دریافت ماساژ کف دست می‌تواند فواید چشمگیری در سلامتی شما داشته‌باشد. ماساژ دست سریع و آرامش‌بخش است و به سرعت شاهد تاثیرات مثبت آن خواهید بود؛ مثل بهبود در دامنه حرکت انگشتان و مچ، جریان خون بهتر و کاهش نقاط ماشه‌ای (trigger points)  – گره‌های حساس – در عضلات دست. دستان شما نقاط فشاری (acupressure) و انعکاسی (reflexology)  زیادی دارند که در ارتباط با اعضا و بخش‌های خاصی از بدنتان هستند.

فواید عمومی ماساژ کف دست

کاهش درد

ماساژ دست می‌تواند در کاهش دردهای ناشی از آرتروز دست بسیار مفید باشد، که در بخش‌های بعد به آن خواهیم پرداخت. اما کسانی که آرتروز ندارند هم می‌توانند از تاثیرات کاهش‌دهندگی درد ماساژ دست استفاده کنند. اگر از دستانتان برای انجام کارهای روتین مثل تایپ استفاده می‌کنید، و معمولا دچار درد یا گرفتگی هستید، حتما برای انجام ماساژ به یک ماساژ درمانگر مراجعه‌کنید؛ یک ماساژ درمانگر مجرب می‌تواند هرگونه نقطه ماشه‌ای در دستانتان را پیدا کرده و مورد هدف قرار دهد، و در نتیجه دردهای شما کاهش پیدا می‌کند و می‌توانید در وضعیتی بدون درد به کار خود ادامه دهید.

بهبود جریان خون

یکی از مهم‌ترین مزایای ماساژدرمانی بهبود جریان خون است. تحریک جریان خون در دستانتان، مخصوصا زمانی که از شرایطی مثل پدیده‌ی Raynaud رنج می‌برید، مهم است؛ شرایطی که ناشی از انقباض شدید و مزمن رگ‌های خونی است و منجر به کاهش قابل توجه جریان خون در انگشتانتان می‌شود. انستیتوی ملی قلب، ریه و خون، اظهار می‌کند که ماساژ برای متوقف‌کردن حمله‌ی Raynaud در زمان شروع آن موثر است. بهبود جریان خون در دست، برای بعد از عمل جراحی یا بعد از آسیب‌دیدگی هم مهم است؛ چرا که جریان خون بهبودیافته در ماهیچه‌های آسیب‌دیده با رساندن مواد مغذی بیشتر به منطقه‌ی آسیب‌دیده و حذف تولیدات جانبی خطرناک متابولیک، باعث افزایش سرعت درمان می‌شود.

بهبود دامنه‌ی حرکت

ماساژ دست به شل شدن ماهیچه‌های منقبض دست کمک می‌کند، بافت چسبنده و جراحتی که باعث کاهش حرکت انگشتان و مچ می‌شود را کاهش می‌دهد و دامنه‌های متنوع حرکتی و انعطاف دستانتان را بهبود می‌بخشد. انگشت ماشه‌ای (trigger finger)  آسیبی است که خیلی خوب به ماساژدرمانی پاسخ می‌دهد. Trigger finger یعنی زمانی که توانایی حرکت تاندونی که انگشتان را باز و بسته می‌کند کاهش پیدا کند و در نتیجه باعث قفل‌شدن یا گرفتگی انگشتان زمان باز کردن بشود. علت این آسیب معمولا ناشناخته است، اما بیشتر در زنان اتفاق می‌افتد و افراد بین ۴۰ تا ۶۰ سال و افرادی که مبتلا به دیابت یا آرتروز روماتوئید هستند را درگیر می‌کند.

مطالعات اظهار کرده‌اند که ماساژ دست – مخصوصا ماساژ اصطکاکی میان بافتی که فورا پس از آن کشش‌های فعال و غیرفعال انگشتان و ماساژ یخ تاندون‌های آسیب‌دیده انجام شود – متد موثری برای بهبود trigger finger و افزایش دامنه حرکتی انگشتان است.

ماساژ کف دست برای بهبود بیماری‌های مربوط به دست

تا الان مزایای عمومی ماساژ کف دست را بررسی کردیم، حالا زمان آن است که به شرایط و بیماری‌های خاصی که با توجه به یافته‌های مطالعات، از ماساژ کف دست سود می‌برند، نگاهی بیندازیم.

ماساژ کف دست

تاثیر ماساژ کف دست برروی آرتروز

افرادی که از آرتروز دست، به عنوان یک بیماری دردناک و مهلک، رنج می‌برند نسبت به کسانی که به این شرایط دچار نیستند، ۷۵ درصد قدرت کمتری در دستانشان دارند. کارهای ساده مثل باز کردن در اتاق یا در شیشه مربا می‌تواند برای این افراد ترسناک یا حتی غیر ممکن باشد.

