درد در هر قسمتی از بدن ناخواسته و ناراحت کننده است، اما در ناحیه پاها خیلی مشکل ساز است چرا که با هر قدمی که بر می‌داریم حس می‌شود. انجام کارهایی که نیازمند ایستادن و راه رفتن هستند، غیر ممکن شده و کارهای ساده‌ای مانند خرید کردن و انتقال آن از ماشین به خانه یا راه رفتن بسیار سخت می‌شود. اگر درد کف پا در ناحیه کف پاشنه حس می‌شود، ممکن است التهاب تاندون کف پا مسئول آن باشد. طبق بیانات آکادمی آمریکایی جراحان ارتوپدی، سالانه بیش از ۲ میلیون نفر در سال درگیر التهاب تاندون کف پایی می‌شوند. امروزه، التهاب تاندون کف پایی شایعترین علت درد مرتبط با پاشنه است. دلیل آن چیست؟ راه درمان التهاب تاندون کف پا چگونه است؟

درمان التهاب تاندون کف پا

درمان التهاب تاندون کف پا

التهاب تاندون کف پایی التهاب لیگامانی است که از پایین پا کشیده می‌شود و جلوی پا را به پاشنه متصل می‌کند و قوس پا را هم حمایت می‌کند. آکادمی آمریکایی جراحان ارتوپدی بیان می‌دارد که این التهاب معمولا به دلیل اعمال فشار بیش از حد روی این لیگامان است که سبب آسیب و التهاب و درد می‌شود. التهاب تاندون کف پایی صبح ها یا پس از دوره‌های طولانی ایستادن رو پاها بدتر می‌شود. اگر انسان فعالی هستید و مبتلا به التهاب تاندون کف پایی هستید و در طی تمرینات ورزشی دچار درد نمی‌شوید، پس از فعالیت معمولا درد شروع می‌شود.

سایر عوامل خطر التهاب تاندون کف پایی شامل ماهیچه ساق پای سفت و اضافه وزن، انجام فعالیت‌های تکراری یا فعالیت فیزیکی جدید و داشتن قوس پای زیاد است. مرکز ملی سلامت تکمیلی و ادغامی بیان می‌دارد که التهاب تاندون کف پایی بیشتر در زنان ظهور می‌کند (۱٫۱۹ درصد در زنان و ۰٫۴۷ درصد در مردان) و بیشتر در سنین بین ۴۵ تا ۶۴ سال رخ می‌دهد. التهاب تاندون کف پایی علاوه بر درد با افزایش احتمال افتادن و بی ثباتی و کاهش کیفیت زندگی همراه است. اما راه‌های درمان التهاب تاندون کف پا چیست؟

درمان التهاب تاندون کف پایی با ماساژ

plantar -درمان التهاب تاندون کف پا

یکی از رایج‌ترین درمان‌ها برای درد التهاب تاندون کف پایی استفاده از مسکن هاست. ماساژ درمانی هم یک درمان کاملا طبیعی است که هیچ عوارض جانبی ندارد. در یک مطالعه، روی ۶۹ بیمار مبتلا به سندروم درد پاشنه پا مطالعه شد و بعضی از این بیماران تحت ماساژ درمانی و حرکات کششی و بقیه تحت درمان فراصوت و حرکات کششی قرار گرفتند. محققین فهمیدند با اینکه هر دو گروه بهبودی‌های کوتاه مدتی را تجربه می‌کنند، اما گروهی که ماساژ درمانی و حرکات کششی دریافت کرده‌اند، موفق‌تر بودند. در یک مطالعه دیگر ۶۰ بیمار مبتلا به درد پاشنه پا بررسی شدند و گروهی که ماساژ دریافت می‌کردند، به نسبت افرادی که تنها تحت حرکات کششی قرار داشتند، کاهش درد بیشتری تجربه کردند.

سایر گزینه‌های تسکین التهاب تاندون کف پایی

در سال ۲۰۱۴ در مطالعه‌ای مشخص شد که چگونه کشش سبب بهبود بلند مدت درد پاشنه پا و درمان التهاب تاندون کف پا می‌شود. این حرکات کششی شامل موارد زیر بودند:

  • استفاده از یک حوله برای به عقب کشیدن پا و نگه داشتن این حالت به مدت ۳۰ ثانیه برای کشیدن فاشیا کف پا و ساق پا؛
  • کشیدن نوک پا به سمت عقب با یک دست و ماساژ فاشیای کف پا با دست دیگر به مدت یک دقیقه؛
  • غلطاندن یک توپ یا قوطی زیر پا به مدت ۶۰ ثانیه اول صبح و قبل از خواب.

هر یک از این حرکات کششی را می‌توان ۳ بار با ۳۰ ثانیه استراحت بین هر بار، انجام داد.

استفاده از آتل هم گزینه دیگری است. به نقل از پزشک امروز، استفاده از آتل آماده به اندازه آتل‌هایی که پزشک تجویز می‌کند، مؤثر است. آتل کشش اعمال شده روی فاشیای کف پا را کم کرده و درد را تسکین می دهد. درمان التهاب تاندون کف پا یک مشکل شایع پا است که به این معنی نیست که باید آن را بپذیرید و تحمل کنید. با ماساژ درمانی و کشش و استفاده از آتل، تسکین حاصل می شود. 

Call Now Buttonتماس برای ثبت سفارش سریع
error: این محتوا محافظت شده است :)