ماساژ شکمی که اغلب با عنوان ماساژ معده شناخته می شود، یک درمان ملایم و غیر تهاجمی است که ممکن است اثرهای آرام بخش و بهبود برای برخی از افراد داشته باشد.
این روش برای درمان نوع های مختلف مشکل های مربوط به سلامتی، به ویژه معده، مانند مسئله های هضم، یبوست و نفخ است. شما می توانید خودتان ماساژ شکمی را انجام داده یا برای یک جلسه به ملاقات یک ماساژ درمان گر بروید. شما می توانید با انجام روزانه ۵ یا ۱۰ دقیقه ماساژ شکم از مزیت های آن بهره ببرید. در ادامه مطلب هایی در این مورد خواهید خواند.
در صورتی که باردار هستید و مشکل سلامتی دارید، قبل از انجام ماساژ شکم با پزشک خود مشورت کنید.

ماساژ شکمی

ماساژ شکمی

بر اساس جامعه ماساژ درمانی آمریکا (AMTA) ماساژ درمانی می تواند تاثیرهای مثبتی روی فیزیک، ذهن و رفتار خوب اجتماعی افراد داشته باشد. این ماساژ باعث می شود تا سلامتی کلی و خوب بودن فرد بهبود یابد. ماساژ شکمی می تواند فایده های زیر را داشته باشد:

از بین بردن یبوست

ماساژ شکمی ممکن است به آرام کردن عضلات شکم کمک کند. این امر به نوبه خود، باعث تحریک هضم و تسکین یبوست می شود. یک مطالعه در سال ۲۰۱۶، اثر ماساژ شکم بر یبوست بعد از جراحی را بررسی کرد. پژوهش گران دریافتند افرادی که ماساژ شکمی انجام داده اند در مقایسه با گروه تحت کنترلی که ماساژ دریافت نکردند مورد های زیر را دارا بودند:

 • کاهش علائم یبوست
 • تحرک بیشتر روده
 • زمان کمتر بین حرکت های روده

ماساژ شکم، بیشتر نشان دهنده تأثیر مثبت بر شاخص کیفیت زندگی آن ها است. پژوهش های عمیق بیشتری برای بهبود این یافته ها و کسب اطلاعات بیشتر در مورد ویژگی هایی که می تواند بر یبوست تاثیر بگذارد، مورد نیاز است.
استفاده از روغن های ماساژ لازم در ماساژ درمانی ممکن است مزیت های آن را افزایش دهد.

برای از بین بردن یبوست، ممکن است بخواهید در طول ماساژتان روی این نقطه های طب فشاری (روشی مشابه طب سوزنی به جای سوزن از فشار انگشت ها استفاده می شود) تمرکز کنید:

 • ۶CV، که به اندازه عرض دو انگشت  پایین تر از زیر شکم است
 • CV12، که در امتداد مرکز بدن شما قرار دارد، نیمه بین پایین شکم و قفسه سینه است.

در صورتی که باردار هستید از این روش استفاده نکنید.

بهبود عملکرد هضم

stomach- ماساژ شکمی

پژوهش های  سال ۲۰۱۸ اثرات ماساژ شکمی بر مسائل گوارش افراد مبتلا به لوله درون نایی (endotracheal tube) را مورد بررسی قرار داد. افرادی که ماساژ شکمی ۱۵ دقیقه ای، دوبار در روز و به مدت سه روز  داشتند در برابر افرادی که هیچ گونه درمانی انجام ندادند، نشانه های بهبود در علایم بیماری خود داشتند. گروه ماساژ هم چنین مقدار مایع معده آن ها را کاهش داد و دور شکم و یبوست آنها به طور قابل توجهی کاهش یافت. پژوهش های بیشتری در محیط بیمارستان و افراد خارج از بیمارستان لازم است.

کاهش نفخ

مطالعه ای در سال ۲۰۱۵ نشان داد که ماساژ شکمی در درمان بعضی از علائم مایع اضافی که حفره شکمی به وجود می آید تاثیر گذار است (در افراد مبتلا به سرطان دیده می شود).
در این مطالعه افرادی که  به مدت ۱۵ دقیقه دوبار در روز  و سه روز ماساژ شکمی داشتند سطح پایین تری از نفخ شکمی را تجربه کردند. افسردگی، اضطراب و سطح سلامتی هم بهبود یافت.
ماساژ شکمی بر نشانه های دیگر از جمله درد، حالت تهوع، و خستگی اثر نمی گذارد. 

کاهش درد قاعدگی

یک مطالعه در سال ۲۰۰۵ نشان داد که ماساژ شکمی در کاهش درد قاعدگی بسیار موثر است. زنانی که ماساژ ۵ دقیقه ای را هر روز و برای شش روز قبل از قاعدگی روزانه میزان درد و گرفتگی در مقایسه با زنانی که درمانی نداشته اند به میزان قابل توجهی کاهش داشت.

با این حال، این مطالعه در مقیاس کوچک تنها ۸۵ زن بود. برای بررسی تاثیر استفاده از ماساژ شکمی برای درمان درد قاعدگی، پژوهش های بیشتری لازم است.