مطالعات نشان می‌دهند که ماساژ دست می‌تواند به افراد مبتلا به آرتروز کمک کند، و آن‌ها بعد از ماساژ دست تخصصی هفتگی و ماساژ روزانه توسط خودشان در خانه، دردشان کمتر و قدرت پنجه‌شان بیشتر شده‌است. یافته‌های همین مطالعات بیان می‌کند که افراد تحت ماساژدرمانی بعد از چهارهفته، اضطراب و افسردگی کمتر و خواب بهتری را تجربه کرده‌اند.

مطالعه‌ای در سال ۲۰۱۴ یافته‌است که استفاده از یک مسکن درد موضعی بعد از ماساژ دست، تاثیر مثبت این نوع ماساژ برروی درد، قدرت پنجه، حالت افسردگی و اختلالات خواب را افزایش می‌دهد.

ماساژ کف دست و سندروم تونل کارپال

Carpal tunnel syndrome  باعث درد، رخوت و ضعف در مچ می‌شود و یکی از اختلالات عصبی معمول است که حدود ۱۰ میلیون آمریکایی را درگیر کرده. مطالعه‌ای در سال ۲۰۱۶ یافته که افرادی با سندروم تونل کارپال که ماساژهای منظم داشته‌اند، سطح درد، اضطراب و حالت افسردگی کمتر و قدرت پنجه‌ی بهبودیافته‌ای را گزارش کرده‌اند.

در یک مطالعه‌ی دیگر، افراد مبتلا به سندروم تونل کارپال که دو جلسه‌ی ۳۰ دقیقه‌ای ماساژ در هفته به مدت شش هفته دریافت کرده‌اند، در هفته‌ی دوم تغییر چشمگیری در شدت علائم و عملکرد دستانشان مشاهده کردند.

Neuropathy  و تاثیر ماساژ کف دست بر آن

این بیماری یک آسیب عصبی است که می‌تواند باعث درد در دست و پاها و همچنین رخوت، سوزش و سایر حس‌های غیرمعمول شود. ماساژ کف دست می‌تواند با بهبود جریان خون و افزایش خون‌رسانی به اندام‌ها، به افراد مبتلا به این آسیب کمک کند.

از عوامل معمول ابتلا به neuropathy می‌توان از دیابت و شیمی‌درمانی برای سرطان نام‌برد. داروهای شیمی‌درمانی می‌توانند باعث آسیب به اعصاب دست و پا شوند. یک مطالعه در سال ۲۰۱۶ برروی افراد تحت شیمی‌درمانی گزارش کرده که ۵۰ درصد شرکت‌کنندگان بعد از یک جلسه ماساژ در علائم خود بهبود مشاهده کرده‌اند. نشانه‌ای که بعد از ۱۰ هفته مطالعه بیشتر از همه بهبود یافته‌بود، ضعف عمومی بود.

در یک مطالعه‌ی متمرکز بر افراد مبتلا به neuropathy دیابتیک، شرکت‌کنندگان به مدت چهارهفته، هفته‌ای سه بار تحت ماساژ با روغن قرار گرفتند و بعد از چهار هفته، درد آن‌ها به طور چشمگیری کاهش پیدا کرده و نمره‌ی کیفیت زندگی‌شان به طرز فوق‌العاده‌ای بهبود یافته‌است.

فواید ماساژ کف دست برای آرتروز روماتوئید

یک مطالعه با تمرکز بر اعضای فوقانی، مقایسه‌ای بین ماساژ با فشار متعادل و ماساژ با فشار ملایم برروی افراد مبتلا به آرتروز روماتوئید انجام داده. بعد از یک ماه ماساژدرمانی هفتگی و ماساژ روزانه توسط خود افراد، گروه تحت ماساژ با فشار متعادل بهبود بیشتری در درد، قدرت پنجه و دامنه‌ی حرکت تجربه کردند.

با توجه به سازمان ماساژ درمانی آمریکا، نباید برروی یک مفصل خاص که تحت تاثیر آرتروز روماتوئید است، کار شود.

در نتیجه

شواهد علمی نشان می‌دهد که ماساژ کف دست منظم می‌تواند به کاهش درد، افزایش قدرت دست و کاهش حس استرس و اضطراب کمک کند. ماساژ دست همچنین می‌تواند به عنوان درمان کمکی برای آرتروز، سندروم تونل کارپال، neuropathy و سایر شرایط استفاده شود.

یک ماساژ دست حرفه‌ای یک سرمایه‌گذاری خوب برای وضعیت کلی سلامتی شماست و انجام روزانه‌ی بعضی از این حرکات توسط خودتان می‌تواند مزایای مداومی برای شما داشته‌باشد.

 

 

برای مطالعه مقالات بیشتر به وبلاگ وزمان مراجعه کنید : https://varzeman.com/blog/

error: این محتوا محافظت شده است :)