چه در خانه خودتان را ماساژ می‌دهید و چه ماساژ درمانگر (ماسور)  هستید، روغن ماساژ باعث لغزیدن بدون اصطکاک دست هایتان روی پوست می شود. روغن و لوسیون های بسیاری وجود دارد که البته همه آن ها مناسب نیستند. بعضی پوست را به شدت چرب می کنند و بعضی دیگر به سرعت بوی نامطبوعی می گیرند. دانستن تفاوت بین روغن ها به شما در انتخاب بهترین روغن های ماساژ کمک می کند.

بهترین روغن های ماساژ

بهترین روغن های ماساژ

در اینجا ۵ روغن ماساژ پیشنهادی ماسورها را معرفی می کنیم.

روغن نارگیل تجزیه شده

روغن نارگیل، روغن سنگین و جامدی است؛ ولی روغن نارگیل تجزیه شده روغن سبک، بدون چربی اضافی و مایعی است که برای ماساژ مناسب است. روغن نارگیل تجزیه شده حاوی تری گلیسرید با زنجیره متوسط است و زنجیره های بلند از آن جدا شده است. در نتیجه این روغن چسبنده تر و لغزندگی کمتری نسبت به روغن نارگیل دارد و برای حرکات ماساژ کوتاه و گرفتگی عضلات مناسب است. روغن نارگیل تجزیه شده که از بهترین روغن های ماساژ است را می توان به مدت زیاد نگهداری کرده و ارزان تر از سایر روغن هاست و بر خلاف بسیاری از روغن های ماساژ، به راحتی از ملافه ها پاک شده و لکه بر جای نمی گذارد. روغن نارگیل تجزیه شده، بوی روغن نارگیل را نمی دهد. نباید از این روغن برای ماساژ افرادی که به نارگیل و احتمالا به لاتکس حساسیت دارند استفاده کرد.

روغن جاجوبا

با اینکه به روغن جاجوبا، روغن می گویند، اما این ماده نوعی واکس است که از دانه گیاه جاجوبا گرفته می شود. خیلی چرب نیست و روی ملافه ها (به استثنای ملافه های میکروفایبر) لکه باقی نمی گذارد. جاجوبا برای افرادی که مستعد به جوش کمر هستند گزینه مناسبی است زیرا دارای خواص آنتی باکتریال است. این روغن طول عمر بالایی دارد و به راحتی فاسد نمی شود. بنابراین برای افرادی که زیاد از روغن ماساژ استفاده نمی کنند، مناسب است. به خوبی جذب می شود و برای آروماتراپی مناسب است. بو ندارد و معمولا موجب التهاب پوست نمی شود. اشکال این روغن این است که به سرعت جذب می شود و نیاز است که به دفعات بیشتری تکرار شود و یا با سایر روغن ها ترکیب شود. این روغن نسبت به سایر روغن ها گران تر است.

روغن آفتابگردان

essentioal oil- بهترین روغن های ماساژ

روغن آفتابگردان یک روغن سبک و نه چندان چرب است که از دانه های آفتابگردان گرفته می شود و غنی از اسید لینولئیک (یک اسید چرب ضروری)، اسید پالمیتیک و اسید استئاریک است که همگی از اجزای پوست سالم هستند. مقدار اسید لینولئیک در پوست، با افزایش سن کاهش میابد و با استفاده از صابون ها و تمیزکننده های قوی از بین می رود. روغن آفتابگردان یکی از بهترین روغن های ماساژ است که به سرعت فاسد می شود و باید در مقادیر کم خریداری شود و در مکان تاریک و خنک نگهداری شود. فشار دادن یکی دو عدد کپسول ویتامین ای خالص درون بطری روغن آفتابگردان می تواند طول عمر نگهداری آن را افزایش دهد. افرادی که به خانواده گیاه آفتابگردان آلرژی دارند، نباید از این روغن استفاده کنند.

روغن بادام

روغن بادام شیرین یکی از رایج ترین و بهترین روغن های ماساژ در بین ماسورهاست که از بادام گرفته شده و رنگ زرد کمرنگی دارد. چربی زیادی ندارد و همین امر سبب می شود که دست به راحتی روی پوست بلغزد. به سرعت جذب می شود ولی نه آنقدر سریع که نیاز به تجدید روغن باشد. در مقایسه با سایر روغن ها، روغن بادام شیرین دارای قیمت معقولی است و سبب التهاب پوست هم نمی شود. البته افرادی که به مغزیجات حساسیت دارند نباید از این روغن استفاده کنند. این روغن می تواند روی ملافه ها لکه ایجاد کند.

