدت حدود ۱۵ ثانیه یک فشار محکم با انگشتانتان وارد کنید.
 4. سپس از انگشت‌های اشاره برای مالش به سمت پایین در راستای پل بینی استفاده کنید.
 5. حرکت مالشی آهسته و به سمت پایین را حدود ۳۰ ثانیه ادامه دهید.

شما می‌توانید همه این ماساژها را چندین بار در روز انجام دهید تا زمانی که سینوس‌هایتان از گرفتگی خلاص شوند. همچنین می‌توانید ماساژ سینوس را همراه با سایر درمان‌ها و مسکن‌های خانگی مثل کمپرس گرم یا بخور استفاده کنید تا به مزایای تسکینی آن اضافه کنید.

توضیح سینوس‌ها

سینوس‌ها سیستمی از حفره‌های توخالی در جمجه شما هستند. محققان دهه هست که یک مباجثه درباره عملکرد واقعی سینوس‌ها دارند. بعضی معتقدند که آن‌ها نقش اساس در ایجاد رطوبت و فیلترکردن هوایی که تنفس می‌کنیم دارند. همچنین ممکن است برای سبک‌کردن استخوان‌های جمجمه و کمک به بهبود صدا به کار بروند.

سینوس‌های سالم عموما حفره‌های خالی هستند که فقط یک لایه نازک مخاط دارند. سینوس‌هایی که بخاطر سرماخوردگی، آنفلوانزا یا حساسیت‌ها ملتهب می‌شوند مخاط تولید می‌کنند. این موضوع منجر به گرفتگی می‌شود که به نوبه خود عامل ایجاد درد و فشار صورت است.

شما ممکن است درد سینوس را در یک یا همه چهار ناحیه سینوسی تجربه کنید. بسیاری از افراد متبلا به سینوزیت، بدون توجه به اینکه کدام سینوسشان تحریک شده، در تمام صورتشان دچار درد هستند.

ماساژ سینوس چه کمکی می‌کند؟

به نظر می‌رسد که ماساژ دادن سینوس‌ها با تسکین فشار و کمک به تخلیه مخاط موجود در سینوس به بهبود دردو گرفتگی آن کمک می‌کند. فشار آهسته و گرمای دست‌ها نیز با افزایش گردش خون در آن ناحیه نقش موثری ایفا می‌کنند.

با این حال، تحقیقات زیادی برروی ماساژ سینوس انجام نگرفته‌است. شاید چند مطالعه کوچک به نتایج مهم و مثبتی رسیده باشند، اما بازهم تحقیقات بیشتری در این زمینه مورد نیاز است.

در یک مطالعه که اخیرا انجام شده، ماساژ درمانی صورت به طور چشمگیری شدت سردردهای سینوسی را در ۳۵ خانم کاهش داده است. مطالعه دیگری برروی مردان ورزشکار مبتلا به سینوزیت مزمن، اثبات شده که ماساژ درمانی صورت گرفتگی و التهاب صورت را در مقایسه با گروه کنترل که ماساژی دریافت نکرده‌اند، به وضوح کاهش داده است.

آیا این تسکین ماندگار است؟

هیچ مطالعه قابل استنادی برای اینکه نشان دهد تاثیرات یک ماساژ سینوس ماندگار است یا نه وجود ندارد. بعضی از ماساژ درمانگران خبره و ماهر می‌گویند که فرآیند ماساژ باید در تمام روز تکرار شود تا از دوباره ساخته‌شدن فشار سینوسی پیشگیری کند.

شما می‌توانید ماساژ را طوری برای خودتان طراحی کنید که بیشتر برروی یک ناحیه خاص صورت، بسته به علائمتان، متمرکز شود.

در نهایت

ماساژ سینوس یکی از چندین تسکین خانگی است که می‌تواند به کاهش فشار، درد یا گرفتگی سینوس کمک کند. مطالعاتی که تاثیر مثبت ماساژ در این موضوع را اثبات کنند بسیار محدود هستند، اما مطالعات کوچکی وجود دارند که موثربودن آن برای بعضی افراد را تایید کرده‌اند.

احتمالا نیاز پیدا خواهید کرد تا تکنیک‌های ماساژ را چندین بار در طول روز تکرار کنید تا از تجمع دوباره مخاط در سینوس جلوگیری کنید.

اگر درد شدیدی دارید که حتی با وجود درمان‌های خانگی هم از بین نرفت، یا دچار درد سینوس همراه با تب بالا (بیشتر از ۳۸٫۹ درجه) هستید، به پزشکتان مراجعه کنید. ممکن است دچار عفونت سینوس یا بیماری دیگری شده باشید که نیاز به درمان پزشکی دارد.

 

منبع:

https://www.healthline.com/health/sinus-massage

 

این نوشته در بلاگ ارسال شده است. این لینک مستقیم به این نوشته است.
error: این محتوا محافظت شده است :)