کلمه ارتوپدی را قبلا شنیده‌ایم احتمالا به عمل جراحی یا درمان بالینی مربوط است. پس دقیقا ماساژ ارتوپدی چیست؟

ماساژ ارتوپدی نوع خاصی از ماساژ است که تمرکز آن بر توانبخشی آسیب بافت نرم است. اهداف یک جلسه از آن معمولا شامل کاهش درد، افزایش دامنه حرکت و آماده‌سازی بدن برای بازگشت به حالت عادی و فعالیت‌های روزانه است. این نوع ماساژ شباهت زیادی به انواع دیگر ماساژ مانند ماساژ ورزشی دارد، اما خاصیت خاص را دارد و نتایج منحصربه فردی را به دست می‌دهد. برای اینکه بدانید ماساژ ارتوپدی چیست و تفاوت آن با دیگر انواع ماساژ‌ را بدانید مطالعه این مقاله به شما کمک می‌کند.

ماساژ ارتوپدی چیست؟

ماساژ ارتوپدی بر روی بافت‌ها و عضلات اطراف مفاصل بدن تمرکز می‌کند. در حالی که هدف آن کاهش منبع درد و تنش‌های بدن است، ماساژ ارتوپدی نیز برای بازگرداندن تعادل به این ساختارهای فیزیکی کار می‌کند.

به طور معمول، درد و آسیب‌های بافت نرم همان چیزی است که در ابتدا باعث می‌شود تا یک مشتری یک ماساژ درمانگر که در ارتوپدی تخصص دارد، را درخواست کند. این درد می‌تواند درد پس از جراحی، درد ناشی از آسیب حاد یا درد ناشی از انجام فعالیت‌های بیش از حد که به دلیل یک حرکت تکراری در یک فعالیت است مانند تنیس، هاکی، و یا دویدن باشد. به هر علت که آسیب عضلانی رخ داده باشد، هدف این نوع ماساژ، کشش و نرم کردن ماهیچه‌ها و لیگامان‌ها است، تا حرکت بیشتر مفصل‌های آسیب دیده را افزایش دهد.

برای درمان چه شرایطی مناسب است؟

یکی از شرایط شایع که توسط جراحی ارتوپدی قابل درمان است، پارگی رباط صلیبی قدامی (anterior cruciate ligament (ACL یا پارگی در پاها است. آسیب های ACL در بین ورزشکاران و افراد فعال شایع است. درمان معمول برای آسیب ACL یک روش جراحی است که رباط‌ها را از پشت به همدیگر پیوند می‌دهد. با این حال، جراحی ACL می‌تواند به طیف گسترده‌ای از عوارض منجر شود، از جمله سفتی یا ضعف پایدار در زانو و کاهش میزان حرکت. یک جایگزین برای جراحی ACL ماساژ ارتوپدی است. یک مطالعه نشان داده است این نوع ماساژ درمانی به عنوان یک جایگزین مناسب برای جراحی ACL برای تسکین درد و‌ بازسازی جابجایی است.

این نوع ماساژ همچنین می‌تواند برای درمان آسیب بافتی ناشی از جراحی مانند جراحی زانو مورد استفاده قرار گیرد. تحقیقات نشان می‌دهد که ماساژ می‌تواند یک روش موثر برای سرعت بخشیدن به بهبود و محدود کردن درد بعد از جراحی باشد.

سایر شرایطی که می‌تواند با ماساژ ارتوپدی بهبود یابد عبارتند از: سندرم تونل کارپال، آرنج تنیس‌بازها، ویپلش، تاندونیت(التهاب تاندون همراه با پارگی‌های میکروسکوپی) و التهاب فاسیا.

در حالی که هدف اصلی ماساژ ارتوپدی بازسازی بافت‌های آسیب‌دیده است، این روش همچنین می‌تواند از آسیب‌های آینده جلوگیری کند.

ماساژ ارتوپدی

تفاوت آن از ماساژهای دیگر

این نوع ماساژ یک سبک درمانی از ماساژ است که در جهت دستیابی به نتایج قابل اندازه‌گیری است و برای بازگشت مفاصل به محدوده حرکت عملکرد طبیعی خود و همچنین برای کاهش درد ناشی از حرکت.

ماساژ سوئدی بر آرامش کلی تمرکز می‌کند، در حالی که ماساژ بافت عمیق باعث کاهش درد و فشار عضلانی عمیق می‌شود. البته، تمام تکنیک‌های ماساژ می‌تواند حرکت و عملکرد را به طور مشترک بهبود بخشد، اما ماساژ ارتوپدی به طور خاص برای این کار در نظر گرفته شده است.

درمانگران این نوع ماساژ باید درک درست و کاملی از آناتومی داشته باشند و نحوه دست‌ورزی بافت نرم بر سیستم اسکلتی عضلانی تاثیر می‌گذارد و منجر به درد و آسیب می‌شود.

ماساژ ارتوپدی در مقابل ماساژ ورزشی

این نوع ماساژ از بسیاری جهات شبیه به ماساژ ورزشی است، اما به ویژه برای بهبود وضعیت پزشکی و آسیب‌های خاص است. به این ترتیب، تحت چتر ماساژ به عنوان مراقبت‌های بهداشتی پیشگیرانه به جای تنها مکمل یا جایگزین پزشکی استفاده می‌شود.

در حالیکه ماساژ ورزشی به ورزشکاران کمک می‌کند تا بدن خود را برای عملکرد مطلوب آماده سازند و از آسیب زدن جلوگیری کنند، ماساژ ارتوپدی با استفاده از هماهنگی، پین و کشش و تکنیک‌های انتشار برای کمک به مشتریان از آسیب های نرم بافت و جراحی بهبود می یابند.

ماساژ در منزل

ماساژ ارتوپدی در برخی از موارد در محیط بالینی ارائه می‌شود، در ماساژ خصوصی و حتی به عنوان درمان در خانه، ماساژ در منزل می‌تواند انتخاب خوبی برای بیماران با تحرک محدود باشد – یا افرادی که محدودیت زمان در برنامه‌ریزی برای ماساژ دارند.

درمانگران ماساژ ارتوپدی در بازسازی ضایعات بافت نرم و کمک به بازگرداندن بدن به سطح سلامت کامل آموزش دیده‌اند. مهارت‌های خود را پس از آنکه یک متخصص پزشکی واجد شرایط آسیب را تشخیص داد بهتر میتوانند بکار ببرند و این کار کمک می‌کند تا ماساژ درمانگر در محدوده عمل ماساژ را به بهترین شکل انجام دهد.

 

 

Call Now Buttonتماس برای ثبت سفارش سریع
error: این محتوا محافظت شده است :)