استفاده از روغن های ماساژ ضروری در ماساژ شکمی ممکن است فایده های بیشتری را برای ماساژ شکمی ایجاد نماید. استفاده از روغن های ضروری ممکن است باعث کاهش اصطکاک و افزایش حسی های بویایی شما در طول ماساژ شود.  آن ها هم چنین ممکن است به کاهش درد قاعدگی و خون ریزی کمک کنند. یک مطالعه ۲۰۱۳ نشان داد که در زنانی که ماساژ شکمی ۱۰ دقیقه ای با روغن های ضروری داشته اند میزان درد قاعدگی و خونریزی شدید آن به میزان قابل توجهی پایین تر از زنان با ماساژ شکمی که تنها از روغن بادام استفاده کرده اند بود. طول مدت درد هم کاهش داشت. هر دو گروه در این مطالعه روزانه ۷ روز قبل از دوره  روزی یک بار ماساژ شکمی داشتند. ماساژ آروماتراپی شامل روغن های ضروری دارچین، گل میخک، گل رز و اسطوخدوس به همراه روغن بادام بود.

برای شناخت بیشتر ماساژ آروماتراپی شکم نیاز به تحقیق بیشتری است. دانشمندان باید درک بیشتری در مورد کار روغن های ضروری روی بدن و چگونگی واکنش آن ها با همدیگر داشته باشند.

دیگر مزایا

علاوه بر فواید فوق، ماساژ شکمی ممکن است مزایای دیگری به شرح زیر داشته باشد:

 • کمک به کاهش وزن
 • آرامش
 • هماهنگی و تقویت عضلات شکمی
 • آزاد شدن تنش های جسمی و احساسی
 • اسپاسم عضلانی را آزاد می کند
 • افزایش جریان خون به شکم
 • فایده برای اندام های درون شکمی

با این وجود، پژوهش های خاصی مبنی بر اثربخشی ماساژ شکم در ایجاد بسیاری از این مزایا، از جمله کاهش وزن وجود ندارد.

آیا ایمن است؟

به طور کلی، ماساژ شکم برای بسیاری از افراد در صورتی امن است که به  صورت ایمن و آرام انجام شود:

 • اگر جراحی شکم داشته اید، ماساژ شکمی انجام ندهید.
 • در صورتی که باردار هستید یا هر گونه مشکل سلامتی دارید قبل از انجام آن با پزشک خود مشورت کنید
 • بهتر است که شما غذاهای سنگین یا تند را برای چند ساعت قبل و بعد از ماساژ شکمی مصرف نکنید.

اندکی پس از ماساژ آب بنوشید.

روش انجام ماساژ شکمی

برای انجام ماساژ شکمی مرحله های زیر را انجام دهید:

 1. در حالی که لباس خود را بالا زده اید و شکم خود را در معرض نمایش قرار داده اید به صورت صاف به پشت دراز بکشید.
 2. دست های خود را در انتهای شکم قرار داده و آن ها را در آن جا نگه دارید تا روی تنفس خود تمرکز کنید.
 3. دست های خود را به مدت ۳۰ ثانیه روی هم بکشید تا گرم شوند
 4. در این مرحله روغن ماساژ را اعمال کنید
 5. از کف دست خود برای ماساژ تمامی شکم به صورت ساعت گرد استفاده کنید و این عمل را چند بار انجام دهید.
 6. سپس خط مرکزی شکم خود را ماساژ دهید از پایین جناغ سینه شروع کنید و تا انتهای استخوان شرمگاهی ادامه دهید.
 7. سه خط دیگر را به انتهای سمت چپ شکم خود به فاصله ۱ اینچ اضافه کنید.
 8. عمل قبل را برای سمت راست بدن تکرار کنید.
 9. سپس انگشت های خود را محکم در ناف فشار دهید.
 10. ماساژ با فشار ملایم و دایره وار را به سمت خارج نافتان و در جهت عقربه های ساعت ادامه دهید.
 11. شما می توانید زمان اضافی خود را روی منطقه های خاص یا نقطه های حساسی که حس می کنید به توجه بیشتری نیاز دارند، صرف نمایید.
 12. این کار را تا ۲۰ دقیقه انجام دهید.

در صورتی که ماساژ دادن توسط خودتان احساس خوبی ندارد می توانید این کار را به یک ماساژ درمان گر بسپارید. قبل از مراجعه تماس بگیرید تا مطمین سوید آیا او این نوع ماساژ را انجام می دهد یا خیر زیرا برخی از ماساژ درمان ها این سرویس را ارایه نمی دهند.

نتیجه

ماساژ شکمی یک گزینه درمان کم خطر است که می توانید از آن برای بهبود چندین مشکل سلامتی استفاده کنید. این امر  به شما مربوط می شود که آیا می خواهید این کار را به تنهایی انجام دهید یا جلسه ای با فرد  ماساژدرمان داشته باشید.  حتی در صورتی که شخص ماساژ درمان شما را ماساژ می دهد ممکن است شما نیازمند این باشید تا خودتان این کار را انجام بدهید به خصوص زمانی که می خواهید یک مشکل خاص را بر طرف نمایید.

در صورتی که نشانه های شما بدتر یا شدید تر شدند به پزشک مراجعه کنید.

Call Now Buttonتماس برای ثبت سفارش سریع
error: این محتوا محافظت شده است :)