روغن هسته زردآلو

deposite- بهترین روغن های ماساژ

روغن هسته زردآلو از نظر بافت و رنگ شبیه به روغن بادام است ولی کمی گران تر است. ویتامین E بالایی دارد. به سبب کیفیت بالایی که دارد، طول عمر نگهداری آن زیاد است و نسبت به روغن های معمولی، احتمال فساد کمتری دارد. این روغن، مانند روغن بادام جذب پوست شده و چربی زیادی برجای نمی گذارد. همین خاصیت، سبب شده که گزینه مناسبی برای ماساژ آروماتراپی باشد. روغن هسته زردآلو جایگزین خوبی برای افرادی است که به روغن بادام حساسیت دارند.

سایر روغن های ماساژ

روغن آووکادو: روغن آووکادو که از میوه آووکادو گرفته می شود، روغن سنگین و سبز رنگی است که معمولا با روغن های ماساژ سبک تر مانند روغن بادام شیرین مخلوط می شود. قیمت آن دوبرابر قیمت روغن بادام شیرین است. با اینکه جزء بهترین روغن های ماساژ است اما افرادی که به لاتکس حساسیت دارند، ممکن است به این روغن حساسیت داشته باشند.

کره کاکائو: یک روغن غنی با بویی متفاوت است. این روغن در دمای اتاق جامد است و بافت سنگینی دارد، بنابراین با سایر روغن ها مخلوط می شود یا برای ماساژ قسمت های کوچک بکار می رود.

روغن هسته انگور: روغن هسته انگور از جهاتی جزء بهترین روغن های ماساژ است: بوی کمی دارد یا حتی بدون بو است، بافت نرمی دارد و چربی زیادی ندارد. البته بر روی ملافه ها لکه بر جای می گذارد.

روغن کندل نات: روغنی سبک و بدون چربی اضافی است. کندل نات بومی هاوایی است و روغن آن را برای همه نوع پوستی از جمله پوست چرب و آفتاب سوخته می توان استفاده کرد.

روغن زیتون: اغلب، روغن زیتون را به عنوان روغنی برای پخت و پز می شناسیم، ولی گاهی برای ماساژ هم استفاده می شود. روغن سنگینی است که بافت چرب و چسبناک و بوی متفاوتی دارد. بنابراین معمولا برای ماساژ بکار نمی رود. در یک تحقیق، روغن زیتون را با روغن آفتابگردان مقایسه کردند و یافته ها حاکی از آن بود که روغن زیتون هیچ تأثیری روی عملکرد سدی اپیدرم ندارد، در حالیکه روغن آفتابگردان سبب بهبود قابل ملاحظه ای در سد پوستی می شود که همین امر سبب می شود این روغن، مرطوب کننده مؤثری باشد.

روغن کنجد: روغن کنجد در آیورودا (طب سنتی هند)، برای تغزیه، سم زدایی و بهبود مشکلاتی از جمله استرس، گردش خون ضعیف، یبوست، نفخ و خشکی بیش از حد بکار می رود. از این روغن در خود ماساژ درمانی آیورودایی بنام آبهیانگا استفاده می شود. روغن کنجد روغن سنگینی است که سبب چرب شدن بیش از حد پوست می شود. می توان آن را با روغن های سبک تر ترکیب کرد. روغن کنجد اصلاح نشده، بوی تندی دارد.

کره شیا: این کره که از دانه های درختانی که بومی آفریقا هستند گرفته می شود، در دمای اتاق جامد است. مانند کره کاکائو، کره شیا هم سنگین و چرب است. بنابراین معمولا برای ماساژ بکار نمی رود. می توان آن را با سایر روغن ها ترکیب کرد یا از آن برای ماساژ نواحی کوچک استفاده کرد. شیا حاوی لاتکس طبیعی است که افراد حساس به لاتکس باید قبل از استفاده از آن، تست حساسیت انجام دهند.

روغن جوانه گندم: روغن جوانه گندم بسیار غلیظ است ولی می توان آن را با روغن های سبکتر ترکیب کرد. این روغن غنی از ویتامین ای است و جزء بهترین روغن های ماساژ به حساب می‌آید.

ژل، کرم و لوسیون های ماساژ: بسیاری از ماسورها، بجای روغن از ژل، کرم و لوسیون های مخصوص ماساژ استفاده می کنند.

کلام آخر

قبل از ماساژ دادن، افراد را از نظر حساست بررسی کنید. اگر خودتان ماساژ دریافت می کنید و به مغزیجات یا سایر مواد حساسیت دارید، بپرسید که محتویات روغن ماساژی که ماسور استفاده می کند چیست و او را از حساسیت خود آگاه کنید. برای پرسیدن چنین سؤالاتی احساس خجالت و بی میلی نکنید.

Call Now Buttonتماس برای ثبت سفارش سریع
error: این محتوا محافظت شده است :)