ماساژدرمانی به عنوان بخشی از یوگادرمانی

قبل از پرداختن به یوگا ماساژ درمانی، باید بدانیم که ماساژ درمانی نه تنها بخشی از فیزیوتراپی سنتی است بلکه یک جزء اصلی یوگادرمانی هم هست. یوگادرمانی یک سیستم درمانی فوق‌العاده است و می‌تواند تسکینی برای بسیاری از دردهای طولانی مدت و مزمن مفاصل، استخوان‌ها، عضلات و سایر دردهایی که راحتی را از فرد می‌گیرند باشد. با اینکه ماساژدرمانی خودش یک تسکین‌دهنده است، ترکیب آن با اصول یوگادرمانی، آیورودا، تمرینات تنفسی و مدیتیشن می‌تواند معجزه‌ای برای افراد باشد. درک این جنبه‌ی ماساژدرمانی باعث شده که درمانگران آن را با اصول یوگا، مدیتیشن و آیورودا ترکیب کنند و در نتیجه سیستم منحصر به فرد یوگا ماساژ درمانی را ایجاد کنند.

سیستم یوگا ماساژ درمانی چطور کار می‌کند؟

در یوگا ماساژ درمانی، درمانگر آموزش دیده فرد را در جهت انجام مجموعه‌ای از حرکات یوگا راهنمایی می‌کند و به همراه انجام ماساژهایی باعث می‌شود آسیب‌های درونی و همچنین سیستم ایمنی فرد به طور چشمگیری بهبود پیدا کنند. در حالی که شما حرکات یوگایی که درمانگر گفته را انجام می‌دهید، او با انگشت و با کف دست بخش‌های مختلف بدن شما را ماساژ می‌دهد. تمرکز این سیستم برروی نقاط فشار بدن انسان است تا بتواند وضعیت کلی و دردهای فرد را بهبود دهد.

یوگا ماساژ تایلندی چیست؟

یوگا ماساژ تایلندی سنتی یک هنر درمانی تاریخی است که از قرن سوم پس از میلاد برروی افراد انجام می‌شده. اصلیت یوگا ماساژ درمانی هند است، ارتباطی قوی با بوداییسم دارد و همیشه برای مدیتیشن و آرامش استفاده شده است.

یوگا ماساژ تایلندی (TYM) از سیستم خط انرژی –Ten Sen – که نیروی زندگی طبیعی بدن از طریق آن جریان پیدا می‌کند، استفاده می‌کند. اگر بخشی از این نیروی انرژی مسدود شود باعث درد و بیماری می‌شود؛ به این ترتیب که درمانگر از دست‌ها، پاها و آرنج خود برای اعمال فشار برروی نقاط مهم خطوط انرژی، و به‌همراه آن کشش‌های آرام و حرکات یوگا استفاده می‌کند. این کار باعث رها شدن انرژی مسدود شده و همچنین آزاد شدن پتانسیل درمانی بدن و در نتیجه بازیابی تعادل و هماهنگی بدن می‌شود.

فواید درمانی یوگا ماساژ تایلندی چیست؟

TYM  دردهایی مثل سردرد، درد زانو، کمر، شانه، گردن و سایر دردها را درمان می‌کند. این سیستم به خصوص برای کرختگی و بی‌حسی در شرایطی مثل فلج چندگانه، یا بعد از وارد شدن ضربه مفید است و می‌تواند درد ناشی از کار را هم از بین ببرد. این درمان انعطاف را بهبود می‌دهد، به بدن آرامش و انرژی می‌بخشد و آن را بازیابی می‌کند.

مشکلات سلامتی عمده‌ای که با استفاده از ترکیب یوگا و ماساژ بهبود می‌یابند موارد زیر هستند:

  • آسیب‌های گردنی که هنگام حرکت اتومبیل یا دوچرخه‌سواری و غیره به‌وجود آمده‌اند و دردهای ناشی از آن‌ها؛
  • درد گردنی که به دلایل مختلف شامل استرس زیاد و شیوه‌ی ناصحیح نشستن و ایستادن به وجود آمده؛
  • درد پایین کمر که می‌تواند گاهی خیلی مشکل‌ساز باشد؛
  • استرس و بی‌خوابی ناشی از درد و مشکلات؛
  • کشیدگی تاندون بخاطر فشار زیاد جسمی؛
  • سندروم تونل کارپال در شانه‌ها؛
  • درد و اذیت ناشی از مشکلات بارداری و TMJ؛
  • اسپاسم‌های عضلانی و سردرد و تورم؛
  • انواع مختلف درد ناشی از جریان خون ضعیف.

یوگا ماساژ تایلندی برای چه کسانی است؟

برخلاف تصورات پیشین معمول، برای یوگا ماساژ تایلندی نیازی نیست که افراد منعطف، قوی یا ورزشکار باشند؛ چه کسانی که ماساژ انجام می‌دهند و چه افرادی که ماساژ دریافت می‌کنند. هر درمان به تناسب نیازهای مشتری آن طراحی شده است. چون که اصل اول این سیستم استفاده از تکنیک‌های ماساژ با کف دست و انگشت برای تعادل انرژی بدن  است، این حرکت را هرکسی می‌تواند روی هرکسی انجام دهد؛ پیر، جوان، سالم یا بیمار!

حرکات کششی فوق‌العاده‌ی TYM شامل حرکات فرعی هستند و نیازی نیست که برای درمان حتما استفاده شوند. با این حال اگر شرایط بدنی کسی اجازه دهد که این حرکات را هم دریافت کند، این کشش‌های زیبا و موثر می‌توانند بهبود زیادی در تجربه و فواید آن برایش به ارمغان بیاورد.

چرا درمانگر یوگا ماساژ تایلندی شویم؟

یوگا ماساژ تایلندی یک تجربه‌ی مشترک است؛ هم برای درمانگر و هم برای گیرنده‌ی ماساژ و فرصتی است تا فضای مراقبه‌ای را از طریق حرکت و تنفس کشف کنند.

جدا از فواید آن برای ماساژ گیرنده، انجام آن هم ارزشمند است. این فعالیت درمانگران را تشویق می‌کند که بدنشان را به‌روی تغییر باز کنند، متمرکز شوند و همچنان با حرکات ریتم‌دار درمانی مراقبه انجام دهند. بسیاری از افرادی که در حال یادگیری این تکنیک هستند، گفته‌اند که جنبه‌های جسمی، و حتی احساسی و روحی شان تغییر چشمگیری کرده‌است.

چه‌کسانی می‌توانند درمانگر این تکنیک باشند؟

شما در هر سن، شکل و اندازه‌ای که باشید می‌توانید یوگا ماساژ تایلندی انجام دهید و دریافت کنید. مجموعه‌ی پر و غنی حرکات این فعالیت به درمانگران اجازه می‌دهد هر حرکت کششی و تکنیکی که مناسب بدن مشتری و بدن خودشان است را انتخاب کنند؛ مثلا درمانگری که جثه‌ی کوچکی دارد ممکن است از پا و آرنج برای اعمال فشار بدون تقلای زیاد برروی یک یک مشتری با جثه‌ی بزرگ استفاده کند.

حتی متخصصان حرفه‌ای و باتجربه مثل مربیان یوگا و پیلاتس، مربیان خصوصی، درمانگران شیاتسو و فیزیوتراپیست‌ها هم متوجه شده‌اند که گسترش مجموعه مهارت‌هایشان با دیدگاه‌ها و تکنیک‌های تکمیلی TYM میتواند فایده‌ی قابل توجهی برای مشتریانشان داشته باشد.

 

برای مطالعه مقالات بیشتر به وبلاگ ورزمان مراجعه کنید: https://varzeman.com/blog/

Call Now Buttonتماس برای ثبت سفارش سریع
error: این محتوا محافظت شده است :)