این روش یعنی ماساژ تایلندی ، ترکیبی از یوگای با فشار است و بسیار قدرتمند و موثر است.
اگر به دنبال چیزی هستید که با ماساژ تایلندی فرق داشته باشد، یا این که بدنتان به علت ورزش یا آرتریت به شدت سفت و دردناک شده، ماساژ تایلندی همان چیزی است که به دنبالش هستید. بر خلاف روش‌های دیگر ماساژ که از روغن ماساژ استفاده می‌کنند و نیاز است که بدون لباس زیر یک ملحفه روی میز یا تخت ماساژ دراز بکشید، در روش ماساژ تایلندی کاملاً لباس به تن دارید و روی یک مت نرم که روی کف زمین است قرار دارید.

ماساژ تایلندی

ماساژ تایلندی

در ماساژ تایلندی به جای استفاده از حرکات مالشی آرامبخش که ویژگی اکثر ماساژهای محبوب است، از کشش، خمش و تکان و نوسان برای آزادسازی تنش و افزایش انعطاف‌پذیری و محدوده‌ی حرکتی استفاده می‌شود. گاهی اوقات به این روش «یوگای افراد تنبل» هم گفته می‌شود.

تراپیست‌ها از دست‌ها، زانوها، ساق پا و پا استفاده می‌کنند تا با یک سری کشش‌های یوگا مانند، شما را به حرکت بیندازند و همچنین از کمپرس عضلات عمیق، تحرک مفاصل و آکیوپِرِشر یا طب فشاری هم استفاده می‌کنند. ماساژ تایلندی از کار انرژی هم استفاده می‌کند، یعنی طبق فرهنگ باستانی آسیا، نواحی انرژتیک حساس بدن را تحت تأثیر قرار می‌دهد. ماساژ تایلندی می‌تواند انسداد، نقص و عدم تعادل در جریان انرژی را تصحیح کند و اعتقاد بر این است که با این کار، سلامت مراجع بهبود پیدا می‌کند.

آیا ماساژ تایلندی دردناک است؟

اعمال فشار به چسبندگی‌های فیبرهای عضلانی ضعیف (که به آن‌ها گره‌های عضلانی می‌گویند) ممکن است آسیب‌زا باشد، اما با درد و ناراحتی ناشی از کشش و فشار نامناسب و اضافی، فرق دارد. با این که ممکن است اجتناب از ایجاد درد و ناراحتی هنگام کار بر روی گره‌های عضلانی دشوار باشد، اما یک ماساژتراپیست کارآزموده و باتجربه باید بتواند فشار و حرکات ماساژ را طوری تنظیم کند که دچار درد نشوید.

گاهی اوقات گفته می‌شود ماساژ تایلندی دردناک است، اما یک ماسور باتجربه باید از بازخوردهای شما استفاده کند و میزان کشش و فشار را برای شما تنظیم کند.

مزایای بالقوه‌ی ماساژ تایلندی

thaimassage- ماساژ تایلندی

همه‌ی انواع ماساژ اغلب برای رهایی از استرس انجام می‌شوند و در مقابل مشکلات سلامتی ناشی از استرس از شما محافظت می‌کنند. همچنین گفته می‌شود که انرژی را افزایش و محدوده‌ی حرکت و انعطاف‌پذیری را بهبود می‌دهد. به ویژه گفته می‌شود ماساژ تایلندی مفید است و مشکلات بسیاری را می‌تواند بهبود بخشد. مزایای ماساژ تایلندی عبارتند از:

 • تسکین سردردهای تنشی
 • کاهش انواع کمردرد (معمولاً کمردردهای نیمه‌حاد و مزمن با منشأ نامعلوم)
 • تسکین درد و انقباض عضلات و درد و سفتی مفاصل
 • افزایش انعطاف‌پذیری و محدوده‌ی حرکت
 • تحریک جریان لنف
 • افزایش انرژی
 • آرام کردن سیستم عصبی

معایب احتمالی

یک ماساژتراپیست ورزیده و دارای گواهینامه باید پیش از اجرای ماساژ از شما در مورد سابقه‌ و وضعیت سلامتی سوال کند. ماساژ تایلندی ممکن است برای افرادی که دچار عارضه‌هایی مانند فتق دیسک، پوکی استخوان، جراحی‌های اخیر، یا بیماری‌های قلبی عروقی هستند، مناسب نباشد. اگر تمایل دارید از ماساژ تایلندی استفاده کنید، بهتر است قبل از استفاده از ماساژ، با پزشک مشورت کنید تا متوجه شوید که این نوع ماساژ برای شما مناسب هست یا نه.

زنان باردار هم باید قبل از دریافت ماساژ با پزشک مشورت کنند؛ و اگر همه چیز نرمال و خوب بود از دکتر بخواهند تا برای آن‌ها توصیه‌نامه‌ای برای یک ماساژتراپیست بنویسد که تخصص ماساژ بارداری را دارد.

ماساژ را نباید روی کبودی‌ها، التهاب‌ها، زخم‌های باز و خوب‌نشده، پوست آسیب‌دیده، خراش پوستی، برش، تومور، فتق شکمی، یا شکستگی‌های اخیر اجرا کرد.

چیزهایی که باید قبل از جلسه‌ی ماساژ بدانید

معمولاً از شما خواسته می‌شود لباس راحت بیاورید یا بپوشید. جلسه‌ی معمول ماساژ تایلندی حدود یک تا دو ساعت طول می‌کشد.

برخی نکات:

 • قبل از ماساژ غذای سنگین نخورید
 • اگر اولین بار است که برای ماساژ می‌آیید، حداقل ۱۰ دقیقه زودتر بیایید تا فرم‌های لازم را تکمیل کنید و آماده شوید. در غیر این صورت، حداقل پنج دقیقه زودتر برسید تا فرصت آماده شدن داشته باشید.
 • اطمینان حاصل کنید که ماساژتراپیست شما سابقه‌ی سلامتی شما را دارد، چون افرادی که دچار مشکلات خاص هستند نباید ماساژ تایلندی دریافت کنند.
 • هر زمان احساس ناراحتی داشتید، به ماساژتراپیست بگویید.
error: این محتوا محافظت شده است